Gastronomia greke karakterizohet nga aromat e saj të larmishme dhe thjeshtësia e përgatitjes së saj. Recetat greke të ushqimit përfshijnë si një përbërës bazë të vaj ulliri, erëza dhe një larmi erëza erëza dhe perime të freskëta, duke përfshirë domate, patëllxhanë, fasule jeshile dhe patate, si dhe peshk dhe mish.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Supë me fasolada ose fasule

Isshtë një merak me fasule të bardha që shumë libra gatimi grekë e përcaktojnë si pjata kryesore e kuzhinës greke.Përbërësit themelorë të tij janë fasulet, fasulet ose fasulet dhe vaji i ullirit, si dhe disa perime si karota, speca, qepa, selino, etj. Zakonisht zbukurohet me disa gjethe dafine.

Musaka patëllxhan

La Musaka Greqishtja është shumë e ngjashme me lazanjën italiane dhe, në fakt, konsiderohet të jetë origjina e saj. Përbërësi kryesor në këtë lazanjë është patëllxhani, i cili është i prerë në feta dhe i shtresuar.

Isshtë gjithashtu e zakonshme që të shoqërohet me shtresa mishi të grirë, i cili zakonisht është mishi i qengjit, dhe djathi shtohet në shtresën e sipërme, e cila mbetet au gratin kur piqet. Zakonisht paraqitet në një kallëp drejtkëndor.

Djathë grek ose feta

Shtë një djath tradicional nga Greqia dhe gjithashtu nga Turqia, Danimarka, Bullgaria, etj. Fjalë për fjalë, djathë feta mjete Djathë i bardhë për shkak të ngjyrës së saj.

Ky djathë bazohet në gjizën e djathit të shëruar në shëllirë dhe origjina e tij shkon që nga Antikiteti Klasik.

Normalisht, është bërë nga qumështi i deleve, megjithëse mund të bëhet gjithashtu nga qumështi i pelës ose gjysma me qumësht deleje dhe gjysma me qumësht dhie për të rritur aromën. Isshtë një djathë i butë, megjithëse me një qëndrueshmëri të fortë, dhe pa lëvore.

Dolmadet

Pjatë nga Turqia e njohur në turqisht si Dolma, një term që vjen nga folja dolmak të së njëjtës gjuhë, që do të thotë mbushem.

Kjo pjatë konsiston në mbushjen e gjetheve të rrushit me një përzierje të bërë nga orizi, mishi i grirë, qepa dhe një larmi erëza erëzash, dhe ka nga ata që shtojnë edhe bishtajore. Pjata më në fund shërbehet me një salcë të bërë nga lëngu i limonit.

Sallatë greke ose sallatë horiatiki

Njihet më mirë ndërkombëtarisht thjesht si sallatë greke, është një pjatë përbërësi kryesor i së cilës është djathi feta në kubikë të trashë dhe ullinjtë Kalamata, i njohur gjithashtu si ullinj grekë.

Feta domate dhe turshi, feta të holla të qepës së kuqe dhe shirita speci jeshil u shtohen këtyre përbërësve. Në fund, ajo është erëza me vaj ulliri, uthull të kuqe vere, piper të bluar, rigon dhe kripë.

Gemista

significa mbushje dhe shqiptohet yemista. Kjo është një pjatë që do ta gjeni në të gjitha tavernat e Greqisë nëse vizitoni vendin dhe përgatitet duke mbushur domate dhe speca të gjelbër dhe të kuq të pjekur me një makarona të bërë nga orizi të përzier me qepë të kavërrmuar, majdanoz të copëtuar, domate të shtypur, të copëtuar djathë feta, vaj ulliri dhe kripë. Kjo përzierje futet në speca dhe gjithçka piqet. Shtë një pjatë që zakonisht shërbehet e ftohtë.

Vetëm sta Karvouna

Përbëhet nga salmoni i pjekur dhe i stinës në të njëjtën kohë me pykë limoni, salcë lëng limoni dhe vaj ulliri. Zakonisht shërbehet me patate të skuqura, bizele dhe salcë kos.

Xhiros

Xhiro në greqisht do të thotë rreth dhe përbëhet nga viçi ose mishi i derrit. Pasi të jetë pjekur, mishi pritet në feta të vogla që futen në një bukë pita.

Ato zbukurohen me përbërës të ndryshëm, përfshirë feta qepësh, speca jeshil ose të kuq, dhe domate, si dhe salca tipike greke, përfshirë tzatziki ose salcë kosi. gyros Isshtë një pjatë e ngjashme me atë Tako meksikane ose shawarma arabe.

Patëllxhanët Papoutsakia

Termi paputsakia mjete këpucë të vogla në greqisht dhe i referohet pamjes së kësaj pjate, e cila në thelb përbëhet nga patëllxhanë të mbushur me mish të grirë dhe të mbuluara me djathë. Përveç kësaj, receta përfshin përbërës të tillë si: qepë të copëtuar, vaj ulliri, një gotë verë të bardhë, majdanoz të copëtuar, béchamel, kripë dhe piper.

Pilafet

El pilafet o pilafet Shtë një pjatë oriz me copa mishi të qengjit, të gjitha të përziera me salcën e famshme greke të kosit. Emri i pilau i referohet orizit të bardhë të zier dhe të aromatizuar me erëza dhe qepë.

Mezzedes

Termi përzierje o meze, në shumës mezedhat, është me origjinë turke dhe i referohet një përzgjedhje të pllaka të vogla Shërbyer në Greqi si fillestar gjatë drekës ose darkës.

Ekziston një gamë e gjerë e këtyre pllakave të vogla, shumë të ngjashme me ato të njohurat tapas spanjolle, të cilat mund të shërbehen të nxehta ose të ftohta dhe mund të kenë aromë pikante ose më mirë të kripur, siç do ta shohim në përpilimin që ju tregojmë më poshtë:

Salca Tzatziki është shoqëruesi themelor për të gjithë mezedhat dhe njihet ndërkombëtarisht me emrin e salcë kos, edhe pse përveç kosit, kastraveci është edhe përbërësi tjetër themelor i tij. Gjethet e nenexhikut, hudhra të grirë dhe lëngu i limonit shtohen gjithashtu në përzierje.La Burger në stilin grek Isshtë një tjetër mesazh shumë tipik. Ajo që e dallon këtë hamburger nga ato tradicionale është se nuk ka përbërës tipikë si djathi i shkrirë ose salcat e llojit mustardë ose ketchup, gjë që e bën më të lehtë dhe të tretet më lehtë.

Përbërësi i tij bazë është mishi i qengjit të grirë, të cilit i shtohen edhe të tjerë si qepa e grirë, majdanozi dhe hudhra, rigoni, speci i bluar etj. Sigurisht, nuk mund të mungojë djathi feta, vaj ulliri dhe ullinj Kalamata. Opsionale mund të shtoni salcë tzatziki (salcë kos).

Mezzedet e famshme përfshijnë edhe të famshmet hummus, e cila është një pastë e bërë nga qiqra, lëng limoni, hudhër, krem ​​tahini (makarona të bëra nga farat e susamit) dhe vaj ulliri.

Alsoshtë gjithashtu një pjatë shumë tipike nga Lindja e Mesme, të tilla si Izraeli, Libani ose Palestina, ndër të tjera, megjithëse përgatitja e saj në Greqi ndryshon pjesërisht nga ajo e këtyre vendeve, pasi shpesh shtohen ullinj Kalamata.

La melitzanosalata është një sallatë me patëllxhanë të pjekur dhe djathë feta, të gjitha të shtypura në një pastë, e cila gjithashtu përfshin bajame të bluara, një thelpinj hudhër, vaj ulliri dhe uthull. Zakonisht zbukurohet me vezë të ziera.

Nga ana tjetër, spanakopita është një tortë e bërë me spinaq dhe djathë feta me kopër, e gjitha e mbështjellë me pastë filo, e shitur në furrat e bukës në të gjithë vendin.

La tiropit, i njohur gjithashtu si do të shkojIsshtë një tortë e këndshme që bëhet nga brumi filo i mbushur me një pastë që rezulton nga përzierja e djathit feta dhe vezës. Ashtu si spanakopita, edhe kjo pjatë mund të gjendet për shitje në furrat e bukës në vend.

Më në fund, taramosalata Isshtë një salcë që konsumohet edhe në gastronominë e Turqisë, ku njihet me emrin e skanimi.

La skanimi Isshtë bërë nga kaprolli i krapit të kuruar dhe të kripur, megjithëse ka edhe variante në të cilat përgatitet me ahurin e merlucit. Zierja zakonisht përzihet me lëng limoni, ullinj, krutonë, qepë, etj. Zakonisht hahet i shtrirë në një fetë bukë pita.

Bugatsa

Kjo ëmbëlsirë është ndoshta më e popullarizuara në mesin e ëmbëlsirave gastronomike greke dhe përbëhet nga një mbushje përbërësit e së cilës janë mishi i grirë, kremi dhe djathi, të gjithë të mbështjellë me brumë filo. Në fakt është një ëmbëlsirë nga Maqedonia.

Zhytje

Quhet gjithashtu tresh, bëhen me brumë të hollë të shtrirë për të formuar shirita të gjatë dhe të hollë. Ata janë skuqur në vaj shumë të nxehtë dhe gjatë këtij procesi ato palosen në një lak ose formë spirale, megjithëse mund të gjenden në forma të tjera.

Sapo të skuqen, ato zhyten në shurup ose shpërndahen në mjaltë. Ata shërbehen me arra të copëtuara dhe kanellë të spërkatur. Isshtë një ëmbëlsirë tipike e Peloponezit që shërbehet edhe ditën e Vitit të Ri dhe në banketet e dasmës.

Koulourakia

Koulourakia janë një ëmbëlsirë tipike e kremtimit të Javës së Shenjtë në Greqi, e cila zakonisht hahet pas të Shtunës së Madhe.

Këto janë biskota me bukë të bëra me dorë, të cilat shpesh formohen në hark, rreth gërshetash ose shkronja greke dhe mbulohen me ngrica të vezëve. Vanilja dhe farat e susamit përdoren për ta bërë atë.

kourabiedes

Në njëjës, kourabies, është gjithashtu një cookie me bukë të shkurtër e bërë nga bajame të bluara. Në përgatitjen e tij zakonisht ka një prekje raki, zakonisht metaxa, përveç vaniljes, ujit të trëndafilit ose mastikës (pije alkoolike e aromatizuar me mastikë).

Ata zakonisht formohen në një top, megjithëse ka edhe versione të tjera në formë gjysmëhëne ose me onde. Shtë një ëmbëlsirë tipike e Krishtlindjeve Greke.

melomakarono

Në shumës melomakaronaShtë një ëmbëlsirë shumë tipike e Krishtlindjes. Kjo tortë është bërë me miell, mjaltë dhe vaj, megjithëse përdoren edhe përbërës të tjerë kryesorë si bollgur, sheqer, portokall, raki, etj. Ajo vjen në formën e një topi.

Revani

Termi revani Isshtë me origjinë turke dhe në greqisht njihet mirë me emrin e saj origjinal dhe mirë me formën ravani.

Shtë një ëmbëlsirë tipike greke dhe turke që përbëhet nga bollgur në shurup. Për prezantimin e tij, zakonisht shtohen arra pishe, arra, kokosi i integruar ose një lugë akullore.

Pompë

Kjo ëmbëlsirë, e quajtur gjithashtu ëmbëlsirë tulumba, bëhet me copa brumi pa maja jo më shumë se 10 cm. Secilës pjesë i jepet një formë vezake. Ata janë skuqur në vaj shumë të nxehtë dhe pasi të jenë skuqur, shurupi derdhet në to derisa janë ende të nxehtë. Ato shërbehen të ftohta.

Ky artikull është ndarë 437 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: