Pamjet në Barcelonë janë një mundësi e hapur për të gjitha llojet e turistëve. Statistikat e bëjnë të qartë pozicionin e saj si një nga destinacionet kryesore turistike në Spanjë, pasi ofron mundësi të shumta që variojnë nga turizmi urban në atë rural ose gastronomik. Në këtë udhëzues të plotë turistik në Spanjisht ne ju tregojmë gjithçka që ju nevojitet për vizitën tuaj të rradhës: ku të qëndroni, çfarë të vizitoni, çfarë të shihni falas, çfarë të bëni me fëmijët dhe shumë më tepër.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Informacione të përgjithshme

Barcelona është një nga qytetet më turistike në Spanjë, si dhe një nga më të populluarit pas Madrid. Një nga avantazhet kryesore të tij është se turistët vendas dhe ndërkombëtarë mund të shijojnë disa lloje të turizmit në të njëjtën kohë: urban, historik, diell dhe plazh, turizëm alternativ ...Sipas Turizmi i Barcelonës, faqja zyrtare e turizmit në Barcelonë, statistikat rriten vit pas viti. Për më tepër, profili i turistit nuk është vetëm ndërkombëtar, por edhe turistë kombëtarë dhe vendorë zgjedhin të vizitojnë vendet më emblematike të qytetit.

Këtu është një tabelë që tregon përqindjen e turistëve që qëndruan në hotele në qytetin e Barcelonës sipas origjinës së tyre për vitet 2014 dhe 2015:

Origjina2014%2015%
Angli8,68,7
Shtetet e Bashkuara8,38,7
Francë8,68,2
Katalonjës6,96,2
Itali6,26,5
Alemania6,26,0
Madrid3,94,2
Japoni2,22,0
Vend Baske1,62,1
Andaluzi1,81,7

Barcelona gjithashtu ka rritur numrin e saj për sa i përket turistëve rusë, një sektor që kishte rënë në dekadat e fundit, por që pa një rritje të mëtejshme që nga viti 2015, me rreth 50.000 vizitorë vetëm gjatë atij viti.

Ju mund të udhëtoni në Barcelonë me çmim të ulët ose, përkundrazi, si një turist VIP, në varësi të buxhetit që keni planifikuar për vizitën tuaj. Shtë një qytet ku opsionet janë të pafundme, kështu që ju mund të flini në bujtina të lira ose të hani diçka të thjeshtë, të shpejtë dhe me një çmim të mirë. Përveç kësaj, ka shumë fluturime me kosto të ulët që mbërrijnë në Aeroportin Barcelona-El Prat.

Duhet ta dini se ekziston një taksa turistike ose taksa për qëndrimet në institucionet turistike që duhet të paguhen për person në natë. Ky është haraçi i vet i ngarkuar nga Qeveria e Katalonjës dhe varion ndërmjet 0,5-2,5 € për natë, në varësi të kategorisë së hotelit ku qëndrojmë. Kjo normë nuk zbatohet për fëmijët nën 16 vjeç.

Të gjithë turistët rekomandohet të shkojnë në një zyrë turistike për të marrë informacion mbi atraksionet turistike të Barcelonës, opsionet e transportit publik, etj. Ekziston një rrjet i gjerë i pikave të informacionit në të gjithë qytetin.

Histori e shkurtër

Historia e Barcelonës daton që prej 4.000 vjet më parë, kur ajo lindi nga bashkimi i popujve të ndryshëm, duke përfshirë Iberianët, Romakët, Visigotët, Hebrenjtë, Myslimanët dhe të Krishterët. Mbase periudhat më të spikatura mund të përmblidhen në tre periudhat vijuese:

 • Kohët mesjetare: Qarku i Barcelonës merr epërsinë ndaj pjesës tjetër. Pas formimit të Kurorës së Aragonës, ajo u bë një nga qendrat kryesore politike, ekonomike, tregtare, sociale dhe kulturore të Mesdheut.
 • Shekulli XIX: qyteti rritet në një nivel demografik, ekonomik dhe urban pas krizës së përjetuar gjatë epokës së mesjetës së vonë. Plani Ensanche dhe zgjerimi i të gjithë perimetrit urban ndodhin. Sidoqoftë, në sferën shoqërore theksohet lufta e klasave midis proletariatit dhe borgjezisë, e cila i jep lindjen rrymës moderniste në fushën artistike.
 • Shekulli XX: përmbysja politike kulmon në Luftën Civile Spanjolle. Pas përfundimit të diktaturës Franko, qyteti filloi një periudhë rimëkëmbjeje me ardhjen e demokracisë.

Duke filluar në shekullin 2010, Barcelona u bë një qytet i prosperuar dhe i njohur ndërkombëtarisht. Sidoqoftë, pas qeverisë autonome të Artur Mas në vitin 2015, pati ngritjen e lëvizjes së pavarësisë së Katalonjës, e cila aktualisht vazhdon në një debat të gjerë politik. Që nga viti XNUMX, zyra e kryetarit të bashkisë drejtohet nga Ada Colau, në favor të një politike më sociale dhe pa korrupsion.

Si të arrini

Nëse po udhëtoni nga një qytet tjetër katalanas ose kombëtar, opsioni më i mirë për të vizituar Barcelonën është treni. Renfe ofron një rrjet të gjerë në distancë të gjatë dhe të mesme përmes trenave Talgo, Euromed, R. Expres dhe Alaris, ndër të tjera. Ka oferta speciale që mund të sjellin kursime të mëdha nëse bleni biletat tuaja paraprakisht. Stacioni kryesor për mbërritjet në këtë mënyrë transporti është Barcelona Sants.

Nga ana tjetër, udhëtimi me makinë nga një qytet tjetër spanjoll është një nga opsionet më të zakonshme midis turistëve kombëtarë. Ndodhet rreth 620 km nga Madridi, 350 nga Valencia dhe rreth 300 nga Zaragoza. Udhëtimi mund të organizohet lehtësisht me një GPS falë Google Maps ose aplikacionit Google Earth. Udhëzuesit e letrës Lonely Planet ose Repsol gjithashtu ofrojnë harta shumë të dobishme.

Sidoqoftë, udhëtimi me makinë shpesh mund të jetë më i kushtueshëm sesa nëse e bëjmë me ndonjë mjet tjetër transporti, për shkak të numër i lartë i taksave në autostradën që shkon atje, veçanërisht nëse largoheni nga Valencia. Për të parë autostradat dhe çmimet e ndryshme nga qytete të ndryshme, ju rekomandojmë që të klikoni kjo lidhje.

Shpesh, linja ajrore me kosto të ulët si Ryanair o Vueling Ata ofrojnë fluturime për në Barcelonë për çmime shumë të volitshme (nga 30 €), të cilat mund të jenë një alternativë ndaj trenit ose makinës nëse buxheti juaj është i kufizuar. Përveç kësaj, Aeroporti Barcelona-El Prat është një nga më të rëndësishmit në Spanjë, me lidhje të shumta me metro, autobus dhe taksi në qendër të qytetit.

Ekziston gjithashtu mundësia e arritjes me anije ose autobus, megjithëse ato janë opsionet më pak të kërkuara për shkak të kohëzgjatjes së tyre të gjatë. Sidoqoftë, autobusi është opsioni më i lirë për të arritur atje, edhe pse nga ana tjetër është opsioni që do t'ju marrë më shumë orë. Mesatarisht, një udhëtim nga Madridi zgjat rreth 8 orë, ndërsa nga Santander mund të të marrë 10 orë ose më shumë.

Hartat e qytetit

Barcelona është një qytet relativisht i madh. Prandaj, nëse nuk e dini, këshillohet të mbani një hartë të mirë me të cilën e dini në çdo kohë se ku jeni dhe mos rrezikoni të humbni.

Përveç kësaj, sot, ne gjejmë lloje të shumta të planeve, secili i përshtatur nevojave dhe shijeve të secilit person. Në një vend si Barcelona, ​​mund t’i gjeni pothuajse në çdo gjuhë.

Hartat më të rekomanduara për turistët janë ato që tregojnë se ku janë atraksionet më të rëndësishme dhe japin një shpjegim të shkurtër të secilës. Isshtë gjithashtu më mirë nëse përfaqësohet rrjeti i transportit publik.

Ku të shkoni të vizitoni ndonjë gjë interesante

Çfarë të shohim dhe të bëjmë është një pjesë e udhëtimit tonë që varet nga kohëzgjatja e tij. Prandaj, këshilla jonë para se të udhëtoni është të organizoni dhe planifikoni se cilat vende turistike do të shihni bazuar në kohën mesatare që zgjat zakonisht vizita në secilën prej tyre.

Shtrirja e zonës metropolitane të Barcelonës e bën atë një qytet të përshtatshëm për të bërë të gjitha llojet e turizmit dhe për të gjitha llojet e publikut, nga të rinjtë te pensionistët. Alsoshtë gjithashtu një mundësi shumë e mirë për turizmin alternativ, veçanërisht nëse kaloni përmes Lagjes Gotike, një nga zonat më të vjetra të qytetit.

Shtë një zonë turistike ku mund të shëtisni me lehtësi nëpër rrugë labirinthe me pamje mesjetare, ndërsa shijoni pika të njohura si Katedralja e Santa Eulàlia, Plaza Sant Jaume, Carrer del Bisbe, Plaza Real ose lagje. Hebrenj.

Nëse udhëtimi juaj do të jetë i vetëm një fundjavë (2-3 ditë), gjëja më e mirë do të ishte të përqendrohesh në rrethin Ensanche, e cila është zona në të cilën ndodhen lagjet dhe pikat kryesore:

 • Casa Milà
 • Arc del Triomf (Harku i Triumfit)
 • Parku Ciutadella
 • Kopshtin zoologjik të Barcelonës

Në një ditë mund të vizitoni këto pika, duke na lënë për ditën tjetër Sagrada Familia, e cila është pak më larg.

Vendet më të rëndësishme turistike në Barcelonë janë përqendruar në disa pika dhe janë rezultat i kombinimit të disa opsioneve turistike: nga turizmi urban te jeta e natës, përmes opsioneve të tjera si p.sh. Turizmi LGBT. Në përmbledhje, monumentet dhe zonat më të dukshme janë:

Ayuntamiento

Njihet gjithashtu me pseudonimin e Shtëpia e Ciutat, është e vendosur në Plaza Sant Jaume. Ditët e hapura organizohen më 12 shkurt (Santa Eulàlia), 23 prill (Sant Jordi) dhe gjatë Corpus Christi. Vlen të vizitohet për të shijuar arkitekturën e saj gotike.

Sagrada Familia

Tempulli Shfrytëzues i Sagrada Familia është një bazilikë katolike e projektuar nga arkitekti i famshëm Antonio Gaudí. Megjithëse ndërtimi i tij filloi në 1882, ai ende nuk ka përfunduar sot. Konsiderohet kryevepra kryesore e Gaudit dhe eksponenti më i madh i modernizmit katalanas.

Pallati i Generalitat

Në përputhje me stilin karakteristik gotik-rilindas të qytetit, Pallati i Generalitat të Katalonjës është një nga pikat e tij më të vizituara. Ndodhet në rrethin Ciutat Vella, konkretisht në Plaza de Sant Jaume.

Rambla

Shtë një nga rrugët më qendrore, ku do të gjeni tezgë të panumërta rrugësh ku mund të blini gjithçka, nga ushqimi deri te ato suvenire nga qyteti. Nëse ecni nga fillimi deri në fund, do të arrini në Monumentin e famshëm Columbus, në Plaza del Portal.

https://www.youtube.com/watch?v=cAsjulFPhys

Montjuic

Mali Montjuïc është një pikë turistike e domosdoshme, kryesisht për shkak të shumë muzeve që gjenden atje: Fundació Miró, Museu d'Arqueología, Museu Nacional d'Art de Catalunya (MNAC), etj.

Në zonën e njohur si "Anilla Olímpica" janë Estadi Lluís Companys dhe kulla e telekomunikacionit Santiago Calatrava.

Plazhet

Nëse udhëtoni në verë, nuk mund të largoheni pa vizituar plazhet e Barceloneta, Somorrostro, Sant Miquel, Sant Sebastià ose Nova Icària, të gjitha prej tyre shumë të njohura. Sitges, ndërkohë, është destinacioni ideal për të bërë turizmi homoseksual.

The e Barceloneta Isshtë plazhi i parë në Barcelonë. Shtë një cep veror ku mund të shijoni shumë aktivitete të tjera përveç të lashit: të bësh windsurf y surfing me qift Withinshtë brenda mundësive tuaja nëse jeni të apasionuar pas këtij lloji të sporteve.Parku Guell

Parc Güell është një park publik i vendosur në pjesën e sipërme të qytetit. Theshtë puna e Gaudí e porositur nga biznesmeni Eusebi Güell, prandaj dhe emri i saj.

Konsiderohet Site e Trashëgimisë Botërore "Punimet e Antonio Gaudí", sepse është një reflektim i plotësisë artistike të arkitektit katalanas.

Bazilika e Santa Maria del Mar

E ndërtuar midis 1329 dhe 1383, ajo është e vendosur në lagjen Ribera. Aktualisht, është një kishë katolike në stilin gotik katalan, fama e së cilës e ka bërë atë protagonist të veprave të tilla letrare të njohura si Katedralja e detitnga Ildefonso Falcones. Alsoshtë referuar gjithashtu në Loja e engjëllit shënuar nga Carlos Ruiz Zafón kur kemi informacionin.

Lagjet e lindura dhe Raval

Barcelona gjithashtu ofron mundësi të tjera nëse nuk doni të lëvizni nëpër zonat më të ngarkuara. Shtë një nga qytetet më të rekomanduara për Turizmi alternativ, me dyqane të shumta, librari, restorante dhe vende të veçanta për të bërë gjëra të ndryshme. Lagjet Born ose El Raval janë më të këshillueshmet për të shijuar këtë lloj krijimi.

Ku te qendrojme

Siç thamë më lart, Barcelona ka një ofertë hoteli pothuajse të pafund që është konsoliduar që nga fillimi i Lojërave Olimpike 1992 deri në ditët e sotme. Cilado qoftë lloji juaj i preferuar i akomodimit, në Barcelonë me siguri do ta gjeni.

Zonat më të mira për të fjetur janë Eixample, Tremujori gotik dhe Sheshi i Katalonjës. Paseo de Gracia (Passeig de Gracia në katalanisht) është gjithashtu një nga zonat më të mira, megjithëse çmimet që do të gjeni këtu do të jenë disi më të larta sepse është një nga pikat më qendrore, me qasje në pikat kryesore turistike.

Nga ana tjetër, zonat për t'u shmangur, veçanërisht gjatë natës, janë Ramblas dhe Raval. Edhe pse në orët e ditës ato janë pikat më turistike të qytetit, e vërteta është se gjatë natës ato nuk janë më të rekomanduarat.

Nëse vendosni të qëndroni në një hotel, çmimi mesatar për një natë dhe person është rreth 50 € në një institucion të thjeshtë, pa frikë. Hotelet më të vlerësuara janë ato që, siç thamë më parë, janë të vendosura në zonën më afër qendrës, në këtë rast çmimi mesatar mund të arrijë 100 €.

Për qëndrime më shumë se 2-3 ditë, një mundësi e mirë për të kursyer në drekë dhe darkë mund të jetë marrja me qira e një apartament turistik. Megjithëse kostoja për një natë mund të jetë disi më e lartë, në fund të fundit është një avantazh për xhepin tonë sepse shmangim nevojën për të ngrënë jashtë çdo ditë, gjë që përfundon duke e bërë udhëtimin tonë më të lirë.

Çfarë të shohësh në rrethinë

Udhëtimet prej 4, 5 ose 6 ditësh japin për të parë shumë vende të tjera dhe cepat jo aq të njohur të qytetit. Komunat dhe qytetet përreth Barcelonës janë një mundësi e shkëlqyeshme për të njohur Katalonjën në një thellësi më të madhe, kështu që këtu janë disa sugjerime nëse doni të eksploroni zona të tjera katalanase:

Calella

Kjo komunë që ndodhet në bregdet i përket Rajoni Maresme, 56 km nga Barcelona. Shtë një destinacion shumë i frekuentuar nga gjermanët, prandaj është i njohur gjerësisht si Calella e gjermanëve. Pikat kryesore të interesit janë far, frëngji, Pineda de Can Dalmau dhe shëtitorja Manuel Puigvert.

kardona

E vendosur në rajonin e Bages, ky qytet ka një kështjellë të stilit Romanesk-Gotik që u ndërtua në 886 nga Wifredo el Velloso. Vende të tjera të shquara janë Kisha e San Miguel, kisha kolegjiale e San Vicente de Cardona, Mali i Kripës, Sheshi i Tregut dhe Kulla Botxí, ndër të tjera.

Girona

Girona është një qytet që i përket Katalonjës që ndodhet rreth 100 km nga Barcelona, ​​kështu që duhen rreth 40 minuta me AVE dhe 1 orë e 30 minuta me makinë.

Vlen të vizitohet qendra e saj historike ose Barri Vell, një nga më të bukurat në Katalonjë. Ajo ka monumente të tilla si Thirrja (lagja e vjetër hebraike), ngjyra Shtëpitë e Oçarit dhe Katedralja e stilit Gotik, e konsideruar më e gjera në botë.

Rupit dhe Pruït

Shtë qyteti i fundit në provincën e Barcelonës, që i përket rajonit të Osonës. Shtë një qytet i vogël me jo më shumë se 400 banorë ku mund të kënaqeni duke vizituar të ndryshme Kisha romane, të tilla si Kisha e San Juan de Fábregas ose ajo e San Lorenzo Dosmunts.

Shenjtërorja e El Farit dhe e gjithë bërthama urbane, me rrugët e saj prej guri, janë gjithashtu pikat kryesore.

Sabadell

Ishte qyteti pionier në Revolucionin Industrial të Katalonjës dhe, aktualisht, është komuna e pestë më e populluar, me më shumë se 200.000 banorë sipas të dhënave të INE të botuara në 2014.

Ju mund të vizitoni muze të ndryshëm, të tillë si Historia e Sabadell, Muzeu i Artit ose Instituti Paleontologjik Dr. Miquel Crusafont. Gjithashtu thekson festivalin e tij të madh, të quajtur Aplec i Shëndetit, në të cilën familjet shkojnë në këmbë në vetmitar për të ngrënë, kërcyer dhe kryer aktivitete të tjera në grup.

Santa susana

E shkruar Shën Suzana në katalanisht, ajo i përket rajonit Maresme, në provincën e Barcelonës. Isshtë një nga qytetet simpatike në Katalonjë, ku mund të vizitoni vendet tradicionale të bregdeti katalanas.

Për shkak të vendndodhjes së saj, është një pikë strategjike për të filluar rrugët për në Costa Brava ose në brendësi të Spanjës. Kisha e vjetër e Santa Susana ose Molino d'en Jordà (shekulli i XNUMX-të) janë pikat kryesore të interesit.

Vic

Kjo komunë është e famshme për saj mjegull e shpeshtë në dimër, një kohë gjatë së cilës arrihen temperatura të ulta -10 ° C. Në verë, nga ana tjetër, stuhitë janë të zakonshme, gjë që favorizon praninë e specieve bimore si lisi.

Ajo dallohet, nga njëra anë, për të pasur një nga ansamblet më goditës me origjinë mesjetare në Katalonjë; nga ana tjetër, sallamet e saj, veçanërisht salchichón de Vic, janë të famshëm brenda dhe jashtë vendit.

Kur të shkojmë

Klima mesdhetare e qytetit krijon dimra të freskët dhe verëra të nxehta. Nëse vendosni të udhëtoni brenda dimërDuhet të keni parasysh që temperatura mesatare është rreth 6-7 ° C, prandaj duhet të sillni rroba të ngrohta, veçanërisht në muajt Janar dhe Shkurt.

Një mundësi e mirë për të shkuar në Barcelonë në dimër është ta bëni atë në Krishtlindje. Ju do të gjeni qytetin e zbukuruar me dritat e Krishtlindjeve dhe pemët e Krishtlindjeve në dyqanet kryesore dhe, përveç kësaj, disa tregje janë ngritur në të gjithë qytetin, të tilla si Panairi i Santa Llúcia, i cili vendoset mu përpara hyrjes së Katedrales.

Shirat e rrëmbyeshëm do të gjeni në vjeshtë dhe dimër, veçanërisht gjatë muajve shtator dhe tetor. Stuhitë e forta të shoqëruara nga rrufeja dhe bubullimat janë të zakonshme. Sidoqoftë, qyteti me shi ofron mundësi të pafundme: nga pirja e një pije në një dyqan çaji te llixhat e shumta për t'u çlodhur.

Korriku dhe Gushti janë muajt e fortë të nxehtë, me temperatura prej 37 ° C ose më shumë. Përveç kësaj, përqindja e lagështisë është zakonisht e lartë si pasojë e vendndodhjes së saj buzë detit. Për këtë arsye, ne ju rekomandojmë të kërkoni hotele që kanë ajër të kondicionuar ose, së paku, një tifoz nëse do të vizitoni Barcelonën në verë.

Nga ana tjetër, tifozët e festimeve të Semana Santa Ju do të gjeni një gamë të gjerë të aktiviteteve tradicionale nëse qëndrimi juaj përkon me periudhën nga 24 në 28 Mars. Shembuj të kësaj janë: Procesioni i Heshtjes Badalona, ​​Java e Shenjtë Andaluziane në l'Hospitalet ose e Premtja e Mirë, me Predikimin e Shtatë Fjalëve në Katedralen e Barcelonës.

Si të lëvizësh

Rrjeti i autobusëve është i përbërë nga 80 linja që japin qasje në çdo cep të qytetit. Ato janë përshtatur plotësisht për njerëzit me lëvizshmëri të reduktuar dhe orët janë shumë funksionale: nga 4:25 e mëngjesit deri në 23:00. Ekziston edhe një shërbim i natës me autobus i quajtur Autobusi i natës, me orë nga 22:40 deri në 5:00 të mëngjesit.

Qyteti i Barcelonës ka një nga rrjetet më të mira të transportit publik në Spanjë dhe Evropë, me 8 linja metro frekuenca e kalimit e të cilave gjatë orëve të punës është afërsisht çdo 3 minuta. Përveç kësaj, ka një ndalesë në të gjitha pikat qendrore të qytetit, duke e bërë atë mënyrën më të rehatshme për të parë shpejt një pamje.

Linjat mund të identifikohen lehtësisht sepse secila prej tyre ka një ngjyrë të ndryshme. Çmimi i një bilete të vetme është 2,15 €. Sidoqoftë, për turistët këshillohet të blini një kupon T-10 për 9,95 €, i cili mund të jetë shumë më i lirë sesa të lëvizni me bileta të vetme, veçanërisht nëse qëndrimi do të jetë më shumë se një ditë. Ekziston edhe plehu Përshëndetje Barcelona për periudha deri në 5 ditë.

Nëse preferoni të zgjidhni një formë më ekologjike të turizmit, lëvizja me biçikletë është ndoshta opsioni më i rekomanduar. Qyteti ka përshtatur korsitë e përsosura për të lëvizur nga skaji në fund, duke përfshirë parqet kryesore. Ju mund të konsultoheni me kompanitë kryesore të marrjes me qira të biçikletave duke klikuar në kjo lidhje.

La karta turistike Karta e Barcelonës Isshtë ideal për qëndrime më shumë se dy ditore, pasi kursen para dhe kohë. Ajo është e përqendruar në njerëz që do të jenë midis 3 dhe 5 ditë, dhe përparësia e tij kryesore është se ajo kombinon udhëtime të pakufizuara me transport publik me hyrjen në të gjitha monumentet dhe muzetë pa pasur nevojë të paguajnë për momentin. Për më shumë informacion, vizitoni faqen zyrtare në internet kjo lidhje.

Këshilla praktike

Meqenëse është qyteti i dytë më i madh në Spanjë, nëse do të udhëtoni në Barcelonë, ju rekomandojmë të ndiqni një seri këshillash për të shmangur pengesat dhe për ta bërë udhëtimin tuaj të suksesshëm, edhe nëse vendosni të udhëtoni me një buxhet të reduktuar:

 • Për të shmangur radhët, rekomandohet të blini bileta në internet për monumentet e mëposhtme: Sagrada Familia, Casa Batlló, La Pedrera, Santa Pau Recinte Modernista dhe Fundación Joan Miró.
 • Disa muze ofrojnë hyrje falas të Dielën e parë të çdo muaji nga ora 15:00 pasdite deri në ora 20:00 pasdite. Disa shembuj janë: Muzeu i Historisë së Barcelonës, Disseny Hub Barcelona, ​​Muzeu Detar i Barcelonës, Muzeu i Arteve Dekorative, Kopshti Botanik dhe Muzeu i Shkencave të Natyrës.
 • Sipas mendimit të shumicës së udhëtarëve, Nëntori është muaji më i mirë për të vizituar qytetin, posaçërisht pas urës së të Gjithë Shenjtorëve dhe pak para urës së fundit të muajit. Shtë koha kur do të gjeni më pak turistë.
 • Bestshtë më mirë të bartësh një të tillë udhëzues për informacionin turistik dhe një hartë e dobishme gjatë gjithë udhëtimit.

Nëse udhëtoni me tren, më e zakonshmja është se destinacioni është Stacioni Barcelona-Sants, ku do të gjeni shumicën e institucioneve të nevojshme, duke përfshirë një Zyrë Turistike, një dyqan zyrtar të FC Barcelona, ​​Hotel Sants dhe një depo bagazhesh. e dobishme për të lëvizur nëpër qytet pa pasur nevojë të mbani valixhe ose pako të tjera.

Ky artikull është ndarë 65 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: