Malta është një vend i vendosur në zemër të Detit Mesdhe, ku opsionet turistike janë të panumërta. Meqenëse ka shumë gjëra për të parë kur bëhet fjalë për ndonjë gjë interesante, veçanërisht nëse jeni duke udhëtuar me fëmijë, këshilla jonë për të përfituar në maksimum nga të gjitha ato që ofron është të zgjasni qëndrimin tuaj të paktën 7 ditë. Këtu është një udhëzues turistik në Spanjisht me të gjitha gjërat e domosdoshme.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Përmbledhje

La Republika e Maltës Isshtë një vend ishull i vendosur në Evropë, i vendosur posaçërisht në qendër të Detit Mesdhe, në jug të Italisë. Eshte nje Shteti Anëtar i Bashkimit Evropian (BE) që nga viti 2004.Ishulli përbëhet nga një arkipelag formuar nga ishujt e Maltës, Gozo dhe Comino. Kryeqyteti është Valletta o Valetta (në Malteze dhe Anglisht), e cila ndodhet në pjesën lindore të vendit.

Malta është një nga vendet më turistike evropiane, duke pasur parasysh hijeshinë e plazheve dhe peizazheve të saj urbane. Përveç kësaj, ajo ka tre vende që janë deklaruar Trashëgimia Botërore nga Unesco:

  • Hal Saflieni Hypogeum (tempulli i vetëm nëntokësor me origjinë parahistorike)
  • Qyteti Valletta
  • Tempujt megalitikë të Maltës

Sot, opsionet dhe mundësitë për ndonjë gjë në Maltë janë të pafund, falë numrit të madh të Udhëzime turistike dhe burime në formate të ndryshme për të zbuluar vendin. Ne ju ftojmë të vazhdoni leximin për të zbuluar më të rëndësishmet.

Sikur të mos mjaftonte kjo, në forume, faqe dhe madje edhe grupe të krijuara në rrjetet sociale, Shqyrtime e turistëve janë të qartë: Malta është një vend që ia vlen të vizitohet, jo vetëm për atraksionet e saj kulturore dhe historike, por edhe për peisazhet e saj natyrore, motin e mirë dhe jetën e patejkalueshme të natës.

Duhet të theksohet se është një vend lirë krahasuar me destinacionet e tjera evropiane me karakteristika të ngjashme. Për t'ju dhënë një ide, çmimi mesatar i një pintë birre është 2 €, ndërsa një copë bukë kushton rreth 0,70 €. Për më tepër, në disa sheshe ka Wi-Fi falas.

Në Paseo de la Castellana de Madrid ju mund të shkoni në Ambasada malteze, ku ata do të jenë në gjendje t'ju ofrojnë të gjithë informacionin që ju nevojitet si zyrë turistike, si për sa i përket dokumentacionit dhe kërkesave të nevojshme, si dhe të dhëna praktike më të përgjithshme. Në Barcelona Ju gjithashtu mund të gjeni Konsullin e Republikës së Maltës në rrugën e Tuset.

Sipas të dhëna statistikore botuar nga Eurostat për vitet 2014 dhe 2015, destinacionet kryesore të zgjedhura nga turistët nga Spanja dhe të tjerët Shtetet Anëtare të BE-së Ata ishin vende të tjera evropiane, veçanërisht Malta, Qipro dhe Kroacia. Kështu, vlerësohet se në vitin 2014, koeficienti më i lartë midis pranimeve të turizmit dhe PBB-së korrespondonte me këto tre vende.

Gjërat për të parë dhe për të bërë

Valletta, shkruar shpesh Valetta Për shkak të emrit të saj në anglisht dhe maltez, është kryeqyteti i Maltës, i vendosur në pjesën qendrore-lindore të ishullit. Shtë një qytet plot histori, kryesisht për të edificios, e ndërtuar gjatë epokës së Knights Hospitallers gjatë shekullit të XNUMX-të afërsisht.

Qyteti, i shpallur në tërësinë e tij si një Trashëgimi Botërore, ka dy porte natyrore të integruara: Marsamxett dhe Grand Harbor. Këto, nga ana tjetër, përbëjnë portin më të rëndësishëm, ku ndodhet terminali kryesor ndërkombëtar i lundrimit.

Malta është gjithashtu një destinacion perfekt për të kaluar pushimet me fëmijë. Në këtë vend ka vend për turizmi familjar, me atraksione si Park argëtimi Playmobil, e vendosur në Hal Far. Isshtë një muze i vogël i ngritur brenda së njëjtës fabrikë ku bëhen këta personazhe lodër të njohur. Parku Detar Mesdhetar o Parku Argëtues i Fshatit Popeye janë mundësi të tjera.

Ka shumë turistë që udhëtojnë brenda anije lundrimi përmes Mesdheut dhe të bëjë një ndalesë në ishull. Një nga më të njohurat është Briberi, e cila ndalet në Blue Bay (Comino), ndër të tjera. Shtë një zonë ku mund të kryeni aktivitete të ndryshme: që nga kërcimi nga anija në det apo zhytja në snork, deri tek përdorimi i shezlongjeve të tyre falas.

10 vendet turistike më të vizituara janë:

Bashkëkatedralja e Shën Gjonit

I quajtur më parë Kisha e Kalorësve, është një fortifikim i ndërtuar nga kalorësit për të mbrojtur qytetin nga sulmet osmane.

Fort e San Telmo

Ky fortifikim dominon hyrjen në portet kryesore të vendit. Në të mund të gjeni Akademinë e Policisë së Maltës. Gjithashtu, u përdor si burg turk në film Express i mesnatës.

Pallati i Mjeshtrit të Madh

Selia e Parlamentit të Maltës dhe Muzeut Kombëtar të Arteve të Bukura. Karakteristika e tij kryesore është se ajo ishte një nga ndërtesat e para të ngritura në qytet, përsëri në vitin 1571. Historikisht, ajo ishte shtëpia e Eustaquio del Monte, nipi i Jean de la Vallette, themeluesi i qytetit (prandaj emri i tij) .

Opera mbretërore

Së pari ishte një teatër-opera, megjithëse u shkatërrua pas bombardimeve të ndryshme ajrore gjatë Luftës së Dytë Botërore. Që nga rindërtimi i tij si një teatër në ajër të hapur në 2013, ai ka qenë i njohur si Pjazza Teatru Rjal.

Shtëpia Rocca Piccola

Shtë një pallat i shekullit të XNUMX-të, shtëpia e familjes Piro në atë kohë. Sot, ai përfshin restorantin e famshëm Giara. Ju mund të shihni mobiljet, pikturat dhe objektet e tjera me të cilat jetonte Piro.

Kisha e San Agustín

Shtë një nga kishat që u ngritën gjatë rindërtimit të qytetit pas Luftës së Dytë Botërore. Sidoqoftë, disa objekte dhe objekte nga ndërtesa e parë ruhen akoma, duke përfshirë pikturën e famshme të San Nicolás de Tolentino, vepër e Mattia Preti.

Muzeu Arkeologjik Kombëtar

Inauguruar në 1959, ajo është e vendosur në hotelin e vjetër të Urdhrit të San Juan, një nga ndërtesat më të rëndësishme në kryeqytet. Në të mund të gjeni një nga koleksionet më të rëndësishme të objekteve me origjinë prehistorike në botë.

Teatri Manoel

I ndërtuar në 1731, është teatri i tretë më i vjetër në Evropë dhe në Komonuelthin e Kombeve që është ende në veprim. Bothshtë edhe Teatri Kombëtar dhe selia e Orkestrës Filarmonike. Emri i tij është për shkak të António Manoel de Vilhena, i cili ishte përgjegjës për ndërtimin dhe ishte themeluesi i tij.

Ndodhet në Calle Vieja del Teatro (Rruga e Vjetër e Teatrit), në Malteze quhet Triq it-Teatru l-Antik. Shtë një nga pikat më të goditura të kryeqytetit të Maltës, kështu që meriton një vizitë të detyrueshme.

Plazhet

Plazhet e të gjithë arkipelagut janë shkëmbore dhe një nga atraksionet kryesore të tyre është se ata kombinojnë blu bruz të ujërave të tyre me të artën e rërës dhe shkëmbinjve të tyre, gjë që i bën ata shumë të habitshëm.

Nëse udhëtoni në verë, plani juaj i udhëtimit nuk mund të humbasë një turne në ato kryesore, të cilat janë: Golden Bay, Ghajn Tuffieha Bay, Ghadira Bay, Paradise Bay dhe, natyrisht, Liqeni blu nga ishulli Comino.

marsaxlokk

Ne ju këshillojmë që të ecni nëpër zonën portuale të Marsaxlokk, veçanërisht nëse udhëtimi juaj bëhet në verë. Ka shumë tarraca ku ju mund të shijoni peshqit më të mirë në ishull, veçanërisht «lampuki», i cili nuk është asgjë tjetër përveç peshkut të shpatës. Përveç kësaj, ju do të jeni në gjendje të shihni anije shumëngjyrëshe peshkimi tipike për atje, e njohur si «luzzi».

Nëse jeni të apasionuar pas ushqimeve të detit dhe nuk dini çfarë të bëni një të Dielë në Maltë, këshilla jonë është që të mos humbisni Tregu i Peshkut Marsaxlokk, qytet i vendosur në juglindje. Ajo mblidhet çdo të Dielë në mëngjes dhe është një pikë me shumë interes për turistët, pasi vlera për para e produkteve është e pakonkurueshme.

Kur të shkojmë

Meqenëse është një rajon mesdhetar, ju mund të udhëtoni në Maltë në çdo kohë të vitit dhe të shijoni një klimë të butë të butë. Në çdo rast, bërja e tij në një kohë ose në një tjetër të vitit do të varet nga ajo që dëshironi të shihni dhe të bëni.

Dimrat maltezë janë zakonisht të shkurtër, me temperatura jo shumë të ulta, megjithëse nga tetori, gjatë vitit Krishtlindje dhe deri pak a shumë janar-shkurt, do të jetë e përshtatshme të paketoheni pak, pasi lagështia dhe era e fortë rrit ndjesinë e të ftohtit.

Në vend të kësaj, koha në verë Zakonisht karakterizohet nga temperaturat e tij të larta, të cilat mund të arrijnë edhe 40 ° C. Ajo gjithashtu shquhet për lagështinë e saj, gjë që e bën atë një destinacion të rekomanduar për njerëzit shumë të ndjeshëm ndaj këtyre kushteve klimatike. Muajt ​​më të nxehtë janë korriku dhe gushti.Shumë udhëtar këshillojnë të udhëtojnë në Maltë në muajt Mars, Prill dhe Maj, pasi këto janë periudhat kur klima ofron temperaturat më të mira, me lartësi prej 18 ° C dhe ulët 11 ° C.

Udhëtoni në Semana Santa Ka avantazhin se moti deri atëherë është tashmë mjaft i nxehtë dhe, përveç kësaj, ju mund të shijoni festimet dhe procesionet kryesore të ishullit. Vlen të përmendet se Pashkët Malteze jetojnë me shumë intensitet, pasi është një vend me besime fetare të rrënjosura thellë.

Isshtë e rrallë që të bie shi në ishull. Periudha me probabilitetin më të vogël është ajo që zgjat nga maji deri në gusht afërsisht, ndërsa tetori dhe janari do të ishin muajt më të shiut. Nëse gjatë qëndrimit tuaj hasni në një ditë të tillë, mund të përfitoni nga rasti të vizitoni muzetë, katedralet dhe pallatet kryesore të saj.

Turne 7 ditor

Numri i vendeve turistike për të parë në Maltë varet nga sa ditë do të zgjasë qëndrimi juaj. Një udhëtim ideal në ishull është ai që zgjat midis 7 dhe 8 ditë, pasi është minimumi për t'ju dhënë kohë të eksploroni jo vetëm Valletën dhe rrethinat e saj, por ishujt e tjerë dhe zonat përreth.

Një javë e plotë ju jep të shihni praktikisht të gjithë Maltën dhe gjithashtu Gozo. Para së gjithash, ne rekomandojmë të prenotoni një fluturim + ofertë hoteli dhe madje edhe të merrni me qira një makinë për të shkuar në ishull. Në ditën 1, gjëja më e këshillueshme është të bëni një turne në tempujt dhe vendet parahistorike të Valletta.

Ditën e dytë, mund të shfrytëzoni rastin për të shijuar kuzhinën e ishullit. Në qendrën historike mund të gjeni kafene dhe bare të shumta perfekte për të ndaluar, pushuar dhe provuar diçka meze tipike Malteze si pastizzi ose gbejniet.

Pasi të kemi shijuar qoshet dhe vendet e kryeqytetit, në ditën 3 mund të shfrytëzojmë rastin për të shkuar me një traget Gozo. Atje, një ndalesë thelbësore janë tempujt Ggantija, një vepër e shkëlqyer e inxhinierisë parahistorike ku mund të bëhen foto mbresëlënëse. Dritare Azure Isshtë një tjetër nga peisazhet yje të ishullit.

Ky vend natyror i vendosur vetëm 12 km nga porti i Gozo është perfekt për adhuruesit e zhytjes dhe zhytjes. Për më tepër, pamjet që ajo ofron në Mesdhe janë vërtet mbresëlënëse, siç mund t’i shohim në foton më poshtë. Gjiri është i rrethuar nga shkëmbinjtë dhe shpatet, rezultat i erozionit të vazhdueshëm të detit.

Nëse ju mbetet koha, pasi të vizitoni Gozo mund të largoheni për në një ishull tjetër me interes të madh turistik: Comino. Isshtë një vend ideal për t'u çlodhur dhe për të shijuar turizmin në diell dhe plazh, veçanërisht nëse laheni në ujërat e kristalta të Liqenit të tij të Kaltër ose Laguna Blu.

Në ditën 4, ne mund të kthehemi në ishullin e Maltës dhe të bëjmë një ndalesë në Shkëmbinjtë e Dinglit, në bregun perëndimor. Më pas, qyteti i Rabat mund të jetë një mundësi e mirë, pasi ka vende thelbësore të tilla si Katakombet e San Pablo ose Katedralja e San Pablo.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Mosta dhe Mdina, dy qytete të tjerë me shumë rëndësi. Mosta, e vendosur në zemër të ishullit, ka një Kishë Famullie të shekullit të XNUMX-të, e konsideruar simboli kryesor i qytetit për t'u frymëzuar nga Panteoni i Roma. Në Mdina, këshillohet të vizitoni katedralen e saj dhe shumë pallate.

Qyteti i Vittoriosa gjithashtu vlen një ditë nëse doni të mësoni më shumë rreth historisë malteze. Vizita në Albergue de Angleterre ju lejon të zbuloni disa nga sekretet më të mira të mbajtura në lidhje me kalorësit e Urdhrit të Shën Gjonit. Nëse jeni duke udhëtuar me fëmijë, kjo do të ishte koha më e mirë për të vizituar Park argëtimi Playmobil.

Ata që udhëtojnë gjatë verës mund të kalojnë dy ditët e fundit të udhëtimit duke pushuar në shumë plazhe të Maltës. Plazhi Ghadira është më i madhi në vend dhe është i vendosur pranë qytetit të Mellieha, ku mund të gjesh gjithashtu një cep të vogël të bregdetit shumë më pak të mbushur me njerëz.

Një udhëtim 8-ditor do të lejonte udhëtimin në qytetet e Silema dhe Shën Julianët gjithashtu, të lidhur me njëri-tjetrin nga një shëtitore e gjatë me dalje në det për ata që dëshirojnë të bëjnë një zhytje. Ka edhe dyqane, kafene dhe restorante të shumta ku mund të uleni për të pirë dhe të shijoni pamjet.

Si të arrini

Siç kemi komentuar më parë, Malta është në zemër të deti Mesdhe. Kjo përjashton mundësinë e arritjes me makinë, pasi është një arkipelag i përbërë nga tre ishuj (Gozo, Malta dhe Comino).

Mënyra më e shpejtë dhe më e lirë për të arritur atje është nga ajri, veçanërisht që disa dekada më parë falë rritjes së linja ajrore me kosto të ulët. Nga Spanja, ka 3 linja ajrore që ofrojnë fluturime direkte: Vueling Airlines, Ryanair e Iberia.

Linjat ajrore të tjera, edhe pse me një ndalesë, janë: Air France, Meridiana, Lufthansa, KLM, Turkish Airlines y Bruksel Airlines, ndër të tjera.

Fluturimi për në Aeroporti i Maltës Luqa (Kodi IATA: MLA) ka një kohëzgjatje prej afërsisht 2 orë e 30 minuta me linjat ajrore që nisen nga Spanja ose vendet e tjera evropiane si Franca, Greqia, Irlanda, Italia ose Mbretëria e Bashkuar.

Përveç kësaj, ka shumë autobusë që lidhin aeroportin me Valletta, me një frekuencë midis 15 minutash dhe 1 orë. Koha e udhëtimit për në kryeqytetin e ishullit është pak minuta, pasi është vetëm 6 km larg. Do të jetë edhe më e shkurtër nëse drejtohemi drejt Marsaxlokk, Birzebbuga, Mdina ose Rabat.

Nga ana tjetër, mund të arrihet nga deti, qoftë në anije lundrimi ose trageti. Kjo e fundit mund të merret nga Italia e Jugut, Siçilia, Genova ose Marseja, megjithëse lidhjet ndryshojnë në varësi të sezonit në të cilin udhëtoni. Përveç kësaj, gjithnjë e më shumë lundrime mesdhetare po bëjnë thirrje në portin e La Valletta.

Tragete Virtu o Linjat Grimaldi janë shembuj të trageteve që arrijnë në ishull, me nisje të përditshme nga porte të ndryshme evropiane, përfshirë atë të Barcelona. Ka rrugë që kombinojnë Siçilinë, Salermon ose Napolin me Maltën për çmime që variojnë nga 60 € deri 150 € afërsisht.

Jeta e natës

Ashtu si gjatë ditës ne mund të shijojmë turizmin kulturor dhe urban të ofruar nga rrugët piktoreske të Valletta, kur bie nata është e mundur të shijosh atmosferën e saj të gjallë. Në fakt, ai është një nga destinacionet e preferuara për të rinjtë për cilësinë e jetës së tij të natës.

Zona më e popullarizuar për të dalë është Paceville, e cila mund të arrihet me traget, përmes Sliema dhe St. Julian's. Paceville është i famshëm sepse dyqanet qëndrojnë të hapura atje deri pas orës 2:00 të mëngjesit.

Vera është koha ideale për të shijuar natën malteze në këtë lagje, pasi do të gjeni edhe rrugët e mbushura me njerëz që pinë dhe vallëzojnë.

Në Paceville, jeta e natës kalon midis katër rrugëve kryesore: Rruga Wilga, Rruga St. Georges, Rruga Dragonara dhe Hapat e Shën Rita. Këtu, përveç kësaj, ndodhen klubet më të mira të natës në ishull, duke përfshirë:

  • Klubi i muzikës live BJ'S- E vendosur në Ball Street, do të gjeni një stil tjetër muzikor këtu çdo javë, si dhe performanca të drejtpërdrejta nga grupe lokale.
  • Havanë: është klubi aktual i modës. Shtë parajsa e turistëve, veçanërisht e spanjollëve. Muzika që tingëllon më shumë është zakonisht R&B, hip-hip dhe soul.
  • Ujërat me baltë: nëse ju pëlqen Rock 'n' Roll, ky është vendi juaj. Sidoqoftë, ky stil është i kombinuar disa netë me të tjera, të tilla si R&B dhe blu, ndër të tjera.
  • Gropë kokosi: është një vend ku luhet më shumë muzikë komerciale. Ka një pishinë në katin e sipërm, ideale për tu freskuar gjatë verës.

Një avantazh i daljes në Maltë janë çmimet e tij të përballueshme për një pije. Çmimi i një shkrepje shkon ndërmjet 1,5 dhe 2 euro, ndërsa një lugë birrë mund të kushtojë nga 3 në 6 € natën, gjithmonë në varësi të vendit.

Ju gjithashtu mund të bëni parti në atë që njihet si «lundrim-disko«, Kjo do të thotë, një varkë ku partitë organizohen natën. Shtë një alternativë për dashamirët e vërtetë të partive në të cilën ju mund të kombinoni festën me detin në pjesë të barabarta. Kompanitë kryesore janë: Kapiteni Morgan Cruises, Partia Lazy Pirate Boat Malta y Lundrime Hera.

Përveç kësaj, ka të ashtuquajturat klikë, të cilat janë premisa të ngjashme me ato të njohurat pas disa oresh. Ata që guxojnë të vazhdojnë ahengun në një nga këto klube zakonisht e bëjnë këtë rreth orës 4:00, kur shumica e institucioneve mbyllen në qendër të qytetit.

Ky artikull është ndarë 32 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: