Italia e sotme është një nga vendet që zgjon më shumë kuriozitet për kulturën dhe zakonet e saj. Për më tepër, emigrantët italianë që mbërritën në vende të tilla si Argjentina, Peruja, Kili, Uruguaji, Venezuela dhe Meksika kontribuan në zgjerimin e kësaj kulture në botë. Në këtë artikull ne ju tregojmë një listë të zakoneve më të rëndësishme popullore, si dhe disa nga më të rrallat.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Arkitekturë

Arkitektura e Italisë i referohet gamës së gjerë të stileve arkitektonike që gëzon peizazhi Italian, të cilat nuk klasifikohen vetëm sipas periudhës, por edhe sipas rajonit.Italia gjithmonë ka spikatur në këtë zonë për përparimet e saj të gjera teknike, të cilat tashmë mund të vëreheshin në të kaluarën përmes ndërtimit të kupolave, harqeve dhe rikrijimit të strukturave të ngjashme me ato të Perandoria romakeNjë shembull i kësaj është Kulla e famshme e Pizës.

Italia ka disa vepra monumentale përfaqësuese të arkitekturës perëndimore, mes tyre edhe ato Coliseum Romak, Katedralja e Firences, Katedralja e Milanos, Bazilika e Shën Pjetrit dhe një etj.

Rëndësia e arkitekturës italiane është e tillë që përdorimi i shprehjes është përhapur Arkitektura italiane o Italiane dhe kjo është diçka për të cilën italianët janë jashtëzakonisht krenarë.

Art

Pasioni për Artet e Bukura në Itali është i njohur dhe është një nga zakonet e tij më të vjetra. Tashmë në Roma Arti antik ishte helenistik, nga të cilat disa kopje kanë mbijetuar deri më sot.

Pikturat tipike të kësaj epoke treguan peisazhe, karikatura, portrete, jetë dhe zakone, imitime arkitektonike etj. Me pak fjalë, ky zakon artistik arriti në Rilindja, koha në të cilën ajo mori emrin e groteske.

Piktura e Rilindjes solli me vete evolucionin e art skulpturor, e cila arriti shkëlqimin e saj maksimal nga shekulli XV në shekujt XNUMX dhe XNUMX. Nga ana e saj, pasioni për skulpturën është trashëguar edhe nga Antigua Roma.

Skulpturat tipike të Italisë preferoheshin të ishin prej mermeri, megjithëse ka edhe skulptura prej bronzi dhe fildishi, megjithëse shumica e atyre që ruhen sot janë përkeqësuar. Motivet tipike të skulpturave italiane janë natyra dhe miratimi i formave dhe përdorimeve klasike të Greqisë dhe Romës.

Martesë

Ashtu si në Spanjë dhe vendet e tjera ku mbizotëron feja katolike, në Itali martesa është një ngjarje, diçka si një simbol i asaj që secili dëshiron në jetë dhe një tregues i statusit shoqëror. Megjithëse forma më tradicionale e festimeve ndodh në Italinë e Jugut, si rregull i përgjithshëm, martesa ndahet në dy faza: para dhe pas.

Kështu, para se të zhvillohet dasma e duhur Premtimi ose, çfarë është e njëjtë, kremtimi para martesës, i cili ndodh disa javë përpara festës.

Në këtë fazë, famullitari formulon një seri pyetjesh për nusen dhe dhëndrin në kishë ku do të bëjnë më vonë martesën. Për t'i dhënë fund kësaj dite, është e zakonshme të kesh një darkë në stil me familjen dhe miqtë e çiftit (zakonisht rreth 80-100 persona).

Në dy ose tre ditë para dasmës, e lehtë për tu letto, që është, shtrati është bërë. Kjo do të thotë që familja dhe miqtë e çiftit të ardhshëm takohen në shtëpinë e tyre dhe zbukurojnë dhomën e çiftit në mënyrë që ta bëjnë atë gati për natën e dasmës. Kjo dekoratë përfshin lule, çokollata, ëmbëlsira, shishe shampanjë dhe, mbi të gjitha, para.

Ky zakon i festimit të bashkimit të martesave i rrethuar nga turma njerëzish mund të respektohet tashmë gjatë vitit fejesa, e cila, ndryshe nga vendet e tjera në botë, është një fazë grupi.

Në vetë ditën e dasmës, hapi i parë është të takohemi në shtëpinë e nuses dhe dhëndrit për të përshëndetur dhe përgëzuar si nusen dhe dhëndrin, ashtu edhe të afërmit e tyre më të ngushtë. Pasi të bëhet kjo, zakoni është që mysafirët të shkojnë pas makinës së nuses gjatë rrugës për në kishë.

ceremoni kishtare, nusja arrin dorë për dore me babanë dhe gjatë daljes, orizi hidhet tek të porsamartuarit siç ndodh në dasmat spanjolle. Banketi i fundit është një festë që zgjat me orë të tëra dhe në të cilën qëllimi është i qartë: të hahet pa u ndalur.

kafene

Nëse më parë kemi përmendur që makaronat dhe pica janë dy nga ikonat kryesore italiane, kafeja meriton një përmendje të veçantë. Shumë janë ata që pohojnë se, në Itali, kafeja është "në gjakun e tyre" dhe ky vend pa lindjen e llojeve të njohura të kafeve si ekspres, makiato, Capuccino, ristretto ... Për italianët, kafeja është një akt shoqëror, domethënë një mjet me të cilin bashkëveprojmë me të tjerët.

Ekziston një gamë e gjerë e llojeve të kafesë në Itali, të gjitha të përshtatshme për çdo shije. Sidoqoftë, të gjitha kanë dy karakteristika të përbashkëta që i bëjnë kaq të veçanta: nga njëra anë, e cilësia e grurit dhe, nga ana tjetër, arti i italianëve për ta përgatitur atë.

Ekzistojnë afërsisht dy mënyra për të përgatitur kafe. Një prej tyre është ekspresi, i cili konsiston në përdorimin e presionit të avullit të ujit, i cili prodhon një rezultat të gazuar dhe më intensiv sesa kafeja e filtruar. Forma e dytë është ajo që përdoret për kapuçin, për të cilën qumështi përdoret për ta avulluar.

Karnavali i Venecias

Kur bëhet fjalë për të përmendur ahengjet dhe festivalet më tipike në Itali, pa dyshim i pari që të vjen në mendje është karnavali i Venecias ose, me fjalë të tjera, karnavali italian i shkëlqyeshëm.

Ky festival masiv e ka zanafillën në vitin 1296, kur u festua si një festival publik në vetvete për herë të parë. Karnavali fillon 12 ditë para Kreshmës dhe përfundon të Martën e Dytë.

Zakoni gjatë këtij festivali është të vishesh, por jo vetëm çdo kostum do të bëjë: Kostumet e karnavalit të Venecias ndjekin një seri modelesh, më themelorja e të cilave është të bësh një maskë.

Në realitet, këto veshje dalluese përfaqësojnë personazhe nga Komedi e Artit (Commedia dell'Arte në italisht) të shekullit XVI, i cili ishte teatri i popullit, domethënë i klasës së ulët.

Kostumet ishin menduar tradicionalisht tallje për personazhet e përmendura më lart, kështu që kostumet më tipike janë ato të:

 • Harlequin
 • Pantallona
 • Punchinel
 • Kolombina
 • Pierrot
 • Brighella

Të gjithë pretendojnë se përfaqësojnë personazhe arrogantë, ambiciozë, të pasur, të pangopur, romantikë, etj. Maska, nga ana e saj, quhet maskë nobile dhe përbëhet nga një maskë e bardhë, një kapelë me tre cepa dhe rroba mëndafshi të zeza.

familje

Për italianët, roli i familjes është shumë i rëndësishëm dhe kjo mund të shihet në lidhje të forta të bashkimit që ekzistojnë midis prindërve dhe fëmijëve. L

ai shumica dërrmuese e familjeve italiane i përgjigjen prototipit të familjes "së modës së vjetër", domethënë secili anëtar i njësisë familjare i përgjigjet një roli specifik dhe respeto-s Jepet nga roli që i është caktuar secilit.

Kjo pasqyrohet nga njohja përmes martesës pasi do të flasim më vonë, dhe në kontekste të tjera, zakonisht të lidhura me fenë, si p.sh. pagëzim, bashkimi ose konfirmimi, zakonet italiane që lidhen me fëmijët.

Për shembull, rëndësia e pagëzimit është e tillë që festa që bëhet para dhe pas është e ngjashme me atë që përgatitet për ditën e dasmës, domethënë të një natyre masive.

gastronom

La Gastronomia italiane Isshtë një nga ikonat më tipike të zakoneve dhe zakoneve të Italisë, si dhe një pasqyrim i larmisë kulturore ekzistuese në këtë vend Evropian.

Pjatat e tij tipike janë të përfshira në të famshmet Dietë mesdhetare dhe përgatitja e tij kërkon një seri zakonesh kulinarike nga më karakteristikat.

Pa dyshim, pjata e parë që të vjen në mendje kur mendon ushqim tipik i Italisë është pica, një pjatë që ka qenë në të gjithë botën dhe prej së cilës ka shumëllojshmëri të pafund.

Sigurisht, pas pizzës, pjata tjetër quintessential është makarona me versionet, përbërësit dhe aksesorët e tij të pafund. Makaronat italiane janë të hapura për imagjinatën e atyre që i gatuajnë, edhe pse kanë qenë disa receta specifike që kanë triumfuar me kalimin e kohës.Normalisht, makaronat shoqërohen gjithmonë me një salcë dhe erëza të ndryshme si rigoni ose borziloku. Enët me makarona, si dhe pica shërbehen si pjata e parë ose il primo, pas l'antipasto ose fillestar nëse ndiqet struktura tipike e menusë italiane.

Ndër makaronat më tipike ne nxjerrim në pah sa vijon:

 • Kanelloni
 • ravioli
 • tagliatelle
 • Spageti
 • Makarona

Vlen të përmendet se italianët jo vetëm që kanë pasion gastronominë e tyre, por gjithashtu kanë një sërë zakonesh themelore kur bëhet fjalë për uljen. ne tavoline dhe kur hani.

Megjithëse ekzistojnë disa zakone, rregullat themelore janë dy: së pari, prerja e makaronave me thikë konsiderohet si një akt shumë i vrazhdë; së dyti, është mjaft e vrenjtur të shoqërosh një pjatë makarona me bukë.

Muzikë

Italianët kanë dy zhanre tipike muzikore: operë dhe muzikë instrumentale. Sidoqoftë, këto stile ndryshojnë sipas secilit rajon të vendit, ku përfshihet edhe muzika popullore dhe romantike.

Me pak fjalë, muzika, si ushqimi dhe aspektet e tjera, ka qenë simboli më përfaqësues i identitetit kulturor italian që nga fundi i shekullit të XNUMX-të, kur muzika klasike dhe opera evropiane filluan të zhvilloheshin.

Opera, një fjalë nga gjuha italiane dhe çfarë do të thotë pjesë muzikore, daton që nga viti 1800 dhe menjëherë fitoi një pritje shumë të mirë në mesin e popullit kombëtar.

Italianët sot vazhdojnë të ndihen shumë krenarë për zhanrin e tyre muzikor në parim, veçanërisht në lidhje me këndimin lirik falë figurave si të ndjerët Luciano Pavarotti.

Nga të gjitha vendet evropiane, Italia është një nga ato që ofron më shumë larmi për sa i përket traditave në këtë kohë. Në shikim të parë, turisti mund të shohë se rrugët nuk janë të ndriçuara ose të zbukuruara aq shumë sa në vendet e tjera.

Vazhdimi me zakon të jesh shumë anëtarët e familjes, Italianët kanë një thënie për Krishtlindje: Natale me i tuoi, Pashkë me chi vuoicfare do te thote Krishtlindjet me tuajat, Pashkët me kë të doni. Në këtë mënyrë, mund të shihet se shumica e festimeve të Krishtlindjeve zhvillohen në shtëpi, së bashku me ato më të afërta me ta.

Më 24 dhjetor, Naten e mire me tradicionalen cenon, që do të thotë fjalë për fjalë darke e madhe. Fillon me Antipasti ose fillestarë, të ndjekur nga spageti me molusqe, peshk, perime, fruta, nougat, etj.

Dita e 25-të e Krishtlindjes festohet me vakte të mëdha, vizita te të afërmit, takime me miqtë dhe shkëmbime dhuratash.

En Pragu i vitit te ri, darka që përgatitet njihet si pragu i vitit te ri, në të cilën, edhe një herë, hahet dhe pihet me bollëk. Kur të arrijë ora dymbëdhjetë e natës, është zakon të dilni në ballkone për t’i dhënë lamtumirën e fundit vitit që po largohet dhe për të mirëpritur vitin e ri.

Në disa rajone të Italisë, në këtë kohë rrobat e kuqe jepen midis anëtarëve të darkës si një simbol i fatit të mirë për vitin e ardhshëm, ndërsa në Napoli, Siçili dhe Kalabri ruhet një zakon i lashtë që konsiston në hedhjen e mobiljeve dhe enëve të papërdorura nga dritare, si një simbol i shkëputjes së gjithçkaje të keqe që mund të kishte ndodhur vitin e kaluar.

Pashkëve dhe Pashkëve

Ashtu si Krishtlindjet, Pashkët gjithashtu përfaqësojnë një datë të veçantë në kalendarin italian. Java e Shenjtë festohet në një mënyrë të ngjashme me Spanjën përmes procesioneve dhe ritualeve antike që kalojnë nëpër rrugët e qyteteve dhe në të cilat mund të shihni adhurues të të gjitha moshave.

Procesionet italiane korrespondojnë me bindjet dhe vlerat e varrimit të Italisë në kuptimin që ato përfaqësojnë një akt shumë sentimental.

Procesionet më të shquara zhvillohen së pari në Qytetin e Vatikanit me meshën e udhëhequr nga papa në Bazilikën e Shën Pjetrit nën dritën e qiriut. Së dyti, spikasin edhe festimet që bëhen në Romë.

Në Sardenjë, për shembull, bursat e Cagliari organizojnë një sërë procesionesh që janë bërë më të njohurat në Itali, duke filluar nga e Dielja e Palmës.

Në Firence, e diela e Pashkëve është sinonim i paqes dhe faljes. Për këtë arsye, atë ditë Plaza del Duomo, një nga arteriet kryesore të qytetit, është e mbushur me fishekzjarre dhe shfaqja e njohur si akrepi i makinëscfare do te thote shpërthimi i makinës.

El vezë gjithashtu ka një kuptim më kurioz gjatë Pashkëve Italiane. Isshtë një simbol i fillimit të jetës dhe përdoret edhe në lojëra për fëmijë siç është e famshmja Punta e kul, e cila praktikohet gjerësisht në provincën e Pesaro, në Umbria. Po kështu, ka disa pjata tipike të Pashkëve Italiane që përfshijnë vezën në recetën e tyre.

Fetarizmi

Sipas një hetimi nga Eurispes, një njësi italiane kushtuar studimit të vlerave të ndryshme politike, ekonomike dhe sociale, më shumë se 87% e popullsisë Italianët e deklarojnë veten Katolikë dhe gati 40% praktikues.

Nga ata të anketuar në hulumtimin e mëparshëm, 30,8% e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç ndjekin meshën çdo të Dielë, ndërsa vetëm 28,5% e subjekteve midis 34 dhe 44 vjeç e bëjnë këtë çdo të Dielë. Kështu, me këto shifra mund të marrim një ide për rëndësinë e fesë për shoqërinë italiane, ku mosha nuk është një faktor përcaktues.

Duke pasur parasysh këto shifra, nuk është rastësi që Vatikani, ku Selia e Shenjtë (institucioni më i lartë i kishës katolike), është në Itali.

Për këtë arsye, ngjarje të tilla si martesa, pagëzimi, kungimi dhe kremtimi i festivaleve fetare siç është dita e Shën Françeskut të Asizit, ndër shumë të tjera, pasqyrojnë kuptimin e besimit italian.

të fala

Ndër zakonet shoqërore më karakteristike të komunitetit italian, bie në sy mënyra se si ata e përshëndesin njëri-tjetrin.

Përshëndetja më e zakonshme është të shtrëngosh duart dhe pastaj të japësh Një puthje në faqe të personit tjetër pa e prekur me buzë.

Kjo përshëndetje është e ngjashme me zakonin spanjoll të dhënies së dy puthjeve në faqe, me ndryshimin që spanjollët ofrojnë më parë faqen e djathtë dhe italianët të majtën.

Sidoqoftë, dihet falë disa studimeve krahasuese që italianët nuk ndihen shumë rehat kur e bëjnë këtë përshëndetje me një spanjoll sepse, sipas tyre, ky i fundit tregon shumë efektshmëri kur e bën këtë.

Forma më joformale e urimit është e popullarizuara Ciao, e cila përdoret aq shumë për të thënë hola si mirupafshim.

Nga ana tjetër, në kontekste që kërkojnë pak më shumë formalitet, janë formulat më të përdorura Miremengjes y buonasera të thuash mirëmëngjesi y MirembremaPërkatësisht.

Nga ana e saj, e jona Naten e mire e barabartë naten e mire dhe përdoret vetëm kur personi në fjalë do të flejë fjalë për fjalë. Në nivelin rajonal ekziston një formë shumë e përhapur buondi ' dhe do të thotë e njëjta gjë si Miremengjespërveç që përdoret në çdo kohë të ditës.

Nga ana tjetër, kur bëhet fjalë për të përshëndetur të huaj ose për t'iu drejtuar një grupi, e zakonshmja është të thuash balsam.

Ky artikull është ndarë 538 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: