Gastronomia e Kanadasë ia detyrohet origjinës së saj kulturave indigjene që kanë banuar në vend gjatë gjithë shekujve. Dueshtë për shkak të këtij fakti që sot ushqimi kanadez është kaq i larmishëm dhe përfshin të gjitha llojet e përbërësve dhe aromave. Përveç kësaj origjine etnike, ajo është gjithashtu nën ndikimin e dy gastronomive të mëdha: Kuzhina Franceze dhe kuzhine angleze.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Kurse kryesore

Kuzhina kanadeze ka filluar të përshkruhet si një kolazh bërë nga marrja e pjesëve të kuzhinave të tjera, përkatësisht: anglisht, skocez dhe frëngjisht, kryesisht.Ka gjithashtu ndikime Aziatike dhe Karaibe për shkak të emigrantëve nga këto zona të planetit të cilët kanë jetuar në Kanada që nga shekujt XNUMX dhe XNUMX.

Me këtë, pjatat më tradicionale kanë pak nga secila kulturë dhe zakonisht merren për të shkuar. Ne ju tregojmë pikat kryesore më poshtë.

Kokat e Fiddleheads

Këto janë gjethe fieri kur ato ende nuk janë pjekur dhe janë mbështjellë. Gatuhen me mish pule, patate dhe perime të tjera. Kjo pjatë është shumë tipike për New Brunswick (Kanada). Përveç kësaj, është një pjatë shumë e shëndetshme, pasi gjethet e fierit janë një burim i omega 3 dhe omega 6, si dhe hekuri dhe fibra.

Makarona dhe djathë

Gjithashtu i njohur si Makarona Kraft & Djathë o Kraft Mac dhe Djathë është një ushqim i tregtuar nga kompania Kraft Foods në Kanada dhe Shtetet e Bashkuara që nga viti 1937.

Në fakt është një pjatë jashtëzakonisht e thjeshtë, duke qenë se ato nuk janë asgjë më shumë se makarona dhe djathë. Popullariteti i saj në Kanada është i tillë që konsiderohet si një pjatë kombëtare. Përveç kësaj, është shumë e lirë dhe mbetet e ngrënshme deri pas një viti.

Bagels Montreal

Një bagel ose bezhë Isshtë një lloj buke tradicionale e bërë nga mielli i grurit dhe kryesisht të kujton një donut, pasi karakterizohet nga të paturit e një vrime në qendër. Sidoqoftë, ndryshimi është se bagels janë të kripura dhe nga jashtë ato kanë një strukturë krokante falë gatimit në ujë për një periudhë të shkurtër kohe para pjekjes.

Kështu, tavat e Montrealit janë karakteristikë, sepse bëhen me dorë dhe piqen në furrë druri. Aroma e tij është paksa e ëmbël, ndryshe nga tava e NY, madhësia e të cilit është më e lartë.

Putin

Kjo pjatë është me origjinë nga Quebec (Kanada) dhe përbëhet nga patate të skuqura të përhapura me djathë çedër të moshës dhe salcë mishi. Djathi shtohet kur patatet janë gatuar fllad dhe mbulohet me salcën e mishit shumë të nxehtë, në mënyrë që djathi të mbetet i shkrirë dhe të skuqurat të zbuten.

Poutine konsiderohet një ushqim i shpejtë ose Ushqim i Shpejtë brenda gastronomisë kanadeze dhe mund të gjendet në restorante, tezgë rrugësh dhe madje edhe mensa shkollore, si dhe në zinxhirët kryesorë të ushqimit të shpejtë (për shembull: Burger King, KFC o McDonalds).

Mish

Në Kanada, mishi shpesh karakterizohet nga qenia cilësi të lartë dhe gjithashtu kanë çmim i mirë. Në të gjitha supermarketet, seksioni i mishit është shumë i gjerë dhe përfshin një larmi të gjerë.

Përveç kësaj, ju mund të gjeni viçi organik, domethënë ferma ku lopët janë rritur duke u kujdesur maksimalisht për mirëqenien e tyre dhe janë ushqyer pa kimikate. Me këtë, më poshtë ju tregojmë katër pjata që përfshijnë mish dhe janë veçanërisht tipike për Kanadanë.

Sanduiç i tymosur boeuf

Boeuf piu duhan është frëngjisht dhe do të thotë fjalë për fjalë viçi i tymosur. Në këtë mënyrë, kjo pjatë nuk është asgjë më shumë se një sanduiç me bukë gruri ose thekre që është e mbushur me viçi të tymosur, mustardë dhe turshi. Mund të shoqërohet me sallatë lakre. Isshtë një pjatë që mund të porositet në çdo restorant si një meze të lehtë.

Hash viçi Calgary

Calgary është e vendosur në pjesën qendrore të vendit dhe është një nga rajonet me prodhimin më të lartë të mishit. Gjëja tipike është ta merrni atë të pjekur dhe në biftek ose hamburger dhe të shoqëruar me patate të skuqura ose një sallatë. Kështu, Hash viçi Calgary Shtë një nga pjatat më tipike të zonës qendrore të vendit, e cila karakterizohet duke përfshirë edhe fasulet.

Proshutë peameal

Quhet gjithashtu proshutë mielli misri, përbëhet nga ijë proshute të bëra nga ijë derri të prerë në feta të holla, turshi dhe mbështjellë në miell misri (prandaj emri i proshutë mielli misri).

Origjina e saj është për shkak të kompanisë Kompania William Davies, një përpunues mishi me bazë në Toronto. Ky lloj mishi hahet në një sanduiç dhe është e zakonshme të gjesh këtë pjatë në Tregu i Shën Lorencit, një nga tregjet kryesore të Torontos.

Ideja e parë për përpunimin e proshutës peameal u mor nga emigrantët që u vendosën në Kanada nga Wiltshire (Angli).

Tourtière

Zakonisht quhet pemë mishi, është një pjatë me origjinë nga Quebec, Montreal (Kanada), ku në fakt i referohet në frëngjisht si pâté la viande, që do të thotë fjalë për fjalë pemë mishi.

Përbëhet nga brumi i bukës i mbushur me mish të grirë, i cili mund të jetë mish derri, mishi i gjahut ose viçi. Tradicionalisht, kjo lloj tortë e shijshme shërbehet në ngjarje të veçanta, të tilla si Vitet e Re ose Krishtlindjet, edhe pse sot popullariteti i saj është i tillë që mund të gjendet në vend gjatë gjithë vitit.

Peshku dhe ushqimet e detit

Territori Kanadez përcaktohet nga tre oqeane: Atlantiku, Arktiku dhe Paqësori. Prandaj, nuk është për t'u habitur që ajo ka pasuri të madhe gastronomike sa i përket shumëllojshmëri të peshkut dhe butakëve.

Ujërat e ftohtë të Kanadasë përmbajnë më shumë se 160 specie të ndryshme detare, nga të cilat ton eksportohen çdo ditë qoftë të freskëta, të ngrira, të konservuara apo të tymosura. Me këtë, në atë që vijon rendisim një seri pjatash që përmbajnë ushqim deti ose peshk dhe janë më tipiket në vend.

Herrings

Harenga është veçanërisht e njohur në Skocinë e Re, ku pjata e njohur si Solomon grundy, e cila konsiston në harengë të shërbyer me qepë, krem ​​aria dhe krisur (bukë të vegjël, krokante të bërë nga mielli i drithërave pa maja).

Qymyr arktik

Char Arktik mund të gjendet në provincën e Kolumbisë Britanike, në bregdetin e Oqeanit Paqësor. Për shkak të strukturës dhe aromës së tij, kryesisht të kujton salmonin. Isshtë një peshk shumë i shëndetshëm i pasur me omega 3.

Mund të përfshihet në patate të skuqura, të pjekura ose të pjekura në skarë, etj. Përveç kësaj, zakonisht shoqërohet me erëza ose salca të ndryshme për shije, duke përfshirë gjalpë me bimë të imëta ose salcë pikante ose agrumesh.

karkalec

Karavidhet e zier me misër është receta më e popullarizuar në Kanada dhe është tradicionale në provincën detare të ishullit Prince Edward. Në anglisht, quhet karavidhe me avull me misër.

salmon

Salmoni Kanadez është i famshëm për cilësinë e tij të lartë dhe hahet zakonisht në provincat detare të vendit. Isshtë rritur në fermat e peshkut ose peshkohet në të egra.

Ashtu si me Arctic Char, shkathtësia e salmonit mbështet një larmi të madhe recetash dhe përgatitet i freskët, i ngrirë, i tymosur ose i konservuar. Kanada është një nga prodhuesit më të mëdhenj dhe, për këtë arsye, eksportuesit e salmonit në botë. Shumë komuniteteve indigjene të Kanadasë jetojnë me peshkimin e salmonit.

Goca deti, molusqe dhe fiston

Gocat e detit janë një molusk që mund të gjendet në të gjitha restorantet në bregdetin e vendit, si dhe ushqime të tjera deti si molusqe ose fiston. Zakonisht merren të ziera dhe me pak lëng limoni, në mënyrë që të fitojnë një prekje acidike.

Desserts

Kuzhina kanadeze përfshin një larmi të madhe të ëmbëlsirave, ndër të cilat shquhen ëmbëlsirat e saj. Dmbëlsirat dhe ëmbëlsirat kanadeze ndryshojnë nga skaji në fund të vendit, kështu që në çdo rajon një ëmbëlsirë e ndryshme konsiderohet tradicionale.Kështu, në Lindje tradicionale byrek me sheqer, në Ontario, thekrat e gjalpit dhe zona perëndimore, Baret Nanaimo. Këto janë vetëm disa nga ëmbëlsirat tipike që do të rendisim më poshtë.

Byrek me krem ​​manaferrash

Kjo thekshëm me fruta pylli është i bërë në shtëpi dhe është bërë me një bazë biskotash të përhapur në djathë krem ​​dhe me një majë luleshtrydhesh, boronicash dhe mjedrash. Isshtë një tortë kalorifike, pasi përfshin një larmi të gjerë përbërësish dhe sheqer pastiçerie.

Bishta kastori

Në të vërtetë, ky është emri i një zinxhiri furrash shumë të njohur në Kanada së bashku Radhët e kastorit. Produkti i saj yll janë bishta beave, një lloj ëmbëlsire e bërë me brumë të skuqur që i jepet një formë e zgjatur dhe e rrafshuar që të kujton bishtin e një kastori, prandaj dhe emri i kësaj ëmbëlsire, që përkthehet fjalë për fjalë në Bishti kastor.

Ato merren të shpërndara me përbërës të ndryshëm, të tilla si krem ​​kakao, byrek me mollë, kanellë ... Zinxhiri BeaverTails u krijua në 1978 në Killaloe, Ontario për herë të parë dhe aktualisht është një ekskluzivitet që mund të gjendet gjithashtu në Shtetet e Bashkuara, Corea del Sur y Japoni.

Tartat e gjalpit

Kjo ëmbëlsirë është një nga më të njohurat në Kanada. Shtë një pastë e vogël e ëmbël e bërë nga gjalpë, sheqer, shurup panje dhe vezë, të gjitha të pjekura derisa mbushja të jetë gjysmë e fortë dhe pjesa e sipërme të jetë krokante.

Tradicionalisht, thekrat e gjalpit Ato kanë një formë të rrumbullakosur, me një diametër më të gjerë në shtresën e sipërme sesa në bazën, por receta mund të ndryshojë sipas traditës familjare të secilës shtëpi ku gatuhen. Varianti më i popullarizuar janë sheshet e thekrës së gjalpit, të cilat janë të njëjta, por forma e tyre është katrore.

Cupcakes

Megjithëse cupcakes mund të gjenden kudo në botë sot, ato janë një ëmbëlsirë shumë tradicionale kanadeze. Ka shije, ngjyra dhe forma të panumërta, por baza është gjithmonë e njëjtë: një copë e vogël tortë e krijuar për një person e mbuluar me një krem, e cila mund të jetë çokollatë, vanilje, luleshtrydhe, krem ​​pastiçerie, krem ​​...

Kjo shtresë e sipërme njihet si krem ëmbëlsirash. Sado moderne të duken, cupcakes u morën që në shekullin e nëntëmbëdhjetë, sepse nuk kishte forma për të bërë ëmbëlsira dhe, për këtë arsye, kupat ose enët e vogla prej balte u përdorën si kallëpe. Prandaj emri kek i vockël, e cila përkthehet fjalë për fjalë në tortë filxhani.

Shurup panje

Shurup panje (në anglisht, shurup panje dhe, në frëngjisht, sirop d'érable) e quajtur gjithashtu shurup panje o Shurup panje, kjo prerje e fundit si një përkthim i gjurmuar i anglishtes, është ndoshta produkti më i njohur në të gjithë botën dhe nga Kanadaja.

Zakonisht hahet me petulla ose trembeta, por edhe si erëza në një larmi të ëmbëlsirave. Shtë bërë nga lëngu i panjës së sheqerit, panjës së kuqe ose të zezë.

Biskota me mentë

Biskota me nenexhik, fjalë për fjalë biskota me mente ato bëhen me çokollatë, gjalpë kikiriku dhe nenexhik të grirë. Ato shquhen për aromën e tyre, në të cilën freskia e mentes bie në kontrast me ëmbëlsinë e çokollatës, dhe për këtë arsye ato janë të njohura. Ato mund të gjenden me ose pa një shtresë çokollate të errët, megjithëse janë të veshura më shpesh. Zakonisht merren me çaj.

Baret Nanaimo

Baret Nanaimo ose baret Nanaimo janë origjinale nga Kanadaja, por sot ato janë bërë të njohura në të gjithë Amerikën e Veriut. Ato janë katrore, të bëra me çokollatë dhe nuk piqen. Siç sugjeron emri i tyre, ata vijnë nga qyteti Nanaimo, i vendosur në British Columbia, në bregun perëndimor të vendit.

Përbërësit e tij janë: meshë e thërrmuar (shtresa bazë), lustër gjalpi me aromë krem ​​ose gjalpë (shtresa qendrore) dhe çokollatë e shkrirë (shtresa e sipërme). Sigurisht, ka disa variante të kësaj ëmbëlsire të njohur, të tilla si ajo që shton lustër nenexhiku, për shembull.

Shurdhues-krem

Emri i kësaj ëmbëlsire vjen nga frëngjishtja, pasi është me origjinë nga Quebec dhe do të thotë fjalë për fjalë puding per te papunet, që kur u krijua gjatë krizës së vitit 1929 e njohur si përplasja e 29 (emri i përshtatur në spanjisht).

Emri i kësaj ëmbëlsire vjen nga fakti që ishte shumë i lirë dhe ishte përgatitur nga gratë që punonin gjatë periudhës së largimeve masive nga industritë e Montrealit. Në fakt është një variant i pudingut të popullarizuar të bukës në Angli, ku njihet si copëzat e bukës buding.

Mbëlsira e Kuqe me Kadife

Emri i kësaj torte përkthehet fjalë për fjalë në tortë kadifeje e kuqe dhe kjo është për shkak të ngjyrës së saj, e cila është e kuqe e errët, ndonjëherë e kuqe-kafe. Për të marrë këtë ngjyrë, tradicionalisht përdoret ngjyra e panxharit, edhe pse mund të përdoret edhe një ngjyrë e kuqe.

Përgatitet në shtresa dhe ka aromë vanilje ose çokollate. Çdo shtresë është e mbuluar me një krem ​​të bardhë kremoz që zakonisht është djathi ose krem ​​kremi.

Tortë me shtresë mjedre

Kjo tortë hahet zakonisht gjatë festimit të Ditës së Kanadasë ose Kanada Dita dhe në spanjisht njihet me emrin e tortë me mjedër me tre shtresa. Procesi i prodhimit është i gjatë dhe mund të zgjasë deri në 4 orë.

Kërkohen përbërës të ndryshëm, duke përfshirë: gjalpë të pakripur, sheqer të grimcuar, vezë, vanilje, miell të thjeshtë të situr, maja, kripë, qumësht, reçel mjedre dhe mjedra të egra, si dhe djathë krem ​​dhe sheqer krem ​​për shtresat e mesme (ngjyra e bardhë) .

Tres leches tortë

Tres leches tortë, tres leches bukë ose tres leches tortë është një tortë baza e së cilës është një tortë sfungjer ngjyhet në tre lloje të ndryshme qumështi: krem ​​i avulluar, i kondensuar dhe i rëndë.

Për të shmangur që ka shumë flluska në tortë, përdoret gjalpi, në mënyrë që të marrë një strukturë më të qëndrueshme. Kjo thekshëm ose byrek nuk është e njohur vetëm në Kanada, por në Amerikën e Veriut në përgjithësi, si dhe Amerikën Latine dhe Karaibet.

Trempeta

L dridhje Ato janë petulla të ngjashme me ato pancakes por ato janë skuqur në vaj, në mënyrë që struktura e saj të jetë më krokante. Ato shërbehen të njomura në shurup panje dhe zakonisht mbulohen me krem ​​ose me pak gjalpë.

Produkte vendase

Kanada është prodhuesi dhe eksportuesi më i madh në botë i boronicat e egra, të cilat quhen edhe në anglisht boronicat e ulëta. Ato rriten kryesisht në Quebec, Nova Scotia dhe gjithashtu në provincat e bregdetit Atlantik.

Gjithashtu shumë të popullarizuara janë boronicat saskatoon ose manaferrat saskatoon, të cilat rriten në prerijet kanadeze (preri kanadeze), Kolumbia Britanike dhe Kanadaja veriore.

Nga ana tjetër, megjithëse hudhra e bardhë rritet edhe në Kanada, ajo është varianti më i njohur vjollcë, pasi nuk është i popullarizuar në të gjithë botën. Grownshtë rritur veçanërisht në Ontario dhe British Columbia. Kultivimi i hudhrës vjollcë bëhet në vjeshtë dhe nuk korrret deri në verën tjetër.

L qershi e virgjër (në Anglisht, çokollata o qershi të egra të zeza) janë gjithashtu një produkt origjinal kanadez. Ato rriten në provincat e Manitoba, Saskatchewan, British Columbia, Quebec dhe Newfoundland. Ato përdoren për të bërë lëngje, reçel, pelte dhe madje verëra.

Varieteti i mollëve McIntosh, i njohur thjesht si mushama Grownshtë rritur tradicionalisht në Kanadanë lindore, si dhe varietetet Cortland, Gala, Fuji ose Golden Delicious janë me origjinë Kanadeze. Mollët u importuan në Kanada gjatë shekullit të XNUMX-të nga kolonizuesit evropianë.

Më në fund, Kanada është eksportuesi më i madh në botë i mustardë (mustardë në anglisht) dhe i dyti për nga prodhimi. Shtë vlerësuar se midis 75 dhe 80% të eksporteve të sinapit vijnë nga Kanadaja.

Ky nivel i lartë i prodhimit të mustardës është kryesisht për shkak të kushteve të favorshme klimatike në vend, të cilat favorizojnë kultivimin e farërave të kësaj bime.

Ky artikull është ndarë 732 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: