Londra është kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar dhe, në të njëjtën kohë, një nga qytetet më të vizituara në botë. Shtë një qytet kozmopolit, plot argëtim, kulturë, ngjyra ... me pak fjalë, një vend i aftë të befasojë të gjithë. Në vitet e fundit, në sajë të rritjes së fluturime të lira, është bërë një destinacion perfekt pushimesh.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Para se të udhëtoni

Para mbërritjes suaj, këshilla jonë është të kaloni disa ditë duke përgatitur udhëtimin për në Londër. Mbani në mend se është një nga qytetet më të vizituara dhe turistike evropiane në botë.Megjithëse mund të përdorim gjithashtu një agjenci udhëtimesh për ta planifikuar atë, aktualisht kemi shumë burime për të organizuar vetë udhëtimin: fluturime të lira, përhapja e gjuhës angleze, interneti ... Këtu është një përmbledhje e gjithçkaje që ju duhet të dini para se të udhëtoni.

Histori e shkurtër

Londra, kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar, është një qytet kozmopolit, qendër e sferave të larmishme kulturore dhe një nga kryeqytetet më të mëdha të botës. Në total, sot numri i banorëve arrin në 9 milion dhe gjuha zyrtare është Anglisht britanik.

Gjatë shekujve, Londra ka kaluar nëpër kohë të ndryshme që kanë shënuar situatën aktuale të qytetit. Sidoqoftë, historia e Londrës Shënohet nga 5 ngjarje kryesore historike:

 • Londinium- Ky është emri që Romakët vendosën në 50 pas Krishtit, i konsideruar momenti zyrtar historik kur Londra dhe Qyteti u themeluan.
 • Nga sceattakile: sceatta ishte monedha e këmbimit gjatë viteve 730-745 Pas Krishtit, e konsideruar origjina e rrymës kile.
 • Epoka Elizabetane: Mbretërimi i Mbretëreshës Elizabeth I zgjati 45 vjet (1558-1603), një periudhë e konsideruar epoka e artë e historisë angleze për shkak të rilindjes që përjetoi letërsia angleze. Në 1558 i pari harta e Londrës dhe qyteti u bë tregu i parë në botë falë krijimit të Royal Exchange.
 • Ngritja e kulturës angleze: Epoka gjeorgjiane gjithashtu shënoi një para dhe pas në kulturën e Londrës. U botua fjalori i parë njëgjuhësh i gjuhës angleze, Handel kompozoi The Mesia dhe Muzikën Ujore, etj.
 • Lojërat Olimpike 2012: ky vit njihet nga shumë si viti i Londrës për shkak të kremtimit të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike, e cila zgjati 29 ditë. Jubileu Diamond i Mbretëreshës Isabell II gjithashtu u zhvillua për nder të mbretërimit të saj 60-vjeçar.

Pavarësisht se është pjesë e Bashkimit Evropian, Mbretëria e Bashkuar mban paundin britanik (simboli i monedhës: £) si monedhën e saj zyrtare.

La situata aktuale në Londër shquhet për të qëndruar në nivele të qëndrueshme ekonomike. Në fakt, Londra përcaktohet si një nga ekonomitë kryesore në botë dhe qyteti që dominon ekonominë globale të Mbretërisë së Bashkuar.

Kultura dhe zakonet

Londra është kryeqyteti i Mbretërisë së Bashkuar dhe ndodhet në Angli, një nga katër kombet që përbëjnë këtë vend. Kultura angleze mund të jetë shumë e ndryshme nga ajo e vendeve të tjera evropiane si Spanja për nga gastronomia, zakonet, mënyrat e përshëndetjes së njëri-tjetrit, folklorin, zakonet, etj.

Një nga të dhënat më karakteristike të britanikëve është zakoni për të pirë çaj në 5 të pasdites (Çaj në orën pesë në Anglisht).

Nga ana tjetër, anglezët janë shumë adhuruesit e sportit në përgjithësi, dhe regbi, futboll dhe kriket në veçanti, ky i fundit konsideroi sportin anglez par ekselencën, aktualisht i konvertuar në një zakon indian too.

Anglezët kalojnë disa orë në shkollë për edukim fizik dhe në universitet ka ekipe sportive për pothuajse të gjitha llojet e sporteve.

Nga ana tjetër, britanikët në përgjithësi dallohen për të qenë mjaft të disiplinuar dhe në favor të një sjelljeje pak a shumë të rezervuar. Kështu, mënyrë për të përshëndetur njëri-tjetrin në Angli më e zakonshme është përmes një shtrëngimi duarsh si për të thënë lamtumirë ashtu edhe për të prezantuar veten.

Shtë një gjest i përdorur në të gjitha llojet e konteksteve, që nga momenti kur sapo kemi takuar dikë, në takime biznesi dhe takime zyrtare. Përdoret midis burrave dhe grave në mënyrë të njëjtë.

dokumentacioni i kërkuar

Londra është e vendosur në Mbretërinë e Bashkuar dhe si i tillë është një vend që është në Evropë dhe nga ana tjetër është pjesë e BE-së. Përkundër kësaj, MB nuk është pjesë e Zona Shengen dhe për këtë arsye ka politikën e vet të vizave.

Për këtë arsye, kërkesat kryesore për të hyrë në Angli do të varen thelbësisht nga dy variabla: nëse vijmë nga a Vendi anëtar i BE-së ose jo. Cilado qoftë çështja jonë, është thelbësore që gjithmonë të jemi të dokumentuar si duhet me pasaporte dhe / ose kartën e identitetit.

Qytetarët që i përkasin një vendi anëtar të Zonës Ekonomike Evropiane (ZEE), janë të përjashtuar nga vizat dhe mund të hyjnë vetëm me pasaportën e tyre të vlefshme ose dokumentin e identitetit kombëtar.

Nga ana tjetër, bëhet një dallim midis vendeve joanëtare që përjashtohen nga vizat dhe atyre që kërkojnë një vizë të detyrueshme.

Për informacion të detajuar mbi vizat, kërkesat, dokumentacionin dhe informacione të tjera me interes për të udhëtuar në Londër, ju rekomandojmë të vizitoni artikullin vijues: Visa dhe dokumentacion për të udhëtuar në Londër.

Klima dhe temperatura

Të shumtë janë ata që pretendojnë se mund të përjetoni 4 sezonet në të njëjtën ditë në Londër.

Kjo është për shkak të vendndodhjes së saj gjeografike në Londër dhe moti i Londrës të tipit oqeanik i butë. Kjo gjithashtu ndikon në temperaturën mesatare të të gjithë pjesës jugore të Britanisë së Madhe, e cila kurrë nuk arrin vlera shumë ekstreme, madje as në verë.

Megjithatë, dimrat e Londres ato janë zakonisht të ftohta, me një temperaturë mesatare midis −4 ° C dhe 14 ° C. Nuk është e zakonshme që të bjerë borë, megjithëse ngricat mund të ndodhin në disa periferi, veçanërisht midis muajve nëntor dhe mars. Në verë, nga ana tjetër, temperatura mesatare zakonisht nuk i kalon 20 ° C.

Duhet të theksohet se Londra zakonisht gjithmonë ka një temperaturë mesatare rreth 5 ° C më të lartë se ajo përreth.

Kjo ndodh sepse zona urbane që rrethon qytetin shkakton të ashtuquajturin "efekt të ishullit të nxehtësisë", domethënë, nxehtësia grumbullohet për shkak të pranisë së materialeve thithëse të nxehtësisë në infrastrukturë.

Megjithëse shumë turistë preferojnë të vizitojnë kryeqytetin britanik gjatë verës për shkak të temperaturave më të mira dhe faktit që ju mund të shijoni më shumë orë me diell, udhëtimi në dimër gjithashtu mund të ketë përparësitë e tij.

Tani, pavarësisht nga koha që udhëtoni, rekomandohet absolutisht që të mos humbni një lëkurë vajrash o K-mënyrë në valixhen tuaj, pasi mund të fillojë të bjerë shi në çdo moment.

Si të arrini

Rëndësia e madhe e Londrës në të gjithë botën e bën atë një qytet të komunikuar në mënyrë të përsosur praktikisht me çdo vend në botë.

Edhe pse më e zakonshmja është të zgjedhësh aeroplan Meqenëse zakonisht është mjeti më i shpejtë dhe ai që na lejon të kursejmë kohën e udhëtimit, është gjithashtu e mundur të udhëtojmë me tren, makinë dhe anije nëse vijmë nga një vend i vendosur në Evropë.

Në mënyrë të ngjashme, udhëtarët e Amerikës Latine mund të gjejnë një numër të madh fluturimesh direkte nga kryeqytetet e tyre kryesore. Londra ka katër aeroporte kryesore në të gjithë qytetin:

Siç thamë, nëse vendosni të arrini në Londër Me avion, ju duhet ta dini se ekziston një gamë e gjerë e linja ajrore me kosto të ulët që ofrojnë çmime vërtet befasuese dhe të përshtatura për të gjitha llojet e xhepave.

Nëse prenotojmë paraprakisht, lehtë mund të gjejmë fluturime vajtje-ardhje për 50 € ose më pak. Linjat ajrore kryesore që ofrojnë fluturime të lira nga Spanja në Londër janë EasyJet, Ryanair, Vueling dhe Iberia Express.

Ata turistë që janë në Evropë, mund të udhëtojnë në Londër me tren duke përdorur linjën Eurostar, e cila fillon nga Paris (Francë) deri në 12 herë në ditë dhe duhen 2 orë e 30 minuta për të arritur në Londër.

Ky tren niset gjithashtu nga Brukseli. Për të arritur atje nga Spanja, mënyra e vetme është të udhëtosh së pari Paris dhe nga atje merrni Eurostar. Sidoqoftë, çmimi është rreth 200 € në çdo drejtim dhe më shumë se 15 orë udhëtim.Nëse dëshironi të shkoni në Londër me makinë, e vetmja mundësi është të udhëtoni së pari në Francë, posaçërisht në Calais, dhe prej andej të merrni Eurotunelin për në Dover.

Isshtë një opsion shumë i rekomanduar, pasi duhet të dini se në Mbretërinë e Bashkuar ju vozisni në të majtë, ndryshe nga Spanja, dhe është gjithashtu shumë më e lehtë të kalosh me transport publik.

Më në fund, ekziston mundësia e arritjes në Londër me anije falë kompanisë Brittany Tragete, e cila ka tre rrugë detare midis Spanjës dhe Anglisë:

 • Bilbao-Portsmouth
 • Santander-Plymouth
 • Santander-Portsmouth

Rekomandohet të zgjidhni një nga dy rrugët për në Portsmouth, pasi që është vetëm 120 km larg Londrës dhe, përveç kësaj, lidhjet janë shumë të thjeshta.

gastronom

La gastronomi angleze Ajo ka marrë formë si përgjigje jo vetëm e klimës së saj, por edhe bazuar në historinë e saj dhe ndikimin e kulturave të tjera evropiane dhe aziatike. Ajo gjithashtu ka përfshirë ushqimin e famshëm të shpejtë o Ushqim i Shpejtë sjellë nga SHBA, si dhe e famshme largojeni.

Edhe pse fillimisht në kuzhine angleze Përdorimi i erëzave nuk ishte i zakonshëm, aktualisht është binjakëzuar fort me kuzhina indiane pasi jetuan së bashku për shumë vite

Për këtë arsye, ju mund të gjeni të shumta largojeni dhe restorante ku mund të shijoni ushqim indian. Nga ana tjetër, përbërës të tillë si drithërat (sidomos tërshëra) dhe bishtajoret si bizelet janë shumë të zakonshëm.

Në Londër mund të gjeni edhe një gamë të gjerë të djathë me certifikatë të emërtimit të origjinës. Si shembuj të kësaj mund të rendisim llojet e mëposhtme:

 • Djath Ceder
 • Djathë blu Dorset
 • Stilton
 • Djathi Bonçester
 • Shropshire blu
 • Buxton blu

Një produkt tjetër i konsumuar gjerësisht janë patatat e mishit dhe perimeve, veçanërisht Roast Beef dhe Yorkshire pudding, kjo e fundit konsideroi pjatën kombëtare të Britanisë së Madhe.

Në Londër konsumi i midhjeve me uthull dhe thekrës së ngjalave dhe qengjit me salcë mente është gjithashtu i shpeshtë, pa harruar të famshmen peshk dhe patate të skuqura.

Përveç kësaj, meqenëse është një qytet kozmopolit, ju mund të gjeni produkte nga rajone të tjera, të tilla si hagis, një nga pjatat tipike skoceze.

Nga ana tjetër, ëmbëlsira kryesore e Londrës është byrek me mollë, një byrek me mollë shërbehet i nxehtë. Gjithashtu kiflet me banane me kanellë, pudingun veror, kremin anglez ose krem karamel ose tortë me kokrra të kuqe me krem ​​me disa nga ëmbëlsirat më të famshme në kryeqytetin britanik.

Kur bëhet fjalë për marrjen e të famshmes çaj anglisht, Isshtë e zakonshme ta shoqëroni me rrush të thatë dhe Thërrmime. Çaji është pija joalkoolike më e konsumuar, veçanërisht Earl Grey.

Transportit

Edhe pse nuk është saktësisht i lirë, kalimi në Londër me transport publik është opsioni më i mirë. Për shembull, një biletë e vetme metro kushton 4,90 £ ose, e njëjta gjë, 6,30 €.

Siç mund ta shohim, ky është një ndryshim i rëndësishëm krahasuar me kryeqytetet e tjera evropiane si p.sh. Madrid, ku çmimi mund të ndryshojë nga 1,50 në 2,00 euro në varësi të zonës nëpër të cilën nuk do të lëvizim.

Mjetet kryesore të transportit brenda Londrës janë, në krye të listës, tubi, i ndjekur nga autobusi, taksi dhe biçikletat me qira.

El Metroja e Londrës Ka gjithsej 11 linja të ndryshme, gjë që e bën rrjetin e tij një prej më të gjerave në botë. Rekomandimi ynë është ta përdorni për të lëvizur nëpër qytet, veçanërisht nëse do të udhëtoni në distanca të gjata.

Sa i përket autobusit, megjithëse është e vërtetë që nuk është saktësisht mjeti më i shpejtë i transportit, shumë turistë e zgjedhin atë si një mënyrë për të kaluar Londrën sepse është një mënyrë e mirë për të kaluar qytetin në të njëjtën kohë që ne të shijojmë pamje të qytetit.

Përveç kësaj, autobusë të kuq në Londër Ato janë një nga simbolet më emblematike dhe përfaqësuese të qytetit. Nga ana tjetër, lëvizja me taksi është e shpejtë dhe shumë më e rehatshme, por duhet t’i dini se njerëzit e famshëm Kabina të zeza ato janë më të shtrenjtat në Evropë.

Si shumë kryeqytete të tjera evropiane, Londra ka sistemin e vet publik të qira biçikletë, i njohur gjerësisht si Bikes Boris.

Ky pseudonim është për shkak të faktit se ishte Boris Johnson ai që promovoi zbatimin e tij në qershor 2010. Megjithëse është akoma në zgjerim, ai tashmë mbulon të gjithë zonën 1 të Londrës dhe një pjesë të zonës 2, me më shumë se 6.000 biçikleta në dispozicion.

Strehim

Para së gjithash, duhet të dini se qëndrimi në Londër është mjaft i shtrenjtë. Gjetja e një hoteli të mirë me një çmim të volitshëm është paksa e komplikuar, megjithëse gjithmonë mund të përdorni disa truke si përgatitja e udhëtimit paraprakisht, kërkimi i ofertave, etj. Alsoshtë gjithashtu e këshillueshme që së pari të dini se cilat janë zonat më të mira ose të dini nëse ka zona të rrezikshme në Londër.

Një opsion i parë nëse ajo që po kërkoni është një çmim i volitshëm janë të famshmet Bed & Breakfast (fjalë për fjalë, Shtrat + Mëngjes), një lloj akomodimi shumë tipik edhe në Edinburg (Skoci).

Këto janë shtëpi tradicionale që ofrojnë akomodim turistik në një mjedis familjar ku, në shumë raste, pronarët jetojnë në të. Në fakt, shumë hotele që ekzistojnë sot janë në të vërtetë B&B.

Nëse preferoni një vend më intim, mund të zgjidhni një hotel ose një apartament. Siç thamë, çmimi i hoteleve në Londër është zakonisht i lartë, veçanërisht nëse doni të flini në një hotel të mirë në qendër të qytetit.

Në këtë rast, çmimi për një natë do të ishte rreth 90. apartamente turistike, nga ana tjetër, ato janë bërë më të famshme vitet e fundit dhe po bëhen një alternativë për hotelet.

Më në fund, në Londër mund të gjeni edhe hostele dhe hostele, por çmimet e tyre janë gjithashtu mjaft të larta. Kështu, për shembull, rezervimi i një shtrati në një dhomë të përbashkët mund t'ju kushtojë midis 15 dhe 20 paund në natë.

Ekzistojnë edhe të ashtuquajturat hostele, më të frekuentuar nga të rinjtë. Ndër më të famshmet, ne nxjerrim në pah Çanta shpine Picadilly, Gjeneratori y Globetrotters Inn.

Çfarë të vizitoni

Londra është një nga qytetet më të mëdha në botë, kështu që mund të themi se ka vende të pafundme dhe vende me interes turistik që nuk mund të mungojnë në listën tuaj të vendeve për t'u vizituar.

Logjikisht, kjo do të varet nga kohëzgjatja e qëndrimit tuaj dhe buxheti i paracaktuar, bazuar në të cilin do të duhet të bëjmë një përzgjedhje pak a shumë të gjerë. Në çdo rast, ka 10 pika kryesore që nuk duhet të mungojnë në listën tuaj dhe që ju tregojmë më poshtë:

 • Muze britanik: hyrja falas, në të do të gjeni veprat kryesore të njerëzimit nga parahistoria në kohët moderne në të gjithë planetin. Për të parë ekspozitat speciale, do të duhet të rezervoni bileta.
 • Sahat i madh: ndoshta ndërtesa më përfaqësuese në Londër. Isshtë kulla e sahatit e Pallatit të Westminsterit. Emri i tij zyrtar është, që nga viti 2012, Kulla Elizabeth për nder të jubileut diamant të Mbretëresha Elizabeta II, e cila u zhvillua atë vit.
 • London Eye: Coca-Cola London Eye është mbase ikona më përfaqësuese e Londrës. Wheelshtë rrota më e gjatë Ferris në botë, me një total prej 32 kapsollash në të cilat mund të futen rreth 25 persona. Kohëzgjatja është 30 min dhe biletat mund të blihen nga 20.70.
 • Tate Modern: është muzeu kombëtar i Britanisë së Madhe të artit modern dhe bashkëkohor. E vendosur në brigjet e Thames, pamja e saj unike është për shkak të faktit se ai ishte më parë një termocentral. Hyrja është falas.
 • Galeria Kombëtare- E vendosur në sheshin e famshëm Trafalgar, do të gjeni piktura evropiane nga shekulli XNUMX-të dhe XNUMX-të. Mund të gjeni vepra nga Van Gogh, da Vinci, Constable, Renoir, Stubbs, Botticelli ...
 • Muzeu i Historisë Natyrore: përveç ekspozitës së përhershme të dinosaurëve, ajo përmban një koleksion të kafshëve më të mëdha, më të gjata dhe, në përgjithësi, më kurioze në botë.
 • Qendra Southbank: është një qendër kulturore e vendosur në Bregun Jugor të Lumit Thames ku do të gjeni ngjarje të ndryshme kulturore, duke përfshirë muzikë, art dhe shfaqje vallëzimi, ndër të tjera.
 • Muzeu Victoria dhe Albert: Muzeu Victoria dhe Albert është një haraç për më shumë se 3.000 vjet dizajn dhe art në të cilin mund të shihni objekte mbresëlënëse nga e gjithë bota: nga pikturat, mobiljet dhe tekstilet te skulpturat dhe argjendaritë, ndër shumë të tjerë.
 • Kulla e Londrës: Kjo ndërtesë 900-vjeçare është një nga më të famshmet në botë. Biletat mund të blihen nga 22 £.
 • Muze shkencor: në Muzeu i Shkencave ju mund të përjetoni përparimet më të mëdha shkencore të 300 viteve të fundit, duke përfshirë kinemanë mbresëlënëse IMAX. Edhe pse hyrja është falas, këshillohet të rezervoni një biletë për të parë ekspozitat speciale.

Ky artikull është ndarë 79 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: