Emri i monedhës aktuale në Brazil është Real Brazilian. Sidoqoftë, kjo nuk ka qenë gjithmonë monedha zyrtare e vendit. Në këtë artikull, ne do t'ju tregojmë rreth vlerës së kësaj monedhe dhe do t'ju tregojmë disa kuriozitete në lidhje me të.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Real Brazilian

Monedha zyrtare e Brazilit është real Brazilian. Simboli i tij është R $ dhe kodi ISO ose shkurtesa e tij BRL. Kjo monedhë filloi të përdorej në shek. XVII, megjithëse në atë kohë quhej Portugeze e vertete, pasi që ky territor ishte një koloni e Portugalisë.Pas pavarësisë së saj në 1822, braziliani real evoluoi në mënyrë të pavarur nga portugezi. Sidoqoftë, në vitin 1942, ai u zëvendësua nga cruzeiro. Pasi kaloi monedha të ndryshme, ajo u rivendos në 1994.

Ky ndryshim u krye përmes të ashtuquajturve Plani Mbretëror, e cila kishte për qëllim të stabilizonte vlerën e monedhës braziliane. Sidoqoftë, në vitin 1999, një sulm spekulativ çoi në një zhvlerësim të madh nga i cili vendi u rikuperua gradualisht. Aktualisht, është mjaft e qëndrueshme.

Monedhat e ndryshme metalike që mund të gjejmë në Brazil janë ato prej 5, 10, 25 dhe 50 cent dhe ajo prej 1 reale. Deri në vitin 2005, 1 cent ishte prodhuar gjithashtu, por kjo, megjithëse ende konsiderohet si tender ligjor, po zhduket.

Materialet nga të cilat janë bërë këto monedha janë çeliku i veshur me bakër, bronzi i veshur me argjend dhe nikel cupro. Në vitet e mëparshme, midis 1994 dhe 1997, ato bëheshin vetëm me çelik të pandryshkshëm.

Sa për kartëmonedhat, modeli aktual u lançua në 2010, kur u forcua modeli i tij kundër falsifikimit. Modelet aktuale janë 2, 5, 10, 20, 50 dhe 100 reais. Sidoqoftë, ata para këtij viti janë akoma të pranuar.

Nga ana tjetër, Banka Qendrore Braziliane lëshon herë pas here monedha përkujtimore për të nxjerrë në pah disa ngjarje të rëndësishme. Një nga më të fundit ka qenë seria e Kupës Botërore të Futbollit 2014 dhe Lojërave Olimpike të mbajtura në këtë vend në 2016.Kursi i këmbimit

Kjo është ekuivalenca midis një reali Brazilian dhe monedhave të tjera të rëndësishme të Amerikës dhe Evropës:

 • 1,00 BRL = 0,31 dollarë amerikanë (USD)
 • 1,00 BRL = 5,97 pesos meksikan (MXN)
 • 1,00 BRL = 4,84 pesos argjentinase (ARS)
 • 1,00 BRL = 0,29 euro (EUR)
 • R $ 1,00 = 1,02 thembra peruane (PEN)
 • 1,00 BRL = 925,25 pesos kolumbiane (COP)
 • 1,00 BRL = 3,16 bolivarë Venezuelë (VEF)
 • 1,00 BRL = 211,95 Pesos kiliane (CLP)
 • 1,00 BRL = 1.759,43 Guaranis Paraguaiane (BRL)
 • R $ 1,00 = 2,31 Kuetzalet e Guatemalës (GTQ)
 • 1,00 BRL = 177,34 kolonet Kosta Rika (CRC)
 • 1,00 BRL = 14,93 Pesos Dominikane (DOP)
 • 1,00 BRL = 7,38 lempira Hondurase (HNL)
 • R $ 1,00 = 0,24 sprovuar (GBP)
 • 1,00 BRL = 8,82 pesos uruguajan (UYU)

Këmbim Valutor

Një këshillë e rëndësishme për të gjithë që mendojnë të shkojnë në Brazil është të shmangin shkëmbimin e parave në aeroporte, pasi kursi i këmbimit është zakonisht më i keq sesa në institucionet në qytete.

Vendi më i mirë për të kryer këtë transaksion është shtëpia e këmbimit. Në bankat e vendit zakonisht ka më shumë vështirësi për të shkëmbyer para. Sa për ATM, jo të gjithë pranojnë karta krediti ose debiti të huaj.

Duhet të theksohet se, veçanërisht kur bëhet fjalë për shuma të mëdha parash, mund të jetë e nevojshme të tregoni pasaportën kur dëshironi të shkëmbeni para.

Pyetje nga përdoruesit

Si mund ta njohësh një real brazilian të rremë?

Ndër masat e sigurisë për të ditur nëse një kartëmonedhë është e vërtetë, ekziston ujëra, e cila është e ndryshme në secilën kartëmonedhë me vlerë të ndryshme. Përveç kësaj, në kartëmonedhat 10 dhe 20, me lëvizjen, shifra ndryshon nga blu në jeshile. Në çdo rast, Banka e Brazilit ka një aplikacion celular të quajtur paratë braziliane, me të cilën mund të siguroheni që faturat tuaja nuk janë të rreme.

Cila është bluja reale braziliane?

El blu e vërtetë Shtë emri me të cilin njihet real Brazilian, i cili tregtohet në treg paralel ose ilegal në Argjentinë. Çmimi i tij ndryshon çdo ditë.

Ky artikull është ndarë 119 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: