Ushqimi francez njihet për shumëllojshmërinë dhe përsosjen e tij, i cili aktualisht konsiderohet si një nga kuzhinat më të rëndësishme në botë. Produktet kryesore të tij janë gjalpi, djathrat, domatet, bimët e imëta, mishi i derrit, sallamet, etj. dhe, mbi të gjitha, perimet në përgjithësi.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Pjatat kryesore të kuzhinës franceze

Pjatat më tradicionale të Francës zakonisht përfshijnë djathë në përbërësit e tyre, për shkak të njohjes së gamës së gjerë të djathrave që ka gastronomia Franceze. Mishi i bukës, rosës ose patës dhe kremrat ose puret janë gjithashtu shpesh shumë të pranishëm në tryezat e shumicës së shtëpive dhe restoranteve në Francë. Më poshtë po rendisim cilat janë pjatat kryesore të këtij vendi.Aligoti

Aligoti është një specialitet origjinal gastronomik i Masivi Aubrac Ajo u përhap nëpër rajonet Limousin dhe Auvergne derisa u njoh më në fund si një pjatë tipike e Francës. Isshtë një lloj pure patatesh shumë të trasha sepse përzihet me djathë të gjallë, i njohur si pije fraiche.

Së bashku me djathin, pasta e patates nxehet në një nxehtësi të ulët dhe është shumë e rëndësishme që ta trazoni ngadalë për të marrë strukturën që karakterizon këtë pjatë. Përveç kësaj, në këtë mënyrë djathi shkrihet në mënyrë të barabartë, gjë që e bën strukturën përfundimtare elastike. Në fund, zakonisht shtohet gjalpi, hudhra apo edhe kremi i freskët.

Quenelle

Në pamje është një pjatë franceze e ngjashme me sallamet ose qoftet. Isshtë një pastë e bollgur gruri e cila përzihet me miell, vezë dhe qumësht për ta shoqëruar përfundimisht me disa shpendë, mish viçi ose peshk. Isshtë një specialitet tipik gastronomik i Lionit, ku i ashtuquajturi quenelles brochet ose quenelles de lucio.

Ato formohen në një mënyrë disi të veçantë, pasi që për këtë përdoren lugë supë ose bëhen direkt me dorë. Tradicionalisht, ato janë gatuar "duke i djegur" në lëng mishi (supë) ose peshk, ndonjëherë edhe gaforre.

Sapo të bëhet kjo, përgatitet një salcë e bardhë bazuar në bechamel, megjithëse ka edhe me salcë domate dhe të shoqëruara me oriz. Quenelles pastaj gatuhen së bashku me këtë salcë, në mënyrë që të fitojnë pamjen që mund të shihet në imazh. Opsionale, mund të shtoni një gratin me bazë djathi ose ka edhe nga ata që i skuqen në vaj ulliri.

Kasule

quajtur kaçoletë Në Occitan, është një merak i ngjashëm me fasulet tipike Spanjolle që bëhet me fasule të bardha ose fasule të shoqëruara me mish nga kafshë të ndryshme, të tilla si mish pule, mish derri ose viçi. Kjo pjatë është tipike e Në jug të Francës, veçanërisht nga rajonet Midi-Pyrenees dhe Languedoc.

Kjo është padyshim një pjatë më tradicionale dhe më e popullarizuar, kështu që, siç ndodh shpesh me këtë lloj ushqimi, receta mund të ndryshojë nga një familje në tjetrën. Megjithatë, përbërësi themelor është Fasule të bardha, të gatuar së bashku me copa mishi dhe sallamë të ndryshëm (brinjë mishi derri, proshutë, lëvore proshute, rosë konfit, sallamë të Toulouse, etj.).

Përgatitja e kësaj pjate nuk është një detyrë e shpejtë, pasi fasulet duhet së pari të ngjyhen ose një ditë më parë ose të paktën disa orë më parë. Më pas, fasulet ziejnë së bashku me përbërësit e tjerë, duke përfshirë domate, qepë, hudhër, karota dhe bimë të ndryshme provansale. Përveç kësaj, mënyra më tradicionale për të gatuar atë është në një tenxhere balte ose kasolle, prandaj dhe emri i saj.

Fondue djathi

La fondue djathi Isshtë një lloj kremi që mund të merret ose si shoqërues i përbërësve të tjerë ose duke zhytur copa bukë në të. Në të vërtetë, është një pjatë me origjinë nga Zvicra, posaçërisht nga Zvicra Kufiri francez-zviceran, rreth Jures dhe Alpeve.

Djathrat tipikë që përdoren zakonisht për përgatitjen e fondue janë dy: nga njëra anë, djathi Gruyère dhe, nga ana tjetër, djathi Emmental. Këto aplikohen në pjesë të barabarta, kështu që aroma që rezulton është një përzierje e të dyjave. Megjithatë, ka disa lloje të fondue djathi në varësi të rajonit në të cilin është përgatitur. Kështu, llojet e tjera të djathit të përdorur janë: vacherin, sbrinz, gruyère de savoie, beaufort dhe comté.

Receta origjinale është për djathin, por me kalimin e viteve një mori variantesh janë shfaqur, përfshirë çokollatën, e cila hahet si ëmbëlsirë. Mënyra për ta marrë është të zhytësh një pirun ose një hell të vogël në tenxhere që përmban djathë shumë i nxehtë i shkrirë.

Të gjithë darkat në tryezë po zhyten në të, kështu që tava është e zakonshme për të gjithë darkat. Kjo pjatë është shumë kalorike. Nëse dëshironi të mësoni se si të gatuani një fondue të vërtetë djathi, ju rekomandojmë të hidhni një vështrim në videon e mëposhtme:

ratatouille

Bërë me perime të ndryshme, është një pjatë natyrale e Bukur dhe rajoni i Provence, në juglindje të Francës. Në të vërtetë është një vakt vegjetarian dhe emri rrjedh nga folja prekës çfarë do të thotë kjo mbartës. Ideja e përgatitjes së tij është të skuqni secilën prej perimeve në vaj ulliri, dhe pastaj t'i gatuani të gjitha së bashku. Isshtë një pjatë shumë e njohur në të gjithë Evropën Mesdhetare.

Për përgatitjen e kësaj pjate të njohur franceze, bëhet një merak i bazuar në hudhër, speca, hudhër, kunguj të njomë, qepë dhe patëllxhanë, nga të cilat merren ngjyrat e ndryshme që karakterizojnë këtë pjatë të pasur, siç mund të shihet në imazhin e treguar më poshtë. Sigurisht, ju nuk mund të humbasë vaj ulliri. Më në fund, domethënë, pasi të jenë gatuar të gjitha perimet, shtohen erëza të ndryshme, duke përfshirë trumzën, gjethen e dafinës, borzilokun dhe rigonin.

Coq Au Vin

El coq au vin, fjalë për fjalë gjeli tek vera, është ndoshta pjata më e famshme e Kuzhina oksitane, e cila është shtetëzuar si një pjatë tipike e Francës. Në Francën jugore, përdoret mishi i rosës ose i patë, ndërsa në Oksitaninë veriore mund të përdoren lloje të tjera të mishit si viçi.

Legjenda thotë se receta origjinale për këtë pjatë të hollë është për shkak të një kuzhinier nga Julius Cezari, perandori i famshëm i Republikës Romake. Sipas historisë, ky kuzhinier shpiku këtë pjatë në etjen e tij për t'i bërë homazhe perandorit të tij pas pushtimit të Galisë. Sidoqoftë, shumë janë rajonet e Francës që kundërshtojnë shpikjen e kësaj pjate, pasi që në të vërtetë origjina e saj është e pasigurt deri më tani.

Siç sugjeron emri i saj, në përgjithësi, duhet shtuar një sasi e madhe vere për përgatitjen e saj vijnë tinto, edhe pse në disa variante përdoret vera e bardhë. Përveç kësaj, është thelbësore të shtoni një perime të tillë si qepë ose rrepë për të përmirësuar shijen e saj. Në disa zona shtohen edhe kërpudha, zakonisht morel (të quajtura edhe cagarrias, morels ose murgols).

Sallatë niçoise

Përkthyer në spanjisht si Sallatë e bukurIsshtë një pjatë me origjinë nga rajoni i Nicës, edhe pse në ditët e sotme ka fituar popullaritet të veçantë në rajonin e Cote D'Azur. Pamja e saj është e mrekullueshme për shkak të ngjyrave të ndritshme që arrihen falë një larmie përbërësish: domate, vezë të ziera fort, fasule, marule, patate të gatuara, tranguj, qepë, ton, ullinj të zinj, anchovies ... E gjithë kjo i stazhionuar me salcë popullore Dijon vinaigrette.

Receta tradicionale është ajo që u bë e njohur nga viti 1880 në rajonin e Montpellier, sipas së cilës kjo sallatë Duhet të përgatitet në një pjatë të sheshtë, në të cilën ulet një "shtrat" ​​me perime të ndryshme, përfshirë ato të përmendura më sipër. Vlen të përmendet, megjithatë, se versioni origjinal i kësaj sallate nuk përfshinte speca të kuq, qepë ose patate, por më tepër zemrat e artichoke en su lugar.

grep canard

Termi grep në vetvete është ekuivalente në spanjisht me ligët, domethënë, i referohet një bifteku mishi të ligët, i cili zakonisht vjen nga një patë ose rosë e majmur, duke qenë shumë e rëndësishme që zogu ka qenë më parë elb, pasi që në këtë qëndron ndryshimi midis të konsideruarit grep ose gjoks tradicional.

Në këtë mënyrë, nëse grep do të thotë i dobët, kanarde e barabartë rosë, kështu që kjo pjatë përbëhet nga rosa e dobët e rostos. Kjo pjatë bëhet me mish rosë të majmur të dhjamosur ose patë, e cila shërbehet në fileto. Zakonisht shërbehet me salcë portokalli dhe mund të zbukurohet me kuskus, oriz ose patate të pjekura.

Hake in beurre blanc

Kjo pjatë përbëhet nga trungje hake ose ije që shërbehen salcë beurre blanc. Kjo salcë është tipike e Francës dhe, konkretisht, vjen nga rajoni i Bretanjës. Isshtë bërë nga gjalpi (megjithëse ka nga ata që preferojnë të përdorin kremin e qumështit Milbona) të përzier me një reduktim të verës së bardhë dhe shallots.

Historia e shpikjes së salcës beurre blanc është më kuriozja, pasi sipas legjendës, ajo në të vërtetë lindi si rezultat i një gabimi të bërë nga kuzhinierja franceze Clémence Lefeuvre, i cili harroi të vinte një vezë kur përgatiste një salcë bearnaise (shelg béarnaise në frengjisht).

Quiche Lorraine

Kjo pjatë aktualisht është e famshme në të gjithë botën. Në thelb është një tortë e kripur me një bazë flladi ose ëmbëlsira të shkurtra dhe e mbushur me një përzierje të bërë Nata y vezë.

Receta origjinale nga rajoni i Lorenës në të vërtetë nuk përfshinte më shumë përbërës, por me kalimin e kohës një tjetër element kryesor është përfshirë: djathi. Gjithashtu proshutë ose proshutë dhe perime të tjera mund të gjenden në variante të ndryshme të kësaj recete.

Vichyssoise

Kjo është një krem i ftohte e ngjashme me një supë, megjithëse nganjëherë mund të duket më shumë si një pure, varësisht nga sa rrjedh lëngu. Ajo gjithashtu kujton gazpachon e famshme andaluziane për strukturën e saj. Në çdo rast, përbërësit e tij janë: presh, patate, qepë, krem ​​dhe qumësht. E gjithë kjo shtypet dhe shërbehet tradicionalisht në një tas ose pjatë të thellë.

Origjina e kësaj kremi është disi e pasigurt, pasi ka nga ata që konsiderojnë se në të vërtetë është një pjatë me origjinë amerikane. Versioni më i përhapur tregon se receta origjinale u përgatit nga shefi i kuzhinës franceze Louis diat gjatë kohës që ai punoi për Ritz-Carlton në NY. Kuzhinieri zgjodhi qytetin e Vichy për të përmendur zbulimin e tij, pasi ai ndodhet afër Montmarault, vendlindja e tij.

Petulla

Në të vërtetë, galetat janë një variant i kripur i crepes nga rajoni i Brittany gjë që ndryshon nga këto sepse bëhen me brumë hikërror dhe ujë. Ato janë të mbushura me të gjitha llojet e përbërësve, duke përfshirë: mish, peshk, kërpudha, perime, etj.

Sidoqoftë, termi galetë Shpesh përdoret në kuzhinën franceze për t'iu referuar një numri të madh të pjatave që karakterizohen nga forma e tyre rrethore dhe prekja e tyre krokante në shije. Ekziston një variant, për shembull, i quajtur galette des rois (fjalë për fjalë, galeta e mbretërve), një pjatë shumë tipike gjatë 6 Janarit ose Ditës së Tre Mbretërve.

foie gras

Fjalë për fjalë, Foie gras në frëngjisht do të thotë mëlçi yndyrore dhe është përshtatur në spanjisht si foie gras. Në realitet, kjo pjatë është e ngjashme me petë aq të popullarizuar në Spanjë, edhe pse nuk është një pate si e tillë. Në Francë, është bërë me mëlçi patë ose rosë, e cila më parë është majmur me misër.

Prodhimi i foie gras është ndaluar në disa vende të tilla si Gjermania, Argjentina, India, Italia ose Britania e Madhe për shkak të ligjeve që ndalojnë ushqimin me forcë. Përveç Francës, vendet e mëposhtme janë gjithashtu prodhues të foie gras: Hungaria, Bullgaria, Spanja, SHBA, Kina, Belgjika dhe Kanada.

Rrëfimi i rosës

Rrëfimi i rosës është përkthimi në spanjisht i konfardim kanardi. Isshtë një pjatë që përbëhet nga këmba e rosës së pjekur dhe është specialiteti i rajonit të Gascony, në jugperëndim të Francës.

Teknika e përgatitjes së rrëfim rosash Oneshtë një nga më të vjetrit që ekziston dhe konsiston në kripëzimin e copës së mishit dhe gjuetinë e tij në dhjamin e vet. I gjithë procesi zgjat pothuajse 3 ditë, pasi konfit duhet të ngjyhet në kripë dhe hudhër për 36 orë. Shërbehet me patate të pjekura si garniturë.

Dolli ose tartina franceze

Sanduiç në spanjisht tingëllon si byrek o thekshëm e vogël, por megjithatë kjo nuk i referohet këtij emri, pasi baza e tartinës është buka, zakonisht një fetë bukë. Përbërësit e tjerë që përhapen lehtësisht zakonisht i shtohen kësaj, si p.sh. gjalpë dhe bllokim, më tipikja në versionin e ëmbël të tartinës.

Sidoqoftë, versioni i kripur i tartinës është shumë i ngjashëm me skarat tipike midis tapas spanjolle. Përbërës të tillë si djathi, pate ose petëza janë më të zakonshmet. Rezultati është shumë i ngjashëm me bruschetta, një nga pjatat më tipike italiane. Feta e bukës mund të shërbehet ose e thekur ose e natyrshme. Për shembull, pa amb tomaca e famshme nga Katalunja do të ishte një pjatë shumë e ngjashme me atë dolli.

Përveç kësaj, vlen të përmendet se kur përgatitni një tartine duhet të merrni parasysh qëndrueshmëria e bukës që do të përdorim, veçanërisht nëse do të përdorim disa përbërës, pasi sa më e madhe sasia, aq më shumë do të peshojnë, dhe për këtë arsye buka më e qëndrueshme duhet të jetë në gjendje të mbajë të gjithë këta përbërës pa u thyer.

Bouillabaisse

Bouillabaisse është emri i përshtatur nga kjo pjatë origjinale nga Provence, konkretisht nga qyteti i Marsejës, edhe pse emri i tij origjinal në frëngjisht është bouillabaisse o bolhabaissa në Occitan Provençal. Në fakt është një pjatë e thjeshtë e përbërë nga një supë e peshkut bërë nga zierja e peshkut të ndryshëm të plotë.

Bouillabaisse ka një pjatë shumë të ngjashme brenda gastronomisë portugeze: zierje peshku, e cila nga ana tjetër është gjithashtu shumë e popullarizuar në Galicia (Spanjë). Sido që të jetë, legjenda për origjinën e kësaj supe tregon se ajo ishte përgatitur nga duart e peshkatarëve, të cilët e bënë këtë merak në mënyrë që të përdorin të gjithë peshqit që mbetën në fund të shportave të tyre.

Sidoqoftë, disa autorë vlerësojnë se origjina i detyrohet të famshmes zierje me peshk Katalanisht, fama e të cilit u përhap përmes Pirenejve në një drejtim verior që në shekullin e XNUMX-të.

Tartifletë

Tartifleta është një pjatë që përgatitet në furrë nga kuzhina e Savoy dhe Haute-Savoie, edhe pse historikisht lindi në zonën që varion nga masivi Aravis në Val d'Arly, ku nga ana tjetër djathë reblochon, një nga përbërësit kryesorë të kësaj pjate. Sot, kjo pjatë është aq e famshme sa njerëzit e Savojës janë me të vërtetë krenarë për pjatën e tyre me yje.

Përveç djathit reblochon, tartiflette përmban patate të gatuara, proshutë, qepë, piper, krem ​​të freskët (të quajtur krem fraîçe në frëngjisht), një nuancë piper dhe pak verë të bardhë për aromë. E gjithë kjo gatuhet në furrë, në mënyrë që djathi, duke qenë në shtresën e sipërme, të jetë i grirë.

raclette

Emrin racletë si i tillë i referohet shumëllojshmërisë së djathit me origjinë zvicerane me të njëjtin emër, veçanërisht origjinal nga kantoni i Valais. Isshtë një djathë i bërë nga qumështi i papërpunuar i lopës që, pa u shkrirë, zakonisht paraqitet në formën e një rrote. Secila rrotë zakonisht peshon mesatarisht 6 kg. Inshtë në rajonet franceze të Auvergne, Brittany, Savoy dhe Franche-Comte që ekziston prodhimi më i madh i këtij lloji djathi.

Sidoqoftë, emri i racletë vlen sot për skarë elektrike ku gatuhet sot ky djathë së bashku me përbërës të tjerë si patatet e ziera, turshitë dhe sallamet. Më e zakonshmja është të gatuhet kjo pjatë gjatë vakteve në grupe ose festave me familjen ose miqtë, në mënyrë që darkat të ulen rreth skarës në tryezë dhe të gatuajnë dhe të vendosin atë që duan në pjatat e tyre.Përveç kësaj, skara ka një lloj tabaka specifike ku vendoset djathi raclette. Në këtë mënyrë, meqenëse tabaka ka formë si vozitje, gjë që e bën shumë më të përshtatshme derdhjen e djathit të shkrirë mbi pjesën tjetër të ushqimit në pjatë (p.sh. patatet dhe sallamet zakonisht mbulohen me të). Në Zvicër, është gjithashtu shumë tipike që të shoqërosh një pije të nxehtë ose verë të bardhë të lehtë (p.sh. verë Chasselas).

FLAMMKUCHEN

El FLAMMKUCHEN, i quajtur edhe flamenkuchen, të dy emra me origjinë alsase, është një pjatë tipike nga Alsace, Palatinate dhe Baden (Gjermani). Në frëngjisht, zakonisht quhet Flamba tarte. Në fakt, për shkak të pamjes dhe mënyrës së përgatitjes, Flammkuchen është shumë e ngjashme me pica Italisht, megjithëse me variacione të lehta.

Kështu, baza bëhet me një brumë të hollë buke, të bërë nga mielli dhe uji, të cilit i jepet një formë rrethore (pra ngjashmëria e saj me picën). Mbi këtë bazë, vendosen elementë të tjerë që kanë ndryshuar me kalimin e kohës, por që tradicionalisht ishin dy: qepë e gjallë, proshutë (proshutë) dhe krem ​​i lëngshëm për gatim. E gjithë kjo aplikohet në brumin e gjallë dhe gjithçka piqet së bashku për rreth 15 min.

Forma e prezantimit në tryezë është edhe një herë shumë e ngjashme me atë të picës, pasi ajo shërbehet në një dërrasë druri, pritet në pjesë dhe copat merren me dorë. Sipas traditës, kjo pjatë ishte tashmë e njohur në vitin 1900.

Kafe

El kafe (fjalë për fjalë, furrë furre), me origjinë alsase dhe i lidhur ngushtë me traditën gastronomike të Strasburgut, është një lloj merak që përgatitja e të cilit kërkon gatim shumë të ngadaltë, të paktën 24 orë, kështu që duhen minimumi dy ditë për ta përgatitur.

Përbërësit që përbëjnë këtë pjatë janë tre lloje të mishit të marinuar (mish qengji, mish derri dhe viçi), patate të ziera me një prekje të verës Riesling, hudhrave, qepëve dhe bimëve provansale. E gjithë kjo është gatuar, siç e kemi përmendur tashmë, me nxehtësi të ulët në një terren alsas, një lloj tigani ku gatuhet tradicionalisht kjo pjatë.

tapenë

Edhe pse pamja e saj është e pazakontë, tapenë Isshtë një pjatë shumë tipike në Provence që ka avantazhin e përgatitjes shumë e thjeshtë.

Përbëhet nga kaperi ose ullinj të zinj, vaj ulliri dhe anchov grimcuar, prandaj pamja e tij. Këto janë përbërësit themelorë, por mund të shtohen edhe të tjerë si tuna, ullinj jeshilë, hudhra, erëza të ndryshme, lëng limoni apo edhe një raki. Zakonisht hahet si aperitiv, përhapet në tost, ose si erëza për mishin ose biftekët e perimeve.

Lakra turshi

Përshtatur në spanjisht si lakër turshi (lakër turshi në frëngjisht), edhe pse termi origjinal është në të vërtetë lakër turshi Në gjermanisht, kjo pjatë përdoret si erëza në një gamë të gjerë pjatash si në Alsace (Francë) ashtu edhe në Gjermani, Poloni dhe Rusi. Përbëhet në gjethe lakre (lakër) i thartuar në ujë dhe kripë. Përveç kësaj, kur e shërbeni atë në pjatë, ajo zakonisht është erëza me piper, kopër dhe erëza të tjera. Zakonisht shoqëron sallam ose mish derri.

Ndërsa brenda gastronomisë së Gjermanisë, lakra turshi shoqëron një gamë të gjerë pjatash të tilla si brinjët e derrit, nyja e derrit, sallamet ose Bratwurst ose Klunz ose pure patatesh, në Francë zakonisht shihet në shumicën e pjatave që konsumohen çdo ditë në Alsace, edhe pse sidomos kur hahen suxhuk. Tradicionalisht, versioni francez karakterizohet nga gatimi i ulët dhe me ngjyra mjaft të lehta.

Boeuf Bourguignon

El Boeuf Bourguignon ose viçi Burgundy është një tjetër nga pjatat më tradicionale në Francë, me origjinë nga rajoni Burgundy, prandaj dhe emri i tij. Bëhet fjalë për një çomlek viçi në të cilën mishi gatuhet me verë të kuqe burgundy mbi nxehtësi të ulët. Përveç kësaj, shtohen përbërës të tjerë, të tillë si karota, qepa, hudhra dhe një erëza e përdorur gjerësisht në Francë e quajtur buqetë garni.

Kur të jenë gatuar të gjithë përbërësit e përmendur më lart, lëngu që rezulton zakonisht trashet pak me një roux, domethënë një salcë e bërë nga gjalpi dhe mielli. Falë kësaj, arrihet qëndrueshmëria që karakterizon këtë salcë.

Batanije viçi

Blanketa e viçit ose batanije de veau Isshtë një pjatë me origjinë franceze e bërë nga viçi i zier, salcë gjalpi dhe karota. Në të vërtetë, është e ngjashme me kafe si në përbërës ashtu edhe në procesin e prodhimit. Sidoqoftë, karakteristika kryesore e kësaj pjate është se përdoret salca batanije, domethënë salcë blanqueta, e cila del nga lëngu që rezulton pasi të jenë gatuar mishi dhe përbërësit e tjerë.

Kështu, blanqueta de viçi (emri i dhënë në spanjisht) është një merak viçi, megjithëse ka edhe versione në të cilat përdoret lepuri ose mishi i pulës dhe ekziston edhe blanqueta de salmon, monkfish ose kungull. Elementi dallues i kësaj zierjeje është "sfondi" i saj i bardhë, pasi kur uji dhe perimet përdoren për të gatuar mishin, supa që rezulton ka një ngjyrë të bardhë ose gjysmë transparente. Dhe është prej tij që fitohet e famshmja "salcë blanqueta".

andouillette

andouillette Isshtë emri francez për një lloj suxhuku tradicional nga kuzhina e Francës, veçanërisht nga qytetet Troyes, Lyon, Cambrai dhe Rouen, si dhe rajonet e Périgord dhe Provence, ndër zona të tjera. Ky lloj i suxhuk Isshtë bërë nga zorra dhe stomaku i derrit. Para vitit 2000, ato ishin përgatitur edhe me viçi, por ato u ndërprenë pasi përdorimi i viçit të viçit u ndalua nga ky vit.

Ajo që bie më shumë në sy për andouillette është aroma e saj intensive, rezultat i përzierjes së aromave dhe erëzave që përmban, si dhe verës. Shkurtimisht, është një ushqim shumë kalorifik, pasi ka një përmbajtje të lartë yndyre. Commonshtë e zakonshme t'i gjesh ato në tregje tashmë të gatuara, të gatshme për t'u ngrënë në rrugë. Edhe pse më e zakonshmja është gatimi i tyre në skarë, mund të bëhet edhe në furrë ose në tigan, në rastin e fundit me një prekje të verës së bardhë. Përveç kësaj, ato zakonisht shërbehen me mustardë franceze.

Nga ana e saj, njeri i paepur të Trojës Shtë ai që ka fituar më shumë famë në një nivel të përgjithshëm dhe ai më i kërkuar nga turistët që udhëtojnë në Francë në përgjithësi dhe Troja në veçanti. Në fakt, për atë në këtë qytet thuhet se është ai "i mirëfilltë". Karakteristika kryesore e këtyre suxhukut është se mishi nuk është i mbushur siç bëhet zakonisht, por futet në zorrë siç është.

Pasi të mbushen, anduileteEnde të papërpunuara, ato gatuhen në një supë që secili kuzhinier përgatit në mënyrën e vet, por që mund të thuhet se është e ngjashme me salcën e turshit. Më në fund, ato hahen të ftohta si aperitiv.

Krudite

Krudite, e cila përkthyer fjalë për fjalë në spanjisht nuk do të thotë asgjë tjetër përveç papërpunim, është një meze ose pjatë e parë e përbërë nga të ndryshme perime të papërpunuara.

Isshtë si një sallatë në të cilën perimet shërbehen të gjalla. Perimet më të zakonshme në një pjatë krudite Ato janë këto: karota, shkopinj selino, kastravec, domate, kërpudha, lloje të ndryshme marule, panxhar dhe shparg, ndër të tjera.

Gjëja më tradicionale është t'i shërbejmë ato në një pjatë të sheshtë dhe të kalitur me një salcë vinaigrette. Përveç kësaj, ka nga ata që i shoqërojnë ato me ushqime të tjera të tilla si veza e zier, majonezë, kube djathi ose ton i konservuar.

Ëmbëlsira franceze: receta tradicionale

Pa dyshim, ëmbëlsira e parë që vjen për shumicën prej nesh kur flasim për ëmbëlsirat tipike të Francës janë të famshmet crepes, të cilat sot janë bërë të njohura në të gjithë botën. Sidoqoftë, gastronomia franceze ka një numër të madh të ëmbëlsirave po aq të hollë që ne i paraqesim në seksionet vijuese.

Krepët

Ndoshta është një nga ëmbëlsirat më ndërkombëtare në gastronominë franceze dhe vjen nga Brittany. Isshtë brumë i bërë nga mielli i grurit të sheqerit, i cili është formuar në një disk (diametri prej rreth 16 mm). Megjithëse zakonisht hahen si një ëmbëlsirë e lyer me të fondue çokollate, krem ​​ose një lloj tjetër i ëmbël, gjithashtu mund të merret me përbërës të kripur.

Petulla vetë është në të vërtetë shumë si petulla ose pancakes, veçanërisht e konsumuar në kuzhina kanadeze. Dallimi është se trashësia e a krep është shumë më pak se ajo që u jepet zakonisht petullave.

Për të marrë rezultate të mira kur gatuani krepat, është thelbësore që të keni enët e duhura. Kështu, është e domosdoshme të përdorim një tigan që është sa më i rrafshët, pasi duhet të punojmë me shpatull. Ka tigan për përgatitjen e krepave të quajtur petulla, të cilat janë ideale për të arritur rezultate të shkëlqyera. Nëse dëshironi të mësoni se si të përgatitni disa krepa autentike franceze, ju rekomandojmë që të hidhni një vështrim në videon e mëposhtme:

Macarons

El makaron në frëngjisht dhe makarona në spanjisht është një lloj i biskotë me origjinë franceze që ka fituar famë botërore. Isshtë bërë nga e bardha e vezës, bajamet e bluara, sheqeri dhe sheqeri krem. Sidoqoftë, në të vërtetë është një ëmbëlsirë me origjinë italiane (makarone në italisht) që ishte konsumuar tashmë në këtë vend gjatë shekullit të XNUMX-të.

Fillimisht, makarona nuk kishte një mbushje, por përbëhej vetëm nga dy kupola të rrumbullakëta me një bazë të sheshtë. Sidoqoftë, kjo ka ndryshuar shumë me kalimin e kohës, pasi që në ditët e sotme ata jo vetëm që kanë gjithmonë mbushje (të quajtur) ganache), por mund të gjendet në morinë e aromave.

Në këtë mënyrë, Macarons Sot ato konsiderohen më shumë si një tortë sesa një cookie e thjeshtë. Shtë e rëndësishme të mos i ngatërroni ato me një tjetër ëmbëlsirë të quajtur makarona, e bërë nga paste bajame.

Gastronomia zvicerane ka një ëmbëlsirë shumë të ngjashme me atë që ata e quajnë Luksemburggerli. Me pamje pothuajse të njëjtë me makaronën, ndryshimi midis tyre është se luksemburgerli është më i vogël në madhësi (përafërsisht. 2,5 cm në diametër) dhe me gëzof në prekje.

Gatimi i makaronave mund të jetë i thjeshtë, por është shumë e rëndësishme të përdorim sasinë e saktë të secilit përbërës dhe të respektojmë kohën e gatimit të secilit prej tyre nëse duam që makaronët tanë të fitojnë viskozitet që karakterizon strukturën e tyre. Në udhëzuesin vijues me video, procesi i përgatitjes së kësaj ëmbëlsire të shijshme tregohet hap pas hapi:

Breton Farz

Njihet gjithashtu thjesht si larg, kjo tortë është një specialitet gastronomik i rajonit të Bretanjës. Cilësia e saj është e ngjashme me atë të pudingut ose një flani të qëndrueshëm. Brumi është bërë nga mielli i grurit, gjalpi, qumështi, vezët dhe sheqeri, megjithëse mund të shtoni edhe një prekje vanilje ose rum. Brenda shtohen kumbulla të thata tërësi ose copa dardhe.

Tarte tatin

Në thelb është një Byrek me mollë e cila ndryshon nga e zakonshmja sepse në këtë tortë pjesët e mollës janë karamelizuar me sheqer dhe gjalpë. Gjëja më karakteristike për këtë tortë është se procesi i prodhimit bëhet në të kundërt, domethënë mollët vendosen në bazë dhe më pas shtohet brumi. Ajo kthehet kur vendoset në pjatën që do të shërbehet.

Kanele

Këto cupcake të vogla por të shijshme janë origjinale Bordo, në Francën jugperëndimore, në rajonin e Akuitanisë. Pamja karakteristike cilindrike e palosur e secilës prej këtyre ëmbëlsirave është arsyeja pse ato quhen Canelés, meqenëse në gjuhën Gascon, kanellë do të thotë ulluk (lloji i tubit).

Receta e tij përfshin përbërësit themelorë të mëposhtëm: vezë, qumësht, sheqer, gjalpë, miell, rum dhe vanilje. Për të arritur formën që i karakterizon ato, përdoren forma speciale bakri për këtë qëllim. Megjithëse format e zakonshëm janë bërë prej bakri, ka edhe forma të bëra prej alumini apo edhe silikoni.

Mbi çdo tortë sfungjeri shtohet një shtresë e karamele, e cila është arsyeja pse ato gatuhen në dy faza të ndryshme, në temperatura të ndryshme: në këtë mënyrë, ndërsa pjesa e brendshme është me gëzof, shtresa e jashtme mbetet e freskët dhe e errët.

Tortë Tropézienne

Tortë tropezienne Isshtë një nga ëmbëlsirat më tradicionale në Francë, pasi vlerësohet se në vitet '50 ajo ishte konsumuar tashmë në Provence Franceze. Legjenda thotë se receta është krijuar nga ëmbëlsira polake Alexandre Miccka, i cili së pari e përgatiti atë në ëmbëlsirat e tij Saint-Tropez. Në të vërtetë, është një version i një ëmbëlsire tipike të kuzhinës polake.

Kështu, tropezienne Shtë një lloj brioche e mbushur me krem ​​pastiçerie. Brumi, nga ana e tij, përgatitet në të njëjtën mënyrë siç përgatiten zakonisht bazat e byrekut, domethënë me maja, miell, qumësht, vezë, gjalpë të butë dhe sheqer.

clafoutis

Essertmbëlsira e quajtur clafoutis Përbëhet nga një tortë me origjinë franceze e bërë nga qershi e tërë, prandaj paraqitja e tyre. Isshtë një pjatë origjinale nga Limousin dhe në Oksitanisht i është dhënë emri i clafotis, nga folja klafircfare do te thote Mbush.

Konsiston në vendosjen e një sasie të mirë qershish në një kallëp zakonisht të rrumbullakët dhe më pas larjen e tyre në një masë të lëngshme të ngjashme me atë të krepave, megjithëse shtohet më me bollëk në mënyrë që masa të marrë lartësinë e nevojshme për të mbuluar të gjitha qershitë.

Kjo brumë bëhet me përbërësit e përmendur më poshtë: gjalpë, sheqer, qumësht dhe miell. Gjatë procesit të gatimit, të gjithë vendosen dhe torta merr pamjen uniforme që mund të shihet në imazh. Ka versione në Auvergne në të cilat mollët ose dardhat përdoren si një zëvendësim për qershitë.

financierët

L Financiar Janë ëmbëlsira shumë tipike në Francë që zakonisht hahen shoqërojeni çajin. Emri, siç duket, do të thotë FINANCIERO dhe kjo është për shkak të origjinës së saj.

Isshtë vlerësuar se ato filluan të konsumohen në 1890 në Paris, në furrën e quajtur Lasne, vendosur pranë Bursës së qytetit. Kështu, ata që shkuan në këtë pastiçeri ishin kryesisht burra me kostume që punonin në botën e financave, të cilët zgjodhën këtë tortë për madhësinë e saj dhe komoditetin me të cilin mund të hahet, pa rrezikuar të njolloset.

Edhe pse sot ka shumë variacione, receta më e përafërt është ajo që përfshin përbërësit e mëposhtëm: gjalpë, miell ëmbëlsirash, bajame pluhur, të bardha vezësh, bajame të plota, një majë kripe dhe sheqer krem.

Dhimbje d'épices

El dhimbje d'épices, ndonjëherë përkthehet si Bukë xhenxhefili megjithëse përkthimi i saj fjalë për fjalë është bukë xhenxhefili, është një lloj buke e ëmbël tipike për Francën. Ajo karakterizohet rrënjësisht duke përmbajtur një shumë mjaltë dhe erëza, përfshirë anise dhe xhenxhefil, prandaj quhet ndryshe "bukë xhenxhefili". Ai që është më i famshëm sot është ai nga Dijon dhe qyteti i Gertwiller (Alsace), ku madje ka një muze të quajtur Musée du Pain d'Epices et de l'Art Populaire Alsacien.

Ky artikull është ndarë 1327 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: