Gastronomia gjermane përbëhet nga pjata të ndryshme në të cilat mishi zakonisht është i bollshëm. Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë për pjatat tipike të kuzhinës së sotme gjermane, si dhe recetat e bëra nga pasardhësit e gjermanëve të Vollgës në Amerikë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

gjevrek

El bretzel, ndonjëherë i shkruar si brezel o gjevrek, Isshtë një lloj simite ose bukë e pjekur që ka formë harku dhe shije disi të kripur. Ky ushqim ka histori shekujsh, pasi është bërë nga Keltët për të festuar fillimin e pranverës.



Forma e tij përfaqëson brirët e dashit, duke pretenduar Dashin, sepse në atë kohë të vitit dielli kalon nëpër atë konstelacion. Sidoqoftë, sot hahet gjatë gjithë vitit dhe në çdo rast.

Përbërësit themelorë për përgatitjen e tyre janë mielli, majaja, qumështi, gjalpi, uji, soda e bukës dhe kripa. Sidoqoftë, ato mund të gjenden edhe në lloje të tjera, të tilla si kanella.

Gulash

Pse beff merak tipik i Hungarisë o gulash është një pjatë me origjinë nga Hungaria, në Gjermani është gjithashtu mjaft e përpunuar. Isshtë një lloj merak i përbërë nga:

 • Mishi i lopës
 • Domate
 • piper
 • qepë
 • AJO
 • Speca

Aroma e saj është mjaft e fuqishme dhe është një pjatë e qëndrueshme, ideale për të ftohtin e dimrit. Mund të bëhet supë ose më e thatë, në varësi të shijes së darkave.

Lakra turshi

Lakër turshi është një element kryesor i kuzhinës gjermane, duke shërbyer si një shoqërues të enëve kryesore të mishit siç janë nyja ose brinjët. Përbëhet nga lakra ose lakra e fermentuar në ujë të kripur.

Ky ushqim është probiotik, pasi përmban baktere të dobishme për trupin tonë. Prandaj, ndihmon sistemin e tretjes dhe, përveç kësaj, siguron kalcium, magnez, hekur dhe fosfor. Mund të merret e nxehtë ose e ftohtë.

strudel

El strudel Shtë një ëmbëlsirë tipike në formën e një torte që mund të jetë e llojeve të ndryshme, megjithëse më e popullarizuara është molla, e quajtur strudel me mollë, të cilat nuk mund të humbasin në Krishtlindje. Kjo përgatitet me përbërësit e mëposhtëm:

 • mollë
 • Brumë ose ëmbëlsira
 • Therrime buke
 • Frutos secos
 • kanellë
 • sheqer
 • Sheqer pluhur

Spätzle

L Spätzle Ato janë tipike të Gjermanisë së Jugut dhe mund të shërbehen si anash ose si një pjatë e vetme. Ata janë lloj makarona Mund të ketë forma të ndryshme, më e zakonshmja është e rrumbullakët dhe e zgjatur. Përgatitet me miell, vezë, kripë dhe sheqer.

Bratwurst

Këto sallamë me mish të grirë janë një nga ushqimet më të njohura në Gjermani, pasi ato mund të hahen kudo dhe janë ushqime të shpejta, perfekte për çdo rast. Mishi i përdorur zakonisht është mish derri. Në varësi të zonës, ne gjejmë lloje të ndryshme.

Shoqërimi tipik është sallata lakër turshi ose patate. Në tezgat e rrugëve shërbehet brenda një bukë dhe shoqërohet me disa salca të tilla si ketchup ose mustardë.

Schnitzel holstein

El Schnitzel holstein Përbëhet nga viçi i pjekur në miell dhe i skuqur në gjalpë. Shoqërohet me vezë të skuqur, peshk të skuqur dhe bukë të bardhë, megjithëse mund të shërbehet edhe me fasule dhe patate të pjekura.

Historia e kësaj pjate tipike gjermane është mjaft kurioze. Friedrich von Holstein, një kryebashkiak i shekullit të XNUMX-të i Berlinit, gjithmonë kërkonte një restorant për shërbim të shpejtë. Prandaj, ata vendosën të shërbejnë së bashku kurset e para dhe të dyta. Që atëherë, ka qenë një përpunim tradicional i Berlinit dhe rrethinës.

Nyje

Nyja është një pjesë e derrit, posaçërisht zona e përbashkët midis dy pjesëve të këmbës. Në Gjermani njihet si hashash. Përgatitja e tij është mjaft e gjatë.



Në secilën zonë të Gjermanisë mund të testohet në një mënyrë të ndryshme. Ndërsa në Berlin është tipike ta servirim me pure bizele, në jug të vendit zakonisht gatuhet në furrë. Shoqërimi më i popullarizuar është lakra turshi.

birrë

Birra është pija më e njohur në Gjermani. Isshtë pjesë e kulturës së tyre, pasi për mijëra vjet tashmë është konsumuar në këtë territor. Mund të pihet si për të shoqëruar ushqimin ashtu edhe për vete.

Në përgjithësi, shërbehet në gota gjysmë litri, megjithëse ka edhe gota një litërshe, dhe zakonisht është birrë drafte. Ka partinë e tij, Gezim Nika, i cili mbahet në Mynih që nga viti 1810. Nëse doni të dini më shumë për këtë traditë dhe të tjerët të kulturës gjermane, ju rekomandojmë këtë artikull: Traditat në Gjermani.

Dumplings

L Dumplings Ato janë petka që shërbejnë si anësore dhe si pjata kryesore. Përbërësit ndryshojnë shumë, megjithëse kryesore janë:

 • Bukë
 • gjalpë
 • vezë
 • qumësht

Nëse doni të dini se si t'i bëni ato dhe cilat lloje të ndryshme ekzistojnë, mund ta zbuloni në këtë artikull: Knödel tipike nga Gjermania.

Kasler

El Kasler o Kassel Shtë një fileto derri që bëhet e kripur dhe pak e tymosur. Origjina e saj është në Berlin, në shekullin XIX. Mund të shoqërohet me lakër turshi dhe pure patatesh.

Gjermanët e Vollgës

Njihet si Gjermanët e Vollgës atyre emigrantëve gjermanë që jetonin në zonën e Vollgës, në Rusi, dhe se në shekullin XIX ata u zhvendosën në disa vende të Amerikës. Ata zhvilluan gastronominë e tyre me referenca të qarta për kuzhinën gjermane. Disa nga pjatat e tij tradicionale janë:

Vickel klees

L Vickel klees o Nudel Wickel i saj rrathë brumi i perbere nga keta perberes:

 • 500 g Nga mielli
 • Vezë 1
 • 1 Cebolla
 • Maja
 • vaj
 • qumësht

Së pari, bëhet një brumë me miell, vezë, kripë, qumësht dhe pak maja. Lëreni të pushojë për 15 minuta dhe më pas shtrijeni për ta bërë të qetë.

Miell spërkatet sipër dhe vaji shtohet, mbështillet dhe pritet në copa të vogla. Këto vihen në majë të një zierje dhe zihen për 20 minuta.

Kartoffel dhe Kleis

Kjo recetë është mjaft e lehtë, prandaj mund të përgatitet me ndihmën e fëmijëve. Së pari, për të përgatitur këtë pjatë, një brumë është bërë me miell, kripë, vezë dhe ujë.

Nga ana tjetër, patatet gatuhen dhe pas pak shtohen lugë brumë, mbulohen dhe lihen të gatuhen. Pasi të ketë mbaruar, shtohet buka e skuqur.

pirok

El pirok Shtë një lloj brumi i mbushur me lakër, mish të grirë, qepë dhe djegës ose djegës të bluar. Përgatitja e tij është mjaft e gjatë, pasi që mbushja duhet të përgatitet ditë më parë në mënyrë që të fermentohet në mënyrë korrekte.

Kjo recetë është e njohur sidomos në Argjentinë. Aq shumë, sa që disa qytete festojnë Festivalin Pirok, në të cilin protagonist është kjo pjatë që përzihet kultura e Amerikës Latine dhe asaj Gjermane.

Ky artikull është ndarë 125 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: