Turizmi në Pragë rritet çdo vit për shkak të bukurisë së atraksioneve të tij. Këtu do të gjeni një udhëzues udhëtimi për të njohur të gjitha aspektet e kryeqytetit të Republikës Çeke, të njohur si "qyteti i njëqind kullave": rekomandimet, vendet turistike, udhëtimet me fëmijë, etj.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Përmbledhje

Praga është kryeqyteti i Republikës Çeke, një vend që deri në vitin 1993 ishte pjesë, së bashku me Sllovakinë, të Çekosllovakisë. Gjatë historisë së saj, ajo i ka nënshtruar Mbretërisë së Bohemisë, Perandorisë Austro-Hungareze dhe deri në vitin 1989 Bashkimit Sovjetik. Inshtë në 2004 kur hyn në Bashkimin Evropian.Vendi është i vendosur në Evropën Qendrore, midis Gjermanisë, Polonisë, Sllovakisë dhe Hungarisë. Brenda Republikës Çeke (ose Republikës Çeke), Praga ndodhet pak në verilindje, duke u vendosur praktikisht në qendër.

Pavarësisht se është në Bashkimin Evropian, monedha zyrtare e vendit është ende kurora Çeke. Sidoqoftë, mund të udhëtoni me euro, pasi në Pragë do të gjeni shumë shtëpi këmbimi dhe madje disa dyqane turistike i pranojnë ato.

Nëse vendosni të shkëmbeni para në qytet, duhet të shkoni vetëm në shtëpi zyrtare këmbimi dhe jo për ta bërë atë në rrugë, pasi ndonjëherë ka mashtrime për turistët për shkak të keqinformimit të tyre.

Në Pragë gjejmë pesë zyra turistike. Dy prej tyre janë të vendosura në aeroport dhe tre të tjerët në qendër të qytetit. Më e lehtë për t’u gjetur është ajo që gjendet në Sheshin e Qytetit të Vjetër (Staroměstské náměstí, 1).

Për sa i përket kostos, Republika Çeke nuk është një vend i shtrenjtë, megjithëse Praga ka çmime më të larta për shkak të turizmit. Akoma, ato janë çmime shumë të mira krahasuar me qytetet e tjera evropiane.

Nëse do të kaloni tre ose katër ditë në qytet dhe nuk dini sa para të sillni, 150-200 € për person janë të mjaftueshme, pavarësisht nga akomodimi.

Shumë njerëz vendosin të bëjnë një udhëtim të kombinuar midis disa qyteteve. Më e popullarizuara është qarku midis Praga, Vjena dhe Budapesti, duke qenë në gjendje të shtoni Zagrebin ose Cyrihun në këtë turne. Ju mund të gjeni shumë oferta në Internet.

Possibleshtë e mundur të udhëtosh me lehtësi nga qytetet gjermane si Berlini, Frankfurti ose Insbruku falë trenit dhe autobusit. Një tjetër mundësi është të bëni një udhëtim të organizuar midis Pragës, Varshavës dhe Wroclawit, madje edhe një turne madhështor në Evropë që përfshin gjithashtu qytete italiane si Firence ose Roma.

Opinionet e turistëve që tashmë kanë vizituar Pragën janë zakonisht shumë pozitive falë shërbimeve të mundësuara për udhëtarët dhe çmimeve të qytetit. Përveç kësaj, të gjithë thonë se janë të mahnitur me bukurinë e saj.

Sidoqoftë, vizita në këtë qytet ka disa pengesa, siç është mbipopullimi i turizmit, i cili është i përqendruar në një zonë relativisht të vogël, një fakt që mund të jetë paksa dërrmues në sezonin e lartë.

Nëse po kërkoni të mësoni rreth këtij qyteti nga Spanja, në Madrid Ekziston një zyrë turistike e Republikës Çeke në Avenida de Pío XII, 22. Në Barcelona Nuk ka asnjë qendër informacioni, por ekziston Konsullata, e cila ndodhet në 50, Travessera de Gràcia.

Remarkshtë jashtëzakonisht e lehtë për të gjetur rrugën tuaj rreth Pragës, pasi ajo është e ndarë në dy nga lumi Vltava. Në këtë hartë turistike mund të shihni rrethet e ndryshme të qytetit, si dhe atraksionet kryesore.

Kërkesat dhe dokumentacioni

Nëse jeni nga një vend që i përket Bashkimit Evropian, të tilla si Spanja ose Portugalia, për të udhëtuar në Pragë do t'ju duhet vetëm një dokument identifikimi, domethënë, DNI, NIE ose pasaportë.

Kërkohet nga shumë vende të tjera pasaporte, dhe nëse qëndrimi do të jetë më pak se 90 ditë, viza nuk është e nevojshme. Këto vende përfshijnë Meksikën, Venezuelën, Kilin, Kolumbinë dhe Argjentinën.

Fëmijët dhe foshnjat mund të udhëtojnë në vend, por ata duhet të kenë dokumentacionin e tyre. Nëse të miturit nuk shoqërohen nga prindërit e tyre dhe nuk kanë një pasaportë, ata duhet të mbajnë një autorizim që është zyrtarizuar me autoritetet.

udhëtimi me qen, ai duhet të ketë një pasaportë veterinare ku thuhet se ai është vaksinuar kundër tërbimit midis një muaji dhe një viti para udhëtimit, si dhe një çip ose tatuazh identifikues.

Praga është një qytet i mirë për t’u vizituar me qen, pasi ata mund të përdorin transportin publik. Përveç kësaj, ata janë të mirëpritur në një numër të madh të institucioneve, ku madje do të shërbehet me ujë, dhe është e lehtë të gjesh një hotel manar-miqësore.

Kur të shkojmë

Koha më e mirë për të shkuar në Pragë është në pranverë, një kohë kur klima fillon të përmirësohet dhe pemët dhe bimët të lulëzojnë. Përveç kësaj, në mars ata fillojnë të vendosin tregjet e Pashkëve.

Fundi i verës, veçanërisht shtatori, është gjithashtu një mundësi e shkëlqyer, pasi ka më shumë atraksione të hapura, të tilla si Kopshtet e Kalasë. Korriku dhe gushti duhet të shmangen, muaj kur qyteti është i mbushur me turistë.

Nëse udhëtoni në dhjetor, mund të shijoni një festë të veçantë të Krishtlindjeve ose Vitit të Ri, pasi Praga ka një atmosferë shumë të mirë në atë kohë. Janari dhe Shkurti janë muaj shumë të ftohtë, pasi në dimër zakonisht bie borë dhe temperaturat janë shumë të ulëta.

Turistët zakonisht përfitojnë nga pushimet për të vizituar qytetin, kështu që në data të tilla si festat e majit ose nëntorit, udhëtimi vetë është më i vështirë, pasi çmimet e fluturimeve dhe hoteleve priren të rriten.

Çfarë të shohim dhe të bëjmë

Praga shquhet për arkitekturën e saj dhe hijeshinë e lagjeve të ndryshme. 10 më të mirët e këndeve më të mira dhe vendet më të vizituara janë:

Sheshi i Qytetit të Vjetër

Shtë qendra e qytetit. Në ndërtesën e Old Town Hall ndodhet Ora Astronomike, në të cilën vizitorët mblidhen çdo orë për të parë shfaqjen që ajo interpreton.

Shtë vendi i preferuar për turistët, ku vendoset një treg në raste të veçanta, të tilla si Krishtlindjet dhe Pashkët.

Ura e Carlos

Bridgeshtë ura më e vjetër në Pragë dhe ka një gjatësi prej 516 metrash. Isshtë zbukuruar nga jo më pak se tridhjetë skulptura, kështu që mund të konsiderohet si një muze i vërtetë në ajër të hapur.

Kalaja e Pragës

Konsiderohet si kalaja më e madhe në botë. Brenda është Katedralja e San Vito, si dhe Callejón del Oro, vendi ku jetonte shkrimtari Franz Kafka.

Hyrjet kryesore të tij ruhen nga roja zyrtar, i cili ndryshon përbërësit në orë.

Lagja hebraike

Në të njëjtën mënyrë si Sinagoga Spanjolle, spikat varreza hebreje, e cila përqendron rreth 12.000 gurë varresh në një hapësirë ​​të reduktuar ndjeshëm.

Ky rreth ka përjetuar izolim dhe shtypje gjatë gjithë historisë së tij. Sidoqoftë, aktualisht dyqanet më të shtrenjta në qytet janë përqendruar, veçanërisht në Calle Paris.

Sheshi Wenceslas

Shtë qendra e pjesës moderne të qytetit. Gjatësia e saj është e tillë që të duket si një rrugë, dhe ka edhe dy ndalesa të metrosë në të. Këtu ka dyqane, dyqane dhe restorante të përqendruara.

Gjithashtu, në krye të sheshit gjejmë Muzeun Kombëtar, të konsideruar si më të rëndësishmin në vend.

Kulla e pluhurit

Kjo kullë e stilit gotik është ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe ndan qytetin e vjetër nga qyteti i ri. Ai e merr këtë emër sepse në shekullin e XNUMX-të u përdor si depozitë për barutin.

Lagja Malá Strana

E vendosur në rrëzë të Kalasë, ajo përbëhet nga pallate të ruajtura mirë dhe shtëpi të vjetra. Për të arritur tek ajo nga qendra historike, duhet të kaloni urën Charles.

Në këtë zonë është rrugica më e ngushtë në qytet, e cila është vetëm 50 centimetra e gjerë. Prandaj, për të shmangur përplasjet midis njerëzve, ka një semafor në çdo hap.Shtëpia e vallëzimit

Ajo zë vendin e një ndërtese të shkatërruar gjatë një bombardimi në Luftën e Dytë Botërore. U dha ai emër, që në spanjisht do të thotë "Ndërtesa e vallëzimit", sepse dizajni i tij është frymëzuar nga dy valltarë.

Mali Petřín

Ky vend mund të arrihet në rreth 10 minuta me tramvaj nga qendra e qytetit. Shtë një kodër që mund të ngjitet si në këmbë ashtu edhe me teleferik.

Në majë të saj është Kulla Petřín, e cila të kujton Kullën Eiffel. Nga maja e tij ka pamje të mrekullueshme të qytetit.

rudolfinum

Isshtë një ndërtesë e madhe neo-Rilindjeje dhe auditori më i madh dhe më i rëndësishëm në vend, ku mbahen koncerte të muzikës klasike çdo ditë. Një auditor tjetër i rëndësishëm është Teatri Kombëtar.

Atraksione të tjera

Alsoshtë gjithashtu e mundur të bëhet një turizëm aventureske, pasi ka turne të shumta me biçikleta në qytet. Në rrethinat e tij do të keni gjithashtu mundësinë e hipjes në një tullumbace dhe madje drejtimin e një avioni të vogël.

Për ata që preferojnë turizmin alternativ, skulpturat e artistit David Černý janë të shpërndara në të gjithë qytetin, të cilat kanë tema të diskutueshme dhe nuk lënë askënd indiferent. Nëse ju pëlqejnë mbishkrimet, muri i John Lennon është vendi juaj.

Përkundër faktit se shumica e popullsisë Çeke është ateiste, turizmi fetar ka një hapësirë ​​të rëndësishme në qytet, pasi në Kishën e Santa María de la Victoria ekziston figura e Jezusit Foshnjë të Pragës, e cila njihet në nivelin botë.

Ka disa vende afër Pragës që ia vlen të vizitohen, të tilla si Cesky Krumlov, Karlovy Vary, Kutna Hora ose Pilsen. Zgjedhjet më të mira për të arritur atje janë treni ose autobusët e agjencisë Agjencia e Studentëve. Të dy alternativat pretendojnë të jenë të lira dhe të përpikta.

Itineraret

Ka shumë autobusë turistikë, shumica me sistem kërcim kërcimi, nga të cilat mund të hipni dhe të dilni sa herë që dëshironi. Ato janë të pajisura me udhëzues audio në spanjisht.

Gjithashtu, opsioni më i mirë nëse do të kaloni një fundjavë prej 2 ose 3 ditësh është të vizitoni vendet që kemi renditur më sipër. Në mbrëmje, ju mund të pini një pije në një nga vendet e shumta të xhazit ose të provoni një nga birrat tipike Çeke të ofruara nga baret e qytetit.

Nëse do të jeni 4 ditë ose më shumë, idealja është të shtoni një ekskursion në një vend afër. Më të vizituarat janë Karlovy Vary, një qytet spa i njohur për burimet e tij dhe Cesky Krumlov, një qytet i vogël përrallë.

Planet më romantike për të bërë si çift janë të bësh një Turne me varkë pranë Vltava, ku mund edhe të darkoni, ngjituni në Kullën Petřín për të shijuar pamjet dhe për të marrë pjesë në një koncert apo opera.

Këndi i preferuar për adoleshentët është muri i John Lennon, pasi lejohet të shkruhet dhe pikturohet. Për të vegjlit, ju mund të gjeni Isla de los Niños në lumë, i pajisur me terrene lojrash dhe ambiente sportive.

Gjithashtu, nëse doni të merrni pjesë në një shfaqje me të gjithë familjen, ju rekomandojmë që të shihni një Teatri i Zi, në të cilën ata luajnë me dritën dhe hijen për të krijuar efekte të pabesueshme.

Shumica e turistëve që vendosin të udhëtojnë në Pragë janë mbi 55 vjeç. Për ta ka edhe një numër të mirë të aktiviteteve, si dhe Udhëzime turistike që u tregojnë vizitorëve më të mirën e qytetit.

Si të arrini

Për shkak të mundësive të ndryshme që ofrohen, është e mundshme të udhëtosh lirë për të arritur këtë destinacion. Mjeti më i rehatshëm i transportit për të lëvizur është aeroplani.

Nga Spanja linjat ajrore kryesore që fluturojnë për në Pragë janë Ryanair, Iberia dhe Vueling. nga Barcelona o Madrid ka fluturime pa peshore. Nga qytete të tjera si Valencia është e nevojshme të bëhet një ndalesë.

Shumica e vendeve të Amerikë Jugore ata kanë fluturime për në këtë destinacion, por edhe me ndalesa. Mund të gjejmë oferta tërheqëse fluturimi gjithëpërfshirëse + hoteli në agjenci të ndryshme udhëtimesh.

Nëse jeni në një nga vendet fqinje, të tilla si Gjermania ose Austria, mund të arrini në qytet me tren. Gjithashtu, nëse planifikoni të vizitoni disa vende evropiane me këtë mjet, është më mirë të përdorni Interrail.

Rrugët lidhin të gjitha pjesët e vendit, por ato nuk janë në gjendje të mirë nëse i krahasojmë me ato të vendeve të tjera. Nga ana tjetër, nëse mbërrini me makinë, duhet të dini se shpejtësia maksimale në autostradat e vendit është 130 km / orë.

Për ata që janë mësuar të udhëtojnë me automjet, atje është e zakonshme t'i parkosh diku kamping o autokampi, vendet ku mund të parkoni dhe që gjithashtu kanë shërbime të ndryshme.

Ku të hani

Në këtë destinacion do të gjeni shumë mundësi ku të hani. Nga restorantet tradicionale Çeke te zinxhirët më të njohur të ushqimit, përmes institucioneve në të gjithë botën, duke nxjerrë në pah Japonezët.

Vendet në qendrën historike janë më turistike. Megjithëse nuk janë mësuar të kenë çmime abuzive, ekziston mjaft ndryshim me restorantet që janë më larg tërheqjeve të mëdha.

Disa nga pjatat më tipike janë gulash, nyja dhe rosa, të gjitha të shoqëruara me salcë dhe petka, një lloj topa brumi i gatuar i bërë nga miell, bukë ose patate.

Sweetmbëlsira që do të gjeni në një numër të madh të institucioneve në qendër quhet Trdelnik, e cila bëhet me miell dhe piqet mbi zjarr. Mund të shërbehet me sheqer, çokollatë, akullore ose fruta.

Ju nuk mund të largoheni nga Praga pa provuar të famshmen e saj birrë. Republika Çeke është vendi që konsumon më shumë këtë pije në botë, kështu që turizmi i birrës nuk mbetet shumë mbrapa. Disa restorante madje i bëjnë të tyret.

Veshje të përshtatshme

Veshja e përshtatshme për të udhëtuar në këtë zonë varet nga koha e vitit në të cilin e bëjmë. Cilado qoftë stina, këshillohet të sillni një çadër ose një mushama, pasi kur bie shi ka tendencë ta bëjë këtë me intensitet.

Në korrik dhe gusht është zakonisht nxehtë, prandaj këshillohet të vishni rroba të freskëta, por gjithmonë me këpucë të rehatshme, pasi që i gjithë qyteti i vjetër i Pragës është për këmbësorë dhe zakonisht ka shumë ecje.

Në muajt e dimrit duhet të vishen Veshje termike ose izolim nga i ftohti, si dhe doreza, shall dhe kapelë, pasi temperatura mesatare gjatë kësaj periudhe është zero gradë.

Në pranverë dhe vjeshtë temperaturat janë më të moderuara, por veshja zakonisht është thelbësore. Për më tepër, ato janë stinët më të reshura, kështu që ka të ngjarë që gjatë udhëtimit të bjerë shi.

Gjuhë

Gjuha zyrtare e vendit është Çekishtja. Për fat të mirë, në vendet turistike të Pragës ata komunikojnë me turistë zakonisht në Anglisht. Nëse largohemi nga zona turistike, është më e vështirë të komunikosh.

Isshtë gjithashtu e mundur të udhëtosh në Pragë pa ditur anglisht, pasi për shkak të numrit të turistëve nga Amerika Latine dhe Spanja, në disa dyqane dhe restorante ata dinë spanjisht ose kanë një menu në këtë gjuhë.

Disa fraza të dobishme në anglisht për t'u përdorur gjatë udhëtimit janë:

  • ¿Cuánto cuesta?: Sa kushton?
  • Ju mund të ndihmoni mua?: A mund te me ndihmosh?
  • Falënderim: Faleminderit
  • Ku është tualeti?: Ku eshte tualeti?
  • Ku eshte ….?: Ku është….?

Çekishtja është një gjuhë e komplikuar dhe e vështirë për tu shqiptuar. Nëse akoma doni ta provoni, disa nga fjalët më të lehta janë hola (tani), ju lutem (prozim) Dhe falënderim (falënderim).

Ky artikull është ndarë 77 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: