Në Finlandë, moti ekstrem ka ndikuar në kulturën dhe zakonet e banorëve të saj. Në këtë artikull, ne flasim për zakonet e finlandezëve, si dhe traditat dhe festat kryesore kulturore që ata kanë.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Zakonet dhe traditat finlandeze

Krishtlindja është një nga momentet më të rëndësishme për finlandezët. Këto ditë, është tipike të takohesh me familjen dhe miqtë. Për të numëruar ditët derisa të mbërrijë, fëmijët zakonisht kanë Kalendarin e tyre të Ardhjes, me të cilin çdo ditë hanë një copë të vogël çokollate ose karamele.Megjithëse Santa Claus arrin në prag të Krishtlindjes, në Finlandë ai mund të vizitohet gjatë gjithë vitit, pasi ai jeton në këtë vend, konkretisht në Rovaniemi, Lapland. Këtu njihet me emrin e joulupukki.

Megjithëse mund të duket si një traditë e çuditshme për njerëzit nga vendet e tjera, në Finlandë është e zakonshme që njerëzit të shkojnë në prag të Krishtlindjes në varreza për të vendosur qirinj në vendin ku pushojnë të dashurit e tyre.

Puding orizi dhe peshku, ndër ushqimet e tjera, zakonisht shërbehen gjatë drekës së Krishtlindjes. Po kështu, glogi ose verë e butë, një pije mjaft pikante.

Sa i përket natës së Vitit të Ri, është tradicionale të shikosh në televizion a i vjetër i shkurtër të humorit të quajtur Darkë për një. Në të shihet një zonjë e vjetër dhe shërbëtori i saj duke ngrënë. Transmetohet madje në disa kanale të ndryshme në të njëjtën kohë. Shkurtin mund ta shihni në këtë video (është në anglisht):

Një zakon tjetër i çuditshëm sonte është shkrirja e një patkoi dhe derdhja e materialit të shkrirë në një gotë me ujë. Forma që merr hekuri ju jep një ide se si do të jetë viti i ri. Pas mesnatës, shfaqjet e fishekzjarreve janë të zakonshme.

palët

Në lidhje me Javën e Shenjtë dhe Pashkët, e diela e Palmave, thirret në Finlandë palmusunnuntai, fëmijët janë mësuar të vishen si shtrigë dhe të shkojnë shtëpi më shtëpi duke i dëshiruar fqinjëve të tyre shëndet. Ata zakonisht u japin atyre një lloj karamele ose para.

Më 24 qershor, kremtohet nata e San Juan ose Juhannus. Këtë ditë, njerëzit zakonisht largohen nga qyteti për në zonat e bregdetit ose fshatit, ku ndriçojnë zjarreve dhe partitë janë të organizuara.

Ndërsa vera është mjaft e shkurtër në këtë vend, ajo përdoret për të organizuar panaire dhe festivale të shumta muzikore. Më i famshmi është Festivali i Helsinkit, i cili zhvillohet në fund të Gushtit.

Gjithashtu, një ditë tjetër e rëndësishme për finlandezët është 6 dhjetori: Dita e Pavarësisë. Në këtë datë, shtëpitë dhe rrugët zakonisht ndriçohen dhe organizohen parada. Në këtë ditë, kujtohen njerëzit që vdiqën duke luftuar për pavarësinë e vendit.

gastronom

Një përgatitje me origjinë nga Finlanda, posaçërisht nga zona Karelian, janë karjalanpiirakka, disa ëmbëlsira kore e të cilave është bërë nga mielli i thekrës. Këto zakonisht mbushen me oriz dhe mbushen me një përzierje gjalpi dhe veze të zier.Një tjetër ushqim tipik i vendit janë grillimakkara: sallamë të mëdhenj që piqen dhe shërbehen me mustardë. Po kështu, një ushqim i ëmbël është Korvapusti, simite kanelle që hahen me kafe.

Zakonet e ngrënies së finlandezëve janë të ngjashme me ato të banorëve të tjerë të Evropës qendrore dhe veriore. Mëngjesi është mjaft i fortë dhe darka hahet rreth orës gjashtë të pasdites.

Zakonet shoqërore

Karakteri i finlandezëve është i veçantë, pasi ata janë përgjithësisht njerëz që nuk janë shumë bisedues, të sinqertë dhe që i thonë gjërat drejtpërdrejt. Sidoqoftë, ato janë mjaft mikpritës.

Kur bëhet fjalë për përshëndetje, gjëja e zakonshme është të shtrëngoni duart duke parë në sytë e njëri-tjetrit dhe puthjet ose përqafimet nuk janë të shpeshta. Kur prezantohen, ata e bëjnë këtë duke treguar emrat dhe mbiemrat e tyre.

Finlanda ka respekt të madh për mjedisin, kështu që banorët e saj kujdesen për të dhe shqetësohen për ndotjen sa më pak të jetë e mundur.

Veshje tipike

Veshja tradicionale e Finlandës ndryshon në varësi të rajonit në të cilin jemi. Në përgjithësi, kostumi i grave përbëhet nga një skaj i gjatë, një përparëse e bardhë, një bluzë e bardhë me mëngë të gjata dhe një jelek apo byzylyk.

Sa për burrat, ata zakonisht veshin pantallona të zeza, një këmishë të bardhë dhe një jelek shumëngjyrësh. Këpucët e të dy gjinive janë zakonisht një palë këpucë të zeza.

Sauna

Sauna është një shpikje finlandeze që sot është jashtëzakonisht e rëndësishme për banorët e vendit. Finlandezët kanë tendencë të shkojnë në sauna çdo javë apo edhe çdo ditë.

Për ta, është një kohë për t'u çlodhur dhe pastruar, për të qenë në gjendje të mendojnë qartë dhe të marrin vendime. Ata shkojnë të dy vetëm dhe me njerëz të tjerë, edhe pse burrat dhe gratë zakonisht hyjnë në sauna të ndryshme. Në Finlandë është e zakonshme të gjesh sauna në shtëpi, në punë, në hotele dhe madje edhe në natyrë.

Sport

Ndër sportet më të njohura në Finlandë, ne gjejmë hokej mbi akull, i cili ka garën e vet kombëtare. Futbolli është gjithashtu popullor dhe ndarja e parë njihet si Veikkausliiga.

Një sport që është shpikur këtu dhe aktualisht është në modë në vendet e tjera është ai ecje nordike. Kjo konsiston në ecjen e mbështetur nga dy pole.

Ky artikull është ndarë 30 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: