Në Spanjë gjejmë një bashkim të traditave dhe festivaleve që përbëjnë një kulturë unike në botë. Prandaj, në këtë artikull ne ju tregojmë për zakonet dhe festat e tyre më të rëndësishme. Ndërsa disa praktikohen edhe në vende të tjera, të tjerët janë mjaft kuriozë për njerëzit nga territoret e tjera.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Krishtlindja është një kohë që Spanjollët zakonisht e kalojnë si familje. Shtëpitë janë zbukuruar me pemën e Krishtlindjes, skenën e lindjes së Krishtit ose Lindjen e Krishtit dhe poinsettia. Nata e 24 dhjetorit quhet prag i Krishtlindjes. Në këtë, përgatitet një darkë e shijshme. Po atë natë arrin Santa Claus, ekuivalenti i Santa Claus, kështu që është një traditë e fituar nga Shtetet e Bashkuara.Sidoqoftë, fëmijët marrin një vizitë tjetër tipike të Spanjës: atë të tre burrat e mençur. Dhuratat e tij shfaqen më 6 janar. Nëse fëmijët nuk janë sjellë mirë, ata i lënë qymyr. Në mesin e ëmbëlsirave që bollojnë këto ditë gjejmë nugat, polvorone dhe mantecados.

Më 31 Dhjetor, festohet Viti i Ri. Për të marrë vitin e ri në këmbën e djathtë, është zakon të hani dymbëdhjetë rrush, si dhe të vishni të brendshme të kuqe.

Nëse doni të dini pjesën tjetër të zakoneve të këtyre datave, ne ju rekomandojmë artikullin vijues: Zakonet tipike kur festojnë Krishtlindjet në Spanjë.

Festivale fetare

Brenda kulturës së Spanjës gjejmë tradita dhe festa që janë të lidhura me fenë, në këtë rast të krishterin katolik. 1 Nëntori është Dita e Të Gjithë Shenjtorëve. Gjatë kësaj dite, familjet zakonisht shkojnë në varreza për të sjellë lule. Theshtë ekuivalenti i Ditës së të Vdekurve në Amerikën Latine.

Për disa vite, një natë më parë, 31 tetor, më të vegjlit kanë festuar Halloween-in duke u veshur si personazhe të frikshëm. Ky zakon është marrë edhe nga Amerika.

Një festë tjetër e shquar fetare është Semana Santa. Gjatë këtyre ditëve, të cilat janë në Mars ose Prill, organizohen procesione në të cilat merren imazhe fetare nëpër rrugë dhe disa njerëz vishen duke mbuluar fytyrat e tyre. Këto janë të ashtuquajturat kapuçinat. Java e Shenjtë më e shquar është ajo që festohet në Andaluzi, në qytete të tilla si Sevilla.

Martesë

Dasmat spanjolle organizohen nga Kisha dhe civile. Në rastin e një martese fetare, gjatë ceremonisë, nusja dhe dhëndri shkëmbejnë trembëdhjetë para ose monedha serioze.

Unaza e martesës vihet në gishtin e unazës, sepse në të ka një damar që shkon direkt në zemër. Sapo të përfundojë ceremonia, kur të sapomartuarit dalin në rrugë, të ftuarit u hedhin oriz.

Në banket, pasi të keni ngrënë, a torta e dasmes Madhësia e madhe. Nusja dhe dhëndri me një shpatë të gjatë janë të ngarkuar të bëjnë prerjen e parë të saj. Po kështu, është traditë t'u japësh një detaj të vogël të ftuarve si një suvenir i kësaj date. Zakonisht është një dhuratë e ndryshme për gratë, burrat dhe fëmijët.

San Fermin

Në Pamplona, ​​një qytet në Navarra, festivalet e tij më të famshëm mbahen midis 6 dhe 14 korrikut. Këto janë për nder të San Fermín, dita kryesore e të cilit është 7 korriku.

Njerëzit që kalojnë këto ditë këtu zakonisht veshin veshje tipike të ngjarjes, e cila konsiston në veshjen e të gjithave të bardha, me një shall të kuq rreth qafës dhe një brez të kuq të lidhur në bel.

Aktiviteti që tërheq më shumë vëmendjen e të huajve që vijnë këtu është ai i izolime. Çdo mëngjes në orën tetë disa dema lëshohen nëpër rrugë të caktuara të Pamplona. Gara më e guximshme përpara tyre në një distancë prej afërsisht 850 m.

muzikë flamenko

Flamenco është zhanri muzikor më i njohur në Spanjë. Sidoqoftë, nuk është tipike për të gjithë territorin spanjoll, por tradita e tij është e përqendruar në jug të vendit. Kjo zhanër folklorik është e ndarë në tre pjesë: kënga, vallja dhe toka (kitara).

Vallëzimi kryhet individualisht dhe ka një pjesë të madhe të improvizimit. Shtë një vallëzim pasionant dhe duhet të përqendrohet. Flamenco konsiderohet si një Trashëgimi Kulturore e Njerëzimit nga UNESCO.

Në origjinën e tij gjejmë ndikime të ndryshme, siç është myslimani, por edhe ciganët ishin të përfshirë në zhvillimin e tij. Nëse doni të dini më shumë rreth këtij grupi etnik, artikulli vijues do të jetë interesant për ju: Karakteristikat dhe kuriozitetet e grupit etnik cigan.

Luftime demesh

Luftimet e demave janë një aktivitet që zakonisht organizohet gjatë festave lokale. Këto kryhen gjithmonë brenda një a hekuri. Luftimet e demave kanë një protokoll të rreptë që është mbajtur që nga shekulli i XNUMX-të.Në këto, demat e luftës janë të ngarkuar me vrasjen e demit. Para kësaj, ai e lufton atë me pelerinë të kuqe ose rozë dhe të verdhë. Në përgjithësi, një përleshje e demave përbëhet nga gjashtë dema dhe tre demat e luftës, por ato luftohen individualisht.

Ky aktivitet gjeneron një polemikë të rëndësishme në vend, pasi një pjesë e popullsisë është kundër kësaj shfaqjeje. Në Katalonjë ato janë të ndaluara, ndërsa, që nga viti 2017, në Ishujt Balearik ato duhet të kryhen pa dëmtuar ose vrarë kafshën.

Ushqimi dhe zakonet e kuzhinës

Ushqimi është pjesë e kulturës spanjolle. Për banorët e këtij vendi, festime të tilla si ditëlindjet zhvillohen gjithmonë rreth një tavoline së bashku me miqtë dhe familjen. Aq më shumë, saqë disa vakte mund të vazhdojnë me orë të tëra.

Në Spanjë dieta mesdhetare është e pranishme, me produkte të tilla si vaj ulliri, perime ose peshk. Sidoqoftë, veçanërisht në zonat veriore dhe të brendshme, enët me një sasi të madhe mishi janë gjithashtu tipike.

Në secilin bashkësi autonome gjejmë pjata të ndryshme tradicionale. Për shembull, në Valencia është tipike të hani paella të dielave. Ju mund të dini pjesën tjetër të pjatave të Gastronomia spanjolle në këtë artikull: Pjatat tipike të Spanjës nga komunitetet autonome.

Bej biznes

Kur bëhet fjalë për të bërë biznes, spanjollët preferojnë takimet personalisht. Këto janë të organizuara paraprakisht dhe përpikmëria nuk është zakonisht një aspekt i rreptë për ta.

Kur përshëndetni njëri-tjetrin, gjëja e zakonshme është të shtrëngoni duart. Nëse një person ju jep kartën e tij të biznesit, është e sjellshme të përgjigjeni duke i dhënë një nga tuajat. Nëse nuk ka besim midis të dy palëve, ato janë të rezervuara për sa i përket detajeve specifike të biznesit të tyre.

Nëse organizohet një drekë biznesi, kjo temë diskutohet në fund, pasdite, dhe zakonisht është personi që ka organizuar mbledhjen ai që paguan faturën.

Gjumë pasdreke

Siesta është një aspekt që tërheq vëmendjen e disa udhëtarëve që vizitojnë Spanjën. Përbëhet nga një pushim 20-30 minutësh që bëhet pas ngrënies.

Këtë herë gjumi është një pauzë për të rimarrë forcën dhe për të vazhduar me punën pasdite. Për më tepër, duhet të merret parasysh se, në verë, në jug të Spanjës temperaturat janë shumë të larta në mesditë për të punuar jashtë.

Gabimet

Një tjetër nga festivalet më të shquar në Spanjë janë Fallas, të mbajtur në Valencia ditët para 19 Marsit. Këto ditë, monumente të mëdha papier-mâché janë vendosur në të gjithë qytetin që përfundojnë duke u djegur në fund të festimeve.

Përveç kësaj, në orën dy të pasdites maskara, një grup i madh fishekzjarrësh. Kjo shfaqje zgjat afërsisht pesë minuta.

Fallerat janë gratë që përfaqësojnë popullin Valencian gjatë këtyre ditëve. Kostumet e tyre janë tradicionale, shumëngjyrëshe dhe të bukura. Nëse dëshironi të njihni pjesën tjetër të kostumeve tipike të vendit, do t'i gjeni këtu: Kostumet tipike të Spanjës nga komunitetet autonome.

Domate

Një parti tjetër që nuk kalon pa u vënë re dhe nga disa konsiderohet e çuditshme është Tomatina. Kjo festohet në Buñol, një qytet në Valencia, çdo vit në fund të Gushtit.

Kjo ngjarje përbëhet nga zhyt domate me njeri-tjetrin. Rrugët janë të mbushura me njerëz dhe qyteti përfundon i errët i kuq për disa orë.

Edhe pse më parë ishte një aktivitet i hapur për publikun, aktualisht ai ka kapacitet të kufizuar, kështu që nëse doni ta jetoni këtë përvojë duhet të blini një biletë paraprakisht.

Ky artikull është ndarë 76 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: