Oqeania është një kontinent i përbërë nga mijëra ishuj ku mund të gjejmë receta të rralla dhe ekzotike të ushqimit. Disa nga vendet më të shquara, përfshirë AustraliAta kanë gatime të ndryshme tradicionale që mund të bëhen kudo në botë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Gastronomi në Oqeani: pjata tipike me emrat dhe recetat e tyre

Australi

Australi është vendi më i madh në kontinent. Në disa nga qytetet e saj, të tilla si Melburni, Sidnei ose Adelaide, është e lehtë të gjesh disa nga këto pjata tipike:Fileto kangur

Mishi i kangurit është me pak yndyrë dhe për këtë arsye mjaft saludable. Isshtë një pjatë që mund të përgatitet në mënyra të ndryshme, në varësi të shijes së secilit person. Një nga metodat më të rekomanduara është si më poshtë:

 • Marinojeni atë me vaj, piper, hudhër dhe bimë të imëta
 • Piqni secilën anë për dy minuta
 • Ngroheni furrën në 200º dhe gatuajeni atë për 7 ose 8 minuta
 • Hiqeni nga furra, mbështilleni me letër alumini dhe lëreni të pushojë për 10 minuta
 • Mund të shërbehet me pure patatesh, perime në avull ose sallatë

Sot, konsumi i kësaj kafshe po rritet, megjithëse aborigjenët tashmë e kanë gatuar atë në të kaluarën. Aktualisht, mishi i tij mund të gjendet në shumë supermarkete dhe restorante në vend.

lamington

Shtë një e ëmbël tipike si në Australi si NZ. Emrin ia ka borxh Baronit të Lamington, guvernator i Queensland në fund të shekullit të XNUMX-të. Kjo pjatë përbëhet nga kube biskota të mbuluara me çokollatë dhe kokos.

Për të bërë tortën, rrahni dy vezë dhe 200 gram sheqer. Pastaj shtohen 100 gram gjalpë dhe dy lugë çaji maja. Përzieni përsëri dhe shtoni 50 ml qumësht.

Më vonë, vihet në një kallëp dhe nxehet në 180 gradë për 35 minuta në një furrë të parangrohur. Pasi të jetë ftohur, torta pritet, kalohet nëpër një glazurë çokollate dhe mbulohet me kokos të integruar.

Qofte mishi

El Pjatë kombëtare Pjekja e mishit në Australi. Për ta përgatitur atë, përbërësit e mëposhtëm janë të nevojshëm:

 • 750 gram mish të grirë
 • 2 kube supë viçi
 • Një gotë e gjysmë ujë
 • 2 lugë miell
 • Një lugë çaji salcë soje
 • arrëmyshk
 • Kripë dhe piper

Së pari, brumi duhet të gatuhet dhe pastaj mbushja, e bërë kryesisht me mish të grirë. Shoqërohet me salcë lëng mishi, e cila ka si përbërës kryesor të saj demi glace, një supë me origjinë franceze. Në NZ kanë variantin e tyre, byrek i nxehtë.

Vegjemite

Dishshtë pjata më e thjeshtë australiane për t’u përgatitur, pasi nuk ka asgjë për të gatuar. Në këtë rast, është një përhapje përbërësi kryesor i së cilës është Maja të mbetura nga industria e pirjes së birrës.

Përdoret veçanërisht midis australianëve, veçanërisht për vaktet e lehta të tilla si mëngjesi ose një meze të lehtë, kur ata e përhapin atë në tost. Ka një aromë karakteristike që nuk i pëlqen të gjithëve.

Pavlova

Kjo pjatë është emëruar edhe pas një personi. Në këtë rast, është për nder të Anna Pávlova, një valltare ruse e baletit që prezantoi risi të rëndësishme në këtë disiplinë.

Kjo tortë nuk është e rëndësishme vetëm në Australi, por edhe në Zelandën e Re: të dy vendet janë kredituar me shpikjen e saj. Karakteristikë që e bën atë kaq të veçantë është se është e butë nga brenda, por krokante nga jashtë.

Pjesa kryesore e ëmbëlsirës bëhet me beze. Në krye të kësaj nuk mund të mungojnë frutat, veçanërisht luleshtrydhet ose frutat e kuqe. Nëse dëshironi të dini më shumë receta tradicionale nga ky vend, ju rekomandojmë të vizitoni artikullin vijues: Ushqim tipik australian.

NZ

Zelanda e Re është toka e Maoreve, një popullsi autoktone me një traditë të kuzhinës kurioze. Disa nga pjatat e saj janë duke u bërë edhe sot.

Hangi

Hāngi nuk është një pjatë e veçantë, por një metodë gatimi. Isshtë me origjinë Maori dhe ka mbi 2.000 vjet të historisë. Përdoret për të bërë mish dhe perime.

Për të kryer këtë sistem, duhet të hapet një vrimë në tokë në të cilën futen gurë vullkanikë të nxehtë. Mbi këto vendosen shporta ushqimore (aktualisht të bëra prej metali), të cilat mbrohen me leckë ose gjethe dhe mbulohen me dhe.

Kjo duhet të qëndrojë në atë mënyrë për rreth gjashtë orë. Edhe pse është një mënyrë e komplikuar, i jep ushqimit një aromë të veçantë. Në këtë video mund të shihni se si realizohet:

Patë koloniale

Mishi i qengjit është një nga më të konsumuarit në Zelandën e Re. Përveç gjellës tradicionale të qengjit të pjekur, kjo merak është gjithashtu e njohur, veçanërisht ajo 21 qershor, dita kur festohet solstici i dimrit.

Emri i këtij shtjellimi përkthehet si patë koloniale. Kjo ndodh sepse kolonët e parë që mbërritën në vend u përpoqën të imitonin disa nga pjatat e tyre tipike me mish qengji, pasi mishi i patë ishte i pakët.

Për ta bërë atë ju duhet një këmbë mish qengji që zbërthehet dhe mbushet me mjaltë, bukëpjekje, qepë, majdanoz, trumzë dhe fruta të thata. Më pas, marinohet me verë të kuqe.Peshku dhe patate të skuqura

Kjo pjatë nuk është tipike vetëm për këtu, por edhe për vendet e tjera si Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe Australia. Zgjerimi i saj filloi në Londër në shekullin XIX.

Bëhet fjalë për peshk dhe patate të skuqura. Në Zelandën e Re, ai klasifikohet si ushqim i shpejtë, pasi shitet në dyqane të specializuara, kështu që mund ta hani në rrugë.

pokey hokej

El pokey hokej është një aromë akullore. Isshtë një lloj kafeje, domethënë një karamele e ëmbël e bërë me sheqer kafe, shurup të artë, sodë buke dhe pak uthull.

Zakonisht është në formën e topave të vegjël dhe shoqërohet me akullore me vanilje. Emri i tij vjen nga mënyra e emërtimit të akullores që shiteshin në rrugë në NY dhe Mbretëria e Bashkuar gjatë shekujve XNUMX dhe fillimit të shekujve XNUMX.

Polinezia franceze

Pavarësisht se janë në anën tjetër të botës, ky grup ishujsh i përket Francës. Në to, peshku është një nga produktet e tyre themelore.

Cheverte

L chevretë ato përbëhen nga karkaleca deti ose karkaleca deti. Ato duhet të qërohen dhe duhet të jenë të skuqura. Në këtë rast, shtohet një salcë që ka produktet e mëposhtme:

 • vanilje
 • Ron
 • Qumësht kokosi
 • Krem qumështi

Një kokërr vanilje e prerë në gjysmë zihet së bashku me rumin. Më pas, hidhni qumështin e kokosit dhe kremin e qumështit. Gatuhet ngadalë derisa salca të jetë mjaft e trashë. Më në fund, podi i vaniljes hiqet, karkalecat shtohen dhe ajo është erëza me kripë dhe piper.

tahitian poisson cru

Përbërësi kryesor i kësaj pjate nga ishulli i Tahitit është peshk i papërpunuar, konkretisht tuna. Kjo është marinuar në lëng gëlqereje dhe shërbehet me perime të prera në kubikë dhe qumësht kokosi.

Ma'a tinito

Ma'a tinito përkthehet nga Tahiti si ushqim kinez, pasi kjo pjatë ka të fortë Ndikimet aziatike. Përbërësit e nevojshëm për ta përgatitur janë këto:

 • Ijë derri
 • Fasule të kuqe
 • Lakër kineze
 • karotë
 • qepë
 • AJO
 • Makarona
 • Salcë hudhër
 • Vaj badiava
 • Kripë dhe piper

Së pari, fasulet dhe mishi i derrit zihen, ndërsa makaronat gatuhen veçmas. Perimet duhet të jenë të grira dhe të skuqura me salcë soje. Në fund, mishi i derrit skuqet së bashku me qepën e copëtuar.

Po

Po'e është tipik si për Tahiti ashtu edhe për Rapa Nuí, i njohur gjithashtu si Ishulli i Pashkëve. Kjo tortë me sfungjer me gëzof mund të bëhet edhe me banane edhe me papaja.

Në rastin e parë, duhet të bluani banane, të grijmë kunguj dhe të shtojmë pak miell. Vajit, më shumë miell dhe kokosit integruar janë shtuar në këtë përzierje. Shtë pjekur derisa të marrë strukturën e një tortë me sfungjer.

Samoa

Vendi i Samoas përbëhet gjithashtu nga disa ishuj, ndër të cilët shquhet Upolu. Në gastronominë e kësaj zone gjejmë fruta ekzotike si kokosi ose papaja.

masi samoa

Ata janë një lloj i biskota kokosi që, megjithëse shiten në paketa në dyqanet Samoan, ato gjithashtu mund të përgatiten lehtësisht në shtëpi.

Për ta bërë këtë, duhet të përzieni gjalpë dhe sheqer. Kësaj, veza shtohet dhe rrihet. Më pas, përzihet me qumësht kokosi dhe vanilje për të shtuar më në fund miell dhe pluhur pjekje.

Gatuajeni derisa të lihet një pastë e imët dhe priteni në katrorë. Vendoset në furrë, i ngrohur më parë në 180 gradë, midis 20 dhe 25 minutash.

koko araisa

Emri tregon tashmë se nga çfarë përbëhet kjo pjatë, pasi koko mjete kakaoNdërsa araisa es oriz. Ashtë një ëmbëlsirë që mund të merret si e nxehtë ashtu edhe e ftohtë. Përbërësit e nevojshëm janë si më poshtë:

 • 3 gota oriz
 • 2 gota qumësht kokosi
 • 1 filxhan pluhur kakao
 • sheqer

Shtjellimi është mjaft i lehtë, pasi që thjesht duhet të zieni orizin, përziejeni atë me qumësht kokosi dhe shtoni sheqer dhe pluhur kakao. Rezultati është një lloj supe e trashë me teksturë.

Se Fafao

Të gatuash Se Fafao, ose çfarë është e njëjta, papaja e mbushur e pjekur, këto produkte janë të nevojshme:

 • 2 papaja jeshile
 • Gjysmë kilogram mish të grirë
 • 1 qepë të copëtuar
 • Gjysmë filxhani copa buke
 • Vezë 2
 • 2 lugë qumësht
 • Kripë dhe piper

Mishi gatuhet me qepë, copa buke, vezë dhe qumësht. Kjo përzierje vendoset në një papaja të hapur më parë dhe pa fara. Mbuloni me letër alumini dhe piqni për 45 minuta. Letra hiqet dhe nxehet përsëri për 15 minuta të tjera.

Ky artikull është ndarë 81 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: