Madridi është një qytet mbresëlënës në të cilin nuk ka mungesë të ofertave origjinale të kohës së lirë dhe turizmit, si brenda ashtu edhe jashtë. Në këtë udhëzues do të gjeni gjithçka që nuk mund të humbisni, si dhe plane të ndryshme në të cilat vështirë se do të shpenzoni para.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Përmbledhje

Madrid, kryeqyteti spanjoll, është një nga qytetet më të vizituara në vend. Falë ofertës së tij turistike, çdo vit tërheq miliona njerëz nga e gjithë bota.Kështu që këta vizitorë janë gjithmonë të informuar, në të gjithë qytetin ka disa zyrat e turizmit në të cilën zgjidhet ndonjë dyshim ose fitohet një hartë. Ato gjenden në këto adresa:

 • Aeroporti Adolfo Suárez Madrid-Barajas, T2, midis dhomave 5 dhe 6
 • Aeroporti Adolfo Suárez Madrid-Barajas, T4, dhoma 10
 • Paseo de la Castellana, 138 (pranë Santiago Bernabéu)
 • Paseo Recoletos, 23 vjeç
 • Plaza de Callao, s / n
 • Sheshi Cibeles, 1
 • Sheshi Neptun
 • Plaza Kryetar, 27 vjeç
 • Ronda de Atocha, s / n (ngjitur me muzeun Reina Sofía)

Për ta bërë më të lehtë për të njohur këtë vend, Turismo Madrid ka zhvilluar një app (aplikacion) që mund të shkarkohet si në iPhone ashtu edhe në një telefon Android.

Në hartën e mëposhtme turistike mund të shihni zonën qendrore të këtij qyteti:

Siç do ta zbuloni më poshtë, në Madrid ka shumë atraksione për të parë dhe shumë plane për të bërë. Megjithatë, disa njerëz preferojnë qytete të tjera si Barcelona. Këtu mund të gjeni pjesën tjetër të qyteteve më të rëndësishme në vend: 10 qytetet më të rëndësishme në Spanjë.

Çfarë të vizitoni

Madrid është një qytet me zona mjaft të ndryshme dhe ndërtesa mbresëlënëse. Këto janë 10 vendet që nuk mund të humbni në listën tuaj:

Puerta del Sol

Ky shesh është këndi më i famshëm i Madridit, pasi këtu është vendi ku ndodhin ngjarjet më të rëndësishme dhe më të ngarkuara të vitit, të tilla si në prag të Vitit të Ri, kur vëmendja e të pranishmëve përqendrohet në orën e Postës Mbretërore .

Këtu do të gjeni gjithashtu Kilometri Zero prej nga fillojnë autostradat radiale të Spanjës. Gjithashtu, megjithëse kalon pa u vënë re, ekziston Statuja e Ariut dhe Pema e Luleshtrydhes, një ikonë e qytetit.

Plaza de Cibeles

Në këtë vend të ngarkuar, ndodhen Palacio de Cibeles dhe Bashkia aktuale e Qytetit, si dhe Fuente de Cibeles, e cila daton në shekullin e XNUMX-të dhe është protagonist i festimeve më të rëndësishme sportive në vend.

Ndërtesa të tjera të shquara janë Banka e Spanjës dhe Palacio de Buenavista. Kjo pikë komunikon me Calle Alcalá dhe Paseo del Prado.

Park i mirë pensioni

Tërheqja Isshtë parku më i madh në Madrid, ideal për të praktikuar sporte, shëtitje, ose thjesht ulur në një nga stolat e tij për të soditur pamjet dhe kalimtarët që kalojnë nëpër të.

Brenda 118 hektarëve të tij, dallohet Palacio de Cristal, i cili zakonisht pret disa ekspozita arti, dhe pellgun e madh artificial pranë Monumentit të Alfonso XII, ku mund të ngjitesh me anije.

Lagjja Austri

Kjo zonë, e njohur edhe si Madrid i HabsburgëveShtë vendi në qytet me historinë më të madhe, pasi përfshin pjesën e përfshirë në paraqitjen mesjetare të porositur nga Shtëpia e Austrive.

Kjo është ajo ku Pallati mbretëror i Madridit o Pallati Lindor, rezidenca zyrtare e Mbretit të Spanjës. Pranë saj gjejmë Katedralen Almudena, e cila është ndërtuar midis shekujve XNUMX dhe XNUMX.

Sidoqoftë, vendi më i njohur në këtë zonë është Plaza Kryetari i Bashkisë, e cila ka qenë një nga pikat kryesore të Madridit që nga shekulli i XNUMX-të. Sot, atje do të gjeni shumë bare dhe restorante.

Tempulli i Debodit

Besoni apo jo, brenda Madridit ju mund të gjeni një tempull autentik të civilizimi i lashtë egjiptian: el Tempulli i Debodit, i cili dhuroi Egjipt në Spanjë në 1968. Kjo ndërtesë ka 2.200 vjet histori, duke e bërë atë një nga vizitat thelbësore në qytet.

Të shohësh brendësinë e saj është plotësisht falas dhe mund të bëhet çdo ditë të javës përveç të hënës dhe disa festave të tilla si 1 maji dhe Krishtlindja. Ju i keni të gjitha informacionet në këtë artikull: Tempulli i Debod në Madrid: orari i punës, si të arrini atje dhe çmimet.

Nëse pasi ta dini, jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth kulturës egjiptiane, ne ju rekomandojmë artikullin vijues: Qytetërimi egjiptian: vendndodhja, organizimi dhe karakteristikat.

Puerta de Alcalá

La Puerta de Alcalá, e cila ndodhet në rrugën me të njëjtin emër, është një nga monumentet më të famshëm në Madrid. Në kohën e ndërtimit të tij, në 1778, këtu ndodhej hyrja e qytetit.

Aktualisht, ajo është e vendosur brenda një rrethrrotullimi ku trafiku nuk ndalet gjatë gjithë ditës. Nextshtë afër Park pensioni dhe vetëm 400 metra nga Plaza de Cibeles.

Lagja e letrave

Shtë zona e preferuar e adhuruesve të letërsisë, që nga autorë të mëdhenj spanjollë të Mosha e artë, ndër të cilët janë Cervantes, Quevedo, Lope de Vega dhe Góngora.

Aspekti pozitiv i kësaj zone është se një pjesë e madhe e rrugëve të saj janë për këmbësorë dhe, përveç kësaj, ju do të jeni në gjendje të shihni vargjet dhe frazat më të shquara të shkrimtarëve që banonin në këtë vend në tokë.

Plaza de España

Nëse planifikoni të kaloni nëpër Gran Vía, mos harroni të vizitoni Plaza de España më parë, pasi ndodhet në vendin fqinj. Pavarësisht se është në qendër të Madridit, ai është një kopsht i qetë dhe pa trafik.

Monumenti kryesor i këtij vendi është ai i ndërtuar për nder të Miguel de Cervantes. Në të do të gjeni dy personazhet e tij më të famshëm: Don Kishotin dhe Sancho Panza.

Parku El Capricho

Edhe pse nuk është aq i madh sa El Retiro, Parku El Capricho de la Alameda de Osuna shquhet për trashëgiminë e tij dhe qoshet unike. Përveç kësaj, ai nuk është aq i njohur, kështu që zakonisht qetësia mbretëron tek ai.

Ndër ndërtesat që ndodhen brenda, një bunker i Luftë civile e cila është në një gjendje optimale konservimi dhe e cila mund të vizitohet gjatë fundjavave.

rrethi financiar

Ata që janë të interesuar për arkitekturën më moderne nuk mund të humbasin rrethin financiar, i cili ndodhet në fund të Paseo de la Castellana dhe përfshihet në lagjen Tetuán.

Ndër ndërtesat më të larta janë Torre Picasso, me 156 m, dhe Torre Europa, me 121 m. Sidoqoftë, ndërtesat më të famshme në zonë janë Kullat KIO, të cilat formojnë të ashtuquajturat Porta e Evropës. Ato janë dy ndërtesat e prirura që mund t’i shohim në këtë foto:

qué hacer

Në një qytet kaq të madh dhe me kaq shumë diversitet, është e lehtë të gjesh një plan sipas shijeve të secilit. Këtu janë disa nga më të rekomanduarit:

Shko ne pazar

Nëse dëshironi të ecni më së shumti luksoze nga Madridi dhe vizitoni dyqanet më ekskluzive, nuk mund të humbisni Barrio de Salamanca. Brenda tij ndodhet Calle Serrano, e njohur edhe si milja e artë.

Një opsion krejtësisht i kundërt është El Rastro, një treg i vendosur midis Lavapiés dhe La Latina që ngrihet çdo të Dielë dhe me pushime. Në të, ju mund të gjeni objekte të vjetra, art, rroba, etj.

Për të vizituar një muze

Fakti që bie shi në Madrid nuk do të thotë që asgjë nuk mund të bëhet. Zgjedhja më e mirë për një ditë me shi është të vizitoni një nga muzetë më të mëdhenj që gjenden në qytet.

Më i famshmi është Museo del Prado, në të cilën mund të shijoni vepra të shkëlqyera nga artistët më të rëndësishëm në histori, të tilla si Velázquez, Rubens ose El Greco, ndër shumë të tjerë. Freeshtë falas çdo pasdite nga gjashtë (pesë të dielave dhe festave).Për ata që preferojnë artin bashkëkohor, ne gjejmë Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Të dy qendrat janë mjaft afër dhe ju mund të shkoni nga njëra në tjetrën për vetëm dhjetë minuta.

Po kështu, është gjithashtu e rëndësishme të njohësh Muzeun Thyssen-Bornemisza, në të cilin ka vepra të jashtëzakonshme arti si p.sh. Dreamndërr e shkaktuar nga fluturimi i një bletë rreth një shege një sekondë para se të zgjohejnga Salvador Dalí.

Shkoni në aheng

Nëse ajo që dëshironi është të shijoni jetën e natës në Madrid, ka mundësi të ndryshme. Zona më e ngarkuar, sidomos të Premten dhe të Shtunën në mbrëmje, është Huertas, e cila ndodhet afër Puerta del Sol.

Lagja më alternative është Malasaña, ku ka shumë vende kushtuar rock ose punk. Këtu thirri lëvizja artistike la Lëvizja madrileniane. Nga ana tjetër, skena homoseksuale është përqendruar në Chueca.

Nëse doni ta zgjasni festën për aq kohë sa të jetë e mundur, mund të shkoni në një nga klubet më të mira në vend, ndër të cilat janë sa vijon:

 • kapitali
 • Gëzim Sllava
 • Garamond i ri

Shikoni një shfaqje

Përgjatë Gran Vía janë përqendruar shfaqjet më të njohura në qytet, qofshin ato lojëra muzikore, monologje, etj. Ndër vendet më të njohura janë Teatri Rialto dhe Teatri Lope de Vega. Nga ana tjetër, Teatri Mbretëror i Madridit Ndodhet në Plaza de Oriente.

Nëse dëshironi të merrni pjesë në një nga këto aktivitete, rekomandohet që të blini biletat paraprakisht, pasi ato priren të shiten dhe mund të jetë e vështirë të merrni ato në të njëjtën ditë që planifikoni të merrni pjesë.

Turizmi gastronomik

Madrid është një qytet ideal për turizmin gastronomik, pasi që oferta e tij e kuzhinës nuk lë askënd të uritur. Ndër меet e tij tipike janë sanduiçi calamari ose pinçoja tortilla.

Nëse dëshironi të provoni këto tapa, ndër të tjera, një vend i mirë është Tregu San Miguel, e cila është e hapur çdo ditë të javës nga dhjetë në mëngjes deri natën vonë.

Sidoqoftë, mund të shkoni edhe në një restorant më të zgjedhur si Casa Benigna, La Candela Restò ose DiverXO, një nga opsionet më avangarde dhe të ndryshme që mund të gjeni.

Bëni një rrugë

Marrja e një rruge turistike është një zgjedhje e mirë nëse keni vetëm 24 ose 48 orë në qytet. Ka kompani të shumta që janë të përkushtuara për të mësuar më të rëndësishmet dhe më të veçantat e qytetit.

Në mënyrë të ngjashme, ka disa që përqendrohen në organizimin e rrugëve tematike, të cilat përqendrohen në një pjesë të Madridit dhe disa nga personazhet e tij më të rëndësishëm, siç është Velázquez. Disa madje ofrohen në të cilat turneu bëhet me biçikletë ose segway.

Udhëtoni me teleferik

Një plan romantik dhe perfekt për të bërë me partnerin tuaj, për shembull, në ditën e Shën Valentinit, është të hipni në teleferikun që shkon nga Stacioni Rosales në Casa de Campo.

Kabinat janë të mëdha dhe të bollshme, dhe prej tyre mund të shijoni pamje të bukur të qytetit. Biletat mund të blihen atje. Gjithashtu, është një opsion mjaft i lirë. Në artikullin vijues do të gjeni më shumë informacion: Teleferiku i Madridit: adresa, çmimi, si të shkojmë atje dhe oraret.

Madrid me fëmijë

Madrid është një qytet i mirë për t’u vizituar me fëmijë dhe madje edhe foshnje, pasi ka një rrjet të rëndësishëm transporti dhe gjatë gjithë vitit organizohen shumë aktivitete për të vegjlit.

Nëse dëshironi t'i surprizoni me pamje mbresëlënëse edhe kur është duke rënë shi, mund të shkoni me ta në këndin e Moncloa Lighthouse ose teleferikun, të cilin e kemi përmendur tashmë në seksionin 3.7 të këtij neni.

Përveç kësaj, kështu që ju mund të shfrytëzoni rastin për të shkuar në Parkun Amusement të Madridit, pasi është në Casa de Campo. Një kohë e mirë për të vizituar është Krishtlindja, kur parku zbukurohet për këtë rast dhe bëhet edhe më argëtues.

Nga ana tjetër, nëse fëmijët tuaj janë tifozë të futbollit, ata do të jenë të kënaqur të dëshmojnë një ndeshje në një nga dy stadiumet kryesore të qytetit: Santiago Bernabéu dhe Vicente Calderón. Shtë një opsion që madje Adoleshentët ata do ta duan atë.

Ndër muzetë më të rekomanduar për fëmijë është Muzeu Kombëtar i Shkencave të Natyrës. Po kështu, një vend i veçantë është Shtëpia Muze Ratón Perez.

Gjithashtu, përveç parqeve të lartpërmendura, mund të shkoni në Madrid Río, ku ka gjithsej 17 zona me lojëra për fëmijë, si dhe qarqe për të praktikuar sporte. Ndodhet në brigjet e lumit Manzanares.

Transporti

Rrjeti i transportit publik të Madridit është i përsosur për të njohur qytetin pa pasur nevojë të shkoni kudo në këmbë. Opsioni më i mirë është blerja e një abone turistike.

Ky lloj bilete mund të blihet për 1, 2, 3, 5 ose 7 ditë. Me të mund të merrni çdo mjet transporti, si metro, autobus, tramvaj, tren, etj. Ka dy lloje:

Zona A
Ai përfshin të gjithë transportin e qytetit të Madridit, përveç metrosë që shkon në aeroport, periferitë e zonave O dhe A dhe ML1 të hekurudhës së lehtë. Përjashtohet autobusi Express Express.
T-zona
përfshin të gjitha zonat e metrosë, linjat urbane dhe interurbane të autobusëve (përveç Express Express), i gjithë rrjeti Cercanías, ML2 dhe ML3 Light Metro, dhe tramvaji për në Parla. Prandaj, mund të shkoni në Guadalajara ose Toledo.

Një mënyrë tjetër për të njohur qytetin pa pasur nevojë të ecni është udhëtimi me autobusin turistik, i cili ka udhëzues audio në shumë gjuhë dhe rrugë të ndryshme.

Sidoqoftë, nëse preferoni të ushtroni dhe të lëvizni lirshëm, mund të zgjidhni qiranë e biçikletave publike, e cila ka një tarifë për 1, 3 ose 5 ditë.

Kur të shkojmë

Madrid është një qytet i përsosur për të shkuar gjatë gjithë vitit. Sidoqoftë, ka data të caktuara që do ta bëjnë udhëtimin tuaj më të veçantë. Një nga këto është Krishtlindja, kur mund të shijoni një prag të Vitit të Ri dhe paradën e Natës së Tre Mbretërve.

Sa për partinë më të rëndësishme, kjo është San Isidro Dhe zhvillohet çdo vit në maj, kohë në të cilën organizohen koncerte muzikore, shfaqje, etj.

Sidoqoftë, nëse dëshironi të lëvizni nëpër qytet me qetësi dhe të shmangni akumulimin e turistëve, është më mirë të shmangni pushime të tilla si Pashkët ose ura e Dhjetorit.

Sa për kohën e nevojshme për të parë qytetin, ju mund të dini bazat në një fundjavë. Sidoqoftë, një vizitë tre deri në pesë ditore do të ishte perfekte për ta parë atë në thellësi.

Rrethinat

Edhe pse Madridi është një qytet me një ofertë të pamasë në të cilën është e vështirë të mërzitesh, ju mund të përfitoni nga udhëtimi për të njohur disa nga qytetet dhe qoshet që janë afër tij.

Shën Lorenci i El Escorial është vetëm 45 km nga kryeqyteti. Këtu gjejmë një manastir të ndërtuar në shekullin e XNUMX-të, të shpallur një vend i Trashëgimisë Botërore nga UNESCO. Përveç kësaj, është një vend i rrethuar nga natyra, ideal për shëtitje.

Në këtë provincë gjejmë edhe Aranjuez, konkretisht 51 km nga Madridi. Ky qytet simpatik shquhet për Pallatin Mbretëror dhe kopshtet mbresëlënëse. Ka disa hotele ku mund të qëndroni.

Një alternativë tjetër është të shkosh në Parku Warner, në të cilat ka atraksione për fëmijë dhe të rritur, si dhe shfaqje dhe fusha tematike ku mund të takoni personazhet e Looney Tunes Show.

Ky artikull është ndarë 49 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: