Maroku është një vend, kultura dhe trashëgimia e të cilit tërheq gjithnjë e më shumë turistë. Para se të udhëtoni në këtë territor, është e rëndësishme ta dini atë në detaje. Në këtë artikull, ne ju ofrojmë disa harta të plota për t'ju ndihmuar të planifikoni vizitën tuaj.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Hartat e Marokut

Harta politike

Maroku është një vend i vendosur në Afrikën e Veriut kryeqyteti i të cilit është Rabat. Sidoqoftë, qyteti më i populluar është Casablanca, i cili ka afërsisht 3,36 milion banorë.Në këtë hartë të Afrikës mund të shihni vendndodhjen e Marokut (emëruar si Marok, siç është në anglisht) dhe vendet fqinje të saj, si dhe arkipelagët aty pranë si Madeira dhe Ishujt Kanarie:

Lidhur me ndarjen politike të Marokut, vendi përbëhet nga dymbëdhjetë rajone administrative. Në këtë tabelë do të gjeni emrin dhe kapitalin e secilit prej tyre:

rajonKapital
Tangier-Tetouan-Al HoceimaTangier
OrientalëtOujda
Fez-Meknesqeleshe
Rabat-Sale-KenitraRabat
Beni Mellal-JenifraBeni Mellal
Casablanca-SettatCasablanca
Marrakech-SafiMarrakech
Draa-TafilaletErrachidia
Souss MassaAgadir
Emër Guelmim-Ouedguelmim
Laayoune-Saguia el-HamraEl Aaiún
Dakhla-Oued Ed DahabDakhla

Në hartën vijuese gjejmë vendndodhjen e provincave dhe qyteteve më të rëndësishme në vend:

Duhet të theksohet se Maroku përfshin territorin e Saharasë Perëndimore si të vetin. Sidoqoftë, Kombet e Bashkuara (KB) nuk e pranojnë që kjo zonë i përgjigjet Marokut.

Harta gjeografike

Maja më e lartë në Marok është Tubkal, me 4.162 metra mbi nivelin e detit Për sa i përket relievit, formohet nga katër vargje kryesore malore:  • Rif
  • Atlasi i mesëm
  • Atlas i madh
  • anti atlas

Përveç këtyre, ka edhe zona me fusha të mëdha dhe pllaja në vend. Në këtë hartë të heshtur fizike mund të shihni se si është lehtësimi në detaje:

Sa për lumenjtë, disa derdhen në Detin Mesdhe dhe të tjerët në Oqeanin Atlantik. Ndër më të rëndësishmet gjejmë Draa, 1.100 km të gjatë, Muluya (520 km) dhe Sebú (496 km).

Nëse jeni kurioz të dini se si duket Maroku nga hapësira, me këtë imazh satelitor mund të merrni një ide. Territori që zë ky vend është i shënuar me blu në të:

Harta e rrugës

Edhe pse në të kaluarën gjendja e rrugëve në Marok nuk ishte optimale, ato gjithnjë e më shumë janë me cilësi më të lartë, kështu që nuk ka asnjë problem në udhëtimin në vend me makinë ose shtëpi me motor.

Në total ka tetë në vend autopistas, e cila është arsyeja pse Maroku ka rrjetin e dytë më të madh në Afrikë, vetëm pas Afrikës së Jugut. Në këtë hartë gjejmë rrugët kryesore të territorit:

Harta turistike

Çdo zonë e Marokut ka një tërheqje të veçantë për turistët. Një pjesë unike është shkretëtira e Saharasë. Nëse doni të dini më shumë për këtë, ju rekomandojmë të vizitoni artikullin vijues: 15 kuriozitete befasuese për shkretëtirën e Saharasë.

Gjithashtu, secili qytet ka një bukuri të ndryshme. Në qeleshe Bie në sy lëkurëpunimet, të përbëra nga kazanët plot zbardhues dhe ngjyra me ngjyra. Në to, punëtorët kanë trajtuar lëkurën me të njëjtën teknikë që nga Mesjeta.

Nga ana tjetër, në Marrakech është e habitshme gjendja e mirë e ruajtjes së qendrës së saj historike dhe mureve. Sheshi më i popullarizuar është Jemaa El-Fna, i cili është i zënë gjatë gjithë ditës.

Ky artikull është ndarë 40 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: