Sevilja, kryeqyteti i komunitetit andaluzian, është një nga pesë qytetet më të populluara në Spanjë. Me gati 700.000 banorët e tij, qyteti i vjetër i Seviljes është më i madhi në Spanjë dhe një nga simbolet më përfaqësues të turizmit në Spanjë. Në këtë udhëzues mund të gjeni informacione të dobishme nëse destinacioni juaj i ardhshëm është kryeqyteti i Seviljes.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Si të arrini

El si të shkojmë në Sevilje do të varet nga cila është pika jonë e origjinës. Nëse udhëtojmë nga një komunitet tjetër spanjoll, ne mund të zgjedhim midis udhëtimit me aire, tokë o shëmtim, ndërsa nëse jeni duke udhëtuar nga një destinacion evropian, opsioni më i mirë është gjithmonë udhëtimi me aeroplan dhe më shumë sot me gamën e gjerë të fluturime me kosto të ulët ekzistuese në Evropë. Në seksionet vijuese ju tregojmë mundësitë e ndryshme që ekzistojnë për të udhëtuar në Sevilje.Nga ajri

Sevilja ka aeroportin e saj ndërkombëtar, Aeroporti Sevilla-San Pablo (Kodi IATA: SVQ), i cili ndodhet 10 km në veriperëndim të qendrës së qytetit dhe ndodhet midis komunave të Seviljes dhe La Rinconada.

Një shumicë e madhe e linjave ajrore të dyja fluturime të lira ashtu si me fluturimet konvencionale, ata kanë Seviljen si destinacionin e tyre. Midis tyre, ata dallohen Air Berlin, Air Europe, Air France, British Airways, EasyJet, Iberia Express, Lufthansa, Ryanair, Vueling dhe TAP Portugal, ndër të tjera.

Të konsultohet me a lista me linjat ajrore më të rëndësishme të botës, mund të konsultoheni me artikullin tonë Lista e linjave ajrore.

Nga toka

Zgjedhja për të udhëtuar në tokë është një mundësi e mirë, veçanërisht nëse udhëtoni nga një pikë tjetër në Spanjë ose nga Portugalia. Qyteti ka Stacioni Sevilje-Santa Justa, e vendosur në kryeqytetin Sevilje, e cila shërbehet nga treni me shpejtësi të lartë ose AVE.

Për shembull, nëse jeni duke udhëtuar nga Madrid, kryeqyteti i Spanjës dhe ku ka më shumë lidhje, kohëzgjatja e udhëtimit është rreth dy orë. Trenat nisen për në Sevilje nga provincat e tjera andaluziane (p.sh. Kordoba) dhe komunitetet e tjera spanjolle si Extremadura ose Castilla-La Mancha praktikisht çdo ditë.

Një tjetër mundësi e vlerësuar shumë nga turistët spanjollë dhe portugezë është të udhëtosh me makinë. Avantazhi i zgjedhjes për këtë mjet transporti është se Sevilja ka një shkëlqim rrjeti rrugor dhe autostradë lidhur me pjesën tjetër të kryeqyteteve të Andaluzisë, Spanjës dhe Portugalisë.

Nga ana tjetër, mund të udhëtoni edhe brenda trajner me disa nga kompanitë më të njohura në Spanjë dhe Evropë, të tilla si Alsa, Eurolines, Unionbus, Condama ose Socibús, ndër të tjera.

Nga deti

El porti i Seviljes Ajo shquhet për të qenë porti i vetëm lumor në Spanjë, pasi ndodhet në lumin Guadalquivir, i lundrueshëm nga gryka e tij në Sanlúcar de Barrameda deri në Sevilje. Ndodhet afërsisht 80 km nga Oqeani Atlantik.

Edhe pse kjo nuk është mjeti më i zakonshëm i transportit për të udhëtuar në qytet, ekziston një numër i mirë i lundrimeve turistike që udhëtojnë Lumi Guadalquivir deri në portin e Seviljes, ky i fundit konsiderohet i klasit të parë.

Adresat dhe numrat e telefonit me interes

Më poshtë po rendisim adresat dhe numrat e telefonit më të dobishëm me interes për të gjithë turistët që udhëtojnë në Sevilje:

  • Zyra Turistike e Seviljes: menaxhohet nga Andalucía.ORG, ndodhet në Av. de la Constitución, 21, 41004 Sevilla dhe numri i telefonit të kontaktit është +34 954 78 75 78. Nëse dëshironi të vizitoni faqen zyrtare, ju rekomandojmë të klikoni në kjo lidhje.
  • Konsorciumi i Turizmit të Seviljes: këtu ata do të jenë në gjendje t'ju ofrojnë të gjitha llojet e informacioneve në lidhje me qytetin, qoftë në aspektin e akomodimit, gastronomisë, çfarë të shihni, pazar, turne me guidë etj Adresa është Plaza de San Francisco, 19. Edif. Laredo. 41004 Sevilla dhe numri i telefonit të kontaktit është +34 955 471 232. Për të vizituar faqen e tyre në internet, ju rekomandojmë të klikoni në kjo lidhje.
  • Autobus turistik: është një mënyrë shumë e rehatshme dhe e këndshme për të parë qytetin në tërësinë e tij. Ekzistojnë disa lloje të biletave, siç është bileta 48 orëshe, çmimi i të cilave për të rinjtë arrin në 7,00 € dhe, për të rriturit, në 16,00 €. Këto dhe opsione të tjera mund të gjenden në faqen e tyre të internetit, në të cilën mund të përdorni duke klikuar kjo lidhje. Zyra është e vendosur në Paseo de Colón, nr 18, Bajo djathtas 41001 Sevilje dhe numri i telefonit të kontaktit është +34 954 56 06 93.

hartat

Siç e përmendëm më parë, termi komunal i Seviljes ndodhet në provincën homonime dhe i përket Komuniteti Autonom i Andaluzisë, ndodhet në jug të Gadishullit Iberik.

I gjithë qyteti është i vendosur në bregun e majtë të lumit Guadalquivir përveç lagjeve Los Remedios dhe Triana, të cilat ndodhen në anën e djathtë. Kjo e bën Seviljen a porti i lumit. Po kështu, në rrethinat e qytetit ka zona të fshatrave, tokave kënetore dhe zonës Aljarafe, të përbërë nga dy zona të ngritura. Në total, afati i bashkisë Sevillian ka një sipërfaqe toke prej 140,8 km².

Sevilja është i ndarë në një total prej 11 rrethe, secila me lagjet përkatëse. Kështu, këto janë rrethet në të cilat ndahet qyteti: Bellavista-La Palmera, Casco Antiguo, Cerro-Amate, Este-Alcosa-Torreblanca, Los Remedios, Macarena, Nervión, Norte, San Pablo, Santa Justa, Sur dhe Triana. .

Çfarë të shohim dhe të bëjmë

Sevilja është një qytet plot monumente, restorante dhe, në fund të fundit, atraksione turistike, kështu që udhëtimi në këtë qytet kërkon organizim në varësi të kohëzgjatjes së qëndrimit tuaj. Sidoqoftë, kryeqyteti i Seviljes ka 10 vende krejtësisht thelbësore që nuk mund të mungojë në listën tuaj të gjërave për të parë dhe bërë në qytet. Këtu ju tregojmë se cilat janë atraksionet turistike dhe Monumentet e Seviljes që nuk mund të mungosh

Alcazar Mbretëror i Seviljes

Reales Alcázares të Seviljes përbëjnë një grup pallatesh të rrethuar nga një mur që filloi të ndërtohej në Mesjeta e Lartë. Stili i tij arkitektonik karakterizohet nga të qenit rezultat i një përzierje të stileve islamike, Mudejar dhe Gotike. Përveç kësaj, në reformat e njëpasnjëshme që janë kryer, të dy elementët barok dhe Rilindjes janë përfshirë. Wasshtë shpallur një Trashëgimi Botërore nga UNESCO në 1987.

Parku Maria Luisa

Parku María Luisa, i njohur gjithashtu si Parku i pëllumbave, është kopshti më i rëndësishëm publik në Sevilje dhe një nga mushkëritë e tij të gjelbërta. U hap në prill 1914, u deklarua kohët e fundit Pasuri me interes kulturor nën emrin zyrtar Parku Urban Infanta María Luisa Fernanda. Brenda të njëjtit park ka dy sheshe të tjera: Plaza de España dhe Plaza de América, kjo e fundit me rastin e Ekspozitës Ibero-Amerikane të Seviljes, krijuar në 1929.

kulla e Arit

La kulla e Arit Isshtë një tjetër nga atraksionet turistike të Seviljes që nuk mund të humbasë në asnjë udhëtim në qytet me vlerë të kripës së tij. E vendosur ngjitur me ndeshjen me dem të Real Maestranza, është kulla albarrana, domethënë një kullë që ishte pjesë e një rrethimi të fortifikuar në të kaluarën. Ndodhet në bregun e majtë të lumit Guadalquivir. Që nga viti 2005, kur u zhvilluan një seri punimesh restaurimi në kullë, dihet që kulla ka shkëlqimin që e karakterizon sepse veshja e saj e pllakave ka një përzierje llaçi gëlqereje dhe kashte të shtypur.

Arkivi i Indive

El Arkivi i Përgjithshëm i Indive i Seviljes përbën, së bashku me Katedralen dhe Alcazarin, një tjetër nga ndërtesat kryesore të Seviljes. Ndërtimi i tij u zhvillua në 1785 me urdhër të Mbretit Carlos III me qëllim që të centralizonte në këtë vend të gjithë dokumentacionin mbi administrimin e kolonive Spanjolle që ishte shpërndarë në arkivat Spanjolle të Cádiz, Seville dhe Simancas (Valladolid). E deklaruar Trashëgimia Botërore Nga UNESCO në 1987, ndërtesa ishte fillimisht Casa Lonja de Mercaderes de Sevilla, e ndërtuar midis 1584 dhe 1598.

Giralda

La giralda Towershtë kulla e kambanës Katedralja e Seviljes. Përfshirë në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, ndërtimi i saj u zhvillua në dy periudha të ndryshme: nga njëra anë, dy të tretat e poshtme korrespondojnë me minaren e xhamisë së shekullit të XNUMX-të të qytetit, nga ana tjetër, e treta e sipërme është një ndërtim i mbivendosur që daton nga epoka e krishterë. Në majën e La giralda është Giraldillo e famshme, e cila është skulptura më e madhe prej bronzi e Rilindjes Evropiane. Me lartësi 104,1 m, është një nga kullat më të larta në Evropë, mbi Big Ben në Londër (96,3 m) dhe Kulla e Pizës në Itali (55,8 m).

Plaza de España

La Plaza de España në Sevilje Shtë një vend i përshtatur në Parque de María Luisa për të cilin kemi folur më parë. Isshtë një kompleks arkitektonik që formon një nga shembujt më spektakolarë të trashëgimisë së arkitekturës rajonaliste. Buildingshtë ndërtesa kryesore e Ekspozita Ibero-Amerikane e Seviljes 1929. Ajo bie në sy sepse bustet e figurave të shquara në historinë spanjolle shfaqen në mure dhe në stola, të gjitha provincat e Spanjës përfaqësohen në pllaka.

Katedralja e Shën Mërisë së Selisë

La Katedralja e Shën Mërisë së Selisë, i njohur më mirë thjesht si Katedralja e Seviljes, Isshtë katedralja e stilit gotik me sipërfaqen më të madhe në planet, prandaj UNESCO e shpalli atë një Trashëgimi Botërore në 1987 dhe Pasuria e vlerës së jashtëzakonshme universale në vitin 2010. Ndërtimi i tij daton që nga viti 1401. Tempulli i Katedrales përmban mbetjet mortore të figurave aq të rëndësishme për historinë universale sa Christopher Columbus dhe mbretër të ndryshëm të Castile si Fernando III El Santo ose Alfonso X El Sabio, ndër të tjera.

Lebria

Lebrija është një komunë Sevilliane me gati 30.000 banorë dhe gati 400 km² sipërfaqe toke, vendlindja e Antonio de Nebrija, autor i gramatikës së parë spanjolle dhe navigatori Juan Diaz de Solís, zbulues i Río de la Plata (Koni Jugor i Amerikës). Lebrija është e vendosur në kënetat Guadalquivir dhe është e rrethuar nga komuna të tilla si Jerez de la Frontera, Arcos de la Frontera dhe Trebujena. Ka një seri monumentesh që vërtet ia vlen të vizitohen, të tilla si Pallati i Konteshës së Lebrija, Kisha e Santa María de la Oliva, Rrënojat e Kalasë dhe Kapelës së Santa María del Castillo dhe Statuja e Elio Antonio, ndër të tjera.Antiponce

Santiponce është, së bashku me Lebrija, Dos Hermanas, Herrera dhe Marchena, një nga komunat Sevilliane që marrin më shumë vizita turistike në vit, mbase sepse ato përfaqësojnë traditën Sevillian në thelbin e saj më të pastër. Aktivitetet më përfaqësuese të këtij qyteti janë, nga njëra anë, Panairi Lokal dhe, nga ana tjetër, Shembulli i Zejeve Popullore, referenca besnike ndaj kulturës popullore të dikurshme. Monumente si Muzeu Kryesor i Fernando Marmolejo, Manastiri i San Isidoro del Campo dhe kompleksi monumental Ruinas de Itálica janë ndalesa të detyrueshme në çdo vizitë në këtë komunë Sevillian.

Parashol Metropol i Mishërimit

Metropol Parasol, i njohur gjerësisht si kërpudhat e mishërimit, Isshtë një strukturë prej druri në të cilën janë vendosur dy kolonat prej betoni në të cilat janë ashensorët që japin mundësi për të parë një pikëpamje nga e cila mund të shihet i gjithë qyteti i Seviljes. Me lartësinë e tij 26 m, ky monument ndodhet në qendër Plaza e Mishërimit nga Sevilja dhe u ndërtua midis 2005 dhe 2010.

Transportit

Për të lëvizur nëpër Sevilje ne mund të zgjedhim midis pesë opsioneve të ndryshme, përkatësisht: autobus, makinë, taksi, metro ose biçikletë. Sidoqoftë, lëvizja nëpër qytet në këmbë është shumë e lehtë dhe e këndshme, dhe është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të vizualizuar peizazhin e bukur që ofron për turistët.

autobus

Lëviz në Autobusët e Seviljes Shtë një mundësi shumë e mirë për të lëvizur nëpër qytet, por duhet të shmangni orët e pikut, pasi trafiku është shumë i dendur dhe udhëtimi ngadalësohet. Një biletë e vetme kushton 1,20 €, por rekomandohet të blini atë Karta Turistike, pasi ju lejon të bëni sa më shumë udhëtime që dëshironi në periudhën e vlefshmërisë që blihet, të cilat mund të shkojnë nga 1 ditë në 3. Kjo kartë përfshin gjithashtu udhëtime me tramvaj.

Përveç kësaj, nuk është Linja EA: Aeroporti special, i cili lidh Plaza de Armas me aeroportin dhe ndalet në pika të ndryshme strategjike në qytet, siç është stacioni Santa Justa AVE. Për më shumë informacion në lidhje me këtë linjë të veçantë autobusi, ju këshillojmë të klikoni në kjo lidhje.

Metro

El Metro e Seviljes Ajo ka vetëm linjën 1, e cila lidh zonën metropolitane të qytetit me qendrën (Puerta Jerez), si dhe me zonën Nervión, ku ndodhen institucionet kryesore të kohës së lirë dhe të blerjeve të qytetit.

Për të udhëtuar me metro, ju gjithashtu mund të merrni Kartë 1 ditore, i projektuar posaçërisht për turistët. Lejon udhëtime të pakufizuara dhe çmimi i tij është 4,50 €. Mund të gjeni më shumë informacion duke klikuar kjo lidhje, e cila do t'ju çojë në faqen zyrtare të Metro e Seviljes.

Tren

Renfe ka një rrjet të plotë të trena udhëtarësh në Sevilje, e ndarë në zonat 1, 2, 3, 4, 5 dhe 6. Brenda këtyre, rrjeti ndahet në linjat C-1, C-2, C-3 dhe C-4. Për të zbuluar më shumë, këtu janë dy lidhje që mund të jenë me interes për ju:

  • Çmimet: mund të kontrolloni çmimet e biletës së vetme sipas zonave duke klikuar në kjo lidhje.
  • Plano: gjithashtu, nëse keni qasje kjo lidhje, do t'ju tregohet një hartë me të gjitha zonat dhe linjat që ka rrjeti periferik i Seviljes.

biçikletë

Për të lëvizur me biçikletë, Sevilja ka 77 km korsi biçikletash që komunikojnë në mënyrë të shkëlqyeshme lagje të ndryshme të qytetit. Ajo gjithashtu ka një shërbim me qira biçikletë, SEVIci, i cili lejon marrjen e një bonusi javor (7 ditë) për çmimin prej 5 €. Me këtë kupon mund të bëni sa më shumë udhëtime në ditë dhe 30 minutat e para të udhëtimit janë plotësisht falas.

Taksi

Si në të gjitha qytetet e mëdha, ne mund të lëvizim nëpër qytetin e Sevilja me taksi. Ekzistojnë katër kompani që administrojnë rrjetin e taksive të qytetit, të cilat janë renditur më poshtë së bashku me numrin e tyre përkatës të telefonit:

  • Radiotaxi Sevilje: 954 ​​57 11 11
  • Radio taksi Giralda: 954 ​​67 55 55
  • seviTAXI: 954 519 499/954 255 589
  • Teletaxi Sevilje: 954 ​​62 22 22

Klimë

El Klima e Seviljes es mesdhetare kontinentale me një nuancë oqeanike duke pasur parasysh afërsinë me Oqeanin Atlantik. Me një lartësi mbi det midis 5 dhe 7 metra, klima Sevillian klasifikohet si e butë e ngrohtë, me luhatje të moderuara të temperaturës gjatë gjithë vitit.

Sidoqoftë, nuk ka dyshim se ajo që bie më shumë në sy është sezoni i verës. Sevilja karakterizohet nga e saj verërat e nxehta, e gjatë dhe, mbi të gjitha, shumë e thatë, me një temperaturë mesatare midis 31-35 ° C, madje tejkalon 45 ° C në periudhat e pikut të ditës. Në dimër, i ftohti është i butë, me një temperaturë minimale ndërmjet 5-6 ° C.

gastronom

Gastronomia Sevilliane karakterizohet nga një prani e fortë e tapas spanjolle, thjeshtësia për të gatuar dhe erëza që u shtohet pjatave tuaja. Një nga pjatat me yje të kuzhinës Sevilliane dhe kuzhinës Andaluziane në përgjithësi janë të famshmet vezë në stilin flamenco, një pjatë që përbëhet nga vezë të skuqura me domate, speca, chorizo ​​dhe erëza për shije.

El Gazpacho andaluziane Shtë një tjetër nga pjatat kryesore të gjeografisë Andaluziane. Isshtë një lloj kremi i ftohtë që bëhet duke shtypur perime të ndryshme të freskëta, duke përfshirë domate të pjekura, speca jeshilë, tranguj, qepë dhe hudhër, etj. peshk i skuqur, domethënë, peshq të miellosur dhe të skuqur në vaj ulliri, është gjithashtu shumë karakteristikë e kryeqytetit të Seviljes.

Sa i përket ëmbëlsirave dhe ëmbëlsirave tipike të Seviljes, ato të njohura dallohen në radhë të parë. Torrijas të Pashkëve, një recetë që të kujton shumë ëmbëlsirat tipike të kuzhinës arabe. Nga ana tjetër, polvorones, mantecados dhe alfajores nga Estepa, provinca e Seviljes, ato kurrë nuk mungojnë në shtëpitë spanjolle gjatë Krishtlindjeve, pasi që këto ëmbëlsira të hollë janë bërë një traditë brenda Gastronomia spanjolle Në Krishtlindje.

Festa

L Festivalet e Seviljes ato janë të rrënjosura thellë në frymën e Sevillianëve. Qyteti ka periudha shumë të rëndësishme festive gjatë gjithë vitit. Kështu, gjatë periudhës Krishtlindjet në Spanjë zhvillohet e famshmja Kalorësia e Magjve të Seviljes. Por pa dyshim partitë më të rëndësishme janë ato Abril Feria, e njohur në të gjithë botën, dhe festimin e Java e Shenjtë e Seviljes. Tjetra do t'ju tregojmë se për çfarë kanë të bëjnë këto dy ngjarje.

Abril Feria

La Abril Feria, i njohur gjithashtu si Feria de Sevilla, është një festival lokal në Sevilje që përbëhet nga një seri kabinave dhe atraksionesh të instaluara në një shesh panairi të vendosur në lagjen e Ilaçet, në perëndim të qytetit. Ai zhvillohet një ose dy javë pas Javës së Shenjtë dhe përkon me periudhën e luftimeve me dema.

Fairshtë panairi më i rëndësishëm në komunitetin autonom të Andaluzisë dhe një nga më tërheqësit për turizmin në Spanjë. Panairi i Prillit është një nga mundësitë më të mira për të shijuar dy prej vallëzimet tipike të Spanjës: el muzikë flamenko dhe seviljanët.

Semana Santa

Java e Shenjtë është një festë fetare me të cilën përkujtohet pasioni, vdekja dhe ringjallja e Krishtit dhe zhvillohet midis viteve E Diela e Palmës dhe e diela e Pashkëve, midis muajve mars ose prill.

Gjatë Java e Shenjtë e Seviljes, deri në gjashtëdhjetë vëllazëri parakalojnë në procesion për në Katedralen e Seviljes. Ai përbën një nga festivalet e mëdha të pranverës në qytet dhe është shpallur Interesi Ndërkombëtar Turistik, përveç që është festa më e rëndësishme e Javës së Shenjtë në të gjithë Spanjën.

Jeta e natës

Sevilja është një qytet i lumtur, festiv dhe miqësor me rrugët. Seviljanëve u pëlqen të festojnë në rrugë, ose në tarracën e një lokali ose në një vend në modë. Qoftë ditë apo natë, nëse dilni duke marshuar nëpër Sevilje do të gjeni çdo institucion të mbushur me njerëz.

Jeta e natës Sevillian është e shpërndarë në lagjet e Santa Cruz, Triana, Parku Maria Luisa, qendra dhe lumi. Në të gjitha këto zona do të jeni në gjendje të shijoni një klasik në kulturën Sevillian: një verë të mirë dhe një tapa. Dyqanet zakonisht mbyllen midis 2 dhe XNUMX të mëngjesit dhe në të gjithë ju mund të gjeni dekorimin tipik andaluzian dhe njerëz shumë të gjallë.

Në qendër, për shembull, Rruga e gjermanëve, zona e Alfalfa, Alameda ose Plaza del Salvador janë zonat më të njohura për të dalë jashtë. Në to do të gjeni masa të vërteta të njerëzve. Gjithashtu, në brigjet e lumit Guadalquivir ju mund të shijoni disa zona, njëra prej tyre është afër kulla e Arit dhe pranë Puente de Triana, të gjithë ata plot tarraca dhe taverna ku mund të shijoni kuzhinën e vërtetë Sevilliane.

Ky artikull është ndarë 262 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: