Argjentina ka një kulturë interesante plot zakone që qytetarët e saj vazhdojnë t’i praktikojnë edhe sot. Përveç kësaj, ne ende mund të gjejmë disa grupe etnike autoktone. Në këtë artikull, ne ju japim informacion në lidhje me traditat dhe festimet më të rëndësishme në vend.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

legjendat

Në kulturën argjentinase gjejmë legjenda të shumta që kanë kaluar nga brezi në brez dhe kanë histori shekujsh. Një prej tyre është Salamanca, një shpellë ku gjenden shtrigat dhe demonët. Thuhet se për ta gjetur duhet të dini fjalën e saktë.Një histori tjetër popullore është ajo e origjinës së emrit të Río de la Plata. Sipas kësaj, kolonët e parë që e gjetën ishte Juan Díaz Solís. Që atëherë, u tha se ky lumë, i njohur atëherë si Det i ëmbël, arriti në Sierra de la Plata, ku ishte vendosur perandoria e Mbretit të Bardhë, plot me metale të çmuara.

Ishte Sebastián Caboto, nga Venecia, ai që bëri vendbanimin e parë atje dhe kërkoi argjend, por nuk e gjeti. Që atëherë, ai e ka mbajtur emrin e Río de la Plata.

Njerëzit vendas

L shtufa o Uau Ata janë një grup etnik autokton që në Argjentinë ka rreth 69.000 banorë që ndodhen në Formosa, Chaco dhe Santa Fe. Më parë, ata jetonin në shtëpi të vogla prej druri me çati me kashtë.

Në verë ata vishnin rroba rrobash dhe në dimër ishin më të ngrohtë me disa rroba siç ishte ponçoja. Një artizanat tipik i grupit etnik është onguaghachik, një byzylyk që bëhet me dhëmbë kafshësh, fara, guaska, etj.

gjithashtu, diaguitas Ato gjenden në Argjentinë dhe Kili, dhe sot ka gjithsej 31.700. Para pushtimit të Inkas, ata jetonin në fshatra të vegjël ku kishte një shef, i vetmi burrë që mund të ishte poligamist, domethënë të kishte disa gra.

Sa për Guaranin, në Argjentinë, konkretisht në Jujuy, Salta, Ríos dhe Santa Fe, ka rreth 22.000 pasardhës. Ata kanë rituale që lidhen me natyrën. Për shembull, thuhet se nëse një grua ha një kokërr të dyfishtë mel, ajo do të ketë një shtatzënia e shumëfishtë.

Zakonet Gaucho

Gauchos janë njerëz që jetojnë në fusha, në brendësi të Argjentinës dhe bëjnë një jetë rurale, kështu që ata janë fermerë dhe blegtorë. Një nga aktivitetet e tij më të njohura është stërvitja, e cila përbëhet nga një kalorës që qëndron në një kërriç për gjashtë deri në pesëmbëdhjetë sekonda.

Një sport gaucho është rosa, në të cilën tetë kalorës të ndarë në dy skuadra përpiqen të vendosin një top me doreza përmes një loop. Më parë, luhej me një rosë të gjallë brenda një çante lëkure. Për disa vite, ishte i ndaluar për vrazhdësinë e saj. Sidoqoftë, në një kohë ai konsiderohej si sport kombëtar.

Lidhur me letërsinë tradicionale të gauchos, vepra bie në sy Gaucho Martín Fierro, nga José Hernández, i quajtur libri kombëtar i Argjentinës. Shtë një botim i shkruar në vargje.

Veshja tipike e gauchos përbëhet nga pantallona të zeza, një këmishë të bardhë, një shall të kuq, një brez ngjyrë kafe, çizme dhe një beretë. Ju mund të mësoni më shumë rreth veshjeve tradicionale argjentinase në këtë artikull: Kostumet tipike të Argjentinës.

Martohem

Mate është pija esenciale e Argjentinës. Isshtë një infuzion i yerba mate, një fabrikë e Amerikës së Jugut që është tharë dhe bluar. Kjo nuk merret vetëm, por zakonisht bëhet në një grup.

Quhet personi që krijon bashkëshortin, domethënë, që derdh ujin e nxehtë në të abetare. Sa herë që një person e merr atë, ai kalon enën e quajtur porongo ndaj personit në të djathtën tuaj.

Përgatitja e tij është një ritual që duhet të bëhet në mënyrë korrekte në mënyrë që shije e hidhur karakteristikë e shokut. Për shembull, uji duhet të jetë ndërmjet 70 dhe 90 ºC. Instrumenti i përdorur për gllënjkë quhet llambë drite dhe është metal.

Zakonet e të ushqyerit

Argjentinasit janë konsumatorë të mëdhenj të viçit, kështu që një nga vaktet e tyre tipike është pjekja. Kjo zakonisht përgatitet të dielave ose gjatë festave. Grijet duhet të digjen për disa orë. Veshja që zakonisht vihet në mish është chimichurri, e përgatitur me këto përbërës:

  • majdanoz
  • AJO
  • borzilok
  • qepë
  • chilli
  • Vaj dhe uthull

Po kështu, karamel, e cila bëhet me qumësht, sheqer dhe vanilje. Zakonisht është mbushja e disa ëmbëlsirave të tilla si alfajores. Një tjetër traditë gastronomike në Argjentinë është të hani gnocchi në 29 të çdo muaji. Typicalshtë tipike të vendosësh para nën këtë pjatë në mënyrë që të tërheqësh fat dhe fat.Nëse doni të dini më shumë rreth traditës së kuzhinës në Argjentinë, ne ju rekomandojmë këtë artikull: Pjatat tipike të Argjentinës.

Tradicionalisht, në Argjentinë pema e Krishtlindjes vihet në 8 Dhjetor, Ditën e Konceptimit të Papërlyer. Duhet të mbahet mend se ky vend ndodhet në hemisferën jugore, kështu që gjatë këtyre pushimeve është verë.

Për të mirëpritur Vitin e Ri, në Ciudad de la Plata është tipike të krijosh kukulla të quajtura Viti i vjetër që gjatë natës së natës së Vitit të Ri ata digjen. Ju mund të gjeni zakone të tjera të Krishtlindjeve në këtë artikull: Traditat e Krishtlindjeve në Argjentinë.

palët

Një nga festivalet më të rëndësishëm në vend zhvillohet më 9 korrik, Dita e Pavarësisë së Republikës së Argjentinës. Kjo ditë përkujton nënshkrimin e Deklaratës së Pavarësisë që u zhvillua në 1816.

Gjithashtu, karnavali më i spikatur është ai i Corrientes, i quajtur Kryeqyteti Kombëtar i Karnavaleve. Ajo është festuar që nga shekulli i XNUMX-të dhe, në të, trupat konkurrojnë dhe tregojnë kostumet e tyre në një temë specifike. Ngjarjet janë të organizuara në korsodrom, një mbyllje që ka një kapacitet prej 30.000 personash.

Nga ana tjetër, në Cosquín, Córdoba, Festivali Folklorik Kombëtar i Cosquín mbahet në fund të Janarit, më i rëndësishmi në të gjithë Shtetin. Kjo zgjat për nëntë netë.

Zakonet shoqërore

Argjentinasit kanë tendencë të flasin drejtpërdrejt dhe të mbajnë kontakte të ngushta me personin tjetër. Kur përshëndetni njëri-tjetrin, përveç nëse është një situatë zyrtare, është e zakonshme të puthësh në faqe. Sidoqoftë, në Rrymë është tipike të japësh dy.

Njerëzit nuk i japin shumë rëndësi vonesës dhe kur flasin, ata priren të gestikulojnë shumë. Nga ana tjetër, në restorante, është tipike për tu dhënë bakshish, por duhet të lihen fatura, jo monedha. Sporti i preferuar i argjentinasve është futbolli.

Valle tipike

Vallja më e njohur në Argjentinë është tango. Kjo e ka zanafillën në Buenos Aires, në shekullin e XNUMX-të dhe, fillimisht, praktikohej nga klasat margjinale në ambiente dhe shtëpi publike.

Një kërcim tipik i brendshëm është macja, e cila kërcehet në çifte. Në të, burri përpiqet ta mashtrojë gruan me vulosjen e këmbës. Historia e saj filloi në Peru në shekullin e XNUMX-të.

Po kështu, malambo është praktikuar në La Pampa që nga shekulli i XNUMX-të. Vallëzohet vetëm nga burrat, të cilët garojnë për të demonstruar aftësitë e tyre. Ekzistojnë dy stile: ai jugor, më i butë dhe ai verior, më i shkathët.

Zakonet e leximit

Shumica e popullsisë së Argjentinës e konsideron leximin një zakon të përditshëm. Ndërsa për fëmijët, 70% lexojnë rregullisht. Një nga autorët më të shquar në vend është Jose Luis Borges. Gjithashtu, Quino është i njohur për serinë komike të quajtur Mafalda.

Martesë

Ekziston një zakon i dasmave në Argjentinë që mund të jetë rara për njerëzit nga vendet e tjera. Kjo konsiston në vendosjen e shiritave në tortën e banketit. Çdo beqare duhet të tërheqë njërën nga këto shirita, sepse në fund të njërës prej tyre ka një unazë. Kush e gjen do të martohet me radhë.

ditëlindje

Festa e ditëlindjes më e rëndësishme për vajzat argjentinase është ajo e 15 viteve, pasi konsiderohet se që nga kjo moshë ato bëhen gra të rritura.

Për të festuar këtë fakt, organizohet një festë e madhe në të cilën quinceañeraSiç quhet vajza që ka ditëlindjen, ajo mban një fustan të madh dhe i ka bërë përbërjen dhe flokët për këtë rast.

Para ditës së rëndësishme, vajza e ditëlindjes zakonisht ka një fotosesion profesional. Përveç kësaj, gjatë kremtimit ka edhe një fotograf. Nga ana tjetër, është tipike që vajza të valsojë me babanë e saj.

Ky artikull është ndarë 103 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: