Blerja e kartës së hipjes dhe kontrolli i valixheve janë dy procese të rëndësishme që duhet të kryhen para se të merrni fluturimin tonë. Mënyra për ta bërë këtë varet nga linja ajrore me të cilën udhëtoni, pasi secila prej tyre ofron disa alternativa. Në këtë artikull, ne shpjegojmë se si të merrni kartën e hipjes dhe të kontrolloni çantat pa probleme.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Si të merrni kartën e hipjes dhe të kontrolloni çantat tuaja

Kalimi i konviktit

Në varësi të linjës ajrore me të cilën fluturoni, keni disa metoda ose të tjera për të marrë kartën e hipjes:Vueling

me Vueling Ju mund të bëni check-in në internet nga kur bleni biletën deri në katër orë para se të merrni fluturimin (24 orë në disa raste). Sidoqoftë, nëse doni që vendi juaj të caktohet falas, mund ta bëni shtatë ditë para fluturimit.

Me bagazhet Optima Fare, Excellence Fare dhe Economy Checked, ju do të merrni kartën e hipjes në momentin që bëni blerjen.

Në këtë mënyrë ju do të merrni kartën e konviktit, e cila shkarkohet në formatin PDF për ta shtypur. Ju gjithashtu mund ta merrni atë në telefon Përmes një SMS që do të merrni ose duke shkarkuar aplikacionin zyrtar.

Sidoqoftë, nëse po shkoni me një foshnjë, keni punësuar shërbimin e shoqërimit të të miturve ose jeni duke udhëtuar me një kafshë shtëpiake, do të duhet të bëni check-in në banakun e aeroportit, ku do t'ju jepet karta e hipjes. Ju gjithashtu mund të shkoni atje nëse nuk keni qenë në gjendje të bëni check-in në internet, pasi shërbimi është falas.

Air Europa

Air Europa ju lejon të bëni check-in në internet midis 48 orëve dhe 1 orë para fluturimit. Pasi të keni mbaruar, mund të printoni kartën e hipjes, megjithëse mund ta kryeni edhe këtë procedurë në sportelin e aeroportit.

Nëse fluturimi juaj ka Shtetet e Bashkuara si origjinë ose destinacion, check-in në internet hapet 24 orë para fluturimit.

Në të njëjtën mënyrë, nëse do të merrni një kafshë në kabinë, një i mitur i pashoqëruar po udhëton ose keni ndonjë kërkesë të veçantë, duhet të merrni kartën e hipjes në aeroport.

Ryanair

me Ryanair Ju jeni të detyruar të bëni check-in në internet nëse nuk udhëtoni me tarifën Business Plus, e cila do t'ju ofrojë falas kartën e hipjes në aeroport.

Ju mund të përdorni shërbimin në internet 60 ditë para fluturimit, por nëse doni të merrni vendin falas duhet ta bëni këtë katër ditë e mëparshme Shërbimi mbyllet dy orë para se të ngrihet aeroplani. Nëse merrni kartën e hipjes në aeroport, do të tarifoheni.

Ju gjithashtu mund të merrni kartën e hipjes në celularin tuaj duke shkarkuar aplikacionin zyrtar të Ryanair. Sidoqoftë, kjo metodë nuk pranohet në këto aeroporte:

 • Aeroporti Agadir-Al Massira (Marok)
 • Aeroporti Essaouira (Marok)
 • Aeroporti Fez-Saïss (Marok)
 • Aeroporti Marrakech-Menara (Marok)
 • Aeroporti Oujda Angads (Marok)
 • Aeroporti Rabat-Salé (Marok)
 • Aeroporti Tangier (Marok)
 • Aeroporti Ndërkombëtar i Kefalonia (Greqi)
 • Aeroporti Ndërkombëtar Nador (Marok)
 • Aeroporti Ndërkombëtar i Volos - Nea Anchialos (Greqi)

Ju mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me këtë procedurë në artikullin vijues: Si të kontrolloni dhe të merrni kartën e hipjes në Ryanair.

Iberia

Iberia ofron tre mundësi për të marrë kartën e konviktit: check-in në internet, në një makinë vetë-check-in në aeroport ose në një nga sportelet e saj.

El check-in në internet Isshtë në dispozicion midis 24 orëve dhe 1 orë para fluturimit, përveç nëse udhëtoni për në Lagos dhe San José, të cilat mbyllen 90 minuta më parë; ose në Caracas, e cila është bërë 180 minuta më parë.

Ju të dy mund të printoni kartën e konviktit dhe ta mbani atë në celularin tuaj. Në të do të shihni se cilit grup të konviktit i përkisni, i cili do të hipë në aeroplan me këtë renditje:

 1. Prioritet: njerëz me një biletë Preferenciale ose të klasit të biznesit, ose me një kartë Iberia Singular, Iberia Plus Platino dhe Oro ose ekuivalentët e tyre të botës së njëjtë.
 2. Grupi A- Udhëtarët me nevoja të veçanta, që udhëtojnë me fëmijë të vegjël ose mbajnë një send personal.
 3. Grupi 1: njerëzit vendi i të cilave është në pjesën e pasme të aeroplanit.
 4. Grupi 2: udhëtarët që shkojnë në mes të aeroplanit.
 5. Grupi 3: njerëzit me vendin e tyre në zonën e përparme të aeroplanit.
 6. Asnjë grup: klientët të cilët nuk kanë një grup specifik të pasqyruar në kartën e konviktit.

LATAM

Njerëzit të cilët fluturojnë me LATAM Airlines Group mund të bëjnë check-in në internet midis 48 dhe 2 orë para fluturimit. Nëse keni ndonjë nevojë mjekësore, jeni duke udhëtuar me kafshë shtëpiake ose më shumë foshnje sesa të rriturit, duhet të merrni kartën në aeroport.

Ju gjithashtu mund të shkarkoni aplikacionin tuaj celular dhe të mbani kartën e hipjes elektronikë.

Nëse kompania përgjegjëse është LATAM Airlines Brazil ose Paraguay, check-in në internet është në dispozicion midis 72 dhe 2 orë më parë (deri në 45 minuta para nëse është një fluturim i brendshëm brenda Brazilit).

Gjithashtu, në disa aeroporte do të gjeni totemet ose makineri nga të cilat mund të bëhet check-in.

Binter

Binter ju lejon të bëni check-in në internet në mes të 7 ditëve dhe 30 minuta para se të niset aeroplani. Ju mund të printoni kartën e konviktit ose ta mbani atë në telefonin tuaj celular.

Alsoshtë gjithashtu e mundur të blini kartën në tavolinën e check-in në aeroport. Kur hipni, nëse bileta juaj e fluturimit subvencionohet, duhet të paraqisni vërtetimin e banorit Canarian ose të familjes së madhe.

norvegjez

Norvegjishtja jep mundësinë e marrjes së kartës së konviktit në internet 24 orë para fluturimit. Mund të bëhet si nga faqja juaj e internetit ashtu edhe nga aplikacioni juaj i thirrur Asistent udhëtimesh.Gjithashtu, nëse i keni dhënë kompanisë numrin tuaj të telefonit, ata do t'ju dërgojnë një SMS në celularin tuaj dy orë para fluturimit në mënyrë që të mund të blini kartën e hipjes nga ai.

Kartën mund ta merrni edhe në makinat e vetë-shërbimit të aeroportit, por nëse keni punësuar shërbimin për të miturit që udhëtojnë vetëm, keni nevojë për ndihmë të veçantë ose jeni duke udhëtuar me kafshë, instrumente muzikorë ose pajisje sportive, duhet të shkoni në sportel të paktën një paraprakisht. koha.

Transavia

Transavia ju lejon gjithashtu të kontrolloni në internet për të shtypur kartën e konviktit ose për ta shkarkuar atë në celularin tuaj, megjithëse kjo e fundit nuk funksionon për të gjitha aeroportet. Kartën mund ta merrni edhe në sportelet e aeroportit

jet i zgjuar

Check-in në internet i Jetsmart është i disponueshëm ndërmjet 72 orë dhe 30 minuta para fluturimit dhe ju mund të merrni kartën e hipjes si në shtyp ashtu edhe në telefonin tuaj celular.

Nga ana tjetër, mund ta merrni në një sportel aeroporti midis 120 dhe 30 minuta para ngritjes, por duhet të keni parasysh se ky shërbim ka një kosto shtesë.

Air France

Air France ofron katër alternativa për të marrë kartën tuaj të hipjes: nga faqja e internetit, me aplikacionin e saj celular, në makineritë ndërvepruese në aeroport ose në sportelet e saj.

Check-in në internet hapet 30 orë më parë, me përjashtim të fluturimeve Delta Air Lines që nisen nga Shtetet e Bashkuara dhe fluturimet e Air France që nisen nga Atlanta ose Detroit, të cilat janë në dispozicion 24 orë më parë.

Eurowings

Me Eurowings, i njohur më parë si Germanwings, ju mund të kontrolloni në internet nga 72 orë para nisjes së fluturimit tuaj. Nëse aeroplani niset nga Gjermania (përveç Friedrichshafen dhe Rostock-Laage) dhe ka një ndalesë në një nga aeroportet e mëposhtëm, në aeroportin e nisjes ata do t'ju ofrojnë një leje hipjeje për të gjithë fluturimin:

 • Colonia
 • Stuttgart
 • Hannover
 • Berlin

Lot Polish Airlines

Kjo kompani ajrore ju lejon të merrni kartën e konviktit për të shtypur në internet në mes 36 orë dhe 120 minuta para fluturimit. Ju gjithashtu mund të kërkoni që një SMS të dërgohet në celularin tuaj me lidhjen e kartës, në mënyrë që ta ruani atë në pajisjen tuaj.

Nëse do të merrni një fluturimi ndërkontinentale ose duke udhëtuar jashtë zonës Shengen, mund të merrni edhe kartën e hipjes në aeroport.

Plus Ultra Airlines

Plus Ultra Lineas Aereas nuk ka një shërbim online të check-in, kështu që do të duhet të kontrolloni direkt në aeroport, ku ata do t'ju ofrojnë kartën e hipjes. Prandaj, linja ajrore rekomandon që të paraqiteni të paktën tre orë më parë.

Turkish Airlines

Ju mund të bëni check-in në makinat e vetë-shërbimit të aeroportit midis 12 orë dhe 45 minuta para fluturimit nëse është një kombëtar. Nëse është ndërkombëtar, ky opsion mbyllet 60 minuta para nisjes. Ju gjithashtu mund të shkoni në një sportel.

Nëse vendosni të merrni kartën e konviktit përmes faqes së saj të internetit ose aplikacionit zyrtar, mund ta bëni atë midis 24 orëve dhe 90 minutave më parë. Ju mund të kontrolloni se cilat mundësi janë të lejuara në çdo aeroport duke klikuar kjo lidhje.

Air Arabia

Nëse po fluturoni nga Sharjah, në Emiratet e Bashkuara Arabe, mund të kontrolloni në internet nga 24 orë para fluturimit. Për pjesën tjetër të fluturimeve, opsioni është i disponueshëm 12 orë përpara. Leja e konviktit duhet të shtypet.

Agjensi udhëtimesh

Nëse e keni rezervuar fluturimin tuaj në një agjensi udhëtimi në internet, ata mund t'ju ndihmojnë në procedurën. Në rastin e eDreams, mund ta porosisni nëse fluturoni me të EasyJet, Ryanair ose Vueling.

Logitravel ju lejon të kontrolloni në internet nga faqja e saj e internetit nëse shkoni vetëm me një çantë dore. Kjo është në dispozicion për shumicën e linjave ajrore, për shembull Swiss, Turkish Airlines, Brussels Airlines dhe KLM, ndër të tjera.

Kontroll bagazhi

Nëse, përveç bagazheve të dorës, duhet të kontrolloni një valixhe, duhet të shkoni në sportelin e kompanisë me të cilën po fluturoni. Shtë e këshillueshme që të jetë më shumë se nje ore më herët në aeroport për ta kryer këtë.

Përparimet dhe lehtësitë teknologjike po vijnë gjithashtu në check-in e bagazhit. Për shembull, Iberia ka shërbimin MyBagTag për të marrë etiketat për bagazhet e kontrolluara nga shtëpia juaj dhe kështu të kurseni kohë në aeroport.

Nëse doni të dini kushtet e veçanta të bagazhit të kontrolluar (pesha, dimensionet, sasia ...) të linjës ajrore me të cilën do të udhëtoni, rekomandohet që të lexoni artikullin vijues: Bagazhet e kontrolluara të lejuara nga kompanitë.

Në rast se keni tashmë kartën e hipjes dhe nuk keni pse të kontrolloni në asnjë valixhe, nuk është e nevojshme të shkoni në sportelin e linjës ajrore, mund të kaloni direkt përmes kontrollit të sigurisë së aeroportit dhe të shkoni në portën e konviktit.

Ky artikull është ndarë 38 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: