Në Krishtlindje ne gjejmë zakone shumë të ndryshme në të gjithë botën. Shtë një kohë kur të gjithë njerëzit janë duke buzëqeshur, një kohë për të festuar dhe festuar me të dashurit tanë. Në këtë artikull, ne ju tregojmë festimet kryesore të Krishtlindjeve të planetit tonë nga kontinentet.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Krishtlindja në botë: zakonet dhe traditat kryesore

Evropa jugore

En España arma e fillimit bëhet më 22 dhjetor, kur zhvillohet Lotaria e Krishtlindjeve, në të cilën merr pjesë shumica e popullsisë. Mbrëmja e Krishtlindjes dhe e Krishtlindjes festohen me familjen, dhe për disa dekada është pranuar Santa Klaus, i cili u sjell dhurata fëmijëve.28 Dhjetori është Dita e Shenjtëve të Pafajshëm, në të cilën njerëzit luajnë shaka me miqtë, familjen dhe kolegët e tyre. Natën e 5 janarit, zhvillohet një paradë për të pritur tre burrat e mençur, të cilët gjithashtu u sjellin dhurata fëmijëve që janë sjellë mirë, siç e përcakton tradita.

Në varësi të zonës, në Spanjë gjejmë zakone të tjera. Në Kataloni bëhet Caga Tió, një regjistër që fëmijët rrahin ndërsa këndojnë në mënyrë që të bien ëmbëlsirat. Nga ana tjetër, një nga traditat më të shquara Galike është ajo e Apalpador, një burrë qymyri nga malet që sjell dhurata në 24 dhe 31 Dhjetor.

Santa Claus gjithashtu viziton fëmijët e Francë. Përveç kësaj, në këtë vend dy prej pjatave të yjeve janë Foie gras, bërë me mëlçi rosë, dhe Ditari i Krishtlindjeve, një tortë në formën e një trungu të veshur me çokollatë.

Në Provence, një rajon në juglindje të vendit, është një traditë që gjithsej trembëdhjetë ëmbëlsira të gatuhen për të festuar Krishtlindjen. Shampanja shërbehet në vakte në të gjithë Francën.

Në prag të Krishtlindjeve të Greqi fëmijët këndojnë kalandas, domethënë këngët tipike greke të Krishtlindjeve. Nuk ka pemë të Krishtlindjes, por modele varkash me vela të bëra me dru. Ai që sjell dhuratat është Shën Vasili, më 1 janar. Në 6 Janar Pagëzimi i Jezusit festohet.

En Itali 8shtë 5 Dhjetori, Dita e Konceptimit të Papërlyer, kur përgatitet skena e lindjes së Krishtit, një përfaqësim i lindjes së Jezusit i bërë me miniatura. Më XNUMX janar, Befana arrin në një fshesë, një grua e moshuar që u sjell ëmbëlsira fëmijëve të mirë dhe qymyr atyre të këqijve.

Evropa veriore

Ardhja përfaqëson numërimin mbrapsht për lindjen e Jezusit dhe është shumë i rëndësishëm në Alemania. Kjo është arsyeja pse kalendarët e Advent janë tipike, në të cilat çdo ditë hapet një derë e vogël prapa së cilës ka një shirit çokollate. Këtu fëmijët mund t'i shkruajnë letrën Santa Claus, Shën Nikollës ose Fëmijës Jezus.

Ekzistojnë gjithashtu shtatë zyra postare zyrtare të Krishtlindjeve, të cilave fëmijët u dërgojnë letrat. Nëse i dërgojnë para 15 dhjetorit, ata do të marrin një përgjigje.

En Austri Ata e festojnë Ardhjen me një kurorë prej katër qirinjsh, të cilët i ndezin një nga një çdo të Dielë. Më 4 dhjetor, Santa Barbara festohet, dhe dita tjetër është Dita e Krampus, ndihmësi i Shën Nikollës që viziton fëmijë të këqij.

6shtë XNUMX dhjetor kur Shën Nikolla arrin me ëmbëlsira për fëmijët që janë sjellë mirë. Në prag të Krishtlindjes, vendoset Pema e Krishtlindjes dhe këndohet kënga popullore e Krishtlindjes "Nata e Heshtur".

En Bullgari Krishtlindja festohet si në 25 dhe 26 Dhjetor, pasi që në kohën komuniste festimet fetare ishin të ndaluara. Në prag të Krishtlindjes duhet të përgatiten pjata vegjetariane 7, 9 ose 11, dhe ai që sjell dhuratat në datën 25 është i ashtuquajturi "gjyshi i dimrit".

Sidoqoftë, kujtdo që sjell dhurata Belgjikë Saintshtë Shën Nikolla, i cili mbërrin në 4 Dhjetor nga Spanja me "Pedro el Negro". Të dy u japin dhurata natën e 5-të fëmijëve që kanë qenë të mirë, ndërsa ata që kanë qenë të këqij kanë degë në këpucët e tyre.

En Danimarkë kalendari i qirinjve është tipik. Kjo qiri ka 24 marka dhe çdo ditë ndizet për t'u djegur në markën tjetër. Prej këtu janë vulat më të vjetra të Krishtlindjeve në botë, të ardhurat e të cilave përdoren për qëllime bamirësie. Përveç kësaj, në natën e 12 dhjetorit, ata festojnë Santa Lucia.

Pema e parë e Krishtlindjeve në botë u vendos Inglaterra, gjithashtu origjina e kartolinave të Krishtlindjes. Një objekt tipik është i krisur, tuba të përdredhur që tërheqin dy persona dhe që mbajnë dhurata brenda. Më 26 Dhjetor, San Esteban festohet Dita e boksit, dita e bërjes së donacioneve për më të varfërit.

Santa Claus jeton në Rovaniemi, Finlandë. Këtu mund t'i dërgoni letra dhe madje ta shihni në kamerë. Në këtë vend ata zbukurojnë pemët me flamuj të vendeve të ndryshme ose me himmeli, disa celularë gjeometrikë. Më 13 dhjetor, Santa Lucia festohet.

Edhe pse është shumë ftohtë, në Irlandë Ata i festojnë këto festa duke u larë në det, një traditë e botës pagane. Për t'u ngrohur ata pinë një grusht të nxehtë irlandez uiski. 6 Janari është Krishtlindja e Vogël ose Krishtlindja e Grave, një ditë në të cilën ata dalin të argëtohen ndërsa burrat kujdesen për punët e shtëpisë.

Amerika e Jugut

En KolumbiMë 7 dhjetor, kremtohet nata e qirinjve, në të cilën shumë qirinj janë ndezur para shtëpive. Përveç kësaj, për nëntë ditë ata luten dhe këndojnë këngët e Krishtlindjeve rreth pemës. Ky akt quhet Las Novenas.

Kur vjen Krishtlindja Argjentinë është verë, prandaj gatimet e ftohta zakonisht gatuhen si Vitel Toni, një sallatë patate, vezë të zier dhe majonezë. Shumë tradita evropiane dhe të Amerikës së Veriut ndiqen në këtë vend.

Alsoshtë gjithashtu verë në Kili. Këtu Santa Claus njihet si Viejito Pascuero dhe ai arrin në prag të Krishtlindjes, data kur mblidhet e gjithë familja. Pjata më tipike është gjel deti ose pulë e pjekur e shoqëruar me bukë Pashkësh.

Santa Claus është i njohur në Brasil si Babagjyshi. Në këtë vend është e zakonshme të marrësh pjesë në Meshën e Gjelit, si në shumë vende të Amerikës Latine. Nga ana tjetër, në prag të Vitit të Ri fishekzjarre dhe Fiesta de Imanjá, një ofertë për të tërhequr fat të mirë për nder të mbretëreshës së ujërave dhe sirenës së detit.

Muzika është shumë e rëndësishme në VenezuelaPër këtë arsye, shpërblimet dhe ahengjet e Krishtlindjeve nuk pushojnë së bërtitura. Një festival tipik është Paradura del Niño, në të cilin një fëmijë që përfaqëson Jezusin ndalet dhe çohet në një procesion. Në qytetin e Barinas bien në sy dritat e Krishtlindjes.En Kubë Krishtlindja u ndërpre deri në 1998, por disa tradita kanë vazhduar, të tilla si ngrënia e mishit të derrit të pjekur dhe gatimi i shumë ëmbëlsirave. Ata gjithashtu marrin pjesë në Meshën e Gjelit në prag të Krishtlindjes dhe ata ndjekin disa tradita të Amerikës së Veriut.

Amerika Veriore dhe Qendrore

Festa e parë që hap rrugën për Krishtlindje në Shtetet e Bashkuara Isshtë Dita e Falënderimeve, e cila zhvillohet të enjten e katërt në nëntor. Një tjetër traditë shumë kurioze është ajo e Kukudh në raft (kukudhja në raft), në të cilën një kukudh vendoset nëpër shtëpi për të ruajtur fëmijët.

Në qytetet e mëdha të këtij vendi, si NY, dyqanet përpiqen të dekorojnë dritaret ose dritaret e tyre me tema të Krishtlindjeve. Disa janë mbresëlënëse.

En Kanadë kanë një zakon shumë piktoresk: atë të mamatë, mimika që kalojnë nëpër rrugë duke bërë zhurmë me zile. Nëse dikush merr me mend se kush është, mimika ndalon së rëni zile dhe atyre u jepet karamele si shpërblim.

Ka shumë zakone rreth kësaj feste në Meksikë. Las Posadas janë shumë të rëndësishme, në të cilat të ftuarit duhet të kërkojnë nga nikoqirët që të hyjnë në shtëpinë e tyre duke kënduar vargje. Ata kanë një histori për fëmijë me të njëjtin emër, në mënyrë që fëmijët ta dinë këtë histori. Ka edhe Las Pastorelas, të cilat janë shfaqje teatrale.

Piçata balta bëhen në formën e një ylli me shtatë cepa dhe brenda ka ëmbëlsira. Në shtëpitë është vendosur Lindja e Krishtit, një paraqitje me figura qeramike të lindjes së Jezusit. Darka e Vitit të Ri bëhet në 31 Dhjetor, në të cilën, si në Spanjë, hahen dymbëdhjetë rrush.

En Kostarikë shumica e familjeve marrin pjesë në Meshën e Gjelit në prag të Krishtlindjes. Në San José, bie në sy Fiesta del Zapote, ku organizohen vallëzime, tezga ushqimesh dhe "Corridas a la tica", të ngjashme me mëshqerrat në Spanjë. Një pjatë tipike e kësaj kohe është tamali (mishi i derrit i mbështjellë me një gjethe bananeje).

Afrika

Afrika e Jugut i merr Krishtlindjet në verë, kështu që familjet priren të shkojnë në plazh dhe të bëjnë Barbecue atje. Përveç pemës së zakonshme të Krishtlindjes, në këtë vend ata bëjnë pemën e Krishtlindjes të Afrikës së Jugut, të bërë nga tela dhe të zbukuruar me simbole afrikane.

En Nigeri Lloje të ndryshme të mishit zakonisht përgatiten në sasi të mëdha të shoqëruara me pije tipike si vera e palmës. Shtë një datë kur anëtarët e familjes zakonisht mblidhen dhe i japin njëri-tjetrit dhurata.

Etiopianët kanë një kalendar të ndryshëm nga shumica e botës. Prandaj, në Etiopia Ata festojnë Krishtlindjet në 25 dhjetorin e tyre, i cili për pjesën tjetër është 7 janari. Ditën tjetër, ata festojnë një meshë në katër të mëngjesit, në të cilën të gjithë janë të veshur me të bardha.

Azi

Popullsia e Tajlandë Mostlyshtë kryesisht budiste, kështu që nuk ka traditë të Krishtlindjeve dhe e vetmja gjë që mund të shihet janë dritat dhe dekorimet në qendrat tregtare. Ata e festojnë natën e Vitit të Ri, ku zakonisht pijnë dhe këndojnë karaoke.

Përkundër faktit se Krishtlindja është një festival me origjinë të krishterë, në të cilin festohet lindja e Jezusit, në shumë vende arabe ata e festojnë atë, ose nga zakoni ose nga respekti për banorët e krishterë. Një shembull i kësaj është Pakistan.

Një shembull tjetër është Jeruzalemi, ku ndodhin migrime të mëdha të të krishterëve sepse është një zonë shumë e rëndësishme në historinë e fesë. Edhe rrugët janë zbukuruar me drita dhe një pemë të Krishtlindjes.

Filipinet Shtë vendi që mirëpret me entuziazëm këtë festë dhe në shtator ata fillojnë të zbukurojnë rrugët. Një nga traditat e saj është Panunuluyan, e cila përfaqëson kërkimin e María dhe José për strehim: një familje telefonon shtëpi më shtëpi duke kërkuar strehim derisa të arrijnë në kishë.

Paroli është gjithashtu tipik, një zbukurim në formën e një pishtari që vendoset në dritaret e shtëpive dhe simbolizon yllin që drejtoi Tre Njerëzit e Urtë në portalin e Betlehemit.

En KinëEdhe pse nuk është një festival tradicional, vitrinat e dyqaneve janë zbukuruar, si dhe qendrat e mëdha tregtare ku luhen edhe këngët e Krishtlindjeve. Kjo është veçanërisht rasti në Hong Kong. Në prag të Krishtlindjes, komuniteti i krishterë priret të darkojë jashtë shtëpisë.

Krishtlindja nuk konsiderohet festë në Japoni, pasi që vetëm 1% e popullsisë është e krishterë. Sidoqoftë, njerëzit zakonisht e festojnë atë. Që nga viti 1974, pas suksesit të një fushate reklamuese, familjet kanë adoptuar një zakon të çuditshëm, i cili është të shkojnë për darkë në prag të Krishtlindjeve në një nga restorantet e zinxhirit KFC.

Oqeani

En Australi Summershtë gjithashtu verë në Krishtlindje, kështu që është tipike të hani në plazh dhe të bëni aktivitete në natyrë. Një zakon gjithnjë e më i përhapur në disa qytete është të këndosh këngët e Krishtlindjeve nën dritën e qirinjve në prag të Krishtlindjes.

Në disa lagje, fqinjët garojnë me njëri-tjetrin për të parë se kush e zbukuron shtëpinë e tyre në mënyrën më origjinale dhe për këtë ata përdorin drita, zbukurime shtëpie, etj. Ata zakonisht fillojnë të vendosin dekorimin herët, në fillim të dhjetorit.

Më 26 dhjetor, si në Angli, ata festojnë festën Dita e boksit, ditën në të cilën ata informojnë tregtarët me të cilët merren gjatë pjesës tjetër të vitit, në mënyrë që t'i falënderojnë për punën që bëjnë.

Pisha nuk përdoret në NZ si një pemë e Krishtlindjes, por është tipike pohutukawa, një pemë me origjinë Maori nga e cila rriten lule të bukura të kuqe. Një pjatë tipike për këtë sezon është gjel deti me perime dhe salcë.

Në këto data, ëmbëlsirat janë gjithashtu të bollshme, të nxehta dhe të ftohta. Një nga më tipiket është pavlova, një tortë e bërë me beze që është krokante nga jashtë dhe kremoze nga brenda.

Ky artikull është ndarë 192 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: