Në Bolivi gjejmë shumë gatime tradicionale. Sidoqoftë, në secilin prej departamenteve disa dallojnë të ndryshme. Prandaj, në këtë artikull, ne do të flasim për recetat më të rëndësishme të gastronomisë Boliviane të rregulluara nga departamentet. Po kështu, ne ju tregojmë imazhe dhe video në mënyrë që të shihni se si përgatitet.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Cochabamba

Cochabamba është një departament i vendosur në qendër të Bolivisë. Ndër qytetet më të rëndësishme të tij ne gjejmë Cochabamba, kryeqyteti, Arque dhe Arani. Këto janë disa nga përgatitjet e tij tradicionale:Silpanço

Silpancho është një pjatë ushqimore e përbërë nga oriz, patate, mish këmbësh viçi dhe vezë. Së pari, patatet gatuhen dhe skuqen. Më pas, buka e bluar përzihet me kripë dhe piper dhe mishi lyhet me të.

Në fund, mishi dhe vezët janë skuqur. Përveç kësaj, bëhet një domate, qepë, locoto (një lloj speci) dhe sallatë majdanozi. Prezantimi duhet të shkojë në këtë renditje, nga poshtë lart, oriz, mish ose silpanço, vezë dhe sallatë. Patatet vendosen anash.

Pique mashkull

Përbërësit kryesorë të tiganit mashkullor janë copa të tenderit të viçit në lëngun e saj dhe sallamet e skuqura. Këto shoqërohen me patate, vezë, piper dhe domate, ushqime që janë gjithashtu të skuqura. Mund të shtohen majonezë ose salca të tjera.

Lëkurë mishi derri

Për të bërë lëkurën e mishit të derrit, së pari, mishi i derrit është gatuar dhe lere te pushoje. Të nesërmen shtohen qepa, kripa, piperi, qimnon, hudhra, rigoni dhe speci i kuq ose djegës dhe zihen derisa uji të avullojë.

Pas kësaj, gjithçka skuqet së bashku dhe shtohet lëng limoni. Mund të shoqërohet me motë (bishtajore të gatuara), llajua (salcë e nxehtë) ose chuño. Chuño është një patate tradicionale e dehidratuar e Aymara, një popull autokton i vendosur në Bolivi, Kili dhe Peru.

Supë me kikirikë

Kikiriku është një frut i thatë që është përdorur në gastronominë e Amerikës Latine për mijëra vjet. Për të përgatitur supën me kikirikë, kikiriku fillimisht qërohet dhe petë piqet për rreth tetë minuta.

Në një tenxhere, skuqni hudhrën dhe kaurdisni qepën, karrotën, bizelet e njoma, selinon dhe specin për pesë minuta. Pas kësaj, vendosni viçi ose mish pule, spec djegës dhe supë të koncentruar dhe gatuajini edhe pesë minuta.

Kikirikët e qëruar lëngëzohen dhe shtohen së bashku me patatet. Isshtë sezonuar dhe më në fund shtohen petët e pjekura më parë.

La Paz

La Paz ndodhet në lindje të vendit. Liqeni Titicaca ndodhet këtu, në kufirin midis Bolivisë dhe Perusë.

Pjatë La Paz

Pjata La Paz gatuhet vetëm midis shkurtit dhe prillit, sepse është koha në të cilën grumbullohen përbërësit e saj. Nga njëra anë, misri ose misri i qëruar, patatet dhe fasulet janë gatuar.

Nga ana tjetër, një copë djathë është skuqur me gjalpë ose vaj. Po kështu, salca e nxehtë e njohur si llajua, i cili përmban përbërësit e mëposhtëm:

 • Locoto (çile) pa farë
 • Domate
 • Dega Wacataya (bar aromatik)
 • Dega Quirquiña (bimë barishtore)
 • Dega majdanoz

Në secilën pjatë duhet të shërbeni një misër, një patate, disa fasule, dy copa djathë dhe një lugë gjelle llajua.

Gjedhe prod

Picana është një nga pjatat më të hollësishme të ushqimit të Krishtlindjeve në Bolivi. Ka një sasi të madhe të mishit, sepse në të gjejmë biftek viçi, mish qengji dhe pule. Kjo shoqërohet me tunta (chuño të bardhë), patate, karotë, rrepë dhe qepë. Llajua mund të shtohet.

Lepuri i rremë

Lepuri i rremë është bërë nga viçi. Së pari, përgatitet shoqërimi. Për ta bërë këtë, është skuqur dhe më pas gatuhen qepa e copëtuar, piper i verdhë, hudhër, piper, qimnon dhe rigon. Pas kësaj, shtohen bizele dhe ujë dhe gatuhet përsëri.

Mishi pritet në fileto dhe lyhet me copa buke. Pasi të jetë pjekur, ajo skuqet dhe gatuhet me zierje për pesë deri në dhjetë minuta.

mall

Beni është një departament i madh i Bolivisë i vendosur në veri të vendit. Ajo ka një popullsi prej rreth 420.000 njerëz.

Omeletë me vezë Peta

Peta është një lloj i breshkë e zakonshme e Bolivisë. Me vezët e kësaj, në Beni bëjnë një omëletë. Për ta bërë këtë, rrahni vezët dhe shtoni qepë të copëtuar, miell, qimnon, piper dhe kripë.

Supë Piranha

Hapi i parë në gatimin e supës së Piranës është gatimi i këtij peshku së bashku me karrota, selino, domate, piper dhe disa gjethe dafine. Nga ana tjetër, një mbytje përgatitet me hudhër, qepë, speca dhe salcë domate.

Pasi piranët të jenë zier, bluajini së bashku me perimet dhe mbytjen, kullojeni dhe gatuajini përsëri në lëngun e përdorur për herë të parë. Në fund, mund të shtoni kripë dhe piper.

Pacu i skuqur

Pacu është një peshk ujë të freskët. Kjo mund të pritet në fileto për tu marinuar me limon, kripë dhe hudhër. Më pas, ajo lyhet me bukë dhe skuqet derisa të marrë ngjyrë të artë. Shoqërimi tipik është sallata e zemrës së yukas dhe palmës.

Oruro

Departamenti i Oruro ndodhet në Bolivinë Jugore. Kryeqyteti i saj ka të njëjtin emër.

Qëllimi

Qëllimi është një pjatë që mbart pjesët e mëposhtme të mishit:

 • Veshka e qengjit
 • Rrap qengji
 • Pecetë viçi
 • Zemra e viçit
 • Pres derri
 • Chorizo ​​derri
 • Ijë lope
 • Pollo

Kofina duhet të skuqet, ndërsa pula, shishja e viçit dhe brinja janë gatuar. Më pas, pula dhe pleshta janë skuqur. Pjesa tjetër e mishit është e pjekur. Kjo pjatë mund të shërbehet me patate të gatuara, oriz dhe sallatë.

Charquecan

I butë është mish i dehidruar dhe e mbuluar me kripe. Charquekan është i përbërë nga lëvore viçi. Një ditë para përgatitjes së tij, duhet të lahet disa herë në ujë të ftohtë për ta shkrirë dhe për ta thërrmuar me gishta.

Të nesërmen, qepa, piperi, hudhra, fasulet dhe djegës i bluar skuqen dhe gatuhen. Shtoni lëngun dhe vazhdoni gatimin për afërsisht 20 minuta.

Nga ana tjetër, për të shoqëruar mishin, përgatitet sarza, e cila është domate e copëtuar, qepë, vaj dhe kripë. Mbi të, vendosen patate të bardha dhe vezë të ziera.

Thimphu

Përbërësi kryesor në thimpu është mishi i qengjit. Kjo është gatuar me një supë. Pasi të gatuhen, të dy pjesët ndahen. Kur supa të jetë e ftohtë, hiqni dhjamin.

Nga ana tjetër, qepa, speci i verdhë dhe rigoni skuqen, dhe më pas gatuhen. Në këtë mënyrë, ne marrim të ashtuquajturën i mbytur. Mishi shërbehet me mishin e mbytur, shoqëruar me oriz të bardhë, chuño dhe patate. Supa vihet veç e veç.Potosí

Potosí ndodhet në jugperëndim të Bolivisë. Departmentshtë departamenti i katërt më i madh në vend.

Chambergos

Dhomat janë tradicionale nga qyteti i Potosí. Shtë një ëmbëlsirë që, mbi të gjitha, gatuhet gjatë festivaleve fetare. Për të bërë këtë pjatë ëmbëlsirash, ju duhen vezë, miell dhe gjysmë gote pisco, një lloj raki.

Së pari, vezët përzihen me miell derisa të ketë një masa mjaft i trashë I shtohet gjysma gotë pisco dhe formohen rozeta, copa të vogla brumi me të njëjtën madhësi.

Donutët janë gatuar duke mos lejuar që të bashkohen së bashku. Më pas, ato thahen në diell derisa të bëhen të forta dhe piqen në 180ºC. Në fund, mjalti zihet dhe derdhet mbi kapelë.

Kalapurca

Calapurca është një supë me origjinë para-kolumbiane që bie në sy sepse shërbehet me një gur të nxehtë në mënyrë që të mbetet në një temperaturë të mirë ndërsa hahet. Përbërësit kryesorë të tij janë si më poshtë:

 • pellg
 • Patatet
 • Miell
 • Aji Colorado
 • qepë
 • AJO
 • erëz

https://www.youtube.com/watch?v=mT5YooUFh9I

Santa Cruz

Departamenti i Santa Cruz është ai që është më në lindje të vendit. Ndër pesëmbëdhjetë provincat e saj ne gjejmë Florida dhe Ichilo.

Oriz me djathë

Orizi me djathë zakonisht gatuhet për të shoqëroj barbecues. Përveç kësaj, është një recetë e lehtë për tu përgatitur. Për ta bërë atë, kripa, qepa, speci dhe gjalpi nxehen në ujë. Pasi të vlojë, shtoni oriz dhe ziej.

Kur niveli i ujit të bjerë në gjysmë, shtoni djathë, qumësht dhe kripë. Sapo djathi të jetë shkrirë, është gati për t’u shërbyer.

majidito

Përbërësi i parë është i hidhur, i cili duhet të lahet në mënyrë që të humbasë kripë. Pas kësaj, është zier dhe prerë në fileto. Orizi shtohet dhe gatuhet.

Më vonë mishi skuqet derisa të marrë një ngjyrë të artë. Në një tigan tjetër, skuqni qepën, qepët, piper zile, domate dhe ngjyrosjen e ushqimit të kuq. Gjithçka është e përzier dhe e shoqëruar me vezë dhe banane të skuqura.

chuquisaca

Kryeqyteti i Chuquisaca është Sucre. Ky departament përbëhet nga dhjetë provinca dhe ka një popullsi prej më shumë se gjysmë milioni banorë.

tigan

Fritanga është një pjatë me erëza. Disa ditë para përpunimit, duhet të gatuani misër të qëruar. Ditën tjetër, gatuhet përsëri me të njëjtin lëng në një tenxhere me presion.

Nga ana tjetër, brinjët e mishit të derrit priten në copa dhe kaliten me piper, qimnon dhe kripë. Mishi gatuhet dhe skuqet. Po kështu, djegës është gatuar, mishi shtohet dhe vazhdon të nxehet në nxehtësi të ulët për afërsisht 15 minuta.

Rrallë

Ajo që bie në sy në lidhje me këtë pjatë të ushqimit bolivian është se ajo ka lëkurë ose lëkurë derri. Kjo duhet të jetë shumë e pastër, dhe pastaj gatuajeni atë në ujë dhe kripë për 5 ose 6 orë dhe priteni në copa të vogla.

Qepa është skuqur dhe piper, qimnon dhe hudhër të grirë janë shtuar. Pastaj shtoni supën bazë, piperin e kuq dhe gatuajeni për 15 minuta të tjera. Shtoni mish derri dhe lëkurë dhe nxeheni derisa salca të jetë e trashë (afërsisht 20 min.). Mund të shërbehet me patate dhe misër.

Pando

Në veriperëndim të Bolivisë gjejmë Pando, një departament në të cilin peshku është i pranishëm në gastronominë e tij.

Djersë Surubí

Surubí është një peshk i ujërave të ëmbla që, për ta gatuar, duhet të lahet dhe pritet në copa. Pas kësaj, vihet në një tenxhere me limon të shtrydhur dhe uthull dhe gatuhet.

Përveç kësaj, hudhra dhe qepa janë skuqur, të cilave u shtohet domate, speca dhe vaj ulliri. Në krye të kësaj, vendosni peshkun dhe shtoni ujë, qumësht dhe verë. Vlim për 15 minuta. Në fund, shtoni piper të zi dhe të bardhë, rigon, koriandër dhe pak më shumë verë dhe gatuajeni për 10 minuta më shumë.

Bukë orizi

Buka e orizit karakterizohet nga prodhimi i saj miell orizi. Për ta bërë atë, së pari është larë, qëruar dhe pjesë e yucca, dhe gatuar për 20 minuta. Më pas, fijet merren prej tij dhe shtypen me miellin e orizit për të bërë një pure.

Gatuaj dhe shtoni gjalpë të shkrirë, kripë dhe sheqer. Duhet ta lini të pushojë për disa orë dhe më pas ta piqni për 10 minuta në rreth 220 .C. Sipër mund të shtoni djathë të integruar.

Byrek me oriz

Empanada e orizit bëhet në një mënyrë të ngjashme, pasi përgatitet me oriz, manovër dhe djathë të integruar vendoset në qendër. Ata janë pjekur të mbështjellë me gjethe banane. Ato mund të mbushen me ushqime të tjera si mishi ose perimet.

tarija

Në departamentin e Tarija gjejmë disa gatime tradicionale të ndryshme nga ato të pjesës tjetër të vendit:

varg

Stomaku i viçit është përbërësi më i shquar në ranga. Kjo duhet të lahet dhe qërohet, duke hequr të gjithë dhjamin që mbart. Nga ana tjetër, qepa skuqet dhe hudhra dhe piperi shtohen. Pastaj gjysmë filxhani supë të gatuhet për disa minuta.

Bizele

Emri i tij vjen nga fjala bizele, i njohur edhe si bizele të njoma. Këto duhen qëruar dhe gatuar. Përveç kësaj, qepa është skuqur me kripë dhe piper. Pas kësaj, bizelet dhe vezët shtohen, gjithçka është e përzier dhe patatet e skuqura, djathi i integruar dhe majdanozi vihen sipër.

Donuts

Për ta bërë këtë i ëmbël ju duhet të ndani të verdhat dhe të bardhat e disa vezëve. Të verdhat janë rrahur derisa të lihet një krem ​​i butë dhe të shtohen kanellë, ujë anise dhe pisco.

Vazhdoni të rrihni ndërsa shtoni miell me pluhur pjekje derisa të mbetet një brumë. Kjo gatuhet dhe formohet në tigan, të cilat zihen në ujë derisa të notojnë dhe lihen të thahen në diell.

Në fund, ato piqen në 180ºC për afërsisht dhjetë minuta. Për t’i zbardhur kalohen të bardhat e vezëve të rrahura me sheqer dhe limon dhe lihen të thahen.

Ky artikull është ndarë 129 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: