Aeroportet më të mira në botë janë ato që ofrojnë shërbime me cilësi të lartë Transport ajror dhe gjithashtu për të qenë më i ngarkuari në planet. Aeroportet e mëposhtëm janë ato që janë klasifikuar si më të mirët në botë brenda Çmimet e Aeroportit Botëror 2014. Do t'i gjeni të porositura nga më së paku në cilësinë më të lartë. Cili është aeroporti më i mirë në botë?

10. Aeroporti Heathrow i Londrës

El Aeroporti i Londrës Heathrow (Kodi IATA: LHR) i njohur zakonisht si Heathrow (në Anglisht, Aeroporti Heathrow) është aeroporti me nivelin më të lartë të aktivitetit në Angli dhe i dhjeti më i rëndësishëm ndërkombëtarisht.

Ndodhet në Hillingdon, në pjesën perëndimore të Londër. Një total prej 80 linjash ajrore operojnë linja nga dhe nga Heathrow, me 185 destinacione për në 84 vende.

Destinacionet më të njohura janë NY, Dubai, Dublin, Hong Kong dhe Frankfurt, ndër të tjera. Në vitin 2014, më shumë se 73 milion pasagjerë kaluan përmes këtij aeroporti, i cili ka pesë terminale, më i fundit është Terminali 2, i cili u hap në 2014.

9. Aeroporti Ndërkombëtar i Vancouver

Aeroporti Ndërkombëtar i Vancouver (Kodi IATA: YVR) ndodhet në Ishulli i Detit, Richmond, Kolumbia Britanike (Kanada).

Ajo renditet e nënta në renditjen e aeroporteve më të mira në botë me një histori që daton nga viti 1930, megjithëse zgjerimi i saj i vërtetë ndodhi nga vitet 1940 si rezultat i nevojës për transport ajror gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Sot, aeroporti operohet nga 62 linja ajrore dhe ofron 99 destinacione brenda Kanadasë, Shteteve të Bashkuara dhe rreth botës.

8. Aeroporti i Cyrihut

Aeroporti i Cyrihut (Flughafen Cyrih në gjermanisht) njihet edhe si Aeroporti i Kloten, sepse ndodhet në qytetin Kloten, në kantonin e Cyrihut (Zvicër).

Ky qytet ndodhet vetëm 10 km nga qendra e Cyrihut. Airportshtë aeroporti më i rëndësishëm në Zvicër dhe baza e Swiss International Air Lines. Përurimi i tij u bë në 1959 dhe, sot, ajo pret më shumë se 20 milion pasagjerë në vit.

Isshtë një nga aeroportet më të ngarkuar në Evropë, kryesisht sepse operon të gjitha pikat në Evropë dhe gjithashtu lidhet me Lindjen e Mesme, Lindjen e Largët, Amerikën dhe disa aeroporte në Afrikë.

Ndër shërbimet që ofron janë një numër i madh restorantesh, bare dhe kafene, si dhe ATM, banka, zyra këmbimi valutor dhe madje edhe një kishëz.

7. Aeroporti Ndërkombëtar i Kryeqytetit të Pekinit

Aeroporti Ndërkombëtar i Kryeqytetit të Pekinit o Aeroporti i Pekinit (Kodi IATA: PEK) është aeroporti kryesor i Republikës Popullore të Kinës.

Linjat ajrore me famë ndërkombëtare si Aeroflot, AirAsia, Air Algérie, Air Astana, Air Canada, Air China ose Air France operojnë në këtë aeroport.

Ajo ka të gjitha llojet e objekteve, nga bankat, baret, restorantet dhe dyqanet, në një qendër mjekësore të hapur 24 orë në ditë. Ajo gjithashtu ofron dhoma takimesh dhe konferencash.

6. Aeroporti Ndërkombëtar i Haneda

El Aeroporti Ndërkombëtar i Tokios o Aeroporti Haneda, kodi IATA i të cilit është HND, u hap në 1931 dhe është më i rëndësishmi në vend.

Të gjitha fluturimet e brendshme në Tokio janë përqendruar atje, së bashku me Aeroportin Narita, i cili gjithashtu operon linja brenda zonës metropolitane të Tokios. Në total, ai ka tre terminale që shtojnë një trafik vjetor të udhëtarëve që arriti në 71,6 milion në 2013.

5. Aeroporti i Amsterdamit Schiphol

E vendosur në komunën e haarlemmermeer, 15 km në jugperëndim të qendrës së Amsterdamit, Aeroporti Schiphol-Amsterdam (Kodi IATA: AMS) është më i rëndësishmi në Hollandë dhe i pesti ndërkombëtarisht.

Ajo ofron një larmi të gjerë shërbimesh që u ofron udhëtarëve të saj dhe lehtësitë e shkëlqyera që ka. Përveç kësaj, ai ka një stacion treni të integruar brenda vetë aeroportit, duke e bërë shumë të lehtë udhëtimin për në qytet. Ai gjithashtu ka një gamë të gjerë dyqanesh të hapura 24 orë në ditë.

4. Aeroporti Ndërkombëtar i Hong Kongut

Aeroporti Ndërkombëtar i Hong Kongut (Kodi IATA: HKG) njihet gjithashtu si Çek Lap Kok, i cili është emri i ishullit të vogël në të cilin është ndërtuar.

Që nga inaugurimi i tij në 1998, objektet e këtij aeroporti janë në vendin e katërt në renditjen e aeroporteve më të mira në botë, dhe është se më shumë se 35 milion pasagjerë ata i kalojnë ato vit pas viti.

Arkitektura e këtij aeroporti konsiderohet si projekti më i shtrenjtë inxhinierik në historinë e ndërtimit të aeroportit. Ajo është e vendosur rreth 35 km nga Hong Kong qendrore dhe është qendër linjat kryesore ajrore si Cathay Pacific, Oasis Hong Kong Airlines, Hong Kong Express Airways, Dragonair, etj.

3. Aeroporti Ndërkombëtar i Mynihut Franz Josef Strauss

Aeroporti i Mynihut (Kodi IATA: MUC), i thirrur zyrtarisht Franz Josef Strauss Flughafen International, konsiderohet si aeroporti më i mirë në Evropë dhe i treti ndërkombëtarisht.

Ndodhet në Mynih, Alemania, konkretisht 28 km në veriperëndim të qendrës së qytetit. Isshtë ai është baza e linjës ajrore Lufthansa. Brenda aeroportit ka një gamë të gjerë shërbimesh, përfshirë këtu Aeroporti Hotel Kempinski München dhe restorante dhe kafene të ndryshme.

2. Aeroporti Ndërkombëtar i Incheon

Aeroporti Ndërkombëtar Incheon, Seul, Corea del Sur (Kodi IATA: ICN) është aeroporti më i madh në Corea del Sur dhe e dyta më e rëndësishme në botë.

Linjat ajrore kryesore që operojnë në këtë aeroport janë Korean Air, Asiana Airlines dhe Cargo 360.

Që kur u hap në 2001, aeroporti ka përfshirë përmirësime të shumta teknologjike derisa të bëhet aeroporti më i përparuar dhe udhëheqës në Azi.

1. Aeroporti Ndërkombëtar i Changi

Tri janë fjalët që përshkruajnë Aeroporti Changi (Kodi IATA: SIN): karakter modern, angazhimin dhe ofertën. Që kur u hap në 1981 me një terminal të vetëm, aeroporti ka vazhduar të rritet dhe aktualisht ka tre terminale, përveç Terminali JetQuay.

Isshtë vlerësuar se një aeroplan niset nga Aeroporti Changi çdo 90 sekonda, përveç më shumë se 100 linjave ajrore ndërkombëtare që operojnë nga dhe nga ai. Brenda aeroportit ka një mori shërbimesh për pasagjerët, duke përfshirë një zonë tregtare, zonë rekreative dhe madje edhe një hotel.

Për shkak të të gjitha këtyre karakteristikave, Aeroporti Ndërkombëtar Changi konsiderohet si më i miri në botë.

Ky artikull është ndarë 115 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: