VuelingAirlines është një kompani ajrore e themeluar në Spanjë, me seli në Aeroportin e Barcelona-El Prat. Shtë një nga kompanitë e fluturimeve me kosto të ulët më e vlerësuar jo vetëm nga pasagjerët spanjollë, por në të gjithë Evropën për ofertat dhe zbritjet e shumta që ofron gjatë gjithë vitit. Këtu kemi përpiluar ankesat dhe mendimet më të shpeshta nga pasagjerët në lidhje me Vueling.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Vueling: informacion dhe destinacione

VuelingAirlines, i njohur më mirë thjesht si Vueling, është një kompani ajrore me kosto të ulët Spanjisht, bazuar në Prat de Llobregat, Barcelona, Katalonia. Propertyshtë pronë e Grupi Ndërkombëtar i Ajrore (IAG), themeluar nga Iberia LAE dhe British Airways në 2011.Historia e saj daton në korrik 2004, kur filloi të funksiononte si një kompani ajrore e pavarur. Vetëm në vitin 2009, pas bashkimit me Clickair, ajo u bë e varur nga Iberia. Që nga viti 2013, Vueling është në pronësi të IAG. Edhe pse ajo lindi si një kompani ajrore konvencionale, u konsiderua një kompani e fluturime të lira pas falimentimit të Spanair, konkurrenti i tij kryesor, në 2012.

Edhe pse qendra e tij e operacioneve është Aeroporti Ndërkombëtar i Barcelona-El Prat (kodi IATA: BCN), gjithashtu ka selinë dytësore në qytete të tjera spanjolle, duke përfshirë: Oviedo, Alicante, Bilbao, Gran Canaria, Madrid, La Coruña, Ibiza, Majorka, Sevilla, Valencia dhe Santiago de Compostela.

Su flota Ai përbëhet nga më shumë se 100 avionë të familjes Airbus A320, me një moshë mesatare prej 7 vjetësh.

Destinacionet kryesore të ofruara nga Vueling (gjithsej 163) janë në Evropë, megjithëse ka gjithashtu disa rrugë për në qytete ndërkombëtare. Më poshtë janë vendet dhe qytetet brenda tyre për të cilat fluturimet janë në dispozicion në varësi të aeroportit të nisjes:

 • Alemania: Mynih dhe Shtutgart
 • Argelia: Algjer
 • Austri: Vjenë
 • Belgjikë: Bruksel
 • Croacia: Dubrovnik, Split dhe Zadar
 • España: A Coruña, Barcelona, ​​Bilbao, Fuerteventura, Gran Canaria, Ibiza, Lanzarote, Mallorca, Menorca, Sevilla dhe Tenerife
 • Francë: Lyon, Marsejë, Nantes, Nice, Paris dhe Rennes
 • Greqi: Kefalonia, Corfu, Kos, Mykonos, Preveza, Rodos, Santorini dhe Zante
 • Izrael: Tel Aviv
 • Itali: Catania, Firence, Lapedusa, Milano, Palermo dhe Roma (Fiumicino)
 • Norvegji: Oslo
 • Holandë: Amsterdam
 • Mbretëria e Bashkuar (MB): Edinburg, Londër dhe Mançesterit
 • Republika Çeke: Praga
 • Zvicra: Gjenevë dhe Cyrih
 • Ukrainë: kyiv

Vueling ka një shërbim ndaj klientit si për rezervime ashtu edhe për informacione të përgjithshme mbi fluturimet, pretendimet dhe incidentet e tjera, dyshimet në lidhje me kabinën dhe bagazhet e kontrolluara, kushtet e transportit, etj.

Probleme të shpeshta

Vueling është një kompani ajrore me kosto të ulët si të tjerët në nivelin evropian si p.sh. Ryanair o EasyJet. Si i tillë, ai ofron një seri çmimesh jashtëzakonisht të ulëta, por kjo gjithashtu mund të sjellë me vete një sërë incidentesh, ose kur bëni një rezervim ose kur hipni në bord.

Disa nga disavantazhet dhe ankesat më të zakonshme të atyre që tashmë kanë fluturuar të paktën një herë me këtë kompani ajrore janë:

 • Pak hapësirë ​​në kabinë: në raste, hapësira për bagazh dore në kabinën nuk respektohet për secilin pasagjer kur fluturimi të ketë përfunduar. Kjo ka çuar në raste dëmtimi të sendeve personale të disa përdoruesve.
 • Vonesat: udhëtarët ajror kanë të drejtë për rimbursim ose kompensim financiar në përputhje me rregulloret evropiane në këtë drejtim. Sidoqoftë, ka pasur raste të përsëritura të vonesave prej 6 orësh ose më shumë për arsye teknike, në këtë rast pasagjeri nuk merr ndonjë kompensim.
 • Bagazhet / sendet e humbura ose të dëmtuara: kompensimi maksimal për dëmin, thyerjen ose humbjen e shkaktuar në bagazh arrin në një maksimum prej 50 € për copë, pavarësisht nga vlera.
 • Ndryshime të papritura: linja ajrore rezervon të drejtën për të modifikuar orarin e fluturimit kur është e nevojshme për shkak të rrethanave të veçanta. Në këtë rast, pasagjeri merr një njoftim me email. Ka shumë që pretendojnë të drejtën e tyre për rimbursim, pasi nganjëherë data ose ora e re mund të mos i përshtaten nevojave të pasagjerit.
 • Tarifat shtesë: nëse doni të ndryshoni datën e fluturimit tuaj, duhet të paguani një tarifë shtesë. Disa pasagjerë mendojnë se kjo është më shumë një "gjobë" sesa thjesht një tarifë tjetër. Në kjo lidhje Ju mund të kontrolloni tarifat për të gjitha shërbimet shtesë në fluturim (kilogramë shtesë, vend XL, etj.).
 • Telefoni 902: numri i shërbimit ndaj klientit është 902.808.005 dhe numri i shitjes së biletës është 902.808.022, që do të thotë se të dy janë paguar. Çmimi aktual është 0,91 € / min nga rrjeti fiks dhe 1,27 € / min nga rrjeti celular (përfshirë taksat).

Vlen të përmendet se norma më e lirë, Shkalla bazë, nuk përfshin pothuajse asnjë shërbim krahasuar me Normën Optima ose Shkallën e Ekselencës. Një nga pengesat më të dukshme është se nuk ju jep të drejtën e hapësirës së rezervuar për bagazhet tuaja të kabinës.

Në rast të përjetimit të problemeve me Vueling, personat e prekur duhet të mbajnë të gjithë dokumentacionin e fluturimit, si dhe shpenzimet e bëra si rezultat i incidentit. Këto do të jenë rolet që shërbejnë si faturë. Ju gjithashtu mund të përdorni formularët e ankesës së Aena-s, të cilat do të njoftojnë Vueling-in e çështjes.

vend rezervë Ju duhet të paguani një tarifë shtesë gjatë rezervimit të biletës. Isshtë një tarifë që tarifohet për person dhe udhëtim. Sidoqoftë, nuk rekomandohet të marrësh me qira këtë shërbim, pasi që nëse në kohën e hipjes fluturimi është shumë i plotë, ju mund të vendoseni aty ku ekuipazhi konsideron.

Një nga arsyet më të shpeshta të anulimit të fluturimit është goditja e kontrolluesit. Numri i lartë i fluturimeve që ofron kjo kompani ajrore çdo ditë, veçanërisht drejt destinacioneve franceze dhe italiane, do të thotë që këto ndikojnë rregullisht në karburantet e pasagjerëve, veçanërisht gjatë verës.

Përparësitë kryesore

Nga ana tjetër, Vueling është një nga linjat kryesore ajrore evropiane falë numrit të madh të linjave që ka. Ky është një avantazh i madh në krahasim me të tjerët linjat ajrore konvencionale. Përveç kësaj, ai ka disa destinacione brenda të njëjtit vend, siç e kemi parë më parë.

Duhet të keni parasysh që Vueling boton promovime në faqen e saj të internetit për një kohëzgjatje të kufizuar, të tilla si Vueling Një Milionë Vende, e vlefshme deri në nëntor 2016, në të cilën fluturimet mund të rezervohen nga 19,99 €.

Ne rekomandojmë që të planifikoni udhëtimin tuaj paraprakisht dhe të jeni të vëmendshëm ndaj ofertave të mundshme. Isshtë e këshillueshme që të ndiqni llogarinë tuaj në rrjetet sociale të tilla si Facebook për të qëndruar i azhurnuar.

Më poshtë po rendisim shërbimet kryesore që mund të përfitoni nga kjo kompani ajrore:

Grupet e karburantit

VuelingAirlines ofron zbritje të shumta speciale, siç është promovimi 24 + 1, i synuar grupet 25 persona: për rezervimin e 25 vendeve, ju paguani vetëm 24. Kompania ka shërbimin Grupet e karburantit, i cili ofron një sërë kushtesh të veçanta të tilla si:

 • Buxheti fillestar pa surpriza të minutës së fundit
 • Rezervimet përfshijnë një vend të caktuar dhe një valixhe prej 23 kg maksimum për pasagjer
 • Ndjekja e rezervimeve në internet
 • Shërbim i personalizuar për klientët

ID ose pasaportë e skaduar

Një tjetër komoditet i shkëlqyeshëm i zgjedhjes së Vueling është se ajo pranon të udhëtojë me të ID ose pasaportë e skaduar deri në 5 vjet për fluturimet e brendshme.

Ky kusht i veçantë pranohet vetëm nëse fluturimi është në një nga destinacionet e mëposhtme: Gjermani, Austri, Belgjikë, Francë, Hollandë, Lihtenshtajn, Luksemburg, Maltë, Monako, Portugali, Suedi dhe Zvicër.Kompanitë e karburantit

Duhet ta dini që Vueling gjithashtu ofron përparësi për kompanitë. Nga zona e dedikuar për ta, është e mundur të menaxhoni rezervimet në një mënyrë gjithëpërfshirëse, të gjeni tarifa dhe promovime ekskluzive dhe të përdorni më shumë se 100 destinacione, si për fluturimet direkte ashtu edhe për ato me ndalesa.

Nëse jeni duke udhëtuar për punë, Vueling ofron shumë lehtësira kur kërkoni faturën tuaj, qofshin ato për fluturime, zgjedhjen e vendeve, kontrollin e bagazhit, rezervimin e sallës VIP ose ndryshimin e fluturimit.

Për këtë ju vetëm duhet të plotësoni kjo formë dhe do të jeni në gjendje ta merrni atë brenda 48 orëve pas pjesës së fundit të rezervimit tuaj. Kështu, për shembull, në raste vajtje-ardhje, ata do t'ju dërgojnë pas fluturimit të kthimit.

Pikat për të fluturuar

Kur bëni një rezervim me Vueling, keni mundësinë të grumbulloni pikë në dy mënyra:

 • Programi i pikave: është programi i besnikërisë së Vueling. Me këtë shërbim, ju mund të menaxhoni llogarinë tuaj dhe pikët që keni thjesht duke siguruar emailin tuaj. Përdorimi i pikave të grumbulluara është i lehtë, pasi ato mund të shkëmbehen për fluturime.
 • Programi Iberia Plus: duke pasur parasysh anëtarësimin e tyre në IAG, ata që kanë kartën Iberia Plus mund të zgjedhin gjithashtu të grumbullojnë Avios dhe Elite Points për t'i përdorur më vonë në shërbimet e Iberia dhe kompani të tjera të lidhura.

Vueling Visa është një tjetër nga avantazhet që lidhen me programin e pikëve. Me këtë kartë speciale, ju mund të merrni 1 pikë për çdo 10 € të blerjeve tuaja ditore, duke përfshirë kinema, restorante, benzinë, supermarkete, etj.

Viti i parë është falas, edhe pse nga i dyti mbajtësi duhet të paguajë një tarifë vjetore prej 45 € dhe përfituesi një tjetër prej 35 €. Përveç kësaj, kjo ju lejon të kurseni komisionin për pagimin me kartë që kompanitë ajrore zakonisht e ngarkojnë për blerjen e biletave në internet.

APP për celular

Vueling ka aplikacionin për smartphone Vueling celular, në dispozicion në App Store, Google Play, Windows Phone dhe Mobile HTML. Me të mund të përdorni pajisjet e mëposhtme:

 • Informacioni i minutës së fundit në lidhje me statusin e fluturimit tuaj
 • Mundësia për të avancuar fluturimin me tarifat Optima o Përsosmëri
 • Rezervimi i fluturimit dhe hyrja në shërbim merr nje makine me qera
 • Regjistrimi nga APP
 • Menaxhimi i rezervimit tuaj: mundësia e shtimit të valixheve, zgjedhja e vendeve, ndërrimi i fluturimeve, etj.
 • Regjistrohu në karburantit tim: është intraneti i Vueling, nga i cili mund të blini më shpejt dhe më lehtë sepse kursen të dhënat tuaja në një llogari personale të përdoruesit. Përveç kësaj, shtoni pikë që mund të shkëmbeni për fluturime.
 • Sinkronizimi me Apple Rights Watch y SmartWatch Sony 2

Bagazhet e dorës së dytë

Vueling ofron mundësinë e bartjes dy pako të bagazhit të dorës për pasagjer. Matjet e së parës nuk duhet të kalojnë 55x40x20 cm, përveç atyre udhëtarëve që fluturojnë me Excellence Fare, për të cilët lejohen maksimumi 14 kg.

Paketa e dytë duhet të jetë më e vogël se 55x40x20 cm. Këshillohet të zgjidhni pako të tilla si çanta shpine, çantë e vogël, çantë për gra, kamera fotografike ose video, laptop etj.

Ne fuqimisht ju rekomandojmë që të respektoni matjet e të dy paketave, pasi stafi është shumë i rreptë te porta. Në fakt, linja ajrore rezervon të drejtën të anulojë rezervimin dhe të mohojë konviktin nëse nuk plotësohen kërkesat e mësipërme.

Mos harroni se, në përputhje me rregulloret e zakonshme të vendosura nga Aena, ushqimi mund të transportohet në çanta dore. Për më shumë informacion, mund të vizitoni artikullin vijues: Bagazhet e dorës në Vueling.

WiFi në bord

Vueling është një nga linjat ajrore të pakta që ofrojnë WiFi të paguar në bord. Ky shërbim, i pagëzuar me emrin e Bashkëshortore, lind nga bashkëpunimi i tij me Movistar.

Shtë një lidhje me brez të gjerë që lejon një shpejtësi shkarkimi deri në 20Mbps. Lidhja funksionon si normale nga fillimi i fluturimit deri në ulje.

Sipas rregulloreve, lidhja mund të shkyçet vetëm në rast se avioni duhet të fillojë një proces të shkrirja e akullit për të shmangur akumulimin e akullit dhe borës në sipërfaqe, diçka e zakonshme kur fluturoni në kushte të pafavorshme të motit.

Udhëtim me foshnje dhe fëmijë

Familjet që udhëtojnë me foshnje dhe fëmijë (deri në 2 vjeç) duhet domosdoshmërisht të bëjnë check-in në aeroport. Në këto raste, deri në 2 pjesë shtesë mund të faturohen (duke përfshirë krevat fëmijësh, karrocë fëmijësh ose karrocë fëmijësh) pa ndonjë kosto shtesë.

Avantazhi kryesor i Vueling kur udhëtoni me foshnje dhe fëmijë është se automatikisht e keni konvikti me përparësi në të gjitha fluturimet tuaja.

Përveç kësaj, lejohet të çosh karrocën në portën e konviktit. Sapo atje, stafi i linjës ajrore do të vendosë një etiketë në makinë me të dhënat tuaja personale për të lehtësuar identifikimin e saj.

Karrocat e fëmijëve konsiderohen "bagazh të veçantë" dhe udhëtojnë në kapje të avionit, së bashku me bagazhet e kontrolluara, pa ndonjë kosto shtesë.

Foto kryesore nga Eric Saltard

Ky artikull është ndarë 70 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: