Vizita në Romë është një ide e shkëlqyeshme për dashamirët e historisë dhe arkitekturës. Isshtë një qytet ideal për t’u vizituar në çdo kohë të vitit. Në këtë udhëzues turistik në Spanjisht do të gjeni këshilla të dobishme, si dhe vendet thelbësore dhe itineraret më të rekomanduara në qytet.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

informacion

Paraardhësit historikë të turizmit na çojnë në Romën Perandorake, pasi ishte një nga vendet e para ku filloi të praktikohej. Prandaj, nuk është për t'u habitur që turizmi është një nga shtyllat më të mëdha të Romës, pasi që çdo vit pret pothuajse 9 milion vizitorë.L requisitos për të vizituar Italinë ndryshojnë në varësi të vendit të origjinës. Në rastin e Spanjës, vetëm DNI është i nevojshëm, por vendet e tjera të tilla si Kolumbia kanë nevojë për një pasaportë, ndërsa të tjerët duhet të kërkojnë një vizë gjithashtu. Për të mësuar më shumë, vizitoni artikullin vijues: Këshilla, dokumentacion dhe kërkesa për të udhëtuar në Itali.

Nëse vendosni të vizitoni Romën dhe dëshironi të njihni qytetin në mënyrën më të mirë të mundshme, duhet të dini se ka një numër të madh të guidave turke në Spanjisht. Disa madje janë falas dhe mbështeten nga këshilla. Prandaj, ju mund ta njihni Romën pa ditur italisht.

Ashtë një ide e mirë të vizitoni qytetin si familje, pasi është një destinacion për të cilin është interesant niños dhe adoleshentët. Përveç kësaj, fëmijët nën 9 vjeç janë falas në transportin publik, si dhe në disa muze.

Nëse jeni duke udhëtuar me një foshnjë, duhet të keni parasysh se rrugët janë me kalldrëm dhe disa zona janë të vështira për t'u arritur, prandaj këshillohet të mos sillni karrocë fëmijësh. Sa për të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara, ata gjithashtu mund të kenë disa vështirësi, por ka itinerare të veçantë, si dhe autobusë të përshtatur.

Ju gjithashtu nuk keni nevojë të lini kafshën tuaj në shtëpi, pasi lejohet të qëndroni me një qen në disa hotele. Po kështu, ata mund të shkojnë në metro, për sa kohë që ata janë të vegjël ose të mesëm dhe kanë biletën e tyre. Fatkeqësisht, ata nuk mund të hyjnë në muze dhe atraksione.

Roma është një destinacion shumë i kërkuar, prandaj agjencitë e mëdha të udhëtimit, të tilla si Halcón Viajes ose Nautalia, ofrojnë udhëtime interesante të planifikuara. Sidoqoftë, është gjithashtu e lehtë të organizosh udhëtimin për të shkuar vetë.

Duhet ta dini që në Romë paguani një shkalla e turizmit, e cila është 3 € për natë nëse qëndroni në një hotel me katër ose pesë yje dhe 2 € nëse qëndroni në një kategori më të ulët.

Edhe pse është një qytet relativisht i shtrenjtë, meqenëse është kryeqyteti i vendit dhe një qendër e rëndësishme turistike, është e mundur të udhëtosh me pak para, madje edhe si shpinës, pasi gjejmë një ofertë të mirë të hosteleve dhe qendrave Me kosto të ulët.

Për sa i përket transportit, Roma ka një metro, autobus dhe tramvaj. Turistët mund të blejnë kartën Qafa e Romëve, me të cilin është e mundur të përdoret transporti i pakufizuar. Çmimi i tij është 28 € për 48 orë dhe 38,5 € për 72. Ai gjithashtu përfshin zbritje dhe kalime në muze.

Gjatë gjithë vitit 2016, Italia pësoi disa tërmete. Sidoqoftë, asnjë nuk shkaktoi dëme në Romë, kështu që ju mund të vazhdoni të udhëtoni në kryeqytet me siguri të plotë.

Mendimet e njerëzve që tashmë kanë vizituar qytetin janë pozitiv. Gastronomia dhe monumentet historike bien në sy, pasi është një destinacion me një trashëgimi të rëndësishme, kështu që disa njerëz e preferojnë atë krahas kryeqyteteve të tjera si p.sh. Paris o Londër.

Nëse dëshironi të merrni informacion në Spanjë, mund të shkoni në Zyrën Turistike të Madrid, e cila ndodhet në Rrugën 120 Serrano. Barcelona Nuk ka seli dhe e vetmja ndërtesë zyrtare është Konsullata e Përgjithshme, e cila është në rrugën 270 Mallorca.

Gjithashtu, ka të ndryshme aplikimet (aplikacion) për celularin dhe tabletën tuaj. Ju gjithashtu mund të gjeni udhëzues të ndryshëm në format ePub, ideal për të mbajtur në tuaj eBook.

Në hartën e mëposhtme turistike mund të shihni vendndodhjen e Koloseumit në Romë, si dhe atraksionet aty pranë dhe lidhjet e metrosë. Mund ta blini një në zyrat turistike të qytetit ose në faqen zyrtare që ju kemi thënë.

Çfarë të shohim dhe të bëjmë

Roma është plot me ndërtesa me vlera të mëdha, si për dashamirët e historisë ashtu edhe për ato të arkitekturës. Megjithëse është e vështirë të zgjedhësh disa, këtu janë 10 vendet turistike që duhen parë në vizitën tuaj të parë në qytet.

Coliseum

Isshtë ndërtesa më e famshme. Ajo u ndërtua në shekullin e 500-të dhe u përdor për gati 50.000 vjet. Ai kishte një kapacitet prej XNUMX njerëz dhe u zhvilluan luftime me gladiatorë.

Orari i mbylljes së tij ndryshon nga muaji në muaj, por ndërtesa hapet çdo ditë në 08:30. Çmimi për të rriturit është 12 € dhe, për të rinjtë nga Bashkimi Evropian midis 18 dhe 24 vjeç, 7,5 €. Për ata nën 17 vjeç në Komunitetin Evropian, hyrja është falas.

Forumi Romak

Ato janë mbetjet e zonës qendrore të Perandorisë Romake. Në këtë pjesë ishin tregu, vendet e adhurimit dhe institucionet qeveritare.

Ndër ndërtesat e tij janë Harku i Titit dhe Via Sacra, një shteg që përshkon Forumin dhe arrin në Colosseum.

Sheshi Navona

Shtë një shesh plot skulptura, burime dhe ndërtesa të rëndësishme. Shatërvani më i spikatur është ai i Katër Lumenjve, i ndërtuar nga Bernini. Deri në shekullin e XNUMX-të, në verë sheshi u përmbyt për ta kthyer atë në të ashtuquajturin "Liqeni i Piazza Navona".

Panteoni i Agripës

Shtë një tempull i madh rrethor i ndërtuar në shekullin II, në të cilin u zbatuan inovacione të rëndësishme arkitektonike. Bie në sy kupola e saj e madhe. Mbreti Viktor Manuel II është varrosur në të.

Hyrja është falas dhe është e hapur çdo ditë: e hënë deri të shtunën nga ora 8:30 e mëngjesit deri në 19:30 pasdite dhe të dielave nga ora 09:00 e mëngjesit deri në ora 18:00 pasdite. Prandaj, ka orë të gjata, perfekte për turistët.

Shatërvani Trevi

Ajo shquhet për dimensionet e saj, pasi është e gjerë dyzet metra. Shtë shatërvani më monumental i Barokut. Ajo është e vendosur në atë që ishte fundi i një ujësjellësi të rëndësishëm në qytet.

Burimi drejtohet nga një skulpturë e Neptunit mbi një karrocë të udhëhequr nga dy tritone. Turistët hedhin një deri në tre monedha, që do të thotë se çdo vit mblidhen rreth një milion euro nga brenda.

Sheshi Spanjë

Shtë një nga sheshet më të bukura në Romë. Ndodhet në lagjen me rrugët më të mira të blerjeve: Campo Marzio. Shkalla e saj e gjatë është mbresëlënëse, ku turistët dhe vendasit zakonisht ulen. Në të, madje zhvillohet një shfaqje mode.

Në qendër të sheshit gjejmë Shatërvanin e Bargeve, të bërë gjithashtu nga Bernini, këtë herë me ndihmën e djalit të tij, Gian Lorenzo Bernini.

Qytetit të Vatikanit

Pavarësisht se ishte në brendësi të Romës, që nga viti 1929 ai ka qenë një shtet i pavarur. Vatikani është selia e Kishës Katolike. Ajo ka një total prej 900 banorësh dhe 20% e territorit të saj është e pushtuar nga Plaza de San Pedro.

Ky shesh është qendra e Qytetit të Vatikanit. Një obelisk i madh egjiptian ishte vendosur mbi të. Matjet e tij janë 320 metra të gjata dhe 240 metra të gjëra.

Ajo është e rrethuar nga kolonada, në të cilat mund të gjejmë gjithsej 140 statuja të bëra nga Bernini. Nga këtu mund të hyni në Bazilikën e Shën Pjetrit. Përveç ndërtesave të mëdha, kopshtet e saj janë të bukur. Shtë një vend pelegrinazhi dhe qendra e turizmit fetar.

Monumenti i Viktor Manuelit II

Kjo ndërtim i madh prej mermeri, i përfunduar në fillim të shekullit të 135-të, ka përmasa 70 metra të gjerë dhe XNUMX metra të lartë. Ajo ka qenë gjithmonë një burim debati, për shkak të kontrastit të tij me monumentet afër.

Ky monument i madh është i njohur edhe si Altari i Atdheut. Në të është varri i një ushtari të panjohur në të cilin ka një flakë zjarri që nuk shuhet kurrë.

Në 450 metra kemi vendosur Kolonën e Trajanit, një monument 38 metra i lartë dhe 40 tonë peshë. Në të tregohen dy fitore kundër dakëve të arritura nga perandori Trajan.

Sheshi Campidoglio

Ky shesh u dizenjua nga Miguel Ángel. Në qendër është statuja e kuajve të Marcus Aurelius. Për të hyrë në të duhet të ngjitësh një shkallë të njohur si «Kapitolina Cordonata".

Bazilika e Shën Pjetrit në Vincoli

Brenda është një nga skulpturat më të rëndësishme në historinë e artit, Moisiu i Mikelanxhelos, i cili kurorëzon mauzoleumin e Papës Julius II. Ky Moisi ka brirë në kokë, një fakt që thuhet se është shkaktuar nga një gabim i përkthimit.

Atraksione dhe aktivitete të tjera

Nëse kjo është vizita juaj e dytë në qytet, ose dëshironi të zbuloni një vend jo-turistik që vështirë se e sheh dikush, ju rekomandojmë të shkoni në Kopshti Portokalli, e cila ndodhet në malin Aventine, një nga shtatë kodrat që përbëjnë Romën. Nga këtu ka pamje të privilegjuara, ideale për të shijuar perëndimin e diellit.

Një tjetër atraksion pak i njohur është Piramida Cestia, e ndërtuar në 12 pes. Itshtë një piramidë e stilit egjiptian që mat 36 metra të lartë dhe 30 metra të gjerë dhe strehon varrin e një pretori, një zyrtar i lartë i Perandorisë Romake.

Gjithashtu, guxoni të vizitoni Goja e së Vërtetës dhe vendos dorën në të. Shtë një skulpturë prej mermeri në formën e një maske gjigande. Sipas legjendës, kur dikush akuzohej për gënjeshtër, ata vendosnin dorën në gojë. Nëse ai do të gënjente, maja e tij do të binte dhe do t'i thyente dorën gënjeshtarit.

Më aventureske nuk mund të humbasë katakombet, disa galeri që janë nën tokë dhe në të cilat disa banorë u varrosën midis shekujve 12 dhe XNUMX. Në to, ruhen akoma mbishkrime dhe afreske. Janë pesë të hapura për publikun. Ata të San Sebastianit kanë një shtrirje prej XNUMX km.Roma është një qytet me muze të rëndësishëm. Muzeumet e Kapitolinës dhe Muzetë e Vatikanit, ku gjejmë skulptura të tilla si "Laocoon dhe bijtë e tij" dhe afreskun e famshëm "Shkolla e Athinës", nga Raphael. Përveç kësaj, ju mund të përfitoni nga rasti për të hyrë në Kapelën Sistine.

Edhe pse një biletë duhet të ngjitet për të hyrë në shumë atraksione, ka edhe vende ku mund të hyni falas, të tilla si Villa Borghese ose Circus Maximus, ku nuk është e nevojshme as të vihet në radhë.

Ju lutemi vini re se të Dielën e fundit të çdo muaji, Muzetë e Vatikanit janë falas. Pjesa tjetër e të dielave, ato qëndrojnë të mbyllura. Nga ana tjetër, pjesa tjetër e muzeve mbyllen të hënën.

Kur dielli perëndon në Romë, gjërat nuk mund të shihen ose të bëhen. Ka turne të ndryshme në këmbë për të zbuluar zonat më të bukura gjatë natës. Nëse dëshironi pak ahengje, ju rekomandojmë lagjen Testaccio, ku janë përqendruar pub-et dhe vendet e argëtimit.

Të vegjlit zakonisht befasohen nga ndërtesat e mëdha si Koloseu. Sidoqoftë, ka faqe të dedikuara ekskluzivisht për ta, të tilla si Eksploroni, një muze i drejtuar fëmijëve. Një tjetër mundësi është të shkoni në një rrugë biçikletash me të gjithë familjen.

lagjet

Roma përbëhet nga gjithsej 17 lagje. Sidoqoftë, ato kryesore për vizitën tuaj në qytet, përveç atyre të përmendura tashmë, janë si më poshtë:

Trastevere

Shtë zonë bohem. Në të shquhet Piazza di Santa Maria. Rrugët e tij të ngushta dhe me kalldrëm i japin asaj një bukuri të veçantë. Restorantet më të mira në qytet janë të vendosura atje.

Shtë një lagje ku jetojnë shumë të huaj, pasi është shtëpia e Academia de España dhe dy universitete private amerikane: John Cabot University y Universiteti Amerikan i Romës.

Parone

Qendra e saj është Piazza Navona, për të cilën kemi folur tashmë. As Plaza nuk mund të mungojë Fusha e 'Fiori, në të cilën çdo mëngjes, nga e hëna në të shtunë, ka një treg.

Ky shesh është quajtur kështu sepse deri në shekullin e XNUMX-të në vendin e saj ndodhej një livadh lulesh. Ajo u ndërtua sepse duhej të bëhej një vend kalimi për njerëz të shquar dhe të fuqishëm, pasi që afër saj u ndërtuan ndërtesa të rëndësishme.

Geto hebraike

Nga 1555 deri në shekullin e XNUMX-të, hebrenjtë ishin të izoluar në këtë lagje, gjë që çoi në grumbullimin e shtëpive. Restorantet e saj janë të njohura i drejtë dhe Burimi i Breshkave.

Në kufi është Plaza Largo di Torre Argjentinë, vendi ku u vra Julius Caesar në 44 para Krishtit Gjithashtu, në këtë shesh gjejmë eshtrat e Teatrit të Pompey dhe katër tempujve Romakë Republikanë.

Palatino

Hillshtë kodra më qendrore dhe një nga pjesët më të vjetra. Sipas legjendës, këtu është shpella e ujkut që thithi Romulin dhe Remusin. Ruhen disa shtëpi të klasës së lartë të Perandorisë Romake, siç është ajo e Oktavio Augustos.

Një kodër tjetër është ajo e Monte Sacro, e njohur dhe e vizituar nga Venezuelët, pasi mbi të ushtari Simón Bolívar bëri një betim për lirinë e Venezuelës.

Malet

Zona e preferuar nga të rinjtë. Isshtë plot me galeri arti dhe punëtori artizanale. Në të, bie në sy Bazilika e Kryetarit të Bashkisë Santa María dhe ajo e San Pedro Advíncula.

Konsiderohet lagjja e parë o rione nga Roma. Emri i saj është për shkak të faktit se në kohërat antike katër kodra të ndryshme ishin brenda territorit të saj, të cilat në italisht thuhen monty.

Rrethinat

Shtë e nevojshme të kaloni ditë të mjaftueshme në Romë për ta njohur atë thellësisht. Sidoqoftë, nëse keni kohë, mund të përfitoni nga rasti të vizitoni pika të tjera interesante në Itali.

Vetëm 25 kilometra nga kryeqyteti ndodhet Tivoli, ku gjejmë Villa Adriana, e cila i përkiste Hadrianit dhe ishte vila më e madhe nga të gjitha ato që kishin perandorët. Një destinacion tjetër afër është Civitavecchia, i cili zgjat një orë me tren.

Nëse doni të shkoni më tej, ka një mori turnesh në të cilat mund të vizitoni qytetet më të shquara italiane: Firence, Venecia, Pisa dhe Pompei. Ka edhe turne që bëjnë një turne në Itali dhe Tokën e Shenjtë (Galile, Jeruzalem, etj.).

Një mundësi tjetër është të kaloni ditën në Naples. Nga stacioni Kushtet Nisen trenat për të arritur më pak se dy orë. Në këtë mënyrë, ju mund të përfitoni nga rasti të vizitoni edhe ishullin e Kaprit.

Një alternativë tjetër është ajo e Reggio Calabria. Udhëtimi me tren është të paktën pesë orë, pasi distanca midis Romës dhe këtij qyteti bregdetar është 700 kilometra.

Nëse keni ardhur nga larg dhe doni të përfitoni nga qëndrimi juaj për të njohur më mirë Mesdheun, një vend afër është Greqia. Nga Roma atje fluturime të lira drejt Athinës, Selanikut dhe Kretës, ndër destinacione të tjera.

Itineraret

Në varësi të kohës që do të kaloni në qytet, keni disa mundësi ose të tjera. Nëse do të jeni një fundjavë prej dy ose tre ditësh, këshilla jonë është që të vizitoni 10 vendet thelbësore për të cilat kemi folur më lart.

Nëse do të qëndroni pesë ose gjashtë ditë në qytet, mund të bëni diçka më ndryshe, siç është vizita në katakombet. Nëse keni më shumë se një javë, bëni një ekskursion rreth Romës.

Nga ana tjetër, nëse jeni nga anije lundrimi Dhe ju do të kaloni vetëm disa orë në qytet, pastaj merrni një autobus turistik për të ditur gjërat më të rëndësishme, të cilat do t'ju marrin vetëm një mëngjes ose pasdite.

Në varësi të shijes tuaj, ju gjithashtu mund të organizoni një itinerar më specifik. Adhuruesit e historisë e kanë të lehtë, pasi një turne në qendrën urbane ju lejon të shihni bizhuteritë më të rëndësishme arkitektonike.

Roma vizitohet gjithashtu nga praktikuesit e turizmi fetar. Nëse kjo është çështja juaj, këto janë kishat më të rëndësishme në qytet:

 • Bazilika e Santa Maria la Kryetarit
 • Bazilika e Shën Pjetrit
 • Bazilika e San Clemente
 • Bazilika e Shën Mërisë së Engjëjve dhe të Dëshmorëve
 • Bazilika e Shën Palit Jashtë Mureve
 • Bazilika e Shën Gjonit

Nëse ajo që ju përshtatet është turizmi alternativ dhe ju doni të bëni një itinerar tjetër, në Romë ndërtesat moderne janë me bollëk. Midis tyre, spikat Maxxi, Muzeu Kombëtar i Artit i shekullit XXI. Gjithashtu, ju mund të shihni mbishkrime de MURo, Muzeu i Artit Urban dhe ato të lagjeve Torpignattara dhe Ostiense.

Isshtë gjithashtu e mundur të njihni zonat më të qëndrueshme të qytetit, parqet e tij. Ka shumë kopshte me përgjegjësi mjedisore. Ato që bien më shumë në sy janë këto:

 • Villa Borghese
 • Vila Ada
 • Vila Torlonia
 • Vila Pamfili
 • Villa Clemontana

Si të arrini

Siç thuhet, të gjitha rrugët çojnë në Romë, kështu që ju mund të udhëtoni në qytet me mjete të ndryshme. Nuk këshillohet të shkoni me makinë, pasi qendra është e kufizuar në banorë dhe është e vështirë të parkohet, përveç nëse e bëni atë në periferi.

Nëse keni ndërmend të hyni brenda celular shtëpije, kryeqyteti ka zona të ndryshme parkimi dhe kampe, të lidhura me qendrën turistike me transport publik. Nëse vini me tren nga një qytet tjetër, do të arrini në stacion Kushtet, e lidhur në mënyrë të përkryer me pjesën tjetër të qytetit.

Po kështu, Roma ka dy aeroporte: Aeroporti Ndërkombëtar Leonardo da Vinci, i njohur si Fiumicino, dhe Giovanni Battista Pastine ose Campino Aeroporti, ku mbërrijnë kompanitë Me kosto të ulët si Ryanair.

Nëse jeni nga España, një numër i mirë i qyteteve kanë fluturime direkte. Midis tyre gjejmë Madrid, Alicante, Barcelona dhe Valencia. Nga të tjerët si Sevilla ose Zaragoza, ndonjëherë është e nevojshme të transferohet.

Nga Amerika e Jugut, në varësi të vendit, mund të gjejmë fluturime të drejtpërdrejta, siç është rasti nga Buenos Aires (Argjentinë), ose fluturime me një ndalesë, të tilla si nga Montevideo (Uruguai).

Shumica e anijeve të lundrimit që kalojnë përmes Italisë, midis të cilave dallohen ato të kompanisë Grimaldi, ndalojnë në Civitavecchia. Siç e kemi thënë tashmë, opsioni më i mirë për të shkuar nga porti në Romë është të marrësh një tren në stacion Kushtet, megjithëse opsioni i autobusit është gjithashtu i disponueshëm.

Kur të udhëtosh

Roma mburret me një klimë mesdhetare. Temperaturat më të buta ndodhin në pranverë dhe vjeshtë. Megjithatë, në këtë kohë ka shumë shirat. Disa plane për ditët me shi janë të vizitoni një treg të mbuluar si Eataly, blej në Galeria Alberto Sordi ose hyni në një muze.

Dimri është i butë, megjithëse herë pas here ndodhin ndryshime ekstreme dhe bora. Gjithashtu, erërat e forta janë të zakonshme. Prandaj, duhet të vishni veshje të ngrohta, si dhe këpucë të rehatshme dhe izoluese.

Sa i përket verës, është e nxehtë, por shumë e lagësht. Bestshtë më mirë të vishni rroba të freskëta, por mbani në mend se për të hyrë në Vatikan ekziston një kod special veshje Mos harroni të keni ujë në dorë për t’u hidratuar.

Prandaj, muajt më të mirë për të vizituar Romën janë maji, qershori, shtatori dhe tetori, pasi temperaturat janë të buta dhe nuk ka aq shumë turistë sa në korrik dhe gusht. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga disa festa, të tilla si Pashkët dhe Krishtlindjet, për të shijuar qytetin me një atmosferë të veçantë.

Ky artikull është ndarë 54 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: