Parisi është kryeqyteti i Francës dhe një nga qytetet më të njohura për të udhëtuar për turistë nga e gjithë bota. Këtu do të gjeni një udhëzues të plotë turistik në Spanjisht me gjërat e domosdoshme për udhëtimin tuaj: akomodimin, restorantet, lagjet, vendet kryesore turistike dhe shumë më tepër.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Përmbledhje

Parisi, kryeqyteti i Francës, është qyteti me numrin më të madh të banorëve në vend. Kryqëzuar nga Lumi Seine, ka një vendndodhje të privilegjuar në veri të Francës. Pjesa e saj më e vjetër përbëhet nga dy ishuj: Ile Saint-Louis dhe Ile de la Cité.Njihet me pseudonimin "Qyteti i Dritës" (në frëngjisht, Ville Lumière) për shkak të famës së saj si një qendër e arteve dhe edukimit brenda kontinentit Evropian, dhe gjithashtu për të qenë një nga të parët që ka ndriçim të gjerë urban.

L shifrat e turizmit në vit në Paris janë vazhdimisht ndër më të lartat, së bashku me kryeqytetet kryesore botërore si Londër o NY. Mesatarja vjetore e vizitorëve të huaj është 15,5 milion.

Shumica dërrmuese e turistëve vijnë nga Evropa, veçanërisht Mbretëria e Bashkuar, e ndjekur nga Amerikanët, Gjermanët dhe Italianët. Nga ana tjetër, aziatikët gjithashtu zgjedhin Parisin si destinacionin e tyre të pushimeve, veçanërisht turistët japonezë dhe kinezë.

Përveç kësaj, që nga shtatori 2014, hotelet në Paris kanë akuzuar një taksa turistike prej 2 € për person dhe natën. Ajo ka për qëllim të financojë rrjetin metropolitane të qytetit.

Lagjet kryesore

Parisi është i ndarë në një total prej 20 rrethesh komunale rretheve. Numri i secilit rreth tregohet me dy shifrat e fundit të kodeve postare të qytetit dhe ato zakonisht shkruhen me numra romakë, domethënë nga I në XX.

mjedis Ne rekomandojmë të vizitoni Pallatin e Versajës, Kalanë e Fontainebleu, Mont Saint-Michel, Kalanë e Cheverny ose fshatin e vogël Trouville-sur-Mer.

Sidoqoftë, ka një seri lagjesh me rëndësi dhe interes të veçantë për turistët e huaj. Këto janë:

Lagja Latine

Emri i saj i detyrohet origjinës së saj në Mesjetë, kur ishte zona ku flitej latinisht. Shtë një nga zonat kryesore të jetës së natës. Këtu janë Pallati dhe Kopshtet e Luksemburgut dhe libraria popullore Shekspiri dhe Kompania.

Montparnasse

Këtu janë Katakombat e famshme të Parisit, Varrezat Montparnasse dhe Kulla Montparnasse. Isshtë një zonë banimi dhe komerciale mbi të gjitha. Ndodhet në bregun e majtë të lumit Seine, posaçërisht midis Bulevardit të Montparnasse dhe Bulevardit Raspail.

Isshtë një zonë e njohur për baret dhe kafenetë e saj, si dhe numrin e lartë të restoranteve të specializuar në ushqimin Breton.

Montmartre

Shtë një nga lagjet më kulturore në Paris, me Zemra e shenjtë dhe Moulin Rouge, ndër të tjera, si atraksionet kryesore turistike.

Bazilika e Zemrës së Shenjtë është një tjetër nga pikat kryesore që nuk mund të humbasë në itinerarin tuaj. Në thirrjen franceze Basilique du Sacré-Cœur, është një nga tempujt më të rëndësishëm fetarë në Francë. Isshtë kushtuar Zemrës së Shenjtë të Jezusit. Arkitektura e saj është e frymëzuar nga të dy stilet bizantine dhe romake.

Dele de la Cité

Këtu ndodhi themelimi zyrtar i Parisit si qytet. Kjo lagje është shtëpia e atraksioneve të rëndësishme të tilla si Katedralja Notre Dame, Le Conciergerie dhe Sainte Chapelle, si dhe restorantet dhe kafenetë kryesore.

Trocadero

Shtë vendi që strehon kullën e pagabueshme Eiffel dhe kopshtin Champ de Mars, nga të cilat mund të bëni fotot më të mira të kullës. Spaceshtë hapësira më e madhe urbane në qytet.

Kopshtet Trocadero janë një nga vendet më të frekuentuara nga turistët. Stili i tij anglez i përbërë nga disa lloje pemësh (midis tyre, ahu dhe gështenja), përveç pamjeve të shkëlqyera që mund të shijohen prej tyre, i bëjnë ato një vend ideal për të ndaluar dhe rimbushur.

Butte aux Cailles

Nëse ajo që dëshironi është të njihni anën më alternative dhe bohem të Parisit, lagjja Butte Aux Cailles është plot me artistë të rrugës, të rinj me stil hipsters dhe, në përgjithësi, një ajër i cilësisë së mirë. Rrugët e rekomanduara janë: Rue Daviel, Rue des Cinq Diamants dhe Place Paul Verlainn.

gastronom

Në Paris, si kryeqyteti francez, mund të gjesh një gamë të gjerë të produkteve gastronomike, lokale dhe të importuara nga secili prej rajoneve të tij.

Ushqimet kryesore tipike të Francës janë:

 • Rrëfimi i rosës: mishi i rosës i përzier me hudhër dhe kripë. Merret pasi e keni lënë të pushojë në frigorifer për 36 orë.
 • Coq Au Vin: pule e shoqeruar me perime te ndryshme, dafine dhe vere.
 • ratatouille: perime të ndryshme të skuqura dhe të shërbyera në të njëjtën pjatë.
 • Quenelle: makarona bollgur të përziera me qumësht, vezë dhe miell, dhe të shoqëruara me mish viçi ose shpendësh. Shërbehet me salcë béchamel.

Për dashamirët e djathë, Franca ka një larmi thuajse të pafund djathërash: kamembert, roquefort, brie, vieux boulogne ... Këto janë vetëm disa nga më të rëndësishmet, por pa dyshim që në Paris mund të shijoni sa më shumë lloje të dëshironi.

Nga ana tjetër, ëmbëlsira është një tjetër nga specialitetet e Kuzhina Franceze. crepes Ata janë ndoshta ëmbëlsira më e njohur ndërkombëtarisht, por në qytetin e dritës do të gjeni edhe shijshme të tjera si:

 • Macarons- Biskota me shumë ngjyra, me shumë aromë të bëra me të bardhën e vezës, bajamet e bluara dhe sheqerin.
 • Tarte tatin: byrek me mollë në të cilën copat janë karamelizuar me sheqer dhe gjalpë.
 • financierët: ëmbëlsira që zakonisht merren për të shoqëruar çajin.
 • Dhimbje d'épices: Isshtë një version i ngjashëm me kek me xhenxhefil në të cilin shtohet një sasi e madhe e mjaltit dhe erëza, sidomos anise dhe xhenxhefil.

Nëse dëshironi të shijoni bukët ose pastiçeritë e tyre tipike, duhet të dini se në të gjithë qytetin ka më shumë se 350.000 furra buke dhe pastiçeri. Më të famshmet janë ato të përmendura më poshtë: Laurea, i famshëm për makaronët e tij; Pierre Herme o Pàtisserie des Rèves, specialiteti i të cilave është ëmbëlsira Shën Honoré o Paris Brest.

Ku të flemë

Gjetja e akomodimit në Paris është një detyrë e thjeshtë nëse planifikoni përpara. Opsionet janë të ndryshme, megjithëse në përgjithësi rekomandohet të qëndroni në hotele. Sidoqoftë, ka mundësi të tjera me kosto të ulët rekomandohet shumë veçanërisht nëse jeni duke udhëtuar si familje.

Hotelet më të lira janë të vendosura rreth Aeroporti Charles De Gaulle, ndodhet 25 km në verilindje të Parisit. Shumica janë të lidhura shumë mirë me qendrën, ose me metro ose taksi. Në këtë zonë, çmimi i dhomës është rreth 33 euro për një natë.

Nëse ajo që kërkoni është një zonë më qendrore, zona e Champs Elysees Rekomandohet shumë dhe ka disa hotele dhe apartamente, si kategori standarde ashtu edhe luksoze. Në këtë zonë, çmimet janë disi më të larta, me një mesatare prej 45 € / natë në një dhomë dyshe.

Shumica e hoteleve të vendosura në qendër të Parisit kanë një restorant dhe kafene dhe janë shumë mirë të lidhura me atraksionet kryesore turistike të qytetit si me autobus dhe metro. Mëngjesi dhe darka janë zakonisht në stilin shuplakë.

Ka edhe disa hostele që kanë mendime shumë të mira nga përdoruesit që kanë qëndruar atje më parë. Bujtina e Regent, Hotel perfekt o 3 Rosat janë shembuj të mirë të tij. Me një çmim mesatar prej rreth 23 euro për një natë, ato janë një mundësi ideale për të rinjtë.

Ku të hani

Parisi është një qytet ideal për turizmin gastronomik. Sidoqoftë, duhet të keni parasysh se ekzistojnë tre lloje restorantesh në kryeqytetin francez, varësisht nga lloji i ushqimit që dëshironi të shijoni:

 • BarishteAto shërbejnë vaktet jo aq të hollësishme sa në restorante. Ata zakonisht janë të hapur 24 orë në ditë.
 • Dyqanet e kafesë: ideal për të ndaluar dhe pirë kafe, çaj ose një meze të lehtë.
 • bistrot: janë restorante të vegjël me atmosferë familjare. Ata kanë një menu ditore, e cila është e shkruar në një dërrasë të zezë ose poster në hyrje të lokaleve. Çmimet janë më të lira (nga 11 €).
 • Restorante tradicionale: i specializuar në shërbim pjatat tipike të Francës, duke përfshirë ushqime tradicionale nga rajone të tjera franceze. Çmimet janë mesatarisht rreth 25-50 €.

Fabrikat më të njohura janë Cik, Tilsit y pente douce. Avantazhi kryesor i secilit prej tyre është se ata janë në zona shumë qendrore: lagjja Saint Germain, Champs Elysees dhe zona pranë kishës Sacré-Coeur.

Sa për restorantet tradicionale, në Kordoni Ju do të gjeni ushqim shumë të larmishëm dhe vëmendje të patëmetë, me çmime mjaft të volitshme (midis 19 dhe 25 euro për person). Në goumard Ata janë specialistë të karavidheve Breton dhe gocave me karpacio nëse ju pëlqen ushqimi i detit.Jeta e natës

Oferta e argëtimit dhe jetës së natës është një nga më të ndryshmet në Evropë dhe përshtatet për të gjitha shijet. Pubet, kafenetë dhe diskotekat kryesore shpërndahen në lagjet më të rëndësishme.

Ne lagje saint germain, konkretisht në Bulevardin Saint Germain, ju mund të gjeni ambientet më moderne. Shtë një rast i mirë për tu përzier me parisianët.

Nëse ato që po kërkoni janë vende për një audiencë më të re, atëherë ne rekomandojmë që të lëvizni midis Marais dhe Bastille, veçanërisht në zonën e rue de Roquette. Në Opera dhe Palais Royal, vendet zakonisht mbyllen në orët e para të mëngjesit.

Zona më elegante për të dalë ndodhet në Champs Elysées dhe Trocadero, me vendet VIP që synojnë më shumë njerëz të zgjedhur.

Nga ana tjetër, në zonën e Montmarte mund të gjeni një atmosferë më liberale dhe alternative, me një gamë të gjerë shfaqjesh nga kabare përqendruar në një audiencë të rritur.

Si të lëvizësh

Ka shumë mundësi në dispozicion për të lëvizur nëpër kryeqytetin francez. Metro Zakonisht është opsioni i preferuar si për turistët ashtu edhe për parizianët, pasi që është mënyra më e shpejtë dhe më komode. Orët janë nga 5:30 në 1:00 nga e hëna deri të enjten, dhe deri në 2:00 të premteve dhe të shtunave.

Për të autobus, Parisi ka më shumë se 60 linja ditore dhe 40 të tjera natën. Një nga avantazhet kryesore të tij është se ju mund të shihni peisazhin urban ndërsa lëvizim në destinacionin tonë. Shumë linja kalojnë nëpër qytetin e vjetër ose në kalatat e Senës.

Orari i autobusëve ndryshon sipas linjës, megjithëse ato zakonisht drejtohen nga ora 7:00 deri në 20:30. Sidoqoftë, ato kryesore mund të jenë në dispozicion deri në orën 00:30. Thirren autobusët e natës noctilien dhe veprojnë nga ora 00:30 deri në 7:00 të mëngjesit.

Parisi gjithashtu ka disa autobusët turistikë menaxhohet nga disa kompani. Një nga më të njohurit është Paris Open Tour, të verdhë dhe blu. Avantazhi kryesor është se ju mund të shkoni lart e poshtë sa herë që dëshironi, ndërsa bileta është e vlefshme. Çmimi për një ditë për të rriturit është 32 € dhe për dy ditë 36 €.

Një tjetër mundësi shumë e rekomanduar është lëvizja me biçikletë. Shtegu i biçikletave në Paris përfshin 300 kilometra. Ju mund të shijoni kryeqytetin e Francës duke udhëtuar me një biçikletë me qira. Shumë kompani me qira ofrojnë mundësinë e punësimit të një udhëzuesi privat.

RER (Reseau Express Rajonale) Isshtë emri i rrjetit rajonal të trenave, i cili në shumë raste plotëson disa itinerare të metrosë përmes qendrës së qytetit. Rekomandohet të udhëtoni me RER në pika të tilla si Disneyland, Versajë ose aeroporti Charles De Gaulle.

Në varësi të kohëzgjatjes së vizitës tuaj, mund të jeni të interesuar të merrni një Kartë Paris Visite, i cili lejon përdorimin e pakufizuar të transportit publik në Paris. Isshtë në dispozicion për periudha prej 1, 2, 3 ose 5 ditësh nga një çmim prej 11,15 € (ndryshon sipas zonës).

Çfarë të shohim dhe të bëjmë

Nëse qëndrimi juaj në Paris do të jetë vetëm një fundjavë (2-3 ditë), pikat që nuk mund të humbasin në itinerarin tuaj janë ato që ndodhen në zemër të qytetit dhe ofrojnë mundësinë për të bërë turizëm historik në të njëjtën kohë:

 • Muzeu i Luvrit
 • Katakombet e Parisit
 • Moulin Rouge
 • Kulla Eiffel dhe kampioni i Marsit
 • Harku i Triumfit
 • Champs Elysees

Kur vizita tejkalon 4 ditët (udhëtime prej 5, 6 dhe 7 ditësh), diapazoni i mundësive zgjerohet dhe do të kemi më shumë mundësi për të njohur jo vetëm qendrën, por rrethinat e qytetit. Versalles Ndodhet gati 1 orë larg Parisit nga RER dhe është një nga vizitat më të rekomanduara, veçanërisht në pranverë dhe verë.

Për ato familje që udhëtojnë me fëmijë të vegjël, Disneyland Paris Isshtë vendi ideal për të gjithë ju që të shfrytëzoni sa më mirë udhëtimin. E mira është që ndodhet 30 km nga Parisi, kështu që është e mundur të kombinoni turizmin urban dhe të shijoni këtë park temë nëse udhëtimi juaj do të zgjasë të paktën një javë.

I njohur gjithashtu si "qyteti i dashurisë", Parisi është një destinacion ideal për të udhëtuar si çift. Një nga pikat kryesore është e famshmja urë bravash, e njohur si Ura e Arteve ose Ura e Këmbëve Léopold Sédar Senghor, përpara Muzeut D'Orsay, ku mijëra çifte martesash tashmë kanë vulosur dashurinë e tyre. Të bësh një udhëtim romantik me anije në lumin Seine është një tjetër mundësi.

Tifozët e blerjeve mund të shijojnë mbresëlënësen Galeritë Lafayette Haussmann, zona më e madhe tregtare në botën perëndimore dhe qendra kryesore tregtare në Evropë. Një pjesë e madhe e klientelës që merr janë turistë kinezë, të ndjekur nga amerikanët dhe japonezët.

Shije e mirë frëngjisht ose di si Shtë një nga karakteristikat kryesore të produkteve që mund të gjenden në këtë zonë të madhe tregtare. Luksi, veçanërisht në departamentet e parfumerisë dhe aksesorëve, është ajo që do të gjeni. Vlen të vizitohet në Krishtlindje, kur ndriçimi është ndezur dhe një pemë gjigante mbillet në qendër të galerisë, lartësia e së cilës arrin deri në katin e fundit.

Siguri

Disa kanë qenë sulme terroriste që kryeqyteti francez ka vuajtur në shekullin e kaluar. Një nga tragjeditë më të këqija të përjetuara nga parisianët ndodhi në zyrat e seminarit Charlie Hebdo më 7 janar 2015.

Dymbëdhjetë njerëz dhe njëmbëdhjetë të plagosur ishte rezultat i kësaj masakre në të cilën sulmuesit u identifikuan si anëtarë të grupit terrorist Al-Kaeda. Pas katastrofës, njerëz nga e gjithë bota iu bashkuan kauzës në rrjetet sociale dhe media të tjera me frazën Je suis Charlie ("Unë jam Charlie").

Një sulm tjetër ndodhi në nëntor 2015, këtë herë në periferi të Saint-Denis, në duart e disa bombarduesve vetëvrasës. Sulmet u pretenduan më vonë nga organizata xhihadiste Shteti Islamik.

E gjithë kjo, përveç sulmit të Nisë në 14 korrik 2016 ose atë që ndodhi në Belgjikë më 22 mars 2016, kanë nënkuptuar që niveli i sigurinë e qytetarëve në Paris në rrezik të një sulmi tjetër të mundshëm.

Niveli më i lartë i planit është aktualisht në fuqi vigipiroj të sigurisë kombëtare në të gjithë rajonin e Île-de-France (Paris). Kjo nënkupton mbrojtja maksimale dhe masa të jashtëzakonshme të sigurisë në vendet kryesore publike.

Për të gjitha këto arsye, ju mund të vazhdoni të udhëtoni në Paris pa asnjë lloj kufizimi dhe situata që do të gjeni në qytet do të jetë absolutisht normale.

Kur të udhëtosh

Si në shumicën e vendeve evropiane, muajt më të mirë për të vizituar Parisin janë Qershor, Korrik dhe Gusht. Në këtë kohë të vitit klima është më e tolerueshme, me një mesatare prej 25 ° C dhe ditë me diell.

Duhet ta dini se ata janë muajt më të shtrenjtë për të qenë në sezonë të lartë, si dhe periudhat e vitit ku përqendrimi më i madh i turistëve dhe, për këtë arsye, do të ketë më shumë radhë në atraksionet kryesore turistike. Për këtë arsye, ne rekomandojmë të rezervoni bileta në Katakombë ose Kullën Eiffel të paktën një muaj përpara.

Sidoqoftë, nëse preferoni të shijoni atraksionet e saj të ndryshme turistike pa stres ose turma të mëdha, atëherë vjeshta dhe pranvera janë stinët ideale, veçanërisht në tetor-nëntor dhe prill-maj.

Nëse do të vizitoni Parisin në KrishtlindjeKëtu janë disa këshilla të dobishme për ta bërë udhëtimin tuaj të suksesshëm:

 • Kërkoni paraprakisht një fluturim promovues + paketë hoteli; në këtë mënyrë fluturimi mund të jetë më i lirë.
 • Ka turne për të parë dritat e Krishtlindjeve në rrugët kryesore të Parisit. Shtë një mundësi shumë e mirë për të shmangur turmat e mëdha në kohë piku.
 • Ju mund të hani me çmim të ulët në njërën nga ato Tregjet e Krishtlindjeve jashtë që drejtohen përgjatë Champs Elysees.
 • Nëse vendosni të bëni patinazh në akull dhe shkoni me fëmijë, kërkoni një nga pistat ku lejohet hyrja falas për të vegjlit.
 • Mos harroni se shumë restorante janë të mbyllura si në 25 Dhjetor dhe 1 Janar (Viti i Ri), kështu që rezervoni në shumë kohë nëse nuk doni të mbaroni nga plani.

Nga ana e saj, udhëtimi në verë Ka avantazhin që ju mund të ecni dhe të ecni për të arritur nga një pikë në tjetrën në qytet pa shpenzuar para për transport, gjë që do t'ju ndihmojë të zvogëloni buxhetin tuaj për udhëtimin tuaj.

Ky artikull është ndarë 219 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: