Perimet e mbushura me stil Gemistá ose Greke janë një nga pjatat më të zakonshme dhe më të lehta për tu përgatitur gastronomia e Greqisë. Fillimisht, Grekët preferuan ta hanin këtë ushqim në verë sepse është koha kur perimet janë më të freskëta. Një pjatë përmban afërsisht 150 kalori.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Recetë perimesh Gemista ose Greke hap pas hapi

Përbërësit

 • 4 speca të mesëm
 • 2 tomates
 • 400 g mish të grirë, i cili mund të jetë viçi ose mish derri
 • Gjysmë qepë, gjysmë piper dhe gjysmë litër lëng pule
 • 200 g oriz
 • 2 dientes de ajo
 • Gjysmë filxhan verë të bardhë
 • Bimë provansale
 • Pak piper, kripë dhe kanellë

Përgatitja hap pas hapi

Këtu janë hapat që duhet të ndiqni për të përgatitur një pjatë gemista të stilit grek: 1. Vendosim mishin në një tas dhe shtojmë piper, kripë, hudhër, kanellë dhe erëza.
 2. Ne prerë pjesën e sipërme të domates, hiqni tul dhe fara. Ne bëjmë të njëjtën gjë me specat. I lajmë dhe i lëmë të kullojnë përmbys.
 3. Në një tigan të madh, përgatisni mbushjen me qepë, hudhër, speca, kunguj të njomë, karota dhe perime të tjera që janë të preferencës sonë. Shtojmë kripë dhe e lëmë të skuqet.
 4. Shtoni mishin, orizin, lëngun e pulës dhe verën e bardhë për t’u zvogëluar.
 5. Pasi lëngu të jetë i ulët, përzierja është gati të përdoret si mbushje.
 6. Specat dhe domatet i vendosim në një enë pasi t’i kemi mbushur dhe i vendosim në furrë, të parangrohur më parë në 200ºC.
 7. Ata lihen në furrë për 20 minuta dhe, pasi të ketë kaluar kjo kohë, pjata jonë me gemista do të jetë gati për t’u shërbyer.

Variantet

Disa variante të gemista ndryshojnë specat dhe domatet për të kungulleshkat dhe patëllxhanët, ose kombinoni të gjitha këto perime.

Normalisht, ajo shoqërohet me një zbukurim të skuqura skuqur dhe është erëza me: • Hudhra e grirë
 • sheqer
 • Kripë
 • Piper i zi
 • Majdanoz i grirë hollë

Në disa qytete në Greqi, ato plotësojnë mbushjen me djathë, proshutë, proshutë, mish të kuq të grirë, kërpudha, arra pishe, rrush të thatë dhe lajthi, ndër të tjera.

Ky vakt mund të shërbehet i ngrohtë ose i ftohtë, dhe gjithashtu mund të shoqërohet me pykë limoni.

Ky artikull është ndarë 95 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: