Kuzhina peruan ka rreth 500 gatime tipike sot. Gastronomia e Perusë është rezultat i një shkrirjeje me Gastronomia spanjolle, disa zakone të sjella nga skllevërit nga Afrika nën-Sahariane dhe emigrantët kinezë, japonezë dhe italianë që po mbërrinin gjatë shekullit të XNUMX-të.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Oriz Chiclayana

Emrin tek çiklajana Vjen nga qyteti ku u krijua kjo pjatë: Chiclayo, në veriperëndim të Perusë. Chiclayo është një nga qytetet më të njohura në të cilin mund të shijosh kuzhinën peruan në të gjithë thelbin e saj.Konkretisht, receta për arroz a la chiclayana mund të bëhet me mish pule, rosë ose ndonjë lloj tjetër mishi. Ndër përbërësit thelbësorë është karat e kungujve integruar, bizele jeshile, chicha de jora ose birrë e errët dhe një lidhje koriandër.

Loche kungulli është një produkt para-kolumbian vendas në zonë dhe zakonisht përdoret në një numër të madh enësh. Grownshtë rritur në luginat e Túcume, Íllimo, Mórrope, Ferreñafe, Pítipo, Monsefú dhe Pimentel. Vlerësohet se përdorimi i tij në dietë daton që nga qytetërimet e para që banonin në këtë zonë.

Oriz periferik chaufa

Receta e chaufa orizit është ndër gjërat thelbësore të kuzhinës peruan. Përbëhet nga orizi i skuqur i përzier me lloje të ndryshme mishi dhe salcë soje. Në të vërtetë, pjata bazohet në kuzhinë kineze, pasi ajo u soll në vend nga kuzhinierë kinezë që po vendoseshin në vend nga shekulli XIX.

Peruanët filluan t'i referoheshin ushqimit kantonez që po futet në vend nën termin e çifa, origjina e emrit mirupafshim që i jep emër kësaj pjate me oriz. Me pak fjalë, arroz chaufa është rezultat i bashkimit midis ushqim kinez dhe peruanja që ndodhi në atë kohë.

Legjenda thotë se kjo pjatë e shijshme filloi të fitonte famë që nga momenti kur një zyrtar i lartë kinez vizitoi Perunë dhe u nderua nga autoritetet me një pjatë oriz chaufa. Zyrtari e pëlqente këtë pjatë, duke theksuar se ishte një pjatë e hollë peruane, kur në të vërtetë kishte qenë vepër e kuzhinierëve kinezë të cilët kishin migruar në Peru.

Oriz pule peruan

Sado i thjeshtë të duket emri, arroz con pollo është një recetë tradicionale peruane. E gjelbër në dukje, është një pllakë shumë e shijshme për shkak të shumëllojshmërisë së përbërësve që përfshin. Kështu, ajo është e veshur me një ferrë qepë, e cila rrit shumë aromën.

Orizi me mish pule që gatuhet në Peru ka shumë ngjashmëri me paella e famshme Valenciane, një nga simbolet par ekselencë të kuzhinës Spanjolle. Në Ekuador, ekziston e ashtuquajtura oriz i verdhë, një pjatë shumë origjinale në të cilën ngjyra e verdhë e orizit arrihet përmes përdorimit të akiotit. Në Kolumbi, njihet si oriz pule të copëtuar.

Në Peru, shtohet kjo pjatë ndërkombëtare cilantro, një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën peruan. Për më tepër, korianderi njollos gjellën me një ngjyrë pak të gjelbër, gjë që bën diferencën në lidhje me orizin me mishin e pulës të konsumuar në vendet e tjera.

Cau Cau

Kjo pjatë origjinale me prerje është një tjetër nga gastronomia kryesore peruan dhe përbëhet nga një përzierje e kukure pule me patate të verdha. Patatet janë goditëse për shkak të mënyrës së prerjes së tyre, domethënë në sheshe të vogla. Gatuhen me ají amarillo, majdanoz, qepë dhe hudhër.

Kurthe pule Shtë emri që përdoret në shumë vende të Amerikës Latine për t'iu referuar zorrëve të lopës. Në Spanjë, ata njihen si "callos", ndërsa në vendet e tjera të Amerikës Latine përdoren emra të tillë si guatita, pancita, menudo ose tripa mishque.

Ka disa teori për të shpjeguar emrin e pjatës. Njëra është ajo që thotë se vjen nga fjalët Keçua mund (gjë e vogël) Ose akakau (Caliente).

Për të tjerët, kjo është për shkak të emigrantëve kinezë të shekullit të XNUMX-të, të cilët thanë Cau Cau për të treguar që përbërësit duhet të priten porcione shumë të vogla. Të tjerët thjesht e konsiderojnë këtë kujdes është një përshtatje e fjalës angleze lopë, që është, lopë.

Shkak a la Lima

Pjata peruan e njohur si shkaktoj gëlqere Ose thjesht, shkak Shtë një tjetër nga më përfaqësuesit e gastronomisë peruan. Origjina e saj daton që para epokës kolumbiane, pasi që më parë ishte përgatitur në Peru nga patatet e verdha, duke e gatuar dhe përzier me djegës të grimcuar.

Aktualisht, për të përgatitur Lima-n, nevojiten përbërësit e mëposhtëm: Patate e verdhe peruane, djegës, marule, limon, vezë të zier, avokado dhe ullinj të zinj. Sidoqoftë, ka nga ata që shtojnë përbërës të tjerë (p.sh. majonezë ose ton) ose injorojnë disa nga ato të përmendura më lart, pasi që është një pjatë që pranon disa variacione.

Emri i shkakut vjen nga gjuha Keçua, konkretisht nga termi kausay, kuptimi i drejtpërdrejtë i të cilit është ushqim o ushqimin e nevojshëm. Ky emër iu dha edhe patates së verdhë.

Sipas një teorie tjetër, emri është për shkak të koha e mëkëmbësisë (Shekujt XNUMX-XNUMX), kur çliruesi José de San Martín kërkoi të mbështeste "kauzën" duke blerë këtë pjatë në mënyrë që të paguante për shpenzimet e fushatës ushtarake. Isshtë vlerësuar se ishte në këtë kohë që grupi u la me emrin e shkak.

Ceviche peruan

Ceviche, e shkruar gjithashtu cebiche, seviçe o sebiçe (të gjitha format e pranuara nga RAE), është një pjatë me origjinë nga Peruja, por suksesi i madh i së cilës ka kapërcyer kufijtë dhe aktualisht është tipike në pothuajse të gjitha vendet e Amerikës Latine përgjatë bregdetit të Paqësorit, të tilla si Kolumbia, Kili, Ekuadori, Kosta Rika, Guatemala, Shpëtimtari, Honduras, Meksikë, Nikaragua ...

Në Peru, ceviche nuk është thjesht një pjatë tipike, por një shenjë e identitetit kombëtar që, në fakt, është deklaruar Patrona Kulturore e Kombeve. Megjithëse konsumohet në të gjithë vendin, është veçanërisht popullor në veri. Shërbyer tradicionalisht në një restorant të njohur si cevicheria.

Përbërësit themelorë të çdo pjate ceviche peruan janë peshku i copëtuar, qepa dhe lëngu. Limoni Piuran nga Lugina e Tamborgrande. Në lidhje me këtë përbërës të fundit, thuhet se ceviche është origjinale nga qyteti i Piura.

Për veshjen përdoren fruta të ndryshme agrumesh për shije, megjithëse më të zakonshmet janë limoni Piuran dhe limoni acid. Sidoqoftë, në Perunë e Lashtë, posaçërisht pas mbërritjes së Spanjollëve të parë, portokalli i thartë dhe qepa u shtuan, dy përbërës tipikë të kuzhinës mesdhetare. Cilantro e copëtuar dhe një garniturë me patate të ëmbël ose yuca janë shtuar gjithashtu.

Midhjet te çalaca

Qaj Isshtë emri i zakonshëm që i është dhënë një molusku të ngrënshëm të familjes së midhjeve me origjinë nga Amerika e Jugut, ku mund të gjendet veçanërisht në brigjet e Perusë dhe Kilit. Në vendin e fundit, njihet me emrin e çolga o çolgua.

Choritos a la chalaca përgatiten me midhje të papërpunuara, domate të prera dhe qepë, lëng limoni dhe bërthama misri të ziera. Kjo është receta tradicionale e Callao, një qytet bregdetar i vendosur në bregun perëndimor-qendror të Perusë, ku peshqit dhe butakët janë ushqim thelbësor për banorët e tij.

Siç mund të shihet në foto, ato përgatiten në lëvozhgën e midhjeve, të cilat janë makeruar më parë lëng limoni. Përdoret gjithashtu, si në shumë pjata të tjera peruane, spec djegës ose rokoto. Disa receta përfshijnë gjithashtu përdorimin e çoklo (misri i ri).

Supë me karkaleca

Chupe karkaleca është një nga pjatat më emblematike të kuzhinës peruan. Një nga avantazhet e kësaj pjate të shijshme është se mund të shërbehet si një pjatë e parë apo e dytë, meqenëse është një ushqim i bollshëm të cilat mund të akomodojnë shumë darka.

Duke folur gjerësisht, chupe karkaleca është një supë peshku, por përbërësit e nevojshëm duhet të përdoren në sasinë e duhur siç diktohet nga receta origjinale për ta bërë atë një chupe të vërtetë karkalec peruan.

Përbërësit përfshijnë karkaleca të freskëta (përfshirë guaskat, pasi supa bëhet me to), patate Andeane, pak djathë të bardhë, misër, hudhër, domate, qepë, oriz, vezë, koriandër, një majë rigoni dhe pak spec të verdhë peruan.

Empanadat e mbushura

Empanadat peruane të pjekura përgatiten me një brumë lehtësisht të thërrmueshëm, i cili mbushet me një merak të bërë me mish, perime dhe erëza të ndryshme, si p.sh. piper i kuq, qimnon, piper të verdhë, etj. Mishrat më të përdorur shpesh janë viçi dhe pula.

Kur bëhet fjalë për perimet, më të zakonshmet janë patatet, koriandra, qepa dhe bërthamat e misrit. Varësisht nga kush e bën atë, këto perime mund të ndryshojnë, pasi receta e mbushur me empanadas është shumë e hapur për imagjinatën.

Metoda e gatimit është pjekur dhe forma që zakonisht u jepet empanadas është gjithashtu e larmishme. Ato mund të gjenden katrore, drejtkëndëshe, trekëndore, të rrumbullakosura, në formë gjysmëhëne ... Sidoqoftë, më të shikuarat janë këto dy të fundit.

Ka disa variante të cilat përfshijnë mbushje të tilla si ají de gallina, lomo saltado ose lëkurë mishi derri, megjithëse këta përbërës nuk janë pjesë e recetës origjinale për empanadën e mbushur peruane, por janë rezultat i mbërritjes së emigrantëve nga pjesë të ndryshme të botës në Peru.

Marinadë

Turshi peruan është një pjatë që mund të konsumohet si në tubimet familjare ashtu edhe gjatë javës, kryesisht sepse mund të konsumohet të ftohtë apo të nxehtë dhe të jetë po aq e shijshme. Përbërësit e tij themelorë janë djegës i njomë ose i verdhë, shumë uthull dhe qepë.

Marinata zakonisht bëhet me mish pule. Përveç kësaj, përbërës të tjerë shtohen të tilla si hudhra, piper i bluar panka, piper i verdhë në shirita, qimnon, vaj ulliri, vezë të ziera fort, ullinj botija, rigon, uthull të kuqe, patate të ëmbla dhe marule.

Që rezultati të jetë optimal dhe sipas recetës tradicionale peruan, gjëja e parë që duhet të bëni është sezonin e pulës me kripë dhe piper, pastaj zieni atë në ujë me uthull dhe kripë, kullojeni pulën dhe, në fund, skuqeni atë në vaj.

Juane Peruan

Xhuani ose xhuani është një nga pjatat më përfaqësuese të vendit gastronomia e xhunglës peruan, konkretisht nga qyteti i Santiago dhe Moyobamba. Especiallyshtë veçanërisht tipike gjatë festivalit të San Juan, i cili festohet çdo 24 Qershor.

Ka disa versione të juane, edhe pse origjinali është bërë nga yuca, oriz dhe mish pule. Megjithatë, versione të tjera janë juani tradicional, ai special, chonta, wasp juane, nina juane ose sara juane, ndër të tjera.

Quhet juan o John për nder të San Juan Bautista dhe vlerësohet të jetë një pjatë e origjina para-kolumbiane, megjithëse ky emër iu caktua që nga ardhja e Spanjollëve në tokat Inka, kur feja e krishterë filloi të përhapet mes vendasve.Historia e juanit nuk është e qartë, por vlerësohet se ai ishte një ushqim i përgatitur zakonisht për udhëtarët, meqenëse ka avantazhin e të qenit në gjendje të ruhet për periudha të gjata kohore pa u dekompozuar ose ndryshuar cilësinë e ushqimit.

Ijë e kripur

Lomo saltado është një pjatë që daton në shekullin e XNUMX-të, kur ajo njihej me emra të ndryshëm (p.sh. fileto viçi, fileto e kripur o fileto chorrillana) Kjo pjatë, si arroz chaufa, është shumë e ndikuar nga kuzhina kineze-kantoneze.

Ky ndikim i kuzhina orientale Demonstrohet mbi të gjitha sepse gatuhet në tigan, prandaj quhet ijë i kripur. Sidoqoftë, ekzistojnë variante që janë shfaqur gjatë viteve, veçanërisht në përdorimin e përbërësve.

Kështu, receta tradicionale përfshin përbërës të tillë si viçi, kripë, qimnon, piper, djegës jeshile, hudhër, uthull të kuqe ose të bardhë, patate, vaj, domate dhe majdanoz. Në raste, shtohen salcë soje dhe pisco, kjo e fundit njihet si një nga pijet më emblematike në Peru.

Gjykata e thekur

Gjykata e thekur, e njohur gjithashtu si Gjykata Serrana o gjykata, nuk është gjë tjetër veçse misër i pjekur. Isshtë një pjatë që zakonisht përfshihet në çdo garniturë Peruane, veçanërisht në Andet Peruane.

Përgatitja e tyre është shumë e thjeshtë: mjafton të ngrohni një tenxhere balte ose një tigan, të shtoni pak gjalpë ose vaj dhe t’i skuqni me pak kripë. Kokrrat, të cilat duhet të jenë misër i verdhëAta duhet të trazohen pa darkë derisa të fitojnë një pamje të artë.

Fusha përdoret veçanërisht për të shoqëruar pjata të tilla si ceviche ose chicharrones. Konsumi i tij në Andet peruan Ajo daton nga shekulli i 1608-të, pasi ato janë përmendur tashmë në Fjalorin Keçua-Spanjisht të González Holguín, botuar në XNUMX.

Pachamanca

Pachamanca është një tjetër nga pjatat më tradicionale në Peru. Zakoni paraardhës dikton që ajo të bëhet duke gatuar mish viçi, mishi i derrit, mishit të pulës dhe derrit në nxehtësinë e gurët e parangrohur. Mishrat janë më parë të aromatizuar me përbërës të tillë si chincho, qimnon, djegës, huacatay, piper dhe erëza të ndryshme.

Emrin Pachamanca vjen nga gjuha Keçua, ku paça mjete tokë y manka e barabartë tenxhere gatimi, kështu që do të thotë fjalë për fjalë tenxhere toke dhe kjo është arsyeja pse duhet të gatuhet siç shpjegohet më sipër.

Aktualisht, pachamanca është gjithashtu e përgatitur në një tenxhere, kështu që është e zakonshme ta quash atë pachamanca në tenxhere. Mishit të ndryshëm të përdorur u shtohen perime të ndryshme, të tilla si patate, patate të ëmbla, fasule të gjera, yuccas, misër dhe delli, ndër të tjera. Zakonisht shtohen djathë dhe humitas.

Patatja e stilit Huancaina

Patata huancaína është një nga pjatat më të njohura në bregdetin peruan dhe malësinë, dhe në përgjithësi në të gjithë Perunë. Sidoqoftë, është e rëndësishme të kuptohet se pjata nuk është me origjinë nga Huancayo, siç mund të duket nga emri i saj, por nga Lima, kryeqyteti i Perusë.

Isshtë një pjatë shumë e thjeshtë për t’u përgatitur, megjithëse e vetmja pjesë që mund të paraqesë një shkallë më të madhe vështirësie është përgatitja e salcës, e cila është elementi dallues i kësaj pjate. Kështu, për përgatitjen e tij, përdoret djathi i freskët, i cili përzihet me vaj, kripë, piper të verdhë dhe qumësht. Shtë e rëndësishme që të gjithë këta përbërës të jenë të përzier mirë, në mënyrë që të mos paraqesin gunga.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të hiqni lëkurën e specit djegës, pasi në këtë mënyrë shmangim shfaqjen e mbetjeve të lëvozhgës së specit të verdhë. Mënyra më e mirë për të shmangur këtë është duke zier më parë djegës në ujë për disa sekonda.

Sa i përket prezantimit, siç mund të shihet në foto, një gjethe marule zakonisht vendoset në bazën e pjatës, sipër së cilës shtohen disa feta patate të ziera. Më në fund, shtohet vezë e zier fort dhe ullinj. Mund të merret si pjatë kryesore ose e dytë.

barelë

Ashtu si në rastin e chupe, barela është një supë e konsumuar gjerësisht në bregdetin e Perusë. Përbërësit e saj janë ushqim deti dhe peshq të ndryshëm, e cila është arsyeja pse ajo është e njohur gjerësisht si "barelë ngre të vdekur", pasi ajo është konsideruar të jetë një burim i madh i ushqyesve.

Llojet më të zakonshme të peshkut në këtë pjatë janë ato të përmendura më poshtë: kabrilla, korvinë ose cojinova dhe hanxhar. Këta peshq specifik përdoren sepse përzierja e tyre me prodhime të ndryshme deti prodhon këtë supë të shijshme kaq të popullarizuar në kuzhinën peruan.

Në fakt, barela dhe efekti i saj që rezulton në përdorues shihet si një afrodiziak, kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të fosforit. Në fakt, ka nga ata që konsiderojnë se është shumë e ngjashme me bouillabaisse ose bouillabaisse, një nga pjatat tipike të Francës, konkretisht nga rajoni i Provence.

Kafshimi i nxehtë

Rostiçeri i nxehtë është në të vërtetë një meze i lehtë shumë i njohur në Peru, ku më e mira mund të hahet në Lima, kryeqyteti i saj. Traditionshtë traditë që të shërbehet në një font ovale dhe normalisht e njëjta pjatë është krijuar për dy persona.

Ashtë një traditë të shtoni dy predha të vogla me kripë dhe alkool që digjet, të cilat ndizen kur shërbehet rostiçeri. Pothuajse të gjithë përbërësit e përfshirë në piqueo goditen dhe zakonisht përbëhen nga peshq të tillë si kallamar, oktapod dhe levrek.

Alsoshtë gjithashtu e zakonshme të shtohet kërpudha të mbushura karkaleca me madhësi të mesme, së cilës i shtohet një copë djathë parmixhano i integruar dhe verë e bardhë. Më në fund, ato janë au gratin në furrë dhe vendosen rastësisht në pjesë të ndryshme të pjatës së rostiçeri.

Spec i nxehtë i mbushur

Rokoto e mbushur është një pjatë me origjinë Arequipa për të cilën është përdorur, siç tregon emri i saj, rokoto. Shtë një frut i ngjashëm me specin djegës dhe madhësinë e një molle, aroma e së cilës është shumë pikante, edhe pse është disi më e ëmbël se djegës.

Për shkak të përdorimit të specave të nxehtë, kjo është një pjatë që konsiderohet pikante. Rotot janë mbushur me Viçi i bluar, bizele, ullinj dhe djathë të freskët. E gjithë kjo është zbukuruar me qimnon dhe majdanoz të copëtuar. Pasi të merret ky hap, gjithçka futet në furrë dhe hahet e nxehtë.

Në Arequipa, Lima dhe shumicën e restoranteve peruan, speci i nxehtë i mbushur shërbehet me patate të pjekura, të cilat janë pjekur së bashku me specin djegës. Në disa versione, shtohet ëmbëlsira tradicionale me patate, për të cilën përdoret patate e bardhë, tumbay ose gjizë.

Supë e thatë Carapulcra dhe chinchana

Emri i chinchana Kjo është për shkak se origjina e kësaj pjate është provinca e Chincha, në Departamentin e Ica. Nuk është për t'u habitur që kjo pjatë e larmishme vjen nga kjo zonë e Perusë, pasi ajo është një nga vendet me më shumë keq-gjenerim në vend.

Kjo pjatë është rezultat i një përzierje të përbërësve tipikë të Gastronomi kineze, italiane dhe spanjolle, ndër të tjera. Isshtë një lloj meze, origjina e së cilës daton që në banketet e dasmës, ku prindërit e dhëndrit dhe nuses garonin për të qenë ata që argëtonin më mirë nusen dhe dhëndrin. Më në fund, u vendos që të përziheshin gjithçka në një pjatë.

Kështu, kjo pjatë është një simbol i kremtimit dhe kremtimit për të cilin është përdorur femër, petë, qepë të copëtuar, qimnon, axiote të bluar, domate të copëtuar pa lëkurë, borzilok, majdanoz dhe vaj ulliri. Për të bërë karapulkrën e chinchana, ju duhen mish derri, tomasa patate, piper i pjekur nga panca, kikirikë të pjekur fllad dhe yucca e zier.

Peshk tiradito

Tiradito është bërë me peshk të freskët të papërpunuar të gatuar me lëng limoni. Në shumë zona të Perusë konsiderohet kushëri i ceviche për shkak të shumëllojshmërisë së ngjashmërive që ekzistojnë midis tyre. Peshqit më të zakonshëm për tiradito janë: pejerrey, cojinova, palmerita ose parakeet.

Sidoqoftë, ndryshimi kryesor me ceviche është se tiradito nuk ka qepë dhe peshku pritet në feta të holla. Në fakt, mënyra për t'i prerë ato është shumë e ngjashme me të Sashimi e ushqimit tipik japonez ose karpaccio e Gastronomia italiane. Përveç kësaj, tiradito hahet edhe i ftohtë.

Para fillimit të filetimit të peshkut, gjëja e parë që duhet të bëni është të marinoni lëng limoni me koriandër, kripë, piper, hudhër dhe majdanoz. Shtë gjithashtu e rëndësishme të përgatitni një krem ​​djegës, i cili do t'i japë gjellës një prekje peruane. Përzierja e djegës duhet të përzihet me lëng limoni për të derdhur përfundimisht përzierjen që rezulton mbi filetat e peshkut të papërpunuar.

Tamale peruane

Tamale është një pjatë me origjinë amerindiane që përgatitet praktikisht në të gjitha vendet e Amerikës Latine. Në përgjithësi, përbëhet nga një brumë misri i mbushur me mish, perime, speca djegës, salca, fruta ... E gjithë kjo është e mbështjellë me gjethe misri, bijao, avokado, maguey apo edhe letër alumini dhe gatuhet në ujë ose në avull .

Konkretisht, tamala peruan është përgatitur me bazë misri, megjithëse receta mund të ndryshojë në varësi të zonës së Perusë ku përgatitet. Kështu, në bregdetin peruan është mbushur me viçi, mish pule ose mish derri dhe shtohen vezë, ullinj ose kikirikë. Veriorët shtojnë koriandër, i cili i jep asaj një ngjyrë jeshile shumë karakteristike. Në Sierra, receta është e ngjashme me atë të pachamanca.

Rezultati i këtyre variacioneve sipas rajoneve është ekzistenca e disa llojeve të tamales: misri i verdhë i mbështjellë me gjethe bananeje, me misër të bardhë ose mote, tamales jeshile Piuran, miell misri të thatë apo edhe të ëmbël (i njohur si humitas) Madhësia gjithashtu mund të ndryshojë nga zona. Kështu, në zonën jugore ato priren të jenë me madhësi mjaft të mëdha, me peshë deri në 2 kg.

Taku taku

Taku-taku është një nga pjatat tipike të Perusë origjina e të cilit është për shkak të Ushqim kreol. Sipas disa historianëve, gratë skllave të zeza përdornin të gjithë ushqimet e mbetura nga pjatat e tjera për të bërë taku-taku (prandaj emri i tij, që vjen nga termi Keçua takuycfare do te thote përzieni një gjë me tjetrën).

Receta tradicionale tregon që duhet të përgatitet me oriz të gatuar dhe fasule nga dita e mëparshme. E gjithë kjo duhet të përzihet derisa të formohet një masë homogjene, e cila do të nxehet në një tigan. Më e zakonshmja është se zierja përfshin fasule, thjerrëza dhe fasule lima. Në fund, brumi është skuqur për ta bërë të freskët.

Ka disa specialitete, të tilla si: tacu-tacu fasule, tacu-tacu pallares, tacu-tacu batanije (shoqëruar me biftek të pjekur ose një milanesa), tacu-tacu i mbushur me ushqim deti, tacu-tacu i larë në salcë me prodhime deti, etj.

Përgatitja e kësaj pjate është një praktikë e zakonshme midis afro-pasardhësve të rajoneve të ndryshme të Amerikës. Kështu, ka pjata shumë të ngjashme në vende të ndryshme të Amerikës Latine si pincë e famshme galo në Nikaragua, kongri në Kubë, feijoada në gastronomia braziliane ose oriz Moro midis pjatave tipike të Republikës Dominikane.

Ky artikull është ndarë 829 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: