Zvicra është një vend i vogël në Evropë në kulturën e të cilit gjejmë tradita dhe festivale interesante. Në këtë artikull, ne flasim për zakonet dhe zakonet më të rëndësishme të Zvicrës, disa prej të cilave mund të jenë të çuditshme për njerëzit nga vendet e tjera.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Indeksi i artikullit

Zakonet dhe traditat zvicerane

Disa javë para mbërritjes së Krishtlindjes, më 6 dhjetor, festohet Shën Nikolla. Një natë më parë njihet si Klausbrauche. Në të, fëmijët recitojnë poezi të quajtura Samichlaus-Sprushe Shën Nikollës dhe ndihmësit të tij dhe ata u dhanë ëmbëlsira.Më të vegjlit zakonisht kanë një Kalendari Adviento, me të cilën ata numërojnë ditët derisa të vijnë Krishtlindjet. Ky kalendar ka një dhuratë të ëmbël ose të vogël për çdo ditë.

Tradicionalisht, në Zvicër pema e Krishtlindjes nuk vihet deri në prag të Krishtlindjes dhe nuk zbukurohet me qirinj. Typicalshtë gjithashtu tipike të përgatitni biskota shtëpiake.

Po kështu, në prag të Vitit të Ri organizohen parada në të cilat njerëzit shkojnë të maskuar dhe duke bërë zhurmë, ose duke luajtur instrumente. Në këtë mënyrë, ata dëbojnë demonët dhe shpirtrat e këqij në mënyrë që viti i ri të shkojë mirë.

Një zakon tjetër i Krishtlindjes është ai i Krishtlindjeve këngët e yjeve, të cilat organizohen të Dielën e katërt të Ardhjes dhe 6 Janar. Këto ditë, këngëtarët o Këngëtarë Carol Ata shkojnë shtëpi më shtëpi, ose këndojnë në shesh.

Zakonet gastronomike

Një nga produktet kryesore të Zvicrës është djathi. Më e vlerësuara është djathë alpinBëhet vetëm në verë me qumështin e lopëve alpine. Kur mbaron vera, fermerët zbresin me kafshët e zbukuruara me lule, gjë që tërheq vizitorët.

Gjithashtu, fondue djathi përgatitet në çdo rast të veçantë. Një tjetër pjatë tipike me djathë është racletë. Kjo përbëhet nga djathi i shkrirë me patate të gatuara, kastravec dhe qepë turshi. As nuk duhet të harrojmë çokollatën zvicerane, një ëmbëlsirë e vlerësuar në të gjithë botën për cilësinë dhe aromën e saj.

Martesë

Dasmat zvicerane janë disi të ndryshme nga ato në pjesët e tjera të botës, pasi të ftuarit zakonisht nuk janë të veshur shumë elegante. Gjithashtu, menuja e banketit nuk duhet të jetë e zbukuruar ose e sofistikuar.

Në disa qytete, ruhet një traditë e çuditshme që konsiston në hedhjen e baltës mbi nusen një ditë para dasmës. Kjo argjilë është bërë me produkte të tilla si domate dhe birrë, kështu që aroma e saj është mjaft e pakëndshme.

Zakonet shoqërore

Që në moshë të re, zviceranët arsimohen për të treguar respekt për të gjithë njerëzit dhe për të ndihmuar më të varfërit. Gjithashtu, përpikmëria është e rëndësishme për ta.

Kur përshëndeten, ata zakonisht shtrëngojnë duart. Sidoqoftë, miqtë dhe familja janë tre puthje, veçanërisht në pjesën franceze të vendit. Nga ana tjetër, njerëzit e Zvicrës janë mjaft të shqetësuar për kujdesin për mjedisin, kështu që riciklimi është i përhapur.

Sa i përket gjuhës, në vend fliten katër gjuhë të ndryshme dhe, në varësi të kantonit në të cilin jemi, do të duhet të përdorim njërën ose tjetrën. Nëse doni më shumë informacion në lidhje me të, ne ju rekomandojmë këtë artikull: Çfarë gjuhe flitet në Zvicër?palët

1 Gushti është Festa Kombëtare në Zvicër. Kjo ditë përkujton krijimin e Kartës së Konfederatës të betuar nga kantonet në 1291, me të cilën ata premtuan të ndihmonin njëri-tjetrin. Parada organizohen në qytete të ndryshme dhe hapen fishekzjarre.

Një nga festivalet më të rëndësishëm në vend është Karnaval. Kjo është organizuar para Kreshmës, megjithëse më e famshmja, ajo në Bazel, fillon të hënën pas të mërkurës së hirit.

Atë ditë, në katër të mëngjesit, të gjitha dritat në qytet shuhen, fenerë janë ndezur dhe bien daulle. Kjo ngjarje quhet Morgenstreich. Po kështu, paradat e kostumeve mbledhin më shumë se 10.000 njerëz.

Çdo tre vjet organizohet Festivali Federal Yodel. Në të, rreth 10.000 këngëtarë, muzikantë të brirëve alpinë dhe hedhës flamujsh mblidhen për tre ditë në fillim të verës. Çdo vit organizohet në një komunë tjetër.

Nga ana tjetër, në Berja zhvillohet një garë kurioze në Pashkë, e cila konsiston në goditjen e pikës së kundërshtarit me majën e një veze. Vezët zakonisht pikturohen dhe zbukurohen.

Muzikë

Instrumenti tradicional i Zvicrës është briri alpin. Kjo është shpikur në shekullin e 3,5-të, është bërë prej druri dhe është e gjatë rreth 1.800 m. Në të kaluarën, përdorej për të thirrur lopë. Wasshtë përdorur gjithashtu nga fermerët në Alpe për të komunikuar me njëri-tjetrin, pasi ata ishin të ndarë nga distanca të mëdha. Aktualisht, rreth XNUMX njerëz dinë ta luajnë atë.

Këndimi në tirol ishte përdorur gjithashtu nga fermerët për komunikimin e tyre. Sot ajo kryhet në grupe prej dy deri në pesë persona, kryesisht në zonat gjermane dhe franceze.

Muzika popullore e vendit quhet landlermusik. Kjo zakonisht shoqërohet me fizarmonikë, saksofon dhe bas. Ekzistojnë shtatë stile, ndër të cilat shquhen stilet Grisons, Zvicra Qendrore dhe Appenzell.

Sportiv

Një nga sportet më tipike është hornussen, që nga fillimi i saj daton nga shekulli i XNUMX-të. Dy skuadra marrin pjesë në të, duke u përpjekur të godasin dhe dërgojnë një disk të thirrur Nouss sa më larg të jetë e mundur.

Lojërat zakonisht zgjasin më shumë se tre orë. Çdo tre vjet një konkurs i rëndësishëm i njohur si Eidgenössisches Hornusserfest.

Nga ana tjetër, sportet që pëlqejnë më shumë zviceranët janë ato që bëhen jashtë, siç është hiking. Përveç kësaj, ata përfitojnë nga muajt e dimrit për të bërë ski.

Ky artikull është ndarë 63 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: