Zakonet meksikane vijnë nga të dy popujt e saj indigjenë dhe nga epoka koloniale. Disa nga këto janë të çuditshme dhe befasuese për të huajt që vizitojnë vendin, pasi ato janë të ndryshme nga ato që janë mësuar të shohin. Në këtë artikull ne ju tregojmë se cilat janë traditat më të rëndësishme të Meksikës.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

palët

Një nga festimet më të shquara në Meksikë është ai i Dita e të Vdekurve, e cila zhvillohet më 1 dhe 2 nëntor. Sipas besimit, në këtë datë njerëzit e vdekur kthehen në botë. Origjina e saj daton që nga kohërat para-hispanike dhe, më vonë, ajo u bashkua me traditën katolike.Për këtë arsye, të afërmit përgatisin altarë në shtëpitë e tyre dhe sjellin lule dhe ushqim në varreza. Në Aguascalientes, kremtohet Festivali i Kafkave, në të cilin zhvillohet një paradë mbresëlënëse.

Në dhjetor vjen Krishtlindja. Akti i parë i Krishtlindjes është ai i Posadas, të cilët janë organizuar në 16 të këtij muaji. Në fund të vitit, përgatitet një darkë e shijshme, si dhe një vakt në Vitet e Re. Po kështu, 6 janari është Dita e Tre Mbretërve, kur fëmijët marrin dhurata nga Tre Burrat e Urtë.

Ndër Festat Kombëtare, spikat edhe Dita e Pavarësisë, e njohur edhe si Ulërima e dhimbjes. Ai zhvillohet më 16 shtator, ditën kur organizohen parada dhe hapen fishekzjarre.

Përveç kësaj, ka edhe festime të tjera të lidhura me fenë katolike, shumica në vend, ndër të cilat gjejmë Javën e Shenjtë, Ditën e Virgjëreshës së Guadalupe dhe Ditën e Qirinjve.

Zakonet e të ushqyerit

Në Meksikë gjejmë disa probleme ushqyese, pasi që sipas statistikave të OECD (Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim), Meksika është vendi i dytë me më shumë njerëz që janë mbipeshë.

Tek fëmijët, ky fakt gjithashtu ndodh, pasi ka 4 milion të rinj me trashje. Kjo përmirësohet nga mungesa e stërvitjes, pasi që vetëm 17% praktikojnë aq shumë sporte sa rekomandon OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë), që tregon se optimumi është një orë në ditë.

Lidhur me zakonet gastronomike, gjysma e meksikanëve hanë të paktën një herë në ditë larg shtëpisë, veçanërisht në Mexico City. Mëngjeset janë mjaft të kompletuara. Në kohën e ngrënies, zakonisht gatuhen katër pjata, të cilat janë si më poshtë:

  • shkop
  • Oriz ose makarona
  • Zierje
  • ëmbëlsirë

Darkat janë më të lehta dhe pijet më të konsumuara janë uji dhe pijet freskuese. Në vitet e fundit, konsumi i mishit tek gratë ka rënë. Sidoqoftë, hahet më shumë pulë, pasi është më e shëndetshme. Nuk është e zakonshme të hahet peshk, përveç tonit. Produktet themelore janë misri, fasulet dhe djegësi.

Nëse doni të dini cilat janë pjatat tipike të vendit, mund t’i gjeni në këtë artikull: Enët tipike të Meksikës.

Martesë

Në dasmat meksikane, është e zakonshme që nusja të ketë dy buqeta me lule. E para i jepet Zojës pas ceremonisë fetare. Tjetrin, ua hedh grave beqare, sepse sipas traditës, kush e kap do të jetë i radhës që do të martohet. Gjithashtu, gruaja nuk mban perla, sepse ato sjellin fat të keq.

Gjatë betimeve të dasmës, nusja dhe dhëndri janë të rrethuar me një hark të bardhë që përfaqëson bashkimin midis të dyve. Përveç kësaj, çifti bën dorëzimi i parave serioze, në të cilën ata marrin 13 monedha.

Pas banketit, vallëzimi i biletave. Në të, të porsamartuarit kërcejnë ndërsa miqtë dhe familja varen faturat nga kostumet dhe veshjet e tyre. Shtë një mënyrë për të mbledhur para për të mbuluar disa shpenzime.

Njerëzit vendas

Disa popullsi autoktone në Meksikë mbajnë zakonet e tyre antike. Në rastin e nahuas, e konsiderojnë misrin si një bimë të shenjtë për të cilën ata organizojnë oferta dhe rituale.

Një kulturë tjetër autoktone është matlatzinca. Ndër traditat e tij gjejmë atë të shërimit të disa çrregullimeve si p.sh. syri i keq me ilaçe tradicionale. Ata gjithashtu ngjiten në majën e Nevado de Toluca, ku festojnë ritet për të kërkuar shi.

Nëse jeni të interesuar të mësoni rreth traditave të popujve të tjerë autoktonë, ju rekomandojmë të lexoni artikullin vijues: Komunitetet autoktone të botës: zakonet dhe traditat.

Praktikat sociale dhe kulturore

Kur përshëndeten, meksikanët priren të shtrëngojnë duart dhe gratë një puthje në faqe. Ata janë njerëz të afërt që lënë një hapësirë ​​të shkurtër fizike kur bëhet fjalë për të qenë me njerëz të tjerë.

Përpikmëria nuk është shumë e rëndësishme dhe kur flisni me dikë është e vrazhdë të qëndroni me duar në xhepa, kështu që kjo praktikë duhet të shmanget.

Gjithashtu, kur jeni duke bërë pazar dhe do të paguani nëpunësin, paratë duhet të jepen në dorë, jo në banak. Nëse bëhet gabim, mund të interpretohet si një gjest përbuzjeje.

Konsumi dhe blerjet

Popullsia, pjesërisht për shkak të paqëndrueshmërisë ekonomike, shmang blerjen në mënyrë impulsive dhe është më e përgjegjshme. Commonshtë e zakonshme të përdorësh promovime dhe oferta për t'u përpjekur të kursesh.

Edhe pse markave nuk u jepet një rëndësi e madhe, blerësit janë besnikë ndaj kompanive që përdorin më shumë. Po kështu, ato i japin rëndësi trajtimit që u jepet si klientë.

Lidhur me blerjet e shtëpive, tradicionalisht MujeresPor në ditët e sotme burrat kanë marrë një rol më aktiv në këtë, kështu që vajzat nuk marrin përgjegjësinë e plotë.

Leximi

Nëse marrim parasysh fëmijët dhe të rriturit, meksikanët lexojnë mesatarisht prej Libra 5,3 viti Isshtë një shifër pozitive, pasi është vendi i dytë i Amerikës Latine që lexon më shumë, pas Kilit.

Një figurë tipike letrare e vendit është ajo e kafka letrare. Zakonisht shkruhen në Ditën e të Vdekurve dhe janë poezi të ngarkuara me humor dhe sarkazëm. Ato filluan të shkruheshin në shekullin e XNUMX-të.

Një shembull i një kafke letrare është ai i Gezuar vdekjen, paragrafi i parë i të cilit lexon kështu: Më XNUMX nëntor, unë pashë vdekjen në qerren e tij duke kaluar pranë meje të gjithë të veshur me rozë.

Përdorimi i internetit

Aktualisht, gjysma e popullsisë së Meksikës përdor internetin. Shumica e bëjnë atë nga shtëpia dhe përdorin laptopin ose kompjuterin e tyre. smartphone (një smartphone).

Brenda kohës së lirë, arsyeja kryesore për përdorimin e internetit është përdorimi i disa rrjeteve sociale si Facebook. Njerëzit i përdorin ato për të komunikuar me miqtë e tyre dhe për të qëndruar të informuar.

Zakonet seksuale

Lidhur me seksualitetin, sipas disa studimeve, më shumë se gjysma e meksikanëve mbi 33 vjeç e praktikojnë këtë aktivitet minimumi dy herë në javë. Kjo mesatare tejkalon mesataren botërore, e cila është 1,5.Njerëzit preferojnë të bëjnë seks në fundjavë dhe pjesa e preferuar e ditës është midis dhjetë natës dhe dy në mëngjes. Gjithashtu, zhvillohet më shumë në dimër.

Bej biznes

Kur do të bëni biznes në Meksikë, duhet t'u drejtoheni njerëzve sipas tyre titull profesionalSi doktor, Profesor o licenciado. Prandaj, është e rëndësishme të njihni informacionin bazë të secilit person.

Possibleshtë e mundur që një takim të anulohet, prandaj këshillohet të konfirmoni praninë disa ditë më parë. Për më tepër, nëse njëra nga palët do të vonojë, zakonisht nuk gjykohet, pasi saktësia nuk është plotësisht e rreptë.

Për të qenë në gjendje të nënshkruajnë një marrëveshje, meksikanët duhet të fitojnë më parë besim, kështu që ata tregojnë interes për të tjerët. Ata zakonisht ftojnë personin me të cilin kanë të bëjnë për një vakt, një moment që ata shfrytëzojnë rastin për t'i njohur dhe për të mos folur për biznes.

15 vjet festë

Kur një vajzë mbush 15 vjeç, a festë ditëlindja në stil, e cila pasqyron kalimin e vajzës nga fëmijëria në moshën e rritur.

Në mëngjesin e hershëm të quinceañera, një grup muzikantësh ose mariaki shkojnë për të kënduar në shtëpinë e protagonistit, mbahet një serenatë. Në mëngjesin e vonë, familja dhe miqtë marrin pjesë në një meshë të veçantë.

Pas kësaj, është radha e banketit, në të cilin vepron si p.sh. dolli i parë o Vals. Quinceañera zakonisht përgatit një koreografi me miqtë e saj në mënyrë që të befasojë të ftuarit.

Gjatë kësaj dite, e reja vesh një fustan imponues, i cili mund të jetë me ngjyrë ose i bardhë. Për më tepër, zakonisht është hera e parë që ajo vendos grim dhe mban takë të lartë.

Muzikë dhe vallëzim

Vallja kombëtare e Meksikës është Jarabe Tapatío. Kjo u shfaq në fund të shekullit të XNUMX-të në Jalisco. Në të, burri rrethon gruan, duke u dashuruar me të, ndërsa ajo lëviz fundin e saj. Gjithashtu, ata të dy shkelin këmbë. Në videon e mëposhtme mund të shihni një demonstrim:

https://www.youtube.com/watch?v=Z32890GLm4k

Sa i përket muzikës, më e famshmja është ajo Mariachi. Grupet Mariachi përbëhen nga dy ose më shumë muzikantë dhe i interpretojnë këngët me instrumente me tela. Tekstet flasin për dashurinë, qoftë për një grua, qoftë për vendin, natyrën, etj.

Lindja

Në pjesë të ndryshme të Meksikës ka disa bestytni që vërtiten rreth lindjes së një fëmije. Për shembull, ai nuk mund të dalë jashtë në 40 ditët e tij të para dhe udhëtimi i parë duhet të jetë në një kishë.

Kur familja dhe miqtë vizitojnë të porsalindurin, ata marrin një dhuratë. Nëse foshnja është djalë, jepet një puro, ndërsa nëse është vajzë, çokollata.

Një akt që lidhet me fenë katolike është ai i pagëzimit. Ai përbëhet nga një masë në të cilën foshnja bëhet pjesë e Kishës dhe zakonisht ndiqet nga një banket.

Zakonet sportive

Rreth gjysma e popullsisë meksikane praktikon një lloj sporti, megjithëse është më i zakonshëm tek të rinjtë dhe burrat. Sportet më të shpeshta janë futbolli, shëtitjet dhe vrapimet.

Sipas statistikave, njerëzit e bëjnë atë më shumë për shëndetin sesa për kënaqësinë. Gjithashtu, shumica e bëjnë vetë. Sporti është më i zakonshëm tek njerëzit me një nivel më të lartë akademik dhe fuqi blerëse.

Varrim

Megjithëse disa tashmë janë humbur, ka zakone të tjera të së kaluarës që lidhen me vdekjen që praktikohen ende. Për shembull, në Nueva León, një kryq me gëlqere të shpejtë vihet mbi varr për të mbrojtur të ndjerin nga shpirtrat e këqij.

Një traditë tjetër është vendosja e një guri të rrafshët në varr në mënyrë që shpirti i të ndjerit të mos endet në tokë. Edhe pse nuk është më aq e zakonshme, ata gjithashtu punësoheshin vajtuesit, gratë që u paguan për të qarë në funeral.

Nëse doni të dini më shumë rreth traditave në lidhje me vdekjen në Amerikën Latine, ne ju rekomandojmë artikullin vijues: Zakonet dhe sjelljet përballë vdekjes në Amerikën Latine.

Karrera

Ky akt konsiderohet Trashëgimi Kulturore Jomateriale e Njerëzimit nga UNESCO, si dhe një sport kombëtar i Meksikës. karrerë është arti i balancimit në a kalë.

Tradicionalisht, ajo ka kaluar nga brezi në brez, edhe pse sot ka shumë shoqata dhe shkolla. Konkurset quhen karriera, dhe në to karrot ose kalorësit përpiqen të tregojnë aftësinë e tyre.

Pikatat

Piñatas shpesh gjenden në ditëlindje dhe Posadas e Krishtlindjeve. Ato janë një lloj enë balte ose kartoni që janë të mbuluara me letër me ngjyrë. Brenda, ka ëmbëlsira, fruta ose dhurata.

Megjithëse sot gjejmë shumë modele, më e popullarizuara është piñata e thikave, e cila është formuar si një yll. Kjo duhet të goditet me blindfold ndërsa pjesa tjetër e pjesëmarrësve këndojnë një këngë popullore.

Luftime karin

Tradita e galerisë është ende në fuqi në vend dhe në shumicën e panaireve dhe festivaleve është e zakonshme që luftimet e karinave të mbahen. Në këto, dy gjel përballen me njëri-tjetrin brenda një mbylljeje të quajtur Palenque.

Gjatë këtij aktiviteti, të pranishmit vinë para. Për ta bërë këtë, një gjel identifikohet me ngjyrën e gjelbër dhe një tjetër me ngjyrën e kuqe. Kjo ngjarje lëviz shuma të mëdha parash.

Një nga shtetet ku praktikohet më shumë është Michoacán. Sidoqoftë, është e ndaluar në pjesë të tjera të vendit, të tilla si Mexico City, Sonora dhe Coahuila.

Ky artikull është ndarë 72 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: