Aeroporti Ndërkombëtar Changi, Singapor (Kodi IATA: SIN) është aeroporti më i mirë në botë për shkak të modernitetit, ofertës së tij të gjerë dhe angazhimit dhe trajtimit të mirë që ju ofron miliona pasagjerëve që kalojnë atje vit pas viti.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Aeroporti më i mirë në botë: Aeroporti Changi (Singapor)

Vend

Aeroporti, siç sugjeron emri i tij, ndodhet në Changi, Singapor, rreth 20 km nga zona komerciale e qytetit dhe 5 km nga zona e banimit e Tampines. Duke klikuar në kjo lidhje Ju mund të gjeni një hartë të secilit terminal në seksionin Harta e aeroportit (informacioni i disponueshëm në anglisht).Historia dhe situata aktuale

Hapja e tij u bë në 1981, kur ai kishte vetëm Terminalin 1. Shtatë vjet pas hapjes së tij, ajo fitoi çmimin e parë të njohjes ndërkombëtare për Udhëtari i Biznesit (MB).

Shpejt pas, hapja e Terminalit 2 ishte e nevojshme për shkak të trafikut të lartë që qarkulloi përmes Terminalit 1. Që nga viti 2008, Terminali 3 dhe Terminali JetQuay, e cila ofron shërbime të larta luksoze.

Sot është aeroporti me fluksin më të madh të udhëtarëve në botë dhe brenda kontinentit aziatik. Vlerësohet se një fluturim niset nga ky aeroport çdo minutë e gjysmë. Vetëm në vitin 2013, një total prej 53,7 milion udhëtarësh kaluan përmes Aeroportit Changi.

Si është aeroporti më i mirë në botë?

Ajo ka objekte të dedikuara ekskluzivisht për argëtim të udhëtarëve, nga një kinema dhe një qendër multimedia në një shesh lojrash. Ka të ashtuquajturën Pema sociale, e cila është ndërtuar me ekrane me rezolucion të lartë.

Pasagjerët e aeroportit mund të paraqesin foto dhe video për tu paraqitur në këtë strukturë. Ju gjithashtu mund të gjeni kopshte të shumta brenda aeroportit, duke përfshirë burime ose pellgje peshku.

Si të arrini

Aeroporti ndodhet 17 km në verilindje të qendrës së qytetit. Më poshtë po rendisim tre mjetet e transportit me të cilat mund të arrini lehtë në aeroport:  • Metro (MRT): ka një stacion metro brenda aeroportit për të lehtësuar mbërritjen e pasagjerëve. Për këtë arsye, ekziston një linjë e veçantë metroje që shkon në aeroport dhe quhet Lindja West Line (Ngjyra jeshile). Nga ana tjetër, për të shkuar nga aeroporti në qendër me metro, rekomandohet të zbrisni në stacion dru frutor.
  • Taksi: ju mund të arrini në aeroport duke përdorur dy lloje të taksive: taksinë e rregullt ose taksi limo, me një makinë me cilësi më të lartë dhe, për këtë arsye, me një çmim më të lartë. taksi limo mund të punësohen në Tavolinë transporti tokësor gjenden në të gjitha terminalet e Aeroportit Changi. Nga aeroporti në qendër të qytetit, koha e udhëtimit me taksi është 20-25 minuta nëse nuk ka shumë trafik.
  • autobus: linja e autobusit 36 ​​është ajo që lidh aeroportin me qytetin, dhe anasjelltas. Kohëzgjatja e udhëtimit midis qendrës dhe aeroportit është afërsisht 1 orë. Rekomandohet të shmangni autobusin, pasi metroja ose taksitë ofrojnë komoditet më të madh për një çmim të ngjashëm.

Nëse dëshironi të flini afër aeroportit për çfarëdo arsye, ekzistojnë dy mundësi: hoteli Aeroporti Crowne Plaza Changi, i cili është ngjitur me Terminalin 3, dhe Hotel Ambasador Transit, i cili ndodhet brenda vetë aeroportit dhe lidhet me terminalet 1, 2 dhe 3.

Terminalet

Aeroporti Changi aktualisht ka katër terminale: T1, T2, T3, T4 dhe JetQuay Terminal CIP. Tre të parët janë të lidhur me një monorail. Më poshtë ne shpjegojmë shkurtimisht karakteristikat e secilës prej tyre:

  • La terminali 1 Ai u hap së bashku me përurimin e aeroportit në 1981, megjithëse u rinovua në 2007 dhe përfshin një tarracë me një pishinë dhe një kopsht që strehon kaktus të llojeve të ndryshme. Një banjë është gjithashtu në dispozicion, si dhe një restorant japonez.
  • La terminali 2 karakterizohet duke u bërë prej mermeri. Midis shërbimeve argëtuese të ofruara, ka një kinema falas, rekreative (lojëra video, lojëra, përvoja 3D, lidhje interneti ...) dhe një shesh lojrash.
  • La terminali 3 Wasshtë inauguruar në vitin 2008 dhe dizajni i tij është ndoshta më avangarda e të gjithë terminaleve. Shumica e fluturimeve të Singapore Airlines nisen nga ky terminal. Ngjyra e gjelbër mbizotëron dhe ka disa vepra arti të shpërndara në të gjithë terminalin.
  • La JetQuay Terminal CIP operon vetëm fluturime private dhe luksoze dhe ndodhet ngjitur me terminalin 2.
  • La terminali 4 është në ndërtim e sipër dhe do të zëvendësojë Terminali i Buxhetit, e cila u mbyll në 2012.

shërbimet

Aeroporti ka qindra punonjës të cilët janë përgjegjës për mbajtjen brenda gjendje perfekte dhe pajisjet e paprekura të të gjithë terminaleve të Aeroportit Changi. Përveç kësaj, ofron karrige të shumta masazhi falas, palestër, kishëz, zyrë postare, parukiere, qendra bukurie, zyra këmbimi valutor, makina me qira ...

Sigurisht, çdo zonë e aeroportit është e përshtatur për njerëzit me lëvizshmëri të zvogëluar. Sa i përket argëtim, ka mundësi të shumta për të gjithë familjen: nga një muze i aviacionit në katër terrene lojrash, si dhe dhoma argëtimi me video lojëra dhe një dhomë muzike.

Lidhur me shërbimet e restaurim, opsionet janë të pafundme; midis tyre, ju mund të gjeni restorante me ushqim nga kudo në botë, si dhe disa restorante për vegjetarianët.

Telefoni Changi International Airport është + 65 6595 6868. Nëse dëshironi të kontaktoni përmes emailit, mund ta bëni gjithashtu në adresën: enquiry@changiairport.com

Linjat ajrore që operojnë

Në atë që vijon ne ju tregojmë një listë në rend alfabetik me të gjitha linjat ajrore që operojnë në Aeroportin Ndërkombëtar Changi, si dhe terminalin përkatës:

Linja ajroreTerminal
Air China1
Air France1
Air India2
Air India Express2
Air Mauritius1
Air New Zealand3
Ajri Niugini1
AirAsia1
Të gjitha Nippon Airways2
Asiana Airlines3
Bangkok Airways1
Linjat Ajrore Biman Bangladesh1
British Airways1
Cathay Pacific Airways1
Ajri paqësor i Cebu2
China Airlines1
Kina Lindore Airlines3
China Southern Airlines1
Delta Airlines1
Delta Airlines1
drukair1
Emirates1
Etihad Airways2
EVA Air1
Finnair1
Firefly1
Garuda Indonesia3
Hainan Airlines2
Lejla2
Indonezia AirAsia1
Japoni Airlines1
Jet Airways3
Jetstar International1
Azi Jetstar1
Jetstar pacific1
KLM Royal Dutch Airlines1
Korean Air2
Korean Air2
Lao Airlines2
Lion Air3
Lufthansa German Airlines2
Malaysia Airlines2
Malindo Air3
Airlines Mongolian MIAT3
Myanmar Airways International1
Filipine Airlines1
Qantas Airlines1
Qantas Airlines1
Qatar Airways3
rrugët e frymëmarrjes regent1
Royal Brunei Airlines2
Airlines Saudite Arabe Airlines3
vrapoj2
Shenjat Ajrore Shenzhen1
SilkAir2
Singapore Airlines2 dhe 3
Srilankan Airlines3
Linjat Ajrore Ndërkombëtare Zvicerane (SWISS)2
AirAsia Thai1
Thai Airways1
tigër2
Tigerair Tajvan2
Turkish Airlines1
United Airlines3
Airways Uzbekistan1
Ajri VietJet3
Vietnam Airlines3
Linjat ajrore Xiamen1

Ky artikull është ndarë 64 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: