Ushqimi është një simbol i nderit për ngjarjet kryesore që ndodhin në jetën e kinezëve. Nga gastronomia e Kinës vjen zakoni i pjatave me erëza me një larmi të salcave, uthullave, erëzave dhe reçeve. Mantra mbi të cilën mbështetet përpunimi i pjatave tipike kineze përfshin katër koncepte themelore: ngjyra, aroma, aroma dhe prezantimi. Në atë që vijon ju tregojmë pjatat dhe ëmbëlsirat kryesore të kuzhinës kineze.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Dim shuma

Shuma e zbehtë është një pjatë shumë e njohur në Kinë që zakonisht hahet si një meze të lehtë në mes të mëngjesit ose gjatë pasdites së hershme me çaj.Këto simite të vogla mund të mbushen me fruta, perime, mish ose ushqim deti dhe zakonisht shërbehen në enë të vogla, të ngjashme me kanapet që hahen në Spanjë si pjatë e dytë.

Termi shuma e zbehtë vjen nga kantonishtja dhe përkthimi i saj do të thotë prek zemrën.

Supë me pendë peshkaqeni

Kjo supë konsiderohet si një delikatesë në Kinë dhe zakonisht shërbehet në raste të veçanta, të tilla si dasma, festime të Vitit të Ri, etj, kryesisht sepse konsiderohet simbol i prestigjit dhe shëndetit.

Kjo pjatë është bërë nga pendët e peshkaqenëve (dorsale dhe kraharori), të cilat janë lëkuruar dhe janë lënë të thahen. Para përgatitjes së supës, ato duhet të ngjyhen. Zakonisht shoqërohet me salcë gocë deti.

Abalon në shtratin e maruleve

Isshtë një pjatë tipike e krahinës bregdetare të Fujian, ku konsumohet një larmi e gjerë pjatash të gatuara me peshk dhe fruta deti. Ndër përbërësit kryesorë, ne nxjerrim në pah: abalone, marule, kërpudha, xhenxhefil dhe qepë.

I gjithë ky repertor shoqërohet me një salcë të bërë me goca deti, fasule soje, niseshte misri, sheqer dhe pak lëng mishi.

Sa i përket përgatitjes, së pari marule zihet dhe vendoset si bazë në pjatën ose burimin ku do të paraqesim pjatën tonë dhe, më vonë, abalone është sautuar në një wok me vaj së bashku me kërpudhat, qepët dhe pjesën tjetër të përbërësve. Në fund, salca shtohet dhe shërbehet në burimin në të cilin kishim shtuar marule.

Shikoni yhok

Përkthimi fjalë për fjalë i këtij termi është i pjekur, megjithëse zakonisht përkthehet si mish derri i pjekur o Mish derri kantonez, pasi që janë feta të vogla mishi të derrit të pjekur të marinuar.

Shërbehet e zbukuruar me salcë hoisin, e cila është një salcë zhytjeje shumë e zakonshme në kuzhinën kineze dhe mund të gjendet në supermarketet kineze.

Oriz congee

Gjithashtu i njohur si shakaIsshtë një pjatë që është gatuar në Kinë për më shumë se dy mijë vjet dhe konsiderohet të jetë lehtësisht e tretshme.

Përbëhet nga një lloj qull ose supë në të cilën orizi përzihet me drithëra të tjerë, si dhe mish, perime dhe disa aromatizues për të rritur aromën.

Zakonisht merret në ceremonitë fetare, por edhe në ngjarje të veçanta ose si një trajtim terapeutik për zvogëlimin e kolesterolit, në këtë rast shtohet asparagu.

Ka edhe receta të tjera që konsiderohen terapeutike, të tilla si ajo që shton xhenxhefil për të zvogëluar të përzierat dhe për të kuruar dispepsinë.

Isshtë një pjatë shumë e njohur në Azi që merr emra të tjerë në varësi të rajonit; kështu, për shembull, në Vietnam njihet si Chao bo dhe në Indi nën emrin e Kanji.

youtiao

Mund të gjendet edhe nën emrin Ju tiao. Isshtë një bukë e skuqur me një formë të zgjatur, e ngjashme me churros e zakonshme në Spanjë, tipike për kuzhinën kineze dhe gjithashtu të Azisë Juglindore dhe Azisë në përgjithësi.

Aroma e tij është pak e kripur dhe zakonisht hahet për mëngjes, por edhe si shoqëruese e qumështit të sojës ose orizit mollë.

Chow mein

Kjo pjatë është e njohur ndërkombëtarisht si petë aziatike (petë të gjata me bazë gruri) dhe zakonisht shoqërohet me mish pule ose viçi dhe perime, megjithëse frutat e detit ose peshku gjithashtu mund të përfshihen. Seasonshtë erëza me salcë soje.

zongzi

Kjo pjatë njihet gjithashtu thjesht si zong dhe ndërkombëtarisht si mbushje orizi, pasi janë gjethe bambu të mbushura me oriz glutinoz që zakonisht zihen në avull ose zihen.

Ato mund të formohen ose si cilindër ose si katërkëndësh. Isshtë një vakt që shërbehet zakonisht gjatë Festivalit të Varkave të Dragoit, i cili zhvillohet midis fillimit dhe mesit të qershorit.

Shahe fen

Njihet në mënyrë bisedore me emrin e ai fen, këto janë petë me bazë orizi, të cilat janë perëndimorizuar nën emrin e petë orizi.

Ata janë me ngjyrë të bardhë, mund të jenë shumë të hollë ose të trashë dhe janë pak elastikë në prekje, pothuajse si goma. Zakonisht përdoren për të bërë supa.

ndaloni timen

Termi ndaloj mian fjalë për fjalë do të thotë petë në bord Kjo është për shkak të formës së sheshtë të petëve, pasi ato bëhen me dorë.

Kjo pjatë mund të shërbehet supë, e cila bëhet një supë, ose si makarona. Isshtë gatuar në stilin e grupit etnik Hakka dhe zakonisht hahet kryesisht në Canton (Kinë), por edhe në Singapor.

Mjekra e dragoit

Mjekra e dragoit është një lloj karamele që, në shikim të parë, duket se është fije mëndafshi shumë e imët. Bëhet me dorë duke shtrirë dhe përdredhur me kujdes karamelin dhe mund të gjendet i mbushur me arra ose si shoqërues i ëmbëlsirave ose ëmbëlsirave të tjera.Isshtë marrë edhe në vende të tjera si Irani, ku aromatizohet me susam dhe njihet me emrin e pashmak.

Tufa ananasi

Kjo ëmbëlsirë është tipike për Hong Kong, disa rajone të Kinës jugore dhe Tajvanit. Pjesa e sipërme e kësaj simite është në formë si ananasi dhe bëhet me një brumë të bërë nga gjalpi, sheqeri, vezët dhe mielli, i ngjashëm me atë të biskotave të sheqerit.

Nga ana tjetër, pjesa e poshtme është bërë me brumin me të cilin zakonisht bëhen tufat kineze që shërbehen zakonisht në restorantet kineze perëndimore. Prandaj, pjesa e sipërme ka një shije shumë më të ëmbël se pjesa tjetër e simite.

Megjithëse quhet simite ananasiKy emër nuk rrjedh nga fakti që simite është bërë me ananas, por është për shkak të formës së shtresës së sipërme dhe ngjyrës së artë (të ngjashme me atë të ananasit) që ajo miraton kur piqet. Zakonisht mbushet me gjalpë, megjithëse ka edhe pastiçeri që e mbushin me krem ​​pastiçerie.

Tortë hënë

Bëhet fjalë për disa cupcakes ose biskota që shumë i konsiderojnë si versioni i ëmbël i shuma e zbehtë. Isshtë një ëmbëlsirë tradicionale kineze që merret gjatë Festivalit të Mid-Vjeshtës në adhurimin e Hënës.

Ato zakonisht janë të rrumbullakëta, megjithëse mund të jenë edhe në formë drejtkëndëshe. Mbushja bëhet nga pasta e farës së lotusit, e cila bëhet me fara të thata lotusi, sheqer të karamelizuar dhe vaj perimesh, dhe kore bëhet me të verdhat e vezëve të rosave të kripura. Ato merren me çaj kinez.

Biskotat e fatit

Njihet gjithashtu si biskota me fat. Megjithëse konsiderohet gjerësisht se e kanë origjinën nga Kina, me të vërtetë ka qenë kultura perëndimore që i ka futur ata në vend dhe ndikimi i tyre ka qenë i tillë që aktualisht konsiderohen si një ëmbëlsirë tipike.

Ato janë tipike për qytetet e mëdha si Hong Kong ose Pekin. Ato janë biskota të vogla krokante që brenda kanë një letër në të cilën shfaqen një profeci ose fjalë urtësie.

douhua

Douhua ose buding tofu Isshtë një ëmbëlsirë tradicionale kineze që bëhet nga përgatitja shtesë e butë e tofus dhe ndryshon në varësi të rajonit ku është bërë.

Në Tajvan, ai shërbehet i mbuluar me përbërës të ëmbël, të tilla si fasulet kineze, kikirikë, tapioka ose bollgur, ndër të tjera, dhe në shurup të zbukuruar me bajame ose xhenxhefil. Në Kinën veriore, nga ana tjetër, zakonisht shërbehet me salcë soje, kështu që ka një shije mjaft të kripur.

Në Malajzi dhe Singapor i është dhënë emri i tërheq huay o tau wow dhe shërbehet në shurup të pastër me fara të xhinko lundrues, megjithëse mund të aromatizohet edhe me ujë të ëmbël xhenxhefili, në këtë rast shërbehet i nxehtë.

guilinggao

Siç tregon përkthimi fjalë për fjalë i emrit të vet (pelte esence breshke) është një ëmbëlsirë e bërë nga lëvozhga e breshkës së bluar, specifikisht speciet e breshkave me shirita, të përzier me sarsaparilla.

Cilësia e saj është e ngjashme me atë të xhelatinës dhe është e zezë. Meqenëse kjo specie breshke aktualisht është serioze Rreziku i zhdukjes, guilinggao është tregtuar me zëvendësues të këtij përbërësi.

Akullore e skuqur

Përbëhet nga një lugë akullore e ngrirë në një temperaturë më të ulët se normalja që është e veshur me vezë të gjallë dhe e mbuluar me biskota të grimcuara ose thekon misri. Pasi të jetë bërë kjo, ajo skuqet për disa minuta.

Isshtë arritur që akullorja të mos shkrihet gjatë skuqjes falë temperaturës së ulët në të cilën është ngrirë. Lidhur me paraqitjen e tij, mund të shtohen përbërës të ndryshëm sipas shijes: kanellë, sheqer krem, mjaltë, vanilje, shurup etj.

Pelte bari

Mund të bëhet me bimë aromatike të ndryshme, megjithëse zakonisht përdoret fleta e mentes së zier. Karbonat kaliumi shtohet në të dhe pastaj ngrihet derisa të ketë qëndrueshmërinë e pelte, e cila është e ngjashme me xhelatinë. Mund të merret vetëm ose gjithashtu mund të shtohet në pije. Gjithmonë merret i ftohtë.

Nian gao

Emri i kësaj ëmbëlsire, i cili gjithashtu mund të gjendet i shkruar i gjithë së bashku (ningao), është përkthyer fjalë për fjalë nga kek i ëmbël ngjitës, edhe pse ka emra të tjerë si p.sh. tortë orizi, për përgatitjen e tij bazuar në oriz glutinoz, ose tortë kineze e vitit të ri, pasi merret kryesisht në festimet e Vitit të Ri Kinez.

Mund të shërbehet në një kallëp, në këtë rast do të marrë formën e kallëpit, ose gjithashtu mund të formohet në formën e një kafshe ose ndonjë sendi tjetër.

sachima

Kjo ëmbëlsirë është origjinale nga kuzhina Manchu (që i përket grupit etnik Manchu). Receta tradicionale bëhet me përbërësit e mëposhtëm: sheqer guri, miell dhe gjalpë. Versioni Kanton shton kokosit të thatë të integruar dhe Fujian gjithashtu përdor susam, sheqer të grimcuar, vaj perimesh, sheqer Maltë, qumësht dhe vezë.

Çajra dhe shpirtra

Nëse pjatat e sipërpërmendura janë përfaqësuese të gastronomisë dhe kulturës kineze, çajrat dhe pijet alkoolike janë një tjetër element i zakonshëm në jetën e përditshme të vendit që, larg nga të qenit thjesht pije, janë një mënyrë jetese për qytetarët kinezë.

Aroma e se jeshile Shtë karakteristikë e kulturës kineze dhe merret në festa, ngjarje të veçanta apo edhe për të kërkuar falje, pasi përfaqëson vlera të tilla si mirëqenia, harmonia, qetësia dhe bukuria, ndër të tjera.

Sot, Kina është prodhuesi kryesor në botë i çajit jeshil. Ekziston një gamë e gjerë e varieteteve të çajit jeshil, ndër të cilët spikat Mushkëritë Ching, konsiderohet si më i popullarizuari ndërkombëtarisht. Emri juaj do të thotë gropë dragoiKa një shije të ëmbël dhe pamja e saj ka ngjyrë të artë.

Përveç çajit, alkooli i famshëm bimor, i cili është bërë nga uji nga lumi Chishui, i vendosur në kufi me Sichuan, është gjithashtu shumë i popullarizuar. Mund të bëhet ose me lule ose me bimë të ndryshme aromatike.

Gjithashtu verë kineze, e njohur si verë e bardhë ose Baijiu (shqiptohet /pae-lloo/) është një pije alkoolike tradicionale në Kinë. Edhe pse i është dhënë emri i verëNë fakt është një liker i bërë nga orizi, i cili është 40-60% alkool. Ka një aromë intensive të thartë që të kujton fuqimisht bishtin spanjoll ose lëndën kryesore italiane. Marka më e njohur e Baijiu është Moutai.

Ky artikull është ndarë 1089 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: