Vienna , kryeqyteti i Austrisë, është një qytet shumë i pasur në trashëgimi historike dhe kulturore duke qenë një nga më të vjetrit në kontinentin Evropian. Ky qytet ka një bukuri të veçantë pasi rrugët e tij përzihen historike me modernen, përveçse kanë hapësira të ndryshme kulturore dhe një gastronomi e ndikuar nga përzierja e kulturave që ka destinacioni.

Si të arrini

Për të udhëtuar në Vjenë është e këshillueshme që të transportojmë vetë Me avion ose me tren. Nëse kemi kohë ose po vizitojmë qytete të tjera në Evropë, është më mirë të udhëtojmë me tren. Edhe brenda Vjenës kjo është gjithashtu opsioni më i mirë i transportit.

Si të lëvizni nëpër qytet

Në Vjenë do të jemi në gjendje të mobilizohemi në tren, i njëjti që ka më shumë se tridhjetë linja përveç që është një transport i rehatshëm dhe i shpejtë; në Metro, i quajtur gjithashtu U-Bahn dhe me të cilin ne mund të vizitojmë të gjitha atraksionet turistike të qytetit, dhe, me autobus, të vetmit që mund të na shpëtojnë jetën gjatë natës pasi treni dhe tramvaji nuk kanë orë nate. Nëse kemi nevojë për një mjet më të shpejtë transporti mund të përdorim shërbimet e a taksi, megjithëse çmimet janë zakonisht të larta.

Klimë

Koha më e mirë për të udhëtuar në Vjenë është në verë ku ajo ka një temperaturë mesatare prej 20 gradë Celsius, ndërsa nëse udhëtojmë në dimër do të gjejmë një temperaturë mesatare prej zero gradë që ndonjëherë bie në më pak se pesë gradë.

Festa

Nëse ne jemi duke kërkuar për një destinacion me një gamë të gjerë të ngjarjeve kulturore, koncerte dhe topa gala, Vjena është qyteti ideal. Për temat klasike ne mund të jemi pjesë e "Balls Opera Vjeneze" në Nëntor, ndërsa për muzikën moderne mund të ndjekim Donauinselfest në Qershor.

Çfarë të shohim

Ndër atraksionet kryesore turistike në Vjenë kemi: Parlamenti i Austrisë, e ndërtuar në fund të shekullit të XNUMX-të dhe që posedon një stil klasik që e bën atë një nga ndërtesat më të shquara në qytet; Pallati BelvedereEdhe pse aktualisht është një muze, ky pallat ishte në të kaluarën rezidenca e Princit Eugene të Savojës; Biblioteka Kombëtare e Austrisë, e konsideruar si një nga bibliotekat më historike në botë, kjo ndërtesë u ndërtua në shekullin e XNUMX-të nga perandori Charles VI dhe Kisha San Carlos de Borromeo, ndërtuar për të qenë një premtim i Perandorit Karli VI ndaj popullit të Vjenës.

Pikat e tjera të interesit në Vjenë që duhet të përfshijmë në itinerarin tonë janë: Muzeu Leopoldo, Ndërtimi i shkëputjes, Parku dhe Kulla e Danubit dhe Bashkia e Vjenës.

Viti i Ri Eve në Vjenë

Edhe pse Vjena ka disa festivale dhe koncerte të organizuara për të thirrur në vitin e ri, nëse po udhëtojmë nëpër këtë qytet në atë periudhë të vitit, rekomandohet të marrim pjesë në Koncertin e Vitit të Ri të Filarmonisë së Vjenës.

Ky artikull është ndarë 27 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: