Krishtlindja është një datë që festohet në të gjithë botën. Shtë një kohë që zakonisht kalohet me familjen dhe në të cilën nuk mund të mungojë dekorimi i shtëpive dhe rrugëve. Në këtë artikull, ne shpjegojmë origjinën dhe kuptimin e kësaj feste të krishterë, si dhe traditat më të rëndësishme.

Më poshtë keni një indeks me të gjitha pikat me të cilat do të merremi në këtë artikull.

Kuptimi dhe karakteristikat kryesore

Krishtlindja festohet në të gjithë botën dhe, megjithëse në secilin vend gjejmë zakone të ndryshme, në të gjitha vendet ajo ka një kuptim që lidhet me gëzimin dhe lumturinë.Përveç se është një stinë festive, ajo shihet gjithashtu si një periudhë për të reflektuar në jetën tonë, pasi ajo ka një kuptim të rëndësishëm shpirtëror.

Në këtë datë, feja e krishterë feston Lindja e Jezusit, biri i Zotit. Papa Gjon Pali II (1978-2005) e konsideroi Krishtlindjen si një festë të të gjithë fëmijëve të botës, pavarësisht nga raca ose origjina e tyre.

25 Dhjetori është dita zyrtare e Krishtlindjes. Nata para festës së Krishtlindjes festohet. Katër javët e mëparshme quhen Advent dhe konsiderohen si një periudhë përgatitjeje.

Alsoshtë gjithashtu një ngjarje e spikatur biblike, pasi shënon kalimin nga Dhjata e Vjetër në Dhjatën e Re. Sidoqoftë, kremtimi i këtij festivali nuk shfaqet në Bibël dhe as nuk ka ndonjë referencë për të qenë një mandat nga Zoti.

Fjala Krishtlindje vjen nga fjala Latine natvitascfare do te thote lindje. Sipas RAE (Akademia Mbretërore Spanjolle) ka këtë përkufizim: "Në botën e krishterë, një festë vjetore në të cilën përkujtohet lindja e Jezu Krishtit".

Importantshtë e rëndësishme të mos ngatërrohet kjo fjalë me "kotësi", e cila ka një konotacion totalisht të ndryshëm nga mesazhi që dëshiron të përcjellë kjo datë: "Arrogancë, mendjemadhësi, mendjemadhësi".

Shtë një kohë që zakonisht kalohet në të familje dhe me te dashurit. Typicalshtë gjithashtu tipike të këndosh këngët e Krishtlindjeve, të cilat u ngritën në shek. XV Instrumentet që zakonisht shoqërojnë këto këngë janë dajre, zhurmë dhe zambomba. Një nga më të njohurit është "Krishtlindja e Bardhë".

Po kështu, mesazhet u dërgohen miqve ose familjes me të cilët nuk mund të takohemi, duke përdorur teknologji të reja ose formatin tradicional: kartolina të Krishtlindjes.

Në këtë kohë është gjithashtu tipike t'u tregosh të vegjëlve histori ose histori të Krishtlindjeve, të tilla si vepra e famshme "Përrallat e Krishtlindjeve" nga Charles Dickens.

Në ditët e sotme, disa njerëz ankohen se vlerat e Krishtlindjes kanë humbur dhe se ajo që mbizotëron është konsumizmit.

Origjina dhe evolucioni

Historia e Krishtlindjeve e ka zanafillën në disa festa pagane. Rreth 25 dhjetorit, shumë kultura festuan solsticin e dimrit, kohë në të cilën ditët fillojnë të zgjasin më shumë.

Në rastin e Perandorisë Romake, ata festuan saturnalitë për nder të Saturnit, zotit të bujqësisë. Këto ditë u organizuan ahengje të mëdha me ushqime dhe pije të bollshme.

Gjithashtu, këtë muaj ishte edhe Juvenalia, një ditë në nder të fëmijëve të Roma. 25 Dhjetori konsiderohej ditëlindja e Mithras, perëndisë së diellit. Për Romakët, ishte dita më e shenjtë e vitit.

Kur festonte lindjen e Jezusit, ajo ishte Papa Julius I i cili miratoi të njëjtën datë në shekullin e katërt, kështu që mund të themi se ai shpiku Krishtlindjet. Arsyeja është se Bibla nuk i bën një referencë të saktë datës së kësaj ngjarjeje. Sidoqoftë, Kisha Ortodokse zgjodhi ditën e 7 Janarit, për shkak të një mospërputhjeje midis kalendarëve të të dy rrymave.

Kjo parti nuk ka pasur gjithmonë të njëjtën thelb si sot. Gjithashtu nuk ka një origjinë satanike, siç mendojnë disa njerëz. Në Mesjetë, njerëzit morën pjesë fillimisht në meshë, për të kryer më vonë një lloj karnavali të egër.

Për shkak të reputacionit të keq të këtij akti, në s. Krishtlindjet në Angli u eleminuan në shekullin XVII. Prandaj, nuk u festua as në Amerikë. Njerëzit madje gjobiteshin nëse e bënin.

Ishte në shekullin e nëntëmbëdhjetë kur Shtetet e Bashkuara filluan të ndryshojnë kuptimin e kësaj dite dhe, pak nga pak, u bë një datë për të kaluar me familjen dhe në paqe. Kostumet u lanë mënjanë dhe pemët filluan të zbukurohen, kartolina u dërguan dhe dhurata u dhanë.

Në 1870, Krishtlindja u shpall përfundimisht një Festë Federale në Shtetet e Bashkuara. Zakonet që ata miratuan në këtë vend u transmetuan në pjesën tjetër të territoreve, të cilat janë përhapur në të gjithë botën sot.

Në këto data, hebrenjtë festojnë festën Hannuka, që megjithëse quhet Krishtlindje hebrejeNuk ka asnjë lidhje me të, pasi ata nderojnë humbjen e Judas Maccabeus falë sirianëve.

Historia e Santa Klausit

Karakteri historik në të cilin është mbështetur Santa Claus është Nicolas i Barit, një peshkop i cili jetoi në shek. Thuhet se që nga fëmijëria ai ishte një person i sjellshëm dhe bujar.

Kur ishte i ri, prindërit e tij vdiqën, nga të cilët ai trashëgoi një pasuri të konsiderueshme. Sidoqoftë, ai vendosi t'ua dhurojë pasurinë e tij të varfërve dhe të shkojë në Mira, në Turqi, për t'u bërë prift.

Një nga shfrytëzimet e tij më të njohura ishte dhënia e një qese me ar vajzës së një tregtari që kishte falimentuar dhe për këtë arsye po planifikonte të shiste vajzën e tij për të marrë para. Përveç kësaj, mrekulli të shumta i atribuohen atij.

Me kalimin e kohës filloi të njihej me emra të tjerë. Në shumë vende në Evropë dhe Amerikën Latine ai njihet si Santa Claus. Në zonat anglo-saksone ai quhet Santa Claus.

Një karakter krejtësisht i kundërt me Santa Claus është Grinch. Krijuesi i tij ishte shkrimtari Dr. Seuss, i cili në 1957 botoi Si Grinch Vodhi Krishtlindjet! Isshtë një krijesë e gjelbër që jeton në një shpellë.

Ai ka një zemër të vogël dhe dëshiron të shkatërrojë Krishtlindjen. Për ta bërë këtë, ai vjedh të gjitha dhuratat dhe dekorimet, por përfundon duke kuptuar se kjo parti është shumë më tepër se kaq. Shtë një lloj kritike ndaj konsumizmit të shfrenuar të këtyre datave. Këtu mund të shihni një fragment të vogël të filmit The Grinch të vitit 2000:

Origjina e Magive

Magët ishin tre priftërinj të mençur nga Lindja. Ky informacion shfaqet në Bibël, posaçërisht në Ungjillin e Mateut, i cili është pjesë e Dhiatës së Re.

Sipas kësaj, nje yll Ai i drejtoi të tre burrat te Jezu Krishti, i konsideruar Mbreti i Judenjve. Ky sapo kishte lindur në Betlehem. Sapo ta gjejnë, i bëjnë homazhe dhe i japin ar, temjan dhe mirrë.

Emrat e tyre u caktuan në shekullin e XNUMX-të. Që nga ajo kohë, ata quhen Melchor, Gaspar dhe Baltasar. Eshtrat e tij thuhet se do të varrosen në Katedralen e Këlnit, Gjermani.

Disa zakone aktuale rrjedhin nga kjo pjesë e historisë së Jezusit. Në Spanjë, natën e 5 dhjetorit, organizohen parada për të marrë Tre Mbretërit, pasi pritet që ata të shpërndajnë dhurata nëpër shtëpitë ku ka fëmijë. Në disa vende të Amerikës Latine kjo traditë ndiqet gjithashtu.

Traditat dhe kuriozitetet

Në Spanjë ekziston një traditë e rrënjosur thellë: Lotari e Krishtlindjeve. Për herë të parë u festua më 18 dhjetor 1892, megjithëse sot dita zyrtare është 22 dhjetori.

Nga edicioni i parë, fëmijët e Colegio de San Idefonso de Madrid ata janë të ngarkuar të këndojnë numrat që shpërblehen. Sot, çmimi i parë, i cili quhet "el Gordo", është 4 milion euro.

Njoftimet e Lotarisë së Krishtlindjeve janë të njohura, pasi çdo vit janë të ndryshme. Ato transmetohen në televizion në prag të kësaj date dhe tema kryesore e tyre është zakonisht bujaria. Në videon e mëposhtme mund të shihni atë të prodhuar në 2014:Një zakon tjetër spanjoll është të hani rrush në prag të Vitit të Ri. Ajo u shfaq në 1909, kur kishte një tepricë të këtij produkti dhe u vendos që t'i shesin ato si rrush me fat. Dymbëdhjetë duhet të hahen.

Si në këtë vend, ashtu edhe në Amerikën Latine, zakonisht vendoset një skenë e lindjes së Krishtit, e njohur si Grazhd në Venezuelë dhe Ekuador, ose si Lindje, veçanërisht në Porto Riko dhe Guatemalë.

Në zona të tjera të Amerikës Latine, Krishtlindja është shumë e ndryshme. Në Uruguai dhe Argjentinë është verë, kështu që nuk është e pazakontë të shohësh njerëz duke bërë diell në plazh ose duke bërë një shëtitje natën.

Në Meksikë, midis 16 dhe 24 dhjetorit, Bujtina. Ata përfaqësojnë udhëtimin që Maria dhe Jozefi bënë midis Nazaretit dhe Betlehemit, i cili u kushtoi nëntë ditë. Në Kolumbi dhe Ekuador ata njihen si Novena de Aguinaldos.

Qytetet e tjera, si cigani, gjithashtu festojnë Krishtlindjet me familjen. Nga ana tjetër, veprimet e Kuechuas janë larg fesë. Ata përqendrohen më shumë në ofertat për tokën.

Në Greqi dhe Rusi, duke qenë ortodokse, festimet janë mjaft të rëndësishme. Nuk ka pemë të Krishtlindjeve në Greqi. Në vend të kësaj, është montuar një model druri në formën e një varke me vela. Nëse dëshironi të dini më shumë tradita, mund të vizitoni artikullin vijues: Krishtlindja në botë: zakonet dhe traditat kryesore.

Ka shumë kuriozitete rreth këtij festivali. Për shembull, në Shtetet e Bashkuara, ka më shumë se 30 millones pemët që shiten çdo vit. Secilit i duhen rreth 15 vjet që të rritet.

Nga ana tjetër, në Luftën e Parë Botërore, kishte një armëpushim jozyrtar në Krishtlindje 1914. Këngët e Krishtlindjeve u kënduan nga llogoret dhe madje dhurata të vogla u dhanë midis të dy palëve.

Dekorimi dhe simbolika

Krishtlindja është një kohë kur dekorimi nuk mund të mungojë. Shtë një kohë e mirë që fëmijët të bëjnë zanate ose fotografi me ngjyra. Një nga elementët më të përhapur është pemë Pema e Krishtlindjes, e cila zakonisht zbukurohet me kurora, varëse në formën e turtujve, topave dhe dritave.

Gjithashtu tipike është kurora e Advent, e cila ka katër qirinj, që simbolizon katër javë para Krishtlindjeve. Ka edhe kalendarët e Adventit, nga të cilët hapet çdo ditë një derë, e cila zakonisht përmban një ëmbëlsirë.

Sa për skenat e Lindjes së Krishtit, i pari që përfaqësoi një ishte Shën Françesku i Asizit në Itali në 1223. Ishte nga shekulli i XNUMX-të që filloi të bëhej i përgjithshëm në pjesën tjetër të botës.

Në hyrje të portave që merr veshtullë. Ky zakon është me origjinë kelte dhe ka një kuptim të fatit të mirë. Në Amerikën Latine është gjithashtu tipike të vendosësh një dele në hyrje, një simbol i bollëkut.

Gjithashtu, çizme ose çorape janë varur në fireplace në mënyrë që Santa Claus të lerë dhurata. Kjo traditë vjen nga një legjendë për Shën Nikollën, i cili thuhet se u ka vendosur monedha ari në këtë objekt disa motrave që nuk mund të martoheshin.

Një tjetër objekt karakteristik është Arrëthyesi i Krishtlindjeve, i cili vjen nga një histori e Ernst Hoffmann. Sidoqoftë, ai u bë i famshëm për baletin e Çajkovskit, i cili nga ana e tij u bazua në një përshtatje nga Alexander Dumas.

Ngjyra më mbizotëruese në këto data është e kuqja. Kjo simbolizon gjakun, pasionin dhe dashurinë. E këtij toni është tipike Poinsettia, i njohur gjithashtu si Poinsettia.

Ku t’i kalojmë Krishtlindjet

Ka destinacione të ndryshme ku mund të kaloni Krishtlindjen. Zgjedhja do të varet nga shijet tuaja. Nëse dëshironi të shfrytëzoni rastin për tu larë në plazh, ne ju rekomandojmë Argjentinën, Uruguajin ose Australi.

Sidoqoftë, është një kohë për të shijuar malet me dëborë të disa vendeve si Zvicra ose Austria. Në këto zona do të gjeni vendpushime të shumta skish të përgatitura plotësisht për këto data.

Destinacioni më i vlerësuar nga turistët është NY. Ky qytet përgatitet gjatë gjithë dhjetorit për të marrë Krishtlindjet. Në këtë kohë ajo ka një hijeshi të veçantë dhe atje mbahen ngjarje të ndryshme.

Ju gjithashtu mund të shfrytëzoni rastin për të bërë një vizitë kulturore. Për shembull, në Andaluzi ka disa qytete të tilla si Granada ose Sevilla, me vlera të mëdha historike. Në këtë mënyrë, ju mund të njiheni me flamencon nga dora e parë.

Ushqim tipik

Drekat dhe darkat e Krishtlindjeve janë zakonisht të bollshme. Familjet bashkohen dhe kalojnë orë të tëra rreth tryezës. Përtej ngrënies, ai ka një qëllim bashkimi midis të dashurve.

Në varësi të vendit, gatuhen ushqime të ndryshme. Në Shtetet e Bashkuara nuk mund të humbasësh gjelin e detit, ndërsa në Argjentinë bëhen sallata dhe vitel toné, një fileto viçi me salcë.

Buñuelos janë një ëmbëlsirë që filloi të bëhej në Spanjë në shekullin e XNUMX-të. Commonshtë e zakonshme që në disa zona si Kolumbia dhe Meksika gatuhen gjatë Krishtlindjeve. Konsumohet edhe shumë nugat.

Si një kuriozitet gastronomik, ne gjejmë marzipanin, një ëmbëlsirë të shpikur nga arabët. Mbretëresha Elizabeth Katolike i pëlqeu aq shumë sa i konsideroi si ilaç. Ai madje urdhëroi që ata të shpërndaheshin në spital, pasi ata kishin energji energjie.

Pyetje nga përdoruesit

Pse jepen dhurata në Krishtlindje?

Sepse në këtë mënyrë kujtohet akti i kryer nga Magët nga Lindja, të cilët erdhën në Betlehem për t'i ofruar dhurata Jezusit Fëmijë. Përveç kësaj, Saint Nicolas, figura nga i cili vjen Santa Claus, ishte i njohur gjithashtu për të bërë donacione për ata më në nevojë.

Cili është kuptimi i vërtetë i Krishtlindjes?

Sipas traditës së krishterë, ajo është dashuri, pasi Jezusi lindi për të shpëtuar njerëzimin dhe për të sakrifikuar veten për të. Prandaj, lindja juaj është një akt dashurie dhe zemërgjerësie.

Cili është kuptimi i pemës së Krishtlindjes dhe zbukurimet e saj?

Mijëra vjet më parë, Keltët dekoruan një pemë për të festuar lindjen e Frey, perëndisë së Diellit dhe pjellorisë, në një datë afër Krishtlindjeve të tanishme.

Ishte Shën Boniface që e solli këtë traditë në Kishën Katolike, sepse në shekullin e XNUMX-të ai preu lisin kelt me ​​një sëpatë dhe mbolli një pemë pishe. Ai e zbukuroi atë me qirinj, të cilat simbolizojnë dritën e Jezusit dhe me mollë, të cilat i referohen mëkatit fillestar. Pema, duke qenë shumëvjeçare, përfaqëson dashurinë e Zotit.

Cili është kuptimi ezoterik i Krishtlindjes?

Esoterizmi është një grup rrymash që mbledhin njohuri të fshehura për shumicën e njerëzve. Një nga këto doktrina është Gnosticizmi, i cili u ngrit gjatë shekujve të parë të Kishës së Krishterë. Aktiviteti i saj përfundoi në shekullin e katërt, por ajo u rifillua në fund të shek. XIX

Sipas Samael Aun Weor, babai i gnozës së shekullit XNUMX, Krishtlindja është fundi i një cikli dhe fillimi i një tjetri. Jezusi nuk kuptohet si një person, por si Dielli, dhe portali i Betlehemit është brenda secilit.

Pse nuk festohet Krishtlindja në shumë vende?

Megjithëse Krishtlindja është një nga festat më të përhapura në botë, ka vende që nuk e festojnë atë sepse feja e tyre mbizotëruese nuk është krishterimi. Kjo ndodh në Arabinë Saudite, Japoni ose Izraeli.

Për më tepër, në Kubë, ajo u eliminua nga regjimi Fidel Castro në 1959. Sidoqoftë, në 1997, ajo u rivendos si një festë zyrtare.

Cili është kuptimi i Barra de Navidad në Jalisco?

Ky qytet meksikan merr këtë emër sepse ishte më 25 dhjetor 1540, ditën e Krishtlindjes, kur mëkëmbësi Antonio de Mendoza zbarkoi në portin e tij.

Pse është Krishtlindja koha më e mirë e vitit për shumë?

Sepse për të krishterët lindja e Jezusit është një ngjarje shumë e rëndësishme në historinë e Njerëzimit, prandaj festohet me stil. Sidoqoftë, momenti më i rëndësishëm është Pashkët ose Java e Shenjtë, pasi që përkujtohet ringjallja e Jezusit.

Ky artikull është ndarë 51 herë. Kemi kaluar shumë orë duke mbledhur këtë informacion. Nëse ju ka pëlqyer, ndajeni, ju lutem: